Wakacje w Iwano-Frankiwsku - podsumowanie

Dzięki wsparciu Darczyńców Fundacji Świętego Mikołaja oraz Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP dzieci ze świetlicy w Iwano-Frankiwsku dostały szansę na prawdziwe, pełne wrażeń i wartościowych zajęć wakacje. Czas na małe podsumowanie!

Fundacja Świętego Mikołaja od 2014 roku prowadzi Świetlicę Świętego Mikołaja, by pomagać dzieciom z Ukrainy w ich rodzinnym kraju. Tysiące dzieci z obszarów charkowskiego i donieckiego trafiły na zachód, szukając opieki i bezpiecznego schronienia. Tak powstała Świetlica w Mariupolu, która przez 8 lat niosła pomoc dzieciom w lokalnej społeczności tworząc niezwykłe, pełne miłości i zabawy miejsce, które było naszą wielką dumą. Niestety w wyniku działań wojennych w 2022 roku Świetlica została doszczętnie zniszczona, a broniący jej żołnierze zginęli...

dziewczyny

Jeszcze w marcu 2022 roku rozpoczęliśmy działania, aby Świetlica odżyła w nowej lokalizacji, jednocześnie pomagając m.in. szpitalom dziecięcym po ukraińskiej stronie granicy. Nasi lokalni partnerzy wskazali Iwano-Frankiwsk, który stał się miejscem, gdzie trafiły duże grupy dzieci przesiedlonych z terenów wschodniej Ukrainy. 19 grudnia 2022 roku oficjalnie zainaugurowaliśmy działania nowej Świetlicy, w nowym, przygotowanym do potrzeb dzieci i młodzieży budynku. 

Regularne zajęcia, wycieczki, pomoc psychologa... Wsparcie niezawodnych darczyńców i partnerów pozwoliło nam na nowo zorganizować profesjonalną pomoc dla najmłodszych ofiar wojny. Nadszedł jednak czas wakacji, a my postanowiliśmy, że nie zostawimy dzieci i młodzieży i zapewnimy dzieciom to, co im się należy - wspaniałe, niezapomniane wakacje. 

Wakacje w Iwano Frankiwsku - jak było?

W wakacje odbyły się 4 pięciodniowe półkolonie (obozy) terapeutyczne dla 50 dzieci/turnus (łącznie wzięło w nich udział 200 dzieci).

Zajęcia i warsztaty podczas obozu trwały 8 godzin dziennie (poza 1-dniową wycieczką, która trwała ok. 10 godzin) od poniedziałku do piątku, świetlica pełniła wówczas funkcję „miejsca biwakowego”. Świetlica usytuowana jest w parku, posiada do dyspozycji zielony teren wokół, który umożliwia prowadzenie zajęć na zewnątrz oraz odpoczynek na świeżym powietrzu, a także swobodną zabawę na placu zabaw przylegającym do budynku.

W trakcie półkolonii w każdym turnusie odbyła się jedna wycieczka jednodniowa: wycieczka rowerowa, wyjazdowa wycieczka do Lwowa wraz z zwiedzaniem, wycieczka górska w pobliskie Karpaty.

Podczas półkolonii odbywały się liczne zajęcia sportowe, artystyczne, warsztaty terapeutyczne oraz zajęcia integracyjne. Czas wypełniony edukacyjnymi i warsztatowymi zajęciami mijał szybko. Śmiech i radosna zabawa pozwoliły odpocząć od nauki i oderwać myśli od trosk. 

"Tańczyliśmy, podróżowaliśmy, jedliśmy, uczyliśmy się, zwiedzaliśmy, bawiliśmy się, świetnie się bawiliśmy (...). Każdy mały uczestnik obozu odkrył coś nowego: ktoś znalazł przyjaciela, ktoś ulubioną grę, ktoś posiłek, a ktoś zaczął się przytulać!" Nic nie przemawia do wyobraźni tak jak obraz, więc zachęcamy do sprawdzenia >>> RELACJI VIDEO <<< z tych pięknych dni. 

Półkolonie to nie tylko zabawa, choć opiekunowie robią wszystko, by z perspektywy dzieci tak właśnie one wyglądały. Odbudowa normalnych relacji i dyskretna terapia grupowa pomagają zmagać się z zaburzeniami, które dotykają niemal wszystkich małoletnich migrantów wewnętrznych. Każdy turnus przynosił uczestnikom możliwość spędzenia czasu na ciekawych, rozwijających aktywnościach i dawał szansę przeżycia wieku radosnych chwil. Te uśmiechy są dla każdego, kto wspiera działanie Świetlicy Św. Mikołaja w Iwano-Frankiwsku: >>> VIDEO <<<

Dzieci w Świetlicy uczą się języka angielskiego i co być może ważniejsze - ukraińskiego. Dla wielu z nich to właśnie język rosyjski był przyczyną wielu barier i traum. Życzliwe otoczenie wokół dzieci stworzyli opiekunowie i wolontariusze, którym z całego serca dziękujemy za przepełnioną troską pracę. Nie bez znaczenia jest też fakt, że Świetlica położona jest w otoczeniu zieleni i jeziora, a każdy z turnusów miał okazję wyjechać także na dalsze wycieczki krajoznawcze, głównie w pobliskie przepiękne rejony Karpat.

W ostatnim tygodniu wakacji grupa młodzieży w wieku od 12 do 16 lat miała okazję wziąć udział w dwudniowej wycieczce w Karpaty Wschodnie, w okolice miejscowości Jaremcze nad rzeką Prut. Oprócz niezwykle widowiskowego w tym miejscu wędrowania pieszego, grupa miała szansę oddać się temu, co tak cenią sobie wszyscy miłośnicy gór - atmosferze koleżeństwa, przygody, wspólnoty i zachwytu. Dla wszystkich dzieci był to pierwszy taki wyjazd krajoznawczy od wybuchu wojny. >>> ZOBACZ RELACJĘ <<<

I co dalej?

Za nami inauguracja roku szkolnego i dalsza współpraca. W Świetlicy Świętego Mikołaja w Iwano-Frankiwsku znajduje się miejsce pamięci o jej poprzedniczce - Świetlicy w Mariupolu. Wierzymy, że pewnego dnia ją odbudujemy, żeby dalej pomagać potrzebującym. Nieustannie od wybuchu wojny pomagamy także w Polsce, najpierw poprzez wsparcie doraźne, teraz poprzez sieć Przystani Świętego Mikołaja w całej Polsce oraz poprzez Stypendia Świętego Mikołaja, w które włączeni zostali także podopieczni Przystani. 

W 2023 roku działanie Świetlicy Świętego Mikołaja w Iwano–Frankiwsku jest współfinansowane z budżetu państwa w ramach polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej w ramach projektu „Zapewnienie pomocy psychologicznej i wsparcia w edukacji dzieciom pokrzywdzonym przez działania wojenne w Ukrainie” w kwocie 566 330 zł.

Program pomocy Ukrainie w Fundacji Świętego Mikołaja nie jest tymczasowy. Z Państwa pomocą będziemy pomagać dalej i pracować nad tym, żeby dzieci zawsze mogły liczyć na pomocną dłoń. Dziękujemy wszystkim, którzy ją do nich wyciągnęli dorzucając się do zbiórki, która w życiu dzieci zrobiła wielką różnicę.

Program można wesprzeć poprzez formularz pod galerią, stronę zbiórki lub bezpośrednio na konto: 

odbiorca: Fundacja Świętego Mikołaja
numer konta: 37 2130 0004 2001 0299 9993 0002
tytuł przelewu: pomoc dzieciom z Ukrainy darowizna

Przekaż darowiznę, a my zamienimy ją w pomoc dla dziecka z Ukrainy

17 v4
Chcę ufundować miesiąc zajęć w Przystani Świętego Mikołaja dla jednego dziecka z Ukrainy
400
19
Chcę pomóc i przekazać cegiełkę na pomoc dziecku z Ukrainy
50
18
Chcę opłacić pół miesiąca zajęć w Przystani Świętego Mikołaja dla jednego dziecka z Ukrainy
200
16
Chcę przekazać inną kwotę na pomoc dziecku z Ukrainy i wpisuję ją poniżej
Operator płatności - Przelewy24 Operator płatności - PayPal
Przyjaciele Fundacji Świętego Mikołaja:
darczyncy indywidualni v2
logo Mikolaj
Radio357 logo kontra
LOGO M
MHP logoty dobry
ikea v2
PLD LOGO COLOR3x
pobrane
polska pomoc logo
Pepco logo RGB TAB
Logo OMEGA Pilzno v2
logo GrupoLAR v2
bialy prostokat v2
pepco AT
logoFDNT.png
fondation de france 1
logo pve dobra energia kwadrat cmyk
accenture logo
orange
tvp info male
PLAY S
T logo carrier surface rgb n
logo Heyah BK
Gazeta Kongresy logo
logotypyplusipolsat 1
Active citizens fund4x
2
AMS RED
promark serwis R
islogo
sks
HSBC logo
logo IG
logo 2
muzeum powstania warszawskiego
LOGOTYPY POWER v2
NIW PROO v2
logotypMSZ A kolor
Logo full kolor RGB
Active citizens fund4x v2
dar serca wersja podstawowa v2
Fundacja ARP rgb
frse v2
LOGO LIBRUS poziome duze v2
OCEN.logotyp na www
KMS logoOpt
kantar
Logo white JPEG TAK
widoczni logo
CF BLUE v2
77production v3
zpapieru 01
aria logo1
logovgi
librus logo
bos bank
bos fundacja
komitet pomocy dzieciom polskim
dyrektor szkoly winieta
Brewa logotyp
Filia czarny 300
literatura logo
logo Mamy Spiewamy
IMAS Logo 884 456px
3.2 CA Together supported by CA Foundation Logo
logo majewski v2
Polskie radio logo
Program 3 PR
logo radio new
logo PRK
logo radio lublin
logo radio lodz
Logo Polskie Radio Olsztyn
111 154741892710
pik
logo radio rzeszow
Radio Szczecin logotyp
logo v2
banner kampus
radio centrum logo czarne 01
logo muzyczne radio
Logo telezlom
Eyzee logo red black v2
logo euforma
81746010 1029034474118597 553683909372542976 o
positive red Wyjatkowy Prezent
SDA Znak Podstawowy
NAFTOR LOGO ZBIORNIK KOLOR
logo PAYTEL
logo
wprost logo bez obrysu rgb
SPAR H RGB 2
PLD LOGO COLOR3x v2
ursa
zielona sowa
gadzety reklamowe logo main 1 1
logo v3
redgetechblack
logo black sm
nwg logo2x
STABILO Logo 2019 RGB
TWB logo v2
PIB logo pion
STORCK Logo ab25mm RGB PM logo
logologo
insignis logo nowe final
thisisbio
pobrane v2
Pekao Fundacja Pole Ochronne CMYK 1
unum logo
JDP Logo v2
flow logo turkusowe tlo
prevoir
bosch v2
SONNEDIX COL RGB
Fundacja BNPP BL Q
allegro logo
MUFU
NCK logo poziom kolor RGB
JBL 3300x2550pix color22
novonordisk
LOTOS logo fundacja
logo GrupoLAR
logo rpm basic
CDP SA Logo Horizontal Black RGB
ZENTIVA LOGO