Pomoc psychologiczna dla dzieci i młodzieży

Fundacja Świętego Mikołaja od 2011 roku ściśle współpracuje ze szkołami w całej Polsce, a ich liczba nieustannie się zwiększa. W relacjach z nimi regularnie spotykaliśmy się z powracającym problemem pomocy psychologicznej. Zarówno od nauczycieli, jak i rodziców, otrzymujemy alarmujące sygnały dotyczące narastających problemów psychicznych uczniów w różnym wieku. Skalę problemu znacznie pogłębiła pandemia oraz izolacja.

Do najczęstszych problemów, z którymi obecnie zmagają się dzieci należą: stany lękowe, permanentny stres, spadek nastroju i depresja, a także uzależnienia, w tym przede wszystkim od urządzeń cyfrowych, a także trudności w relacjach między rówieśnikami. Zaburzenia psychiczne to wciąż tabu, a sięganie po pomoc jest stygmatyzowane wśród rówieśników. Blisko połowa szkół w Polsce nie zatrudnia na etacie psychologa. Liczba psychiatrów dziecięcych jest aż o połowę mniejsza, niż wskazują standardy Światowej Organizacji Zdrowia (w niektórych województwach na jednego psychiatrę dziecięcego przypada 1000 pacjentów).

thomas park dHBlg6vOBXI unsplash

Szkoła jest jednym najbliższych miejsc dla dzieci i to właśnie szkolny pedagog jest często pierwszą osobą, która może zauważyć problemy, z którymi zmaga się dziecko i zaoferować mu niezbędną pomoc.  

Jak pomagamy dzieciom w Polsce?

Wspieramy szkoły, głównie w mniejszych miejscowościach, aby mogły objąć swoich uczniów pomocą terapeutyczną i profilaktyką, a także umożliwić działania interwencyjne, w sytuacji kiedy dziecko pilnie potrzebuje pomocy psychologa, a jego rodzice nie mają możliwości opłacenia terapii. 

Nasze najważniejsze obszary działań to:

1. Finansowanie diagnozy i terapii młodzieży z niezamożnych rodzin 

W ramach programu uczniowie w kryzysie, lub tacy którzy wymagają pilnej diagnozy, interwencji lub wsparcia mogą otrzymać finansowanie konsultacji i terapii psychologicznej lub psychiatrycznej. Sfinansowana terapia lub konsultacje mogą mieć charakter jednorazowy, kilkumiesięczny lub całoroczny, w zależności od sytuacji i potrzeb dziecka ubiegającego się o wsparcie w tym obszarze. 

2. Finansowanie działań profilaktycznych, terapeutycznych i interwencyjnych w szkołach

W ramach programu, szkoły mogą otrzymać dotację na prowadzenie działań profilaktycznych, terapeutycznych i interwencyjnych. Jest to ważny krok, aby zaradzić przytłaczającym brakom w strukturze pomocy dzieciom w szkołach. Powiększenie świadomości wagi zdrowia psychicznego, zachęcenie do śmielszego poszukiwania pomocy oraz możliwość skorzystania z terapii lub interwencji, w wielu szkołach stanowią krok milowy w opiece nad kondycją psychiczną małoletnich.

W 2022 roku Fundacja przekazała szkołom 487 000 zł na realizację działań terapeutycznych, profilaktycznych i interwencyjnych. Dzięki wsparciu Fundacji Świętego Mikołaja w szkołach odbyły się warsztaty profilaktyczne, obejmujące problematykę uzależnień, w tym uzależnień od urządzeń cyfrowych. W szkołach toczyły się warsztaty dotyczące umiejętności społecznych: wyrażania emocji, radzenia sobie ze stresem, warsztaty asertywności. Uczniowie dostali wsparcie w zakresie efektywnej nauki, treningu koncentracji i planowania pracy. Ważną częścią programu były działania obliczone na reintegrację klas po okresie pandemii i odbudowywanie więzi w społecznościach szkolnych. Klasy uczyły się zasad komunikacji, trenowały rozwiązywanie konfliktów i uczyły się pracy w grupie. Łącznie program objął 9259 uczniów. 

3. Prowadzenie superwizji grupowej dla szkolnych psychologów i pedagogów

W ramach programu szkolni psychologowie i pedagodzy mogą nieodpłatnie wziąć udział w sesjach superwizji grupowej. Jest to grupa pracująca najbliżej dzieci i młodzieży, a zarazem  mocno przeciążona ilością pracy. Chcemy być dla nich wsparciem, aby mogli jak najlepiej wspierać dzieci ze swoich szkół.

Program jest dedykowany szkołom i ich uczniom, które  nawiązały z Fundacją współpracę w ramach programu Stypendia św. Mikołaja (program jest otwarty dla wszystkich szkół w Polsce i bezpłatny. Można do niego dołączyć w każdym momencie).

W ramach programu dotąd zrealizowano:

- 23 programy profilaktyczne, które objęły 5373 uczniów, 427 nauczycieli oraz 2675 rodziców,
- 12 programów terapeutycznych, które objęły 1355 uczniów, 256 nauczycieli, 593 rodziców,
- 1 program interwencji kryzysowej w szkole, który objął 15 uczniów i 4 rodziców potrzebujących nagłej konsultacji psychologicznej.
- Sfinansowaliśmy regularną terapię 40 dzieciom z niezamożnych rodzin, które wymagały pilnej pomocy psychologa (sumaryczna kwota wsparcia 150 000 zł)
- przeprowadzono cykliczną grupę wsparcia dla szkolnych psychologów i pedagogów

W 2022 roku kwota od Fundacji Świętego Mikołaja przekazana do potrzebujących dzieci i szkół chcących prowadzić zajęcia profilaktyczne i terapeutyczne wyniosła 665 000 zł. Program będzie kontynuowany w miarę możliwości także również w 2023 roku. 

Pomoc psychologiczna dla dzieci z Ukrainy i Syrii

1. Pomoc psychologiczna w Ukrainie

Program pomocy psychologicznej zakładał niezbędną pomoc psychologiczną dla dziecięcych ofiar wojny. W 2021 roku w naszej Świetlicy Świętego Mikołaja w Mariupolu otworzyliśmy poradnię psychologiczną oferującą niezbędną pomoc dla dzieci borykających się z psychicznymi konsekwencjami wojny. Pierwszym etapem był cykl spotkań integracyjnych, którego celem było zadbanie o relacje między dziećmi. Nasze warsztaty i szkolenia poświęcone były m.in. przeciwdziałaniu przemocy oraz formom współpracy pomiędzy rówieśnikami. Kolejny krok to grupowe zajęcia ze specjalistami i pomoc indywidualna dla najbardziej potrzebujących dzieci, które musiały opuścić swoje rodzinne domy z powodu wojny. 

2. Pomoc psychologiczna dla ukraińskich dzieci w Polsce

Na pomoc mogły liczyć również dzieci po naszej stronie granicy. Wśród 62 Przystani Świętego Mikołaja, punktów pomocy dzieciom z Ukrainy w lokalnych społecznościach, znaczna część oferowała wsparcie psychologiczne i zajęcia terapeutyczne. Łącznie zaoferowaliśmy pomoc 4017 dzieciom. 575 z nich mogło skorzystać z profesjonalnej pomocy psychologicznej. W Przystaniach odbyło się łącznie 2031 zajęć i warsztatów, które łącznie trwały 7213 godzin. 

3. Pomoc psychologiczna w Aleppo

Pilne zapotrzebowanie na profesjonalną opiekę psychologiczną nad dziećmi od początku zgłaszają także nasi lokalni partnerzy w Aleppo. W marcu 2022 roku 56 nauczycieli przeszło przeszkolenie z podstawowej pomocy psychologicznej oraz pracy pedagogicznej. Szkolenie opierało się na trzech modułach: 1) ochrona dziecka, pomoc psychologiczna i przeciwdziałanie przemocy 2) rozwój emocjonalny dziecka 3) metody efektywnego nauczania. 

W 8 szkołach w Aleppo przeprowadziliśmy także warsztaty dla uczniów, wśród których poruszano takie tematy jak: przeciwdziałanie przemocy, higiena osobista, granice cielesne, emocje i sposoby ich wyrażania, umiejętności społeczne i komunikacyjne, odpowiedzialność i ponoszenie konsekwencji, prawa dziecka. 

MASZ PYTANIA?

22 825 03 90791 793 021,  669 241 424

stypendia@mikolaj.org.pl

Zbiórka na rzecz pomocy psychologicznej dla dzieci w kryzysie wciąż trwa. Jeżeli uważasz, że to ważny problem - pomóż i przekaż darowiznę. 

Odbiorca: Fundacja Świętego Mikołaja, ul. Przesmyckiego 40, 05-500 Piaseczno
Numer konta: 37 2130 0004 2001 0299 9993 0002
Tytuł przelewu: darowizna pomoc psychologiczna dla dzieci

RAPORT Z PROGRAMU POMOCY PSYCHOLOGICZNEJ
Raport Radio 357 Program pomocy psychologicznej dla dzieci i mlodziezy z Polski i Syrii 1
pdf
11 MB

Przekaż darowiznę od serca na pomoc edukacyjną dla dzieci i młodzieży z Polski i z Ukrainy

Chcę podarować cegiełkę na pomoc edukacyjną dla dziecka w trudnej sytuacji i wpłacam darowiznę w wysokości
50
Chcę w wyjątkowy sposób pomóc dziecku w trudnej sytuacji. Przekazuję darowiznę na pomoc edukacyjną w wysokości
357
Chcę pomóc dziecku trudnej sytuacji. Przekazuję darowiznę na pomoc edukacyjną w wysokości
100
buzka 3 v6
Chcę przekazać darowiznę na pomoc edukacyjną dzieciom w trudnej sytuacji w innej kwocie, którą wpisuję samodzielnie poniżej
Operator płatności - Przelewy24 Operator płatności - PayPal
Przyjaciele Fundacji Świętego Mikołaja:
darczyncy indywidualni v2
logo Mikolaj
Radio357 logo kontra
LOGO M
MHP logoty dobry
ikea v2
PLD LOGO COLOR3x
pobrane
polska pomoc logo
Pepco logo RGB TAB
logo GrupoLAR v2
pepco AT
bialy prostokat v2
logoFDNT.png
fondation de france 1
logo pve dobra energia kwadrat cmyk
accenture logo
tvp info male
orange
PLAY S
T logo carrier surface rgb n
Gazeta Kongresy logo
logo Heyah BK
Active citizens fund4x
PLUS logo nowe2010
2
AMS RED
promark serwis R
islogo
sks
HSBC logo
logo IG
logo 2
muzeum powstania warszawskiego
LOGOTYPY POWER v2
NIW PROO v2
logotypMSZ A kolor
Logo full kolor RGB
Active citizens fund4x v2
dar serca wersja podstawowa v2
Fundacja ARP rgb
frse v2
LOGO LIBRUS poziome duze v2
OCEN.logotyp na www
KMS logoOpt
kantar
Logo white JPEG TAK
widoczni logo
CF BLUE v2
77production v3
zpapieru 01
aria logo1
logovgi
librus logo
bos bank
bos fundacja
komitet pomocy dzieciom polskim
dyrektor szkoly winieta
Brewa logotyp
Filia czarny 300
literatura logo
logo Mamy Spiewamy
IMAS Logo 884 456px
3.2 CA Together supported by CA Foundation Logo
logo majewski v2
Polskie radio logo
Program 3 PR
logo radio new
logo PRK
logo radio lublin
logo radio lodz
Logo Polskie Radio Olsztyn
111 154741892710
pik
logo radio rzeszow
Radio Szczecin logotyp
logo v2
banner kampus
radio centrum logo czarne 01
logo muzyczne radio
Logo telezlom
Eyzee logo red black v2
logo euforma
81746010 1029034474118597 553683909372542976 o
positive red Wyjatkowy Prezent
SDA Znak Podstawowy
NAFTOR LOGO ZBIORNIK KOLOR
logo PAYTEL
logo
wprost logo bez obrysu rgb
SPAR H RGB 2
PLD LOGO COLOR3x v2
ursa
zielona sowa
gadzety reklamowe logo main 1 1
logo v3
redgetechblack
logo black sm
nwg logo2x
STABILO Logo 2019 RGB
TWB logo v2
PIB logo pion
STORCK Logo ab25mm RGB PM logo
logologo
insignis logo nowe final
thisisbio
pobrane v2
Pekao Fundacja Pole Ochronne CMYK 1
unum logo
JDP Logo v2
flow logo turkusowe tlo
prevoir
bosch v2
SONNEDIX COL RGB
Fundacja BNPP BL Q
allegro logo
NCK logo poziom kolor RGB
JBL 3300x2550pix color22
novonordisk
LOTOS logo fundacja
logo GrupoLAR