Pomoc dzieciom z Ukrainy

Fundacja Świętego Mikołaja niesie pomoc dla dzieci z Ukrainy od 2019 roku, kiedy otworzyliśmy naszą Świetlicę Świętego Mikołaja w Mariupolu. W wyniku agresji z 2022 roku liczba dzieci dotkniętych skutkami wojny zwielokrotniła się, a znaczna część z nich znalazła się po polskiej stronie granicy. Starając się zachować nasze cele: zapewnienie dzieciom warunków stabilnego rozwoju, edukacji i dojrzewania, musieliśmy dostosować się do wymagań chwili. 

mariupol skladak 01
Apelujemy do wszystkich darczyńców i przyjaciół Fundacji Świętego Mikołaja o pomoc. Solidarność z dziećmi na Ukrainie jest dziś potrzebna bardziej niż kiedykolwiek wcześniej.

PROWADZONE OBECNIE DZIAŁANIA POMOCOWE:

Dzięki doświadczeniom zebranym we współpracy z naszymi partnerami z Mariupola, a potem w pracy z przybywającymi do Polski dziećmi na dworcach i w punktach pomocowych stworzyliśmy mechanizmy pomocy, które pozwalają nam docierać do najbardziej potrzebujących i oferować im to na czym skupiamy się od zawsze: podstawowe bezpieczeństwo, dostęp do opieki i edukacji, dbałość o kondycję psychiczną i dobrostan najbardziej bezbronnych. 

>>>KLIKNIJ I POMÓŻ DZIECIOM Z UKRAINY!<<<

Przystań Świętego Mikołaja

Przystanie Świętego Mikołaja to lokalne partnerstwa, w ramach których oddolnym inicjatywom pomocowym oferujemy szansę na prowadzenie bezpiecznych i przyjaznych miejsc dla dzieci i młodzieży z Ukrainy. Fundacja Świętego Mikołaja sfinansuje niezbędne koszty, aby Przystanie były w stanie prowadzić zajęcia dla ukraińskich dzieci, organizować opiekę oraz przekazywać im niezbędne wsparcie. 

Punkty pomocy zaproszone do zakładania Przystani Świętego Mikołaja to biblioteki, domy i centra kultury, szkoły i ośrodki szkolno-wychowawcze, przedszkola, lokalne organizacje pozarządowe, ochotnicze straże pożarne, koła gospodyń wiejskich, rady rodziców, kluby sportowe, spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe oraz inne podmioty prawne.

62 uruchomione Przystanie Świętego Mikołaja, które obejmują opieką ponad 4017 dzieci z Ukrainy, otrzymało dofinansowanie na łączną kwotę 2,5 mln złotych.

>>>WIĘCEJ <<<

Międzynarodowe Centrum Logistyczne

Na początku marca uruchomiliśmy w Chorzowie Międzynarodowe Centrum Logistyczne, którego celem jest przekazywanie pomocy humanitarnej z całej Europy na teren Ukrainy. Działamy razem z Maltańską Służbą Pomocy z Iwano-Frankiwska. Każdego dnia kolejne transporty ruszają z Polski na teren Ukrainy. Dostarczyliśmy w ten sposób umeblowanie i sprzęt AGD dla Domów Dziecka przesiedlonych z terenów objętych wojną, transporty medyczne dla oddziałów dziecięcych w ukraińskich szpitalach czy niezbędne wyposażenie dla (także przesiedlonych) ośrodków zajmujących się dziećmi z wysokimi potrzebami i niepełnosprawnością umysłową.

Tylko do końca maja z Centrum Logistycznego wyruszyły tysiące załadowanych do pełna europalet o sumarycznej wadze 1126 ton. Łączna wartość znajdujących się na nich materiałów to ponad 10,2 miliona złotych.

>>>WIĘCEJ<<<

Plecaczki dla dzieci z prezentami powitalnymi

Fundacja od początku wojny współpracuje z warszawskimi punktami, do których docierają dzieci z Ukrainy. Zaczęliśmy od dystrybucji koców dla dzieci nocujących na dworcach i w noclegowniach. Łącznie dostarczyliśmy dzieciom 1500 sztuk kocyków. Wkrótce potem rozpoczęliśmy dystrybucję plecaczków powitalnych.

Dzieci otrzymują specjalne plecaczki z drobnym poczęstunkiem, najpotrzebniejszymi artykułami higienicznymi, puzzlami, kredkami i kolorowanką. Chcemy zadbać o dobrostan dzieci, zaoferować coś własnego tym, którzy przyjechali tu bez niczego i choć na chwilę wywołać uśmiech na ich twarzach. Rozdaliśmy już ponad 4000 plecaczków.

Książki dla dzieci po ukraińsku

We współpracy z ukraińskim Instytutem Książki Fundacja Świętego Mikołaja wydrukowała serię książeczek dla dzieci znanych ukraińskich twórców, tak aby dzieci trafiające do Polski nadal miały kontakt z ojczystym językiem i literaturą. Pakiety liczące 12 książkowych pozycji każdego dnia trafiają do kolejnych bibliotek, szkół, punktów pomocy i prywatnych rodzin. Dostarczyliśmy książeczki do kilkuset punktów, a łączna liczba wydrukowanych dotąd książeczek przekroczyła 24 000 sztuk! Do tego możemy doliczyć kolejne 4 tysiące, które otrzymaliśmy od wydawnictw i przekazaliśmy je dzieciom.

>>> WIĘCEJ<<<

PLANY: CO JESZCZE CHCEMY ZROBIĆ?Na tym nie poprzestajemy. Naszym wielkim marzeniem jest odbudowa Świetlicy w Mariupolu i jeśli tylko będzie to możliwe, z radością i entuzjazmem podejmiemy się tego wyzwania. Niestety, w tej chwili ten cel wydaje się być odległy, choć nie tracimy nadziei na jego realizację.

Trwają za to prace nad przygotowaniem miejsca i infrastruktury dla Świetlicy Świetego Mikołaja w Iwano-Frankiwsku, która będzie oferować potrzebującym dzieciom bezpieczne schronienie, zajęcia edukacyjne i pomoc psychologiczną. Wybraliśmy już lokalizację, miejsce jest dostosowywane do potrzeb dzieci i mamy nadzieję, że niebawem poinformujemy o jego oficjalnym otwarciu.

Pracujemy nad programem stypendialnym dla dzieci z Ukrainy. Chcemy wspierać marzenia dzieci i pomagać im w ich realizacji, dodatkowo angażując ich we współpracę i współdziałanie. Wierzymy, że to najlepsza z możliwych inwestycji i że szanse udzielone dzieciom będą procentować w przyszłości.

Bardzo chcielibyśmy rozbudować program Przystanie Świętego Mikołaja, a w tych działających już teraz wprowadzić dodatkowe zajęcia integracyjne i program nauczania języka polskiego przez cały rok szkolny.


RAPORTY: DZIAŁANIA FUNDACJI ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA NA RZECZ DZIECI Z UKRAINY


Dla wszystkich osób zainteresowanych bardziej szczegółowymi informacjami przygotowaliśmy obszerny, 39-stronnicowy raport za 3 miesiące wojny w którym oprócz danych można podziwiać uśmiechy dzieci, którym mieliśmy szansę pomóc. 

>>> RAPORT NASZYCH DZIAŁAŃ PO 3 MIESIĄCACH OD WYBUCHU WOJNY<<<

>>> SPRAWOZDANIE: MIJA 6 MIESIĘCY OD ROSYJSKIEJ INWAZJI. JAK POMAGALIŚMY DZIECIOM? <<< 

Zobacz raporty z naszych działań w Mariupolu:

Od połowy 2021 roku prowadzimy projekt „Wsparcie psychologiczne dzieci i młodzieży w Mariupolu na Ukrainie” współfinansowany w ramach polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.

Pierwszy rok działań w Mariupolu
Drugi rok działań w Mariupolu

JAK MOŻESZ POMÓC?

W trakcie organizowania pomocy dla dzieci z Ukrainy spotkaliśmy się z ogromem dobrej woli, bezinteresownego zaangażowania i chęci wsparcia. Dziękujemy każdej instytucji i osobie, która wykazała chęć niesienia pomocy razem z Fundacją Świętego Mikołaja. Sprawdź: Kto nam pomaga?

Dzięki naszym przyjaciołom udało się pomóc tysiącom dzieci w potrzebie. Nie wolno nam jednak zapomnieć, że wojna wciąż trwa, a morze potrzeb się powiększa. Apelujemy o pomoc i prosimy o Państwa hojność. Jak pomóc?

1) Wpłać darowiznę on-line na stronie mikolaj.org.pl/Ukraina

2) Przekaż darowiznę:

Fundacja Świętego Mikołaja
Volkswagen Bank Polska S.A
37 2130 0004 2001 0299 9993 0002
tytuł przelewu: darowizna na pomoc dzieciom na Ukrainie

3 miesiące od wybuchu wojny: jak pomagamy dzieciom na Ukrainie?
Raport TRZY MIESIACE OD WYBUCHU WOJNY. JAK POMAGAMY DZIECIOM Z UKRAINY
pdf
26 MB

Przekaż darowiznę, a my zamienimy ją na pomoc dziecku z Ukrainy w nowym roku szkolnym

ukraina serce v2
Chcę ufundować miesiąc zajęć w Przystani Świętego Mikołaja dla jednego dziecka z Ukrainy
400
ukraina serce
Chcę pomóc i przekazać cegiełkę na pomoc dziecku z Ukrainy w nowym roku szkolnym
20
ukraina serce v3
Chcę opłacić pół miesiąca zajęć w Przystani Świętego Mikołaja dla jednego dziecka z Ukrainy
200
ukraina serce v4
Chcę przekazać inną kwotę na pomoc dziecku z Ukrainy w nowym roku szkolnym i wpisuję ją poniżej
Operator płatności - Przelewy24 Operator płatności - PayPal
Przyjaciele Fundacji Świętego Mikołaja:
darczyncy indywidualni v2
logo Mikolaj
Radio357 logo kontra
LOGO M
mhp
polska pomoc logo
PLD LOGO COLOR3x
pobrane
bialy prostokat v2
logo GrupoLAR v2
accenture logo
pepco AT
logoFDNT.png
Pepco logo RGB TAB
SONNEDIX COL RGB
orange
PLAY S
tvp info male
T logo carrier surface rgb n
logo Heyah BK
PLUS logo nowe2010
Active citizens fund4x
2
AMS RED
fondation de france 1
promark serwis R
islogo
sks
HSBC logo
logo IG
logo 2
muzeum powstania warszawskiego
LOGOTYPY POWER v2
NIW PROO v2
logotypMSZ A kolor
Active citizens fund4x v2
dar serca wersja podstawowa v2
Fundacja ARP rgb
frse v2
LOGO LIBRUS poziome duze v2
OCEN.logotyp na www
KMS logoOpt
logo sage
kantar
Logo white JPEG TAK
widoczni logo
IKEA
CF BLUE v2
77production v3
zpapieru 01
aria logo1
logovgi
librus logo
bos bank
bos fundacja
komitet pomocy dzieciom polskim
dyrektor szkoly winieta
Brewa logotyp
Filia czarny 300
literatura logo
logo Mamy Spiewamy
IMAS Logo 884 456px
3.2 CA Together supported by CA Foundation Logo
logo majewski v2
Polskie radio logo
Program 3 PR
logo radio new
logo PRK
logo radio lublin
logo radio lodz
Logo Polskie Radio Olsztyn
111 154741892710
pik
logo radio rzeszow
Radio Szczecin logotyp
logo v2
banner kampus
radio centrum logo czarne 01
logo muzyczne radio
Logo telezlom
Eyzee logo red black v2
logo euforma
81746010 1029034474118597 553683909372542976 o
positive red Wyjatkowy Prezent
SDA Znak Podstawowy
NAFTOR LOGO ZBIORNIK KOLOR
logo PAYTEL
Logo full kolor RGB
logo
wprost logo bez obrysu rgb
SPAR H RGB 2
PLD LOGO COLOR3x v2
ursa
zielona sowa
gadzety reklamowe logo main 1 1
logo v3
redgetechblack
logo black sm
nwg logo2x
STABILO Logo 2019 RGB
TWB logo v2
PIB logo pion
STORCK Logo ab25mm RGB PM logo
logologo
insignis logo nowe final
thisisbio
allegro logo
JDP Logo v2
NCK logo poziom kolor RGB
logo GrupoLAR
Pekao Fundacja Pole Ochronne CMYK 1
Fundacja BNPP BL Q
LOTOS logo fundacja
flow logo turkusowe tlo
logo pve dobra energia kwadrat cmyk
logo v2
unum logo