Pomoc psychologiczna dla dzieci i młodzieży

>> WYNIKI NABORU WNIOSKÓW O POMOC PSYCHOLOGICZNĄ W 2024

thomas park dHBlg6vOBXI unsplash

Fundacja Świętego Mikołaja od 2010 roku ściśle współpracuje ze szkołami w całej Polsce, a ich liczba nieustannie się zwiększa. W relacjach z nimi regularnie spotykaliśmy się z powracającym problemem pomocy psychologicznej. Zarówno od nauczycieli, jak i rodziców, otrzymujemy alarmujące sygnały dotyczące narastających problemów psychicznych uczniów w różnym wieku. Szkoła jest jednym najbliższych miejsc dla dzieci i to właśnie szkolny pedagog jest często pierwszą osobą, która może zauważyć problemy, z którymi zmaga się dziecko i zaoferować mu niezbędną pomoc. Do najczęstszych problemów, z którymi obecnie zmagają się dzieci należą: stany lękowe, permanentny stres, spadek nastroju i depresja, a także uzależnienia, w tym przede wszystkim od urządzeń cyfrowych, a także trudności w relacjach między rówieśnikami. Zaburzenia psychiczne to wciąż tabu, a sięganie po pomoc jest stygmatyzowane wśród rówieśników.

Statystyki dotyczące kondycji psychicznej młodzieży w Polsce od kilku lat są co raz bardziej przerażające. Według Raportu rzecznika Praw Dziecka z 2023 roku już 14% uczniów w Polsce wymaga znaczącej interwencji związanej z funkcjonowaniem psychicznym. Jest  to ok. 938 000 dzieci. Liczba śmierci samobójczych wśród nastolatków systematycznie rośnie. W 2023 roku prób samobójczych wśród młodzieży było już 2139 (Dane z Wojewódzkich Komend Policji).

Według „Diagnozy przemocy wobec dzieci w Polsce” Fundacji Dzieci Niczyje z 2023 r. skala zachowań autodestrukcyjnych wśród młodzieży jest poważna. Co piąty nastolatek (22%) okaleczał się, a co jedenasty (9%) miał za sobą próbę samobójczą. Dziewczyny częściej niż chłopcy deklarują zarówno samookaleczenia (29% vs 14%), jak i próby samobójcze (14% vs 5%).

Fundacja Świętego Mikołaja od 25 lat niesie cały rok pomoc dzieciom. Obserwujemy stale problemy, z którymi mierzą się dzieci i staramy się na nie odpowiadać. Współpracujemy z siecią szkół w Polsce i do współpracy zapraszamy nowe szkoły!

Jak pomagamy dzieciom w Polsce?

Wspieramy szkoły, głównie w mniejszych miejscowościach, aby mogły objąć swoich uczniów pomocą terapeutyczną i profilaktyką, a także umożliwić działania interwencyjne, w sytuacji kiedy dziecko pilnie potrzebuje pomocy psychologa, a jego rodzice nie mają możliwości opłacenia terapii. 

Nasze najważniejsze obszary działań to:

1. Finansowanie diagnozy i terapii młodzieży z niezamożnych rodzin 

W ramach programu uczniowie w kryzysie, lub tacy którzy wymagają pilnej diagnozy, interwencji lub wsparcia mogą otrzymać finansowanie konsultacji i terapii psychologicznej lub psychiatrycznej. Sfinansowana terapia lub konsultacje mogą mieć charakter jednorazowy, kilkumiesięczny lub całoroczny, w zależności od sytuacji i potrzeb dziecka ubiegającego się o wsparcie w tym obszarze. 

2. Finansowanie działań profilaktycznych, terapeutycznych i interwencyjnych w szkołach

W ramach programu, szkoły mogą otrzymać dotacje na prowadzenie działań profilaktycznych, terapeutycznych i interwencyjnych. Jest to ważny krok, aby zaradzić przytłaczającym brakom w strukturze pomocy dzieciom w szkołach. Powiększenie świadomości wagi zdrowia psychicznego, zachęcenie do śmielszego poszukiwania pomocy oraz możliwość skorzystania z terapii lub interwencji, w wielu szkołach stanowią krok milowy w opiece nad kondycją psychiczną małoletnich.

Dotacja od Fundacji może być przeznaczona na:

  1. Profilaktyka w szkole, w tym miedzy innymi: psychoedukacja, profilaktyka depresji, zaburzeń lękowych i fobii społecznych, uzależnień, czy budowanie relacji bez przemocy (dotacje do 20 000 zł);
  2. Działania terapeutyczne, w tym między innymi trening umiejętności społecznych, arteterapia, grupa wsparcia, prowadzenie indywidualnych konsultacji psychologicznych w szkole dla uczniów oraz ich rodziców (dotacje do 30 000 zł);
  3. Interwencja kryzysowa w sytuacji nagłej i wymagającej pilnego zaangażowania przez szkołę zespołu psychologów lub interwentów kryzysowych, jak na przykład nagła śmierć ucznia lub nauczyciela, wypadek, doświadczenie przemocy itp. (dotacje do 30 000 zł);
  4. Działania w szkołach zwiększające wiedzę i umiejętności nauczycieli oraz rodziców dzieci w zakresie dbania o dobrostan psychiczny, rozpoznawania objawów zaburzeń psychicznych i możliwość wspierania dzieci (dotacje do 20 000 zł).

3. Prowadzenie superwizji grupowej dla szkolnych psychologów i pedagogów

W ramach programu szkolni psychologowie i pedagodzy mogą nieodpłatnie wziąć udział w sesjach superwizji grupowej. Jest to grupa pracująca najbliżej dzieci i młodzieży, a zarazem  mocno przeciążona ilością pracy. Chcemy być dla nich wsparciem, aby mogli jak najlepiej wspierać dzieci ze swoich szkół.

Program jest dedykowany szkołom i ich uczniom, które  nawiązały z Fundacją współpracę w ramach programu Stypendia św. Mikołaja (program jest otwarty dla wszystkich szkół w Polsce i bezpłatny. Można do niego dołączyć w każdym momencie).

W ramach programu dotąd zrealizowano:

- 23 programy profilaktyczne, które objęły 5373 uczniów, 427 nauczycieli oraz 2675 rodziców,
- 12 programów terapeutycznych, które objęły 1355 uczniów, 256 nauczycieli, 593 rodziców,
- 1 program interwencji kryzysowej w szkole, który objął 15 uczniów i 4 rodziców potrzebujących nagłej konsultacji psychologicznej.
- Sfinansowaliśmy regularną terapię 40 dzieciom z niezamożnych rodzin, które wymagały pilnej pomocy psychologa (sumaryczna kwota wsparcia 150 000 zł)
- przeprowadzono cykliczną grupę wsparcia dla szkolnych psychologów i pedagogów

W 2022 roku kwota od Fundacji Świętego Mikołaja przekazana do potrzebujących dzieci i szkół chcących prowadzić zajęcia profilaktyczne i terapeutyczne wyniosła 665 000 zł

Pomoc psychologiczna dla dzieci z Ukrainy i Syrii

1. Pomoc psychologiczna w Ukrainie

Program pomocy psychologicznej zakładał niezbędną pomoc psychologiczną dla dziecięcych ofiar wojny. Od 2021 roku w naszej Świetlicy Świętego Mikołaja w Mariupolu na wschodzie Ukrainy otworzyliśmy poradnię psychologiczną oferującą niezbędną pomoc dla dzieci borykających się z psychicznymi konsekwencjami wojny. Świetlica została zniszczona w następstwie pełnoskalowej wojny z Rosją. Wspólnie z ukraińskimi partnerami od grudnia 2022 roku prowadzimy Świetlicę Świętego Mikołaja w Ivanofrankiwsku. W świetlicy odbywają się grupowe warsztaty z psychologiem, oraz indywidualne konsultacje i terapie.  

2. Pomoc psychologiczna dla ukraińskich dzieci w Polsce

Na pomoc mogły liczyć również dzieci po naszej stronie granicy. Wśród 62 Przystani Świętego Mikołaja, punktów pomocy dzieciom z Ukrainy w lokalnych społecznościach, znaczna część oferowała wsparcie psychologiczne i zajęcia terapeutyczne. Łącznie zaoferowaliśmy pomoc 4017 dzieciom. 575 z nich mogło skorzystać z profesjonalnej pomocy psychologicznej. W Przystaniach odbyło się łącznie 2031 zajęć i warsztatów, które łącznie trwały 7213 godzin. 

3. Pomoc psychologiczna w Aleppo

Pilne zapotrzebowanie na profesjonalną opiekę psychologiczną nad dziećmi od początku zgłaszają także nasi lokalni partnerzy w Aleppo. W marcu 2022 roku 56 nauczycieli przeszło przeszkolenie z podstawowej pomocy psychologicznej oraz pracy pedagogicznej. Szkolenie opierało się na trzech modułach: 1) ochrona dziecka, pomoc psychologiczna i przeciwdziałanie przemocy 2) rozwój emocjonalny dziecka 3) metody efektywnego nauczania. 

W 8 szkołach w Aleppo przeprowadziliśmy także warsztaty dla uczniów, wśród których poruszano takie tematy jak: przeciwdziałanie przemocy, higiena osobista, granice cielesne, emocje i sposoby ich wyrażania, umiejętności społeczne i komunikacyjne, odpowiedzialność i ponoszenie konsekwencji, prawa dziecka. 

MASZ PYTANIA?

22 825 03 90, 669 241 424, 531 452 613, 577 777 639

stypendia@mikolaj.org.pl

Zbiórka na rzecz pomocy psychologicznej dla dzieci w kryzysie wciąż trwa. Jeżeli uważasz, że to ważny problem - pomóż i przekaż darowiznę. 

Odbiorca: Fundacja Świętego Mikołaja, ul. Przesmyckiego 40, 05-500 Piaseczno
Numer konta: 37 2130 0004 2001 0299 9993 0002
Tytuł przelewu: darowizna pomoc psychologiczna dla dzieci

RAPORT Z PROGRAMU POMOCY PSYCHOLOGICZNEJ
Raport Radio 357 Program pomocy psychologicznej dla dzieci i mlodziezy z Polski i Syrii 1
pdf
11 MB

Przekaż darowiznę od serca na pomoc psychologiczną dla dzieci i młodzieży z Polski i z Ukrainy

Działam teraz! Wpłacam darowiznę na udział jednego dziecka w warsztatach profilaktycznych w wysokości
50
Wpłacam darowiznę na miesięczny udział dziecka w grupowych warsztatach terapeutycznych w wysokości
357
Przekazuję darowiznę na godzinną indywidualną sesję terapeutyczną w wysokości
100
buzka 3 v6
Pomagam i przekazuję darowiznę w innej kwocie, którą wpisuję samodzielnie poniżej
Operator płatności - Przelewy24 Operator płatności - PayPal
Przyjaciele Fundacji Świętego Mikołaja:
darczyncy indywidualni v2
logo Mikolaj
Radio357 logo kontra
LOGO M
MHP logoty dobry
ikea v2
PLD LOGO COLOR3x
pobrane
polska pomoc logo
Pepco logo RGB TAB
Logo OMEGA Pilzno v2
logo GrupoLAR v2
bialy prostokat v2
pepco AT
logoFDNT.png
fondation de france 1
logo pve dobra energia kwadrat cmyk
accenture logo
orange
tvp info male
PLAY S
T logo carrier surface rgb n
logo Heyah BK
Gazeta Kongresy logo
logotypyplusipolsat 1
Active citizens fund4x
2
AMS RED
promark serwis R
islogo
sks
HSBC logo
logo IG
logo 2
muzeum powstania warszawskiego
LOGOTYPY POWER v2
NIW PROO v2
logotypMSZ A kolor
Logo full kolor RGB
Active citizens fund4x v2
dar serca wersja podstawowa v2
Fundacja ARP rgb
frse v2
LOGO LIBRUS poziome duze v2
OCEN.logotyp na www
KMS logoOpt
kantar
Logo white JPEG TAK
widoczni logo
CF BLUE v2
77production v3
zpapieru 01
aria logo1
logovgi
librus logo
bos bank
bos fundacja
komitet pomocy dzieciom polskim
dyrektor szkoly winieta
Brewa logotyp
Filia czarny 300
literatura logo
logo Mamy Spiewamy
IMAS Logo 884 456px
3.2 CA Together supported by CA Foundation Logo
logo majewski v2
Polskie radio logo
Program 3 PR
logo radio new
logo PRK
logo radio lublin
logo radio lodz
Logo Polskie Radio Olsztyn
111 154741892710
pik
logo radio rzeszow
Radio Szczecin logotyp
logo v2
banner kampus
radio centrum logo czarne 01
logo muzyczne radio
Logo telezlom
Eyzee logo red black v2
logo euforma
81746010 1029034474118597 553683909372542976 o
positive red Wyjatkowy Prezent
SDA Znak Podstawowy
NAFTOR LOGO ZBIORNIK KOLOR
logo PAYTEL
logo
wprost logo bez obrysu rgb
SPAR H RGB 2
PLD LOGO COLOR3x v2
ursa
zielona sowa
gadzety reklamowe logo main 1 1
logo v3
redgetechblack
logo black sm
nwg logo2x
STABILO Logo 2019 RGB
TWB logo v2
PIB logo pion
STORCK Logo ab25mm RGB PM logo
logologo
insignis logo nowe final
thisisbio
pobrane v2
Pekao Fundacja Pole Ochronne CMYK 1
unum logo
JDP Logo v2
flow logo turkusowe tlo
prevoir
bosch v2
SONNEDIX COL RGB
Fundacja BNPP BL Q
allegro logo
MUFU
NCK logo poziom kolor RGB
JBL 3300x2550pix color22
novonordisk
LOTOS logo fundacja
logo GrupoLAR
logo rpm basic
CDP SA Logo Horizontal Black RGB
ZENTIVA LOGO