SPRAWOZDANIE: Mija 6 miesięcy od rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Jak przez ten czas pomagaliśmy dzieciom?

Od 2019 roku prowadziliśmy w Mariupolu na wschodzie Ukrainy świetlicę edukacyjną dla dzieci z rodzin wewnętrznie przesiedlonych i pomagaliśmy dzieciom z domów dziecka. Kiedy 24 lutego 2022 roku Rosja zaatakowała Ukrainę, a miliony ludzi z dziećmi opuściło swoje domy, rozszerzyliśmy swoje działania na terytorium całej Ukrainy oraz na Polskę. Jak pomagaliśmy dzieciom przez ostatnie 6 miesięcy?

W reakcji na kryzys migracyjny reagowaliśmy natychmiast i podejmowaliśmy szybkie decyzje, by pomóc jak największej liczbie dzieci z Ukrainy. Dzięki wsparciu osób prywatnych i wielu firm mogliśmy nie tylko udzielać pomocy doraźnej, ale także uruchomić długofalowe projekty, takie jak Przystanie Świętego Mikołaja czy Świetlica Świętego Mikołaja w Iwano-Frankiwsku. Przez ostatnie 6 miesięcy nasza pomoc objęła ponad 12 000 ukraińskich dzieci - zarówno na terenie Polski, jak i na terytorium Ukrainy.

chlopiec urk

We współpracy z naszymi  partnerami Maltańską Służbą Pomocy Iwano-Frankiwska oraz dzięki wsparciu firmy Prologis uruchomiliśmy w Chorzowie Międzynarodowe Centrum Pomocy, z którego wysyłane są transporty pomocy humanitarnej w głąb Ukrainy. Dotąd z Centrum wyruszyła na wschód pomoc o łącznej wartości 10,2 mln złotych i łącznej wadze 1 126 424 kg (1 126 ton).

I. PIERWSZY ETAP KRYZYSU: POMOC DORAŹNA

Pierwsza pomoc dla przybywających do Polski dzieci z Ukrainy

Koniec lutego i początek marca 2022 roku zostaną w naszej pamięci na zawsze, bo z dnia na dzień musieliśmy rozpocząć działania związane z pomocą doraźną. W reakcji na sytuacje zastaną na dworcach w Warszawie, zakupiliśmy pierwsze partie kocyków. Ciepłe i miękkie kocyki dostarczaliśmy dzieciom, które musiały spędzić noc w hali dworca lub innym tymczasowym miejscu. Łącznie rozdaliśmy 1500 kocyków. Szybko ruszyła też nasza pomoc rzeczowa. Staraliśmy się odpowiadać na zapotrzebowanie poszczególnych punktów zakupując dla nich: żywność, artykuły higieniczne, produkty o długim terminie ważności.

Plecaczki powitalne

Nasza współpraca z punktami pobytu dzieci z Ukrainy pozwoliła nam na szybkie rozpoznanie sytuacji. Na własne oczy widzieliśmy dzieci, które uciekły przed wojną, do obcego miejsca, nie mając ze sobą praktycznie nic. Postanowiliśmy to zmienić. Tak narodził się pomysł na przygotowywanie plecaczków powitalnych. Była to dobra okazja, żeby dostarczyć dzieciom pomoc, ale zarazem wysłać sygnał, że są tu mile widziane i że nie zostaną zostawione same sobie. Drobny prezent i uśmiech w tych momentach miały ogromne znaczenie. Plecaczki powitalne były pełne niespodzianek, smakołyków, kolorowanek, przyborów szkolnych, puzzli dla dzieci. Ekwipunek zmieniał się z czasem i z potrzebami dzieci trafiających do Polski. Łącznie w ich ręce trafiło 4 tysiące plecaków. Rozdawaliśmy je zarówno w miejscach tymczasowego pobytu, na dużych eventach dla dzieci z Ukrainy, w szkołach, bibliotekach czy free-shopach.

Czytaj też:

>>> Rozdaliśmy 500 plecaczków na pikniku z Marshallem <<<
>>> Jak pomagaliśmy na początku marca? <<<
>>> Kolejny tydzień pomocy. Jak minął? (25 marca) <<<

II. PO OBU STRONACH GRANICY

Centrum Logistyczne i transporty do Domów Dziecka na terenie Ukrainy

Nieprawdopodobna mobilizacja społeczna sprawiła, że miliony migrantów znalazły schronienie, pomoc i opiekę. Zdawaliśmy sobie jednak sprawę, że po drugiej stronie granicy zostało mnóstwo dzieci, które potrzebują pomocy, czasem bardzo pilnej. We współpracy z naszymi partnerami uruchomiliśmy Centrum Logistyczne w Chorzowie, które umożliwiło podmiotom z całej Europy przekazywanie pomocy w sposób efektywny, profesjonalny i sprawdzony. Sami przekazaliśmy za jego pomocą transporty medyczne dla szpitalnych oddziałów dziecięcych oraz wyposażenie (meble, sprzęt AGD i inne) dla Domów Dziecka przesiedlonych z terenów wschodniej Ukrainy. Jak dotąd Centrum Logistyczne przekazało na wschód pomoc o łącznej wartości 10,2 mln złotych i łącznej wadze 1 126 424 kg (1 126 ton).

Wilcza House For Ukraine w Warszawie

Z biegiem czasu dostosowywaliśmy do potrzeb dzieci również naszą pomoc w Polsce. Objęliśmy opieką punkt Wilcza House For Ukraine, gdzie blisko 250 osób (w tym 166 dzieci) znalazło stałe schronienie. Dzieci otrzymały od nas wyprawki szkolne, a punkt wsparcie finansowe i merytoryczne. W naszych spotkaniach z dziećmi pomagał nam Pies Marshall, który swoją obecnością sprawiał mnóstwo radości - zarówno dzieciom jak i dorosłym.

Książeczki po ukraińsku

Już w kwietniu nawiązaliśmy współpracę z Ukraińskim Instytutem Książki, który zgodził się na udzielenie nam licencji na wydruk i bezpłatną dystrybucję 12 tytułów najlepszych ukraińskich autorów dla dzieci. Wydrukowaliśmy kilka, a potem kilkanaście tysięcy egzemplarzy. Zapotrzebowanie było olbrzymie. Do tego momentu rozdaliśmy ponad 28 tysięcy książeczek po ukraińsku. Powodzenie książeczek przerosło nasze najśmielsze oczekiwania. Odzywały się do nas punkty i biblioteki z całej Polski, a przez pewien czas, dzwonek w biurze nie przestawał dzwonić, bo mamy z dziećmi z Ukrainy przychodziły po odbiór 12-książkowych pakietów praktycznie co chwilę. 

Czytaj również:

>>>Transport medyczny trafił do szpitala w Chmielnickim <<<
>>> Dostarczamy dzieciom ukraińskie książeczki dla najmłodszych <<<
>>> Tysiąc uśmiechów - Dzień Dziecka w Fundacji Świętego Mikołaja <<<  
>>> Kolejny Dom Dziecka w Ukrainie wyposażony przez Fundację Świętego Mikołaja <<<

III. PIERWSZE WAKACJE W POLSCE

62 Przystanie Świętego Mikołaja w całej Polsce

Choć liczyliśmy, że koszmar skończy się szybciej, to z upływem czasu coraz lepiej zdawaliśmy sobie sprawę, że wojna będzie trwać, a dzieci potrzebują pomocy w integracji i edukacji. Odbieraliśmy mnóstwo próśb o pomoc od lokalnych punktów pomocy. Tak narodził się pomysł utworzenia  projektu Przystanie Świętego Mikołaja. Korzystając z naszych doświadczeń postanowiliśmy nawiązać współpracę z lokalnymi podmiotami, które oferowały pomoc dzieciom - naukę języka polskiego, pomoc psychologiczną, terapię zajęciową, wycieczki krajoznawcze, warsztaty i setki jeśli nie tysiące innych pomysłów.

W procesie rekrutacyjnym wybraliśmy 44 miejsca, z którymi podjęliśmy współpracę, a wkrótce potem liczbę Przystani zwiększyliśmy do 62. Zaufanie do lokalnych inicjatyw popłaciło, bo ich zaangażowanie i pomysłowość zdumiewają nas każdego dnia. Dzieci z Ukrainy miały okazję uczestniczyć m.in. w zajęciach kajakarstwa z udziałem Olimpijczyków, wyjeździe piłkarskim do Czech, zajęciach robotyki i programowania, warsztatach florystycznych... To tylko kilka przykładów działań na rzecz dzieci, jakie oferują im Przystanie.

Najpopularniejsze są oczywiście zajęcia języka polskiego, pomoc psychologiczna i warsztaty integracyjne, ale każdy ma swój własny sposób i swoją własną drogę pomagania. Z wielką radością obserwujemy jak Przystanie stają się trwałym polem współpracy w lokalnych społecznościach, a nasza współpraca owocuje prawdziwymi przyjaźniami, nie tylko wśród dzieci.

  • Łącznie pomogliśmy 4017 dzieciom z Ukrainy.
  • 575 dzieci otrzymało profesjonalną pomoc psychologiczną
  • Zorganizowaliśmy 127 wycieczek, 6 półkolonii i 11 wyjazdów wakacyjnych
  • 764 dzieci wzięło udział w kursach języka polskiego
  • 457 dzieci korzystało z zajęć sportowych
  • 7213 godzin zajęć przeprowadzono w Przystaniach
  • 2031 - liczba zajęć/warsztatów dla dzieci

Świetlica Świętego Mikołaja w Iwano-Frankiwsku

Naszym marzeniem było, aby Świetlica Świętego Mikołaja w Mariupolu, zburzona w marcu w wyniku rosyjskiej agresji, została odbudowana. Na razie nasze marzenie musi poczekać, ale postanowiliśmy, że miejsce o podobnym profilu stworzymy w bezpieczniejszym regionie. Świetlica Świętego Mikołaja w Iwano-Frankiwsku czeka na swój nowy dom, trwają intensywne prace remontowo-budowlane, ale miejsce już działa - dzieci spotykają się na zajęcia na świeżym powietrzu i wspólnie spędzają czas. 

Czytaj też:

>>> Świetlica Świętego Mikołaja w Iwano-Frankiwsku - zajęcia już trwają! <<<
>>> Od Przystani do Przystani - jak mija lipiec u naszych podopiecznych? <<<
>>> AKTUALIZACJA: 62 Przystanie Świętego Mikołaja w całej Polsce - lista miejsc <<<

IV. POMOC NIE USTAJE!

To było bardzo pracowite i dynamiczne pół roku. Stawaliśmy w obliczu bardzo trudnych wyzwań i pilnych potrzeb, którym nie sposób odmówić. Musieliśmy dopasować się do zmieniających okoliczności i szukać nowych sposobów skutecznego działania. Wszystkich zainteresowanych śledzeniem naszych działań zapraszamy na media społecznościowe oraz do zakładki aktualności na naszej stronie. Nie sposób opisać wszystkiego. 

Jednego możemy być pewni - w trudnych chwilach zawsze możemy liczyć na naszych darczyńców, którzy z pełnym oddaniem i zaangażowaniem sprawiają, że pomaganie jest możliwe. Dziękujemy za każdą wpłatę!

Ogromne wyrazy wdzięczności i podziękowania kierujemy także do naszych partnerów, dzięki którym możemy uruchamiać kolejne programy pomocowe na rzecz dzieci z Ukrainy.

Dziękujemy firmie Accenture za zaangażowanie pracowników oraz podarowanie 50 laptopów do nauki ukraińskim dzieciom.

Dziękujemy firmie Allegro za strategiczne wsparcie i za to, że dzięki niej będziemy mogli od nowego roku szkolnego prowadzić lekcje języka polskiego i zajęcia integracyjne dla jeszcze większej liczby ukraińskich dzieci w całej Polsce.

Dziękujemy firmie Eurocash za objęcie Patronatu nad 6 Przystaniami Świętego Mikołaja, w których dzieci z Ukrainy odnalazły bezpieczną przestrzeń do rozwoju i zabawy.

Dziękujemy Fondation de France za zaufanie i strategiczne wsparcie programu Przystań Świętego Mikołaja.

Dziękujemy Fundacji Banku Pekao SA za objęcie Patronatu nad 4 Przystaniami Świętego Mikołaja i sfinansowanie wycieczek i wyjazdów wakacyjnych dzieciom z Ukrainy.

Dziękujemy Fundacji BNP Paribas za objęcie Patronatu nad 7 Przystaniami Świętego Mikołaja, w których dzieci uczą się języka polskiego i spędzają czas z rówieśnikami w bezpiecznym miejscu.

Dziękujemy firmie IKEA za objęcie Patronatu nad Przystanią Świętego Mikołaja w Pomiechówku, dzięki czemu dzieci mogły wyjechać na wakacje.

Dziękujemy Maltańskiej Służbie Pomocy Iwano-Frankiwska za wspólne działania od 2019 roku na rzecz dzieci z Ukrainy, za wasze zaangażowanie i codzienne poświęcenie.

Dziękujemy Ministerstwu Spraw Zagranicznych, dzięki któremu możemy prowadzić projekt „Wsparcie psychologiczne dzieci i młodzieży w Mariupolu i obwodzie iwanofrakiwskim na Ukrainie”.

Dziękujemy firmie NatWest Group za zaangażowanie pracowników w nasze akcje i zorganizowanie zbiórek słodyczy, soczków i musów dla dzieci. 

Dziękujemy portalowi Onet.pl za pomoc w docieraniu z informacją o naszych działaniach na rzecz dzieci z Ukrainy do milionów Polek i Polaków.

Dziękujemy Oxxxymironowi i całemu jego teamowi za zorganizowanie koncertów charytatywnych w największych miastach Europy i przekazanie całej kwoty ze sprzedaży biletów na pomoc dzieciom z Ukrainy.

Dziękujemy firmie Pepco za strategiczne wsparcie i za to, że razem z nami od pierwszych dni wojny pospieszyła z pomocą dzieciom z Ukrainy.

Dziękujemy firmie Prologis za udostępnienie pro bono powierzchni magazynowej i profesjonalną obsługę Centrum Logistycznego, z którego dzięki temu wsparciu możemy wysyłać transporty pomocy humanitarnej.

Dziękujemy firmie REDGE Technologies za organizowanie zbiórek wśród swoich pracowników oraz comiesięczne wsparcie na rzecz edukacji dzieci z Ukrainy.

Dziękujemy firmie Sonnedix Polska za przekazanie darowizny na plecaczki powitalne z okazji Dnia Dziecka, a także za ufundowanie wyjazdów wakacyjnych dla niemal 100 dzieci z Ukrainy.

Dziękujemy firmie SPAR za pomoc w pierwszych dniach wojny i przekazanie nam pro bono ton artykułów pierwszej potrzeby.

Dziękujemy firmie Stabilo za przekazanie tysięcy artykułów piśmienniczych i szkolnych dla dzieci.

Dziękujemy firmie Storck za przekazanie nam setek kilogramów słodyczy do plecaczków powitalnych dla dzieci z Ukrainy.

Dziękujemy telewizji TVN24 za pomoc w docieraniu z informacją o naszych działaniach na rzecz dzieci z Ukrainy do milionów Polek i Polaków.

Dziękujemy portalowi Wprost.pl za przeprowadzenie w pierwszych tygodniach wojny ogólnopolskiej kampanii na rzecz pomocy dzieciom z Ukrainy, przekazanie darowizny i pomoc w docieraniu z informacją o naszych działaniach na rzecz dzieci z Ukrainy do milionów Polek i Polaków.

Dziękujemy Wydawnictwu Agora dla dzieci za przekazanie nam 400 egzemplarzy książeczek po ukraińsku.

Dziękujemy Wydawnictwu Insignis Media za przekazanie nam kilku tysięcy egzemplarzy książeczek po ukraińsku dla dzieci.

Dziękujemy Wydawnictwu Zielona Sowa za podarowanie nam tysięcy puzzli i książeczek dla dzieci z Ukrainy.

Nasze działania na rzecz dzieci z Ukrainy wsparły także następujące firmy i instytucje, którym z całego serca dziękujemy: Akcent, Alpha Fashion, Art Custom, Aura Technologies, BIO-SUN, Cap Martin właściciel marki This is BIO, CHEP Polska, Cosmose, Crazbud, C&F, Dreamhaus Gmbh, Federacja Przedsiębiorców Polskich, Gabinet Okulistyczny Opoczno, Gadżetyreklamowe.pl, Good Lood, Hello India, Imas International, Inc Ieconomics Estombar, Jagrol, JS Music, Kancelaria Radcy Prawnego Dobiesław Stefaniak, Książ-Rol, Laboratorium SIS, LB Foundation, L-ENGINE, Limone, Live Nation Music, Magellan Aerospace Polska, Multipapier, Ocado Polska, outventure.life, Panaceum, Polska Izba Biznesu Wielkopolska Izba Gospodarcza, Przedsiębiorstwo Usługowo-Handlowe FORWART, Ravent Booking, Restauracja Browarna Browar Lubicz, ROBYG, Salsa Libre, Schneider Electric, SKB Drive Tech, Skynet Solutions, Solbud Svitlana Hushtan, Symfonia, Tazma Limited Studios, Teachers Without Borders, TIJS VERSTRAETE, Top Farms Głubczyce, Top Farms Agro, Top Farms Wielkopolska, URSA Polska, zpapieru.pl, 77production.

Przekaż darowiznę, a my zamienimy ją w pomoc dla dziecka z Ukrainy

17 v4
Chcę ufundować miesiąc zajęć w Przystani Świętego Mikołaja dla jednego dziecka z Ukrainy
400
19
Chcę pomóc i przekazać cegiełkę na pomoc dziecku z Ukrainy
50
18
Chcę opłacić pół miesiąca zajęć w Przystani Świętego Mikołaja dla jednego dziecka z Ukrainy
200
16
Chcę przekazać inną kwotę na pomoc dziecku z Ukrainy i wpisuję ją poniżej
Operator płatności - Przelewy24 Operator płatności - PayPal
Przyjaciele Fundacji Świętego Mikołaja:
darczyncy indywidualni v2
logo Mikolaj
Radio357 logo kontra
LOGO M
MHP logoty dobry
ikea v2
PLD LOGO COLOR3x
pobrane
polska pomoc logo
Pepco logo RGB TAB
Logo OMEGA Pilzno v2
logo GrupoLAR v2
bialy prostokat v2
pepco AT
logoFDNT.png
fondation de france 1
logo pve dobra energia kwadrat cmyk
accenture logo
orange
tvp info male
PLAY S
T logo carrier surface rgb n
logo Heyah BK
Gazeta Kongresy logo
logotypyplusipolsat 1
Active citizens fund4x
2
AMS RED
promark serwis R
islogo
sks
HSBC logo
logo IG
logo 2
muzeum powstania warszawskiego
LOGOTYPY POWER v2
NIW PROO v2
logotypMSZ A kolor
Logo full kolor RGB
Active citizens fund4x v2
dar serca wersja podstawowa v2
Fundacja ARP rgb
frse v2
LOGO LIBRUS poziome duze v2
OCEN.logotyp na www
KMS logoOpt
kantar
Logo white JPEG TAK
widoczni logo
CF BLUE v2
77production v3
zpapieru 01
aria logo1
logovgi
librus logo
bos bank
bos fundacja
komitet pomocy dzieciom polskim
dyrektor szkoly winieta
Brewa logotyp
Filia czarny 300
literatura logo
logo Mamy Spiewamy
IMAS Logo 884 456px
3.2 CA Together supported by CA Foundation Logo
logo majewski v2
Polskie radio logo
Program 3 PR
logo radio new
logo PRK
logo radio lublin
logo radio lodz
Logo Polskie Radio Olsztyn
111 154741892710
pik
logo radio rzeszow
Radio Szczecin logotyp
logo v2
banner kampus
radio centrum logo czarne 01
logo muzyczne radio
Logo telezlom
Eyzee logo red black v2
logo euforma
81746010 1029034474118597 553683909372542976 o
positive red Wyjatkowy Prezent
SDA Znak Podstawowy
NAFTOR LOGO ZBIORNIK KOLOR
logo PAYTEL
logo
wprost logo bez obrysu rgb
SPAR H RGB 2
PLD LOGO COLOR3x v2
ursa
zielona sowa
gadzety reklamowe logo main 1 1
logo v3
redgetechblack
logo black sm
nwg logo2x
STABILO Logo 2019 RGB
TWB logo v2
PIB logo pion
STORCK Logo ab25mm RGB PM logo
logologo
insignis logo nowe final
thisisbio
pobrane v2
Pekao Fundacja Pole Ochronne CMYK 1
unum logo
JDP Logo v2
flow logo turkusowe tlo
prevoir
bosch v2
SONNEDIX COL RGB
Fundacja BNPP BL Q
allegro logo
MUFU
NCK logo poziom kolor RGB
JBL 3300x2550pix color22
novonordisk
LOTOS logo fundacja
logo GrupoLAR
logo rpm basic
CDP SA Logo Horizontal Black RGB
ZENTIVA LOGO