RAPORT: Mija rok od wybuchu wojny w Ukrainie. Jak przez ten czas pomagaliśmy dzieciom?

Ostatni rok to czas pełen tragedii milionów ludzi. To również rok wyzwań i solidarności Polaków, którzy od pierwszego dnia wojny nieustająco pomagają. W przededniu rocznicy wybuchu wojny w Ukrainie, publikujemy raport „Rok od wybuchu wojny. Jak pomagaliśmy dzieciom z Ukrainy”, w którym podsumowujemy rok naszych działań.

Od 2019 roku Fundacja Świętego Mikołaja pomagała dzieciom z Ukrainy. Do marca 2022 roku na wschodzie Ukrainy, w Mariupolu prowadziliśmy Świetlicę Świętego Mikołaja, która w wyniku działań wojennych została zniszczona. Była to placówka edukacyjna dla dzieci z rodzin wewnętrznie przesiedlonych. Pomagaliśmy również dzieciom z domów dziecka.

Nasze życie zmieniło się rano 24 lutego, gdy wszystkich obudziły wybuchy. Ziemia się zatrzęsła, dzieci płakały. Mama powiedziała mi, że właśnie zaczęła się wojna. Praktycznie wszystkie budynki w pobliżu naszego domu zostały zniszczone. Spłonęła również Świetlica Świętego Mikołaja, do której chodziłam z siostrą na lekcje malowania. Pani Katia (Kateryna Sukhomłynowa) częstowała nas ciasteczkami i herbatą. Dla starszych dzieci prowadziła kursy pierwszej pomocy. W czasie wojny Pani Katia uratowała wielu ludzi, udzielała pierwszej pomocy, zawoziła do szpitala, rozdawała leki i jedzenie potrzebującym. – fragment listu autorstwa Zheni – dziewczynki, która była jedną z podopiecznych Świetlicy w Mariupolu.

Kiedy Rosja zaatakowała Ukrainę, a miliony ludzi z dziećmi opuściło swoje domy, rozszerzyliśmy nasze działania na terytorium całej Ukrainy oraz na Polskę. W reakcji na kryzys migracyjny działaliśmy natychmiast, aby pomóc jak największej liczbie dzieci z Ukrainy. Dzięki wsparciu osób prywatnych, wielu firm i wolontariuszy mogliśmy nie tylko udzielać pomocy doraźnej, ale także uruchomić długofalowe projekty, takie jak „Przystanie Świętego Mikołaja” czy Świetlicę Świętego Mikołaja w Iwano-Frankiwsku. 

Od pierwszego dnia rosyjskiej inwazji uruchomiliśmy program pomocowy dostarczając artykuły pierwszej potrzeby do punktów pobytu, gdzie dzieci spędzały noce po przyjeździe do Polski. Dostarczaliśmy dzieciom koce i plecaki, w których znajdowały się między innymi podstawowe produkty higieniczne, książeczki, mini-puzzle, woda i słodkości. Wydrukowaliśmy i przekazaliśmy dzieciom tysiące książeczek w ich ojczystym języku.

We współpracy z partnerami z Ukrainy – Maltańską Służbą Pomocy Iwano-Frankiwska oraz Fundacją Pomoc Maltańska uruchomiliśmy Międzynarodowe Centrum Logistyczne w Chorzowie. Dzięki niemu kierowaliśmy na wschód transporty humanitarne z całej Europy. Naszej fundacji udało się także wyposażyć ośrodki dla dzieci osieroconych, przesiedlonych ze wschodu Ukrainy
w okolice Iwano-Frankiwska.

Dodatkowo w marcu 2022 roku utworzyliśmy program „Przystanie Świętego Mikołaja”, w ramach którego w całej Polsce powstały miejsca, w których dzieci z Ukrainy otrzymują wsparcie psychologiczne, edukacyjne, gdzie integrują się z rówieśnikami, bawią i uczą języka polskiego. Obecnie prowadzimy jego trzecią edycję.

19 grudnia 2022 roku, we wspomnienie Św. Mikołaja w kalendarzu juliańskim, oficjalnie otworzyliśmy Świetlicę Świętego Mikołaja w Iwano-Frankiwsku – mieście, które stało się obecnie miejscem do życia dla wielu rodzin i całych ośrodków opiekuńczych uciekających ze wschodu kraju w poszukiwaniu bezpiecznego schronienia. Przez kilka miesięcy Świetlica działała w lokalu zastępczym, a w budynku naszej nowej Świetlicy trwały prace remontowo-budowlane. W dniu wspomnienia Świętego Mikołaja w Ukrainie nowa siedziba Świetlicy została oddana do użytku i służy dzieciom dotkniętym skutkami wojny.W ramach naszych działań przekazaliśmy dzieciom 1500 ciepłych koców, około 5000 plecaczków powitalnych, ponad 28 000 książeczek i około 450 wyprawek szkolnych. Do dziś otworzyliśmy w całej Polsce 126 „Przystani Świętego Mikołaja”. Zorganizowano 1000 godzin nauczania języka polskiego, odbyło się również 3500 zajęć i warsztatów. Około 1500 dzieci skorzystało z pomocy psychologa. Od marca 2022 roku z naszego Centrum Logistycznego w Chorzowie wyjechały 184 transporty humanitarne, przekazaliśmy także 3000 ton żywności. Udało się nam także zorganizować wszystkie niezbędne materiały i skompletować 3 transporty medyczne. Pomoc została przekazana do oddziału pediatrycznego szpitala miejskiego w Równem oraz szpitala w Chmielnickim, a także do ośrodka opiekującego się dziećmi z padaczką. 

Łączny koszt pomocy przekazanej na wsparcie dzieci z Ukrainy to ponad 9 000 000 złotych.

Ogromne wyrazy wdzięczności i podziękowania kierujemy do naszych partnerów, dzięki którym uruchamialiśmy kolejne programy pomocowe na rzecz dzieci z Ukrainy.

W ciągu ostatniego roku wsparli nas: Accenture, Allegro, AMS, Browar Lubicz, C&F, Cap Martin właściciel marki This is BIO, CHEP Polska, Eurocash, Federacja Przedsiębiorców Polskich, Fundacja BNP Paribas, Fundacja PVE Dobra Energia, Fundacja Lotos, Fundacja Banku Pekao S.A., Fondation de France, Fondation Prévoir, Gadżetyreklamowe.pl, Heyah, IKEA, Good Lood, Imas International, Insignis Media, L-ENGINE, Magellan Aerospace Polska, Maltańska Służba Pomocy Iwano-Frankiwska, Ministerstwo Spraw Zagranicznych, NatWest Group, NOVO NORDISK, Orange, PEPCO, Play, Plus, Polska Izba Biznesu Wielkopolska Izba Gospodarcza, Prologis, Radio 357, Redge Technologies, Robert Bosh, ROBYG, Schneider Electric, SPAR, Stabilo, Storck, Sonnedix, Symfonia, Teachers Without Borders, Teleaudio DWA, T-mobile, Top Farms, URSA Polska, WPROST, Wydawnictwo Agora dla dzieci, Wydawnictwo Zielona Sowa, zpapieru.pl

oraz wiele innych firm i osób prywatnych, za co z całego serca wszystkim bardzo dziękujemy.

Potrzeby wciąż są ogromne. Chcemy dalej pomagać dzieciom i młodzieży z Ukrainy i kontynuować dobro, które udało się nam wspólnie stworzyć. By działać, potrzebujemy Państwa wsparcia. Darowizny na ten cel mogą Państwo przekazywać online lub na konto:

odbiorca: Fundacja Świętego Mikołaja
numer konta: 37 2130 0004 2001 0299 9993 0002
tytuł przelewu: pomoc dzieciom z Ukrainy darowizna

Szczegóły dotyczące działań na rzecz pomocy dzieciom z Ukrainy, znajdą Państwo w naszym raporcie. Zachęcamy do lektury.

RAPORT: Rok od wybuchu wojny w Ukrainie. Jak przez ten czas pomagaliśmy dzieciom?
Raport Rok od wybuchu wojny. Jak pomagalismy dzieciom z Ukrainy
pdf
60 MB
ENG Report: One year into the war. How we helped children from Ukraine.
Report One year into the war How we helped children from Ukraine 1 v2
pdf
60 MB

Przekaż darowiznę, a my zamienimy ją w pomoc dla dziecka z Ukrainy

17 v4
Chcę ufundować miesiąc zajęć w Przystani Świętego Mikołaja dla jednego dziecka z Ukrainy
400
19
Chcę pomóc i przekazać cegiełkę na pomoc dziecku z Ukrainy
50
18
Chcę opłacić pół miesiąca zajęć w Przystani Świętego Mikołaja dla jednego dziecka z Ukrainy
200
16
Chcę przekazać inną kwotę na pomoc dziecku z Ukrainy i wpisuję ją poniżej
Operator płatności - Przelewy24 Operator płatności - PayPal
Przyjaciele Fundacji Świętego Mikołaja:
darczyncy indywidualni v2
logo Mikolaj
Radio357 logo kontra
LOGO M
MHP logoty dobry
ikea v2
PLD LOGO COLOR3x
pobrane
polska pomoc logo
Pepco logo RGB TAB
Logo OMEGA Pilzno v2
logo GrupoLAR v2
bialy prostokat v2
pepco AT
logoFDNT.png
fondation de france 1
logo pve dobra energia kwadrat cmyk
accenture logo
orange
tvp info male
PLAY S
T logo carrier surface rgb n
logo Heyah BK
Gazeta Kongresy logo
logotypyplusipolsat 1
Active citizens fund4x
2
AMS RED
promark serwis R
islogo
sks
HSBC logo
logo IG
logo 2
muzeum powstania warszawskiego
LOGOTYPY POWER v2
NIW PROO v2
logotypMSZ A kolor
Logo full kolor RGB
Active citizens fund4x v2
dar serca wersja podstawowa v2
Fundacja ARP rgb
frse v2
LOGO LIBRUS poziome duze v2
OCEN.logotyp na www
KMS logoOpt
kantar
Logo white JPEG TAK
widoczni logo
CF BLUE v2
77production v3
zpapieru 01
aria logo1
logovgi
librus logo
bos bank
bos fundacja
komitet pomocy dzieciom polskim
dyrektor szkoly winieta
Brewa logotyp
Filia czarny 300
literatura logo
logo Mamy Spiewamy
IMAS Logo 884 456px
3.2 CA Together supported by CA Foundation Logo
logo majewski v2
Polskie radio logo
Program 3 PR
logo radio new
logo PRK
logo radio lublin
logo radio lodz
Logo Polskie Radio Olsztyn
111 154741892710
pik
logo radio rzeszow
Radio Szczecin logotyp
logo v2
banner kampus
radio centrum logo czarne 01
logo muzyczne radio
Logo telezlom
Eyzee logo red black v2
logo euforma
81746010 1029034474118597 553683909372542976 o
positive red Wyjatkowy Prezent
SDA Znak Podstawowy
NAFTOR LOGO ZBIORNIK KOLOR
logo PAYTEL
logo
wprost logo bez obrysu rgb
SPAR H RGB 2
PLD LOGO COLOR3x v2
ursa
zielona sowa
gadzety reklamowe logo main 1 1
logo v3
redgetechblack
logo black sm
nwg logo2x
STABILO Logo 2019 RGB
TWB logo v2
PIB logo pion
STORCK Logo ab25mm RGB PM logo
logologo
insignis logo nowe final
thisisbio
pobrane v2
Pekao Fundacja Pole Ochronne CMYK 1
unum logo
JDP Logo v2
flow logo turkusowe tlo
prevoir
bosch v2
SONNEDIX COL RGB
Fundacja BNPP BL Q
allegro logo
MUFU
NCK logo poziom kolor RGB
JBL 3300x2550pix color22
novonordisk
LOTOS logo fundacja
logo GrupoLAR
logo rpm basic
CDP SA Logo Horizontal Black RGB