Akademię Liderów Fundacji Świętego Mikołaja powołaliśmy po to, by wyszukiwać i kształcić wyjątkowo zaangażowaną młodzież w wieku 16-20 lat do pełnienia roli liderów w swoich społecznościach lokalnych, a w przyszłości angażowania się w organizację życia publicznego Polski. W 2. edycji Akademii udział wzięły 54 młode osoby, które zrealizowały autorskie projekty historyczne i społeczne w swoich miejscowościach, w tym 24 osoby - w ramach programu Patriotyzm Jutra realizowanego przez Muzeum Historii Polski i 30 osób - w ramach Funduszu Inicjatyw Obywatelskich.
Młodzi liderzy wzięli udział w 10-dniowej Szkole Letniej w ośrodku Emaus w Białobrzegach, gdzie uczyli się, jak zaplanować i zrealizować projekt społeczny, jak stworzyć harmonogram, zaplanować budżet, jak pozyskać do projektu partnerów i sponsorów i jak zaangażować innych do działania. Warsztaty z zarządzania projektami prowadzili tutorzy z Collegium Vratislaviense. Uczestnicy spotkali się także z wybitnymi gośćmi, m.in. Markiem Cichockim, Janem Ołdakowskim oraz Piotrem Dardzińskim. Na Szkole Letniej nie zabrakło również chwili relaksu podczas spływu kajakowego.
Następnie przez trzy miesiące od września do listopada młodzi liderzy realizowali autorskie projekty społeczne i historyczne w swoich miejscowościach. Projekty były odpowiedzią na realne problemy i trudności zauważane przez młodych ludzi w ich społecznościach. Projekty historyczne dotyczyły w tym roku tematyki 1000-lecia Chrztu Polski. Młodzi liderzy zorganizowali m.in. takie wydarzenia jak: koncerty patriotyczne, gry terenowe, debaty i spotkania na tematy związane z chrztem Polski oraz z obchodami 1000-lecia chrztu Polski w 1966 r. Adriana z Wrześni, liderka projektu pt. "Tydzień z chrztem. Chrzest w tydzień." tak wskazuje na potrzebę szerzenia patriotyzmu w swojej miejscowości:
"Chcemy zwrócić uwagę każdego człowieka na wartość, jaką jest nasza ojczyzna. Chcemy, by każdy zadał sobie pytanie, dlaczego żyjemy właśnie tutaj, dlaczego chcemy się tutaj rozwijać, aby każdy poczuł przywiązanie do Polski, do tej swojej kolebki życia, aby każdy pamiętał o swojej przeszłości, która buduje każdego z nas, o swojej teraźniejszości i z tym szedł w przyszłość."
Projekty społeczne miały na celu obudzenie w społecznościach młodych liderów ducha solidarności oraz uaktywnienie procesów więziotwórczych. Uczestnicy Akademii Liderów pielęgnowali lokalne więzi np. "Nowe, stare - nasze Włochy" (projekt sąsiedzki w jednej z dzielnic Warszawy), propagowali wzajemną pomoc uczniowską, np. "II LO otwiera drzwi do sukcesu" lub "Start do przyszłości", zachęcali do kultywowania polskich i lokalnych tradycji np. "Panie, Panowie! Do Mazura...!", a nwet edukowali na temat pierwszej pomocy np. "Żyć znaczy pomagać - czyli nie boję się udzielać pierwszej pomocy" lub "Pomóż wygrać wyścig ze śmiercią". Podejmowali każdy temat, który dla ich społeczności był istotny i ważny.
Ostatnim elementem Akademii Liderów była Szkoła Zimowa, która odbyła się w grudniu 2016 r. w Domu Rekolekcyjno-Formacyjnym Dobre Miejsce w Warszawie. W trakcie 4 dniowego zjazdu uczestnicy prezentowali efekty swoich działań oraz spotkali się z wybitnymi przedstawicielami życia publicznego. Był to bardzo owocny czas. Młodzi liderzy zobaczyli, że każdy z nich dokonał czegoś niezwykłego i włożył istotny wkład w zmianę w swojej społeczności.