19 grudnia 2022 r. otworzyliśmy Świetlicę Świętego Mikołaja w Iwano-Frankiwsku

Dziś w Iwano-Frankiwsku odbyło się uroczyste otwarcie Świetlicy Świętego Mikołaja. W dniu wspomnienia naszego patrona w kalendarzu juliańskim oficjalnie zainaugurowaliśmy działanie miejsca, które kontynuuje tradycje naszej świetlicy edukacyjnej w Mariupolu, funkcjonującej od początku 2019 r. do marca tego roku.

19 grudnia 2022 roku, we wspomnienie św. Mikołaja w kalendarzu juliańskim, oficjalnie otworzyliśmy Świetlicę Świętego Mikołaja w Iwano-Frankiwsku – mieście, które stało się obecnie miejscem do życia dla wielu rodzin i całych ośrodków opiekuńczych uciekających ze wschodu kraju w poszukiwaniu bezpiecznego schronienia. Przez ostatnich kilka miesięcy Świetlica działała w lokalu zastępczym, a w budynku naszej nowej Świetlicy trwały prace remontowo-budowlane. W dniu wspomnienia Świętego Mikołaja w Ukrainie nowa siedziba Świetlicy została oddana do użytku i będzie służyła dzieciom dotkniętym skutkami wojny. 

Świetlica Świętego Mikołaja w Iwano-Frankiwsku - wyposażenie

Przestronny i wygodny lokal oferuje opiekunom wszystko, co jest potrzebne do opieki nad najmłodszymi ofiarami wojny. Obok podstawowego wyposażenia sanitarnego i gastronomicznego w ośrodku znajdują się:

  • osobna, wyciszona salka umożliwiająca konsultacje psychologiczne i terapię indywidualną;
  • mała scena do prezentacji artystycznych dokonań podopiecznych;
  • duża sala do zabawy;
  • sala warsztatowa dla młodzieży ze sprzętem do nauki prac stolarskich i krawieckich;
  • profesjonalny zestaw nagłośnieniowy;
  • miejsce pamięci poświęcone Świetlicy Świętego Mikołaja w Mariupolu;
320337201 644323154092185 9187049445162643114 n

Wielkim atutem nowej Świetlicy jest widok na park i jezioro. Wokół znajdują się tereny zielone, dzięki czemu dzieci wraz z opiekunami będą mogły spędzać także dużo czasu na świeżym powietrzu.

>>> POMAGAJ DZIECIOM Z UKRAINY Z FUNDACJĄ ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA <<<

Uroczyste otwarcie Świetlicy w Iwano-Frankiwsku

W uroczystym otwarciu Świetlicy Świętego Mikołaja w Iwano-Frankiwsku wzięła udział dyrektor Fundacji Świętego Mikołaja Joanna Paciorek oraz Karol Grabias z zespołu fundacji. Uroczystość otwarcia, w której udział wzięli przedstawiciele Konsulatu Generalnego RP we Lwowie, Maltańskiej Służby Pomocy i Fundacji Świętego Mikołaja, zgromadziła kilkadziesiąt rodzin z dziećmi.

W trakcie uroczystości główną rolę odgrywały dzieci z uchodźczych rodzin. Podczas święta najmłodsi chętnie podchodzili do mikrofonu, by zarecytować wiersze, zaśpiewać piosenki i opowiedzieć o swoich życzeniach skierowanych do Świętego Mikołaja. Goście nowej placówki Fundacji Świętego Mikołaja mogli m.in. wysłuchać dziecięcej interpretacji piosenek, które odegrały ważną rolę w historii świetlicy: „Ой, хто хто Миколая любить” (Och, kto kocha Mikołaja!) i „Все одно добро закочає зло” (Mimo wszystko, dobro przezwycięży zło). W swoim przemówieniu w trakcie otwarcia świetlicy idee miejsca wyraził ks. Andrij Zaliskij: „Nazywamy w Ukrainie św. Mikołaja cudotwórcą. Jednym z jego cudów było powstanie Świetlicy Świętego Mikołaja. Świetlica w Mariupolu znajduje tu swoje drugie życie. Prawdy, dobry i światła nie da się zniszczyć”.

Ważną częścią uroczystości otwarcia nowej świetlicy Świętego Mikołaja w Iwano-Frankiwsku były wspomnienia twórców jej pierwowzoru: placówki w Mariupolu. Jak mówiła Kateryna Sukhomlynova, koordynatorka Świetlicy w Mariupolu: „Odczuwam niewymowną radość z faktu, że ukraińskie kobiety mogą przyjść gdzieś, gdzie ich dzieci znajdą bezpieczeństwo, ciepło i radość, gdzie będą mogły spełnić wszystkie swoje potrzeby, rozwijać się i tworzyć”. Swoimi myślami podzielił się również Roman Yaruchyk, wolontariusz i koordynator centrum humanitarnego, które Fundacja Świętego Mikołaja zorganizowała po wybuchu wojny w 2022 r.: „Od początku wojny zadajemy sobie pytanie, czy wypada nam się cieszyć i świętować. Ale ja wiem, że jednym z celów naszych wrogów jest zabić naszą duszę, zasiać w nas strach i odebrać nam radość. Nie możemy do tego dopuścić. Nie będziemy się bać, wierzymy w nasze zwycięstwo. Świetlica Świętego Mikołaja powstała po to, by dzielić się radością wbrew wszystkiemu, co dzieje się dookoła”.

Głos w trakcie uroczystości zabrała również Joanna Paciorek, dyrektorka Fundacji Świętego Mikołaja i jedna z inicjatorek powstania Świetlicy w Iwano-Frankiwsku: „Gdy zakładaliśmy placówkę w Mariupolu, chcieliśmy leczyć rany zadane przez wojnę, która rozpoczęła się w 2014 r. To było piękne miejsce. Informacja o zniszczeniu Świetlicy, która dotarła do nas kilka miesięcy temu, była druzgocząca, ale już wtedy wiedzieliśmy, że nie możemy Was zostawić. Świetlica powstała na nowo, w innym mieście i wierzę, że to ważny symbol – symbol wiary w to, że Ukraina zwycięży i zostanie odbudowana na nowo: pełna radości, wolna i dająca nadzieję wszystkim dzieciom. To zaczątek przyszłości: My z Wami!”.

Wspominamy Świetlicę w Mariupolu

Pierwszą Świetlicę Świętego Mikołaja otworzyliśmy w 2019 roku w Mariupolu na wschodzie Ukrainy. Miasto nad Morzem Azowskim było wówczas azylem dla wielu ukraińskich rodzin uciekających z terytoriów okupowanych – obwodów ługańskiego i donieckiego. W Świetlicy przez cały czas odbywały się zajęcia edukacyjne, integracyjne, pomoc psychologiczna, a także szkolenia z pierwszej pomocy. Ze środków pochodzących od darczyńców prywatnych kupiliśmy bus, który dowoził na zajęcia dzieci z niepełnosprawnościami, a także wyremontowaliśmy toalety dla uczniów w największej szkole podstawowej w mieście. Uruchomiliśmy również program stypendialny dla dzieci z najuboższych rodzin, a w trakcie pandemii COVID-19 rozdawaliśmy paczki z produktami pierwszej potrzeby rodzinom w najtrudniejszej sytuacji. Organizowaliśmy wyjazdy dla dzieci podczas wakacji i ferii zimowych. Nasza świetlica bardzo szybko stało się ważnym punktem dla lokalnej społeczności, aktywistów i wolontariuszy. Dzięki wsparciu Ministerstwa Spraw Zagranicznych w 2021 r. w ramach świetlicy otworzyliśmy także poradnię psychologiczną dla dzieci i młodzieży. Od początku naszych działań w Mariupolu wspieraliśmy także dzieci z dwóch miejscowych Domów Dziecka. Po agresji Rosji na Ukrainę nasza świetlica stała się centrum logistycznym, z którego przekazywana była pomoc mieszkańcom oblężonego miasta. Po wkroczeniu Rosjan do Mariupola świetlica została doszczętnie zniszczona, a jej obrońcy zabici. Natychmiast uruchomiliśmy programy pomocowe w innych częściach Ukrainy, a także w Polsce, by pomagać tym dzieciom, które trafiły do naszego kraju.

Fundacja Świętego Mikołaja planuje odbudowę świetlicy w Mariupolu po wyzwoleniu miasta.

Projekt współfinansowany w ramach polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP

Pomoc Ukrainie wciąż jest pilnie potrzebna, a potrzeby z biegiem konfliktu zmieniają się, ale nie maleją. Wszystkich, którzy chcą pomagać razem z Fundacją Świętego Mikołaja zapraszamy do wpłat poprzez formularz znajdujący się pod artykułem lub bezpośrednio na konto:

odbiorca: Fundacja Świętego Mikołaja
numer konta: 37 2130 0004 2001 0299 9993 0002
tytułem: darowizna na pomoc dzieciom z Ukrainy

Przekaż darowiznę, a my zamienimy ją w pomoc dla dziecka z Ukrainy

17 v4
Chcę ufundować miesiąc zajęć w Przystani Świętego Mikołaja dla jednego dziecka z Ukrainy
400
19
Chcę pomóc i przekazać cegiełkę na pomoc dziecku z Ukrainy
50
18
Chcę opłacić pół miesiąca zajęć w Przystani Świętego Mikołaja dla jednego dziecka z Ukrainy
200
16
Chcę przekazać inną kwotę na pomoc dziecku z Ukrainy i wpisuję ją poniżej
Operator płatności - Przelewy24 Operator płatności - PayPal
Przyjaciele Fundacji Świętego Mikołaja:
darczyncy indywidualni v2
logo Mikolaj
Radio357 logo kontra
LOGO M
MHP logoty dobry
ikea v2
PLD LOGO COLOR3x
pobrane
polska pomoc logo
Pepco logo RGB TAB
Logo OMEGA Pilzno v2
logo GrupoLAR v2
bialy prostokat v2
pepco AT
logoFDNT.png
fondation de france 1
logo pve dobra energia kwadrat cmyk
accenture logo
orange
tvp info male
PLAY S
T logo carrier surface rgb n
logo Heyah BK
Gazeta Kongresy logo
logotypyplusipolsat 1
Active citizens fund4x
2
AMS RED
promark serwis R
islogo
sks
HSBC logo
logo IG
logo 2
muzeum powstania warszawskiego
LOGOTYPY POWER v2
NIW PROO v2
logotypMSZ A kolor
Logo full kolor RGB
Active citizens fund4x v2
dar serca wersja podstawowa v2
Fundacja ARP rgb
frse v2
LOGO LIBRUS poziome duze v2
OCEN.logotyp na www
KMS logoOpt
kantar
Logo white JPEG TAK
widoczni logo
CF BLUE v2
77production v3
zpapieru 01
aria logo1
logovgi
librus logo
bos bank
bos fundacja
komitet pomocy dzieciom polskim
dyrektor szkoly winieta
Brewa logotyp
Filia czarny 300
literatura logo
logo Mamy Spiewamy
IMAS Logo 884 456px
3.2 CA Together supported by CA Foundation Logo
logo majewski v2
Polskie radio logo
Program 3 PR
logo radio new
logo PRK
logo radio lublin
logo radio lodz
Logo Polskie Radio Olsztyn
111 154741892710
pik
logo radio rzeszow
Radio Szczecin logotyp
logo v2
banner kampus
radio centrum logo czarne 01
logo muzyczne radio
Logo telezlom
Eyzee logo red black v2
logo euforma
81746010 1029034474118597 553683909372542976 o
positive red Wyjatkowy Prezent
SDA Znak Podstawowy
NAFTOR LOGO ZBIORNIK KOLOR
logo PAYTEL
logo
wprost logo bez obrysu rgb
SPAR H RGB 2
PLD LOGO COLOR3x v2
ursa
zielona sowa
gadzety reklamowe logo main 1 1
logo v3
redgetechblack
logo black sm
nwg logo2x
STABILO Logo 2019 RGB
TWB logo v2
PIB logo pion
STORCK Logo ab25mm RGB PM logo
logologo
insignis logo nowe final
thisisbio
pobrane v2
Pekao Fundacja Pole Ochronne CMYK 1
unum logo
JDP Logo v2
flow logo turkusowe tlo
prevoir
bosch v2
SONNEDIX COL RGB
Fundacja BNPP BL Q
allegro logo
MUFU
NCK logo poziom kolor RGB
JBL 3300x2550pix color22
novonordisk
LOTOS logo fundacja
logo GrupoLAR
logo rpm basic
CDP SA Logo Horizontal Black RGB
ZENTIVA LOGO