Nasi tutorzy i goście

    • Przemysław Rybarczyk
      trener, tutor

      Obecnie partner zarządzający w firmie "Tak! Tylko dobre rozwiązania", Absolwent Uniwersytetu Warszawskiego, socjolog. Posiada liczne certyfikaty m.in. z zakresu Mediacji, Negocjacji i Rozwiązywania Konfliktów. Coach ICF, konsultant i trener biznesu. Przez ponad 15 lat menedżer zarządzający dużymi zespołami największych międzynarodowych instytucji finansowych w Polsce. Kierował Departamentami Wsparcia Sprzedaży, Rozwoju i Szkoleń Sieci Sprzedaży, Marketingu i Rozwoju Narzędzi Sprzedażowych. Przez 10 lat aktywny sprzedawca. Pełnił funkcję zastępcy szefa sprzedaży jednego z wiodących towarzystw ubezpieczeniowych w Polsce. Prowadził zajęcia w ramach studiów dziennych i zaocznych Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego a także wykładał dla studentów studiów doktoranckich Akademii Obrony Narodowej.


      Swoimi doświadczeniami dzielił się w trakcie licznych konferencji m.in. dla Rzeczypospolitej, Pulsu Biznesu czy SekaEdu.
      Tworzył i wdrażał systemy wynagradzania, motywacyjne, a także projekty rozwojowe i szkoleniowe dla sprzedawców oraz menedżerów. Budował systemy wsparcia sprzedaży zarówno w kraju, jak i za granicą. Kreuje projekty poprawy efektywności procesów sprzedażowych i HR– doradza w zakresie ich wdrożenia.


      Specjalizuje się w pracy z Zarządami i kadrą menedżerską w zakresie umiejętności zarządzania, budowania oraz rozwoju zespołu. Realizuje warsztaty, szkolenia oraz sesje coachingowe. Prowadzi nietypowe projekty rozwojowe w trudnych warunkach górskich połączone z pracą coachingową – poprzez metaforę i analogię inspiruje i wprowadza zmiany w organizacjach, ale także sposobie pracy menadżerów. W swojej dotychczasowej działalności poprowadził ponad 1000 dni szkoleniowych, w których wzięło udział kilkanaście tysięcy osób.

       

    • Marta Krawczyk
      trener, tutor

      Ukończyła studia na Wydziale Psychologii na Uniwersytecie Humanistyczno-społecznym SWPS o specjalizacji psycholog kliniczny. Kontynuuje edukację w Szkole Psychoterapii MABOR – terapia zintegrowana ze szczególnym uwzględnieniem terapii rodzin, a także dzieci i młodzieży.

      Prowadzi też konsultacje psychologiczne dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym, nastolatków
      i dorosłych, a także konsultacje i warsztaty wychowawcze dla rodziców. Pracuje zarówno
      w gabinecie jak i online. W codziennej pracy czerpie z różnych nurtów psychoterapii, starając się dopasować podejście i sposoby pracy do potrzeb i sytuacji. Pracuje jako trenerka kompetencji miękkich z dorosłymi i młodzieżą. Prowadzi treningi umiejętności społecznych (TUS) dla dzieci i nastolatków. Jest absolwentką i certyfikowaną trenerką dramy Szkoły Dramy Stosowanej Stowarzyszenia Praktyków Dramy Stop-Klatka. W pracy z grupami pracuje aktywnie, bazując na autorefleksji i doświadczaniu, wykorzystuję m.in. techniki dramy i Teatru Forum. Koncentruje się na wspieraniu klientów w radzeniu sobie w sytuacjach wzmożonego napięcia i stresu, obniżonym nastroju czy spadku motywacji. Pomaga osobom borykającym się z lękiem, regulacją emocji, a także osobom doświadczającym zmian i kryzysów życiowych, jak np. utrata pracy, wypalenie zawodowe, rozstanie, zmiana roli życiowej, strata bliskiej osoby czy stres związany z życiem w sytuacji pandemii i w czasie kwarantanny. Wspiera osoby zmagające się z trudnościami w obszarze budowania i utrzymywania relacji, nieśmiałością czy niską samooceną.

    • Justyna Krzykała
      trener, tutor

      Specjalizuje się w obszarze psychologicznego wsparcia procesów zmiany organizacyjnej oraz rozwoju kompetencji menedżerskich i sprzedażowych, rozwoju trenerskiego i osobistego. Ukończyła psychologię na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, Szkołę Treningu i Warsztatu Psychospołecznego Intra w Warszawie, Szkołę Coachingu i Facylitacji CoachWise, Akademię Asesora, Akademię Human Busines Partnera. Posiada certyfikację z narzędzi The FinxS Sales Assesment Extended Tools oraz Insightful Profiler Advisio Poland.

      Od 16 lat prowadzi szkolenia i warsztaty dla sieci sprzedaży oraz kadry menedżerskiej w branżach FMCG, finansowej, telekomunikacyjnej, ubezpieczeniowej, medycznej, instytucji publicznych oraz NGO. Tworzyła i wdrażała ogólnopolskie projekty szkoleniowe w obszarach wdrożenia i rozwoju nowych pracowników, wdrożenia nowych produktów ubezpieczeniowych, rozwoju sieci trenerów wewnętrznych. Projektowała i realizowała programy szkoleniowo-rozwojowe w zakresie poprawy umiejętności sprzedażowych, wdrażania zmian organizacyjnych.

      Wśród najważniejszych zrealizowanych projektów, jest między innymi: wdrożenie i rozwój nowych pracowników – opracowanie ram projektu, rekrutacja, wdrożenie, superwizja pracy opiekunów nowych pracowników, ewaluacja projektu; wprowadzenie nowego produktu ubezpieczeniowego – opracowanie szkolenia dla sieci sprzedaży własnej, wdrożenie trenerów, koordynacja ogólnopolskich szkoleń, ewaluacja projektu; opracowanie i koordynacja systemu szkolenia nowych dyrektorów i menedżerów sieci sprzedaży; Koordynacja pracy grupy mentorigowej w ramach projektu MDRT.

    • Paulina Grzelak
      trener, tutor

      Psycholog kliniczny, absolwentka Uniwersytetu SWPS. Posiada doświadczenie w prowadzeniu szkoleń i warsztatów z wieloma grupami społecznymi, wiekowymi i zawodowymi. Jako psycholog, koordynator i trener współpracowała między innymi z fundacjami, wyższymi uczelniami i klubami sportowymi.
      Prowadziła między innymi projekty z zakresu integracji społecznej, psychoedukacji, motywacji. Koordynowała pracę projektową w fundacjach. Poza projektami prowadzonymi w Polsce, pracowała w szkole w indyjskich slumsach oraz w domu dziecka w Nepalu.
      Prowadzi przede wszystkim treningi z zakresu psychologii specjalizując się w komunikacji, asertywności, radzenia sobie ze stresem. Aktywnie wspiera uczestników w zmianach postaw i kompetencji w zakresach prowadzonych szkoleń. 

    • Anna Krawcewicz
      trener, tutor

      Trener z międzynarodową akredytacją trenerską (szkolenie i certyfikacja w Wielkiej Brytanii), coach, psycholog biznesu z wieloletnim doświadczeniem w realizacji projektów rozwojowych i rekrutacyjnych dla polskich i międzynarodowych firm.
      Tworzy i realizuje projekty rozwojowe i doradcze dla biznesu. Doświadczenie zawodowe zdobywała m.in. w takich sektorach jak: sprzedaż, motoryzacja, FMCG, bankowość. Posiada doświadczenie w projektowaniu i realizacji kompleksowych programów rozwojowych dla kadry managerskiej (projekty obejmujące diagnozę i rozwój kompetencji miękkich).
      Jest trenerem rozwoju osobistego, coachem i konsultantem w zakresie zarządzania zasobami ludzkimi z ponad 13 letnim doświadczeniem zawodowym. Autorka wielu programów i narzędzi rozwojowych. Stworzyła m.in. autorski program szkoleniowy, który został zaaprobowany przez MEN jako kurs przygotowujący do zawodu Specjalista ds. rekrutacji. Posiada też wieloletnie doświadczenie związane z zarządzaniem zespołem.

      Specjalizuje się w szkoleniach, treningach i konsultacjach o tematyce: efektywność osobista, szkolenia managerskie, inteligencja emocjonalna, radzenie sobie za stresem, zarządzanie zmianą, autoprezentacja, wystąpienia publiczne, wywieranie wpływu, komunikacja oraz zagadnieniach z zakresu HR.
      Jako psycholog i coach pasjonuje się zagadnieniami i najnowszymi badaniami z zakresu psychologii pozytywnej (dziedzina psychologii zajmująca się podłożem dobrego samopoczucia i szczęścia). 

      Studia psychologiczne ukończyła na UKSW w Warszawie. Międzynarodową akredytację trenerską firmy CEB SHL uzyskała w Wielkiej Brytanii. Dodatkowo ukończyła też Studium Coachingu Biznesowego oraz Szkołę Coachingu Zespołowego i Grupowego - program oparty o międzynarodowe standardy coachingowe- ICF International Coach Federation.

    • Bartosz Fingas
      trener, tutor

      Tutor i trener w Collegium Wratislaviense, prowadzi szkolenia dla edukacji i biznesu oraz jest organizatorem corocznego Ogólnopolskiego Kongresu Tutoringu. Pracuje również z młodzieżą - prowadząc tutoring z zakresu odkrywania własnego potencjału, planowania ścieżki edukacyjnej, rozwijania talentów, a także... filozofii! Przygotowuje doktorat na Uniwersytecie Warszawskim w Instytucie Filozofii i jest niespełnionym perkusistą. Skończył historię nauczycielską oraz filozofię w ramach Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych na Uniwersytecie Wrocławskim.

    • Joanna Gardynik
      trener, tutor

      Tutorka, trenerka i superwizor w Collegium Wratislaviense. Na co dzień psycholog szkolny w jednej z gliwickich szkół. Ukończyła psychologię na Uniwersytecie Opolskim, a także Coaching na Wyższej Szkole Bankowej, obecnie podnosi swoje kwalifikacje na Politechnice Śląskiej. W 2014 roku uzyskała akredytację w International Coach Federation (ICF) na poziomie Associated Certified Coach (ACC). Posiada doświadczenie pracy z różnorodnymi grupami (młodzież, studenci, nauczyciele, seniorzy, osoby zagrożone wykluczeniem społecznym).

    • Damian Godlewski
      trener, tutor

      Tutor, trener, pedagog oraz pasjonat rozwoju osobistego, dla którego nie ma rzeczy niemożliwych. Specjalizuje się w sprzedaży, coachingu kariery i doradztwie zawodowym. Jego pasją oprócz rozwoju osobistego jest muzyka, a w szczególności gra na gitarze. Od blisko 10 lat jest aktywnym muzykiem oraz menedżerem kilku zespołów muzycznych. Założyciel agencji muzycznej EVENTIA.

       
      Absolwent Wyższej Szkoły Bankowej (zarządzanie sprzedażą), Uniwersytetu Wrocławskiego (pedagogika o specjalności: doradztwo zawodowe i coaching kariery), Polsko-Angielskiej Szkoły Trenerów i Liderów młodzieżowych, posiada brytyjski certyfikat National Open College Youth Work Course, ukończył Szkołę Coachingu, Studium Animacji Społecznej oraz liczne kursy z zakresu rozwoju osobistego. Wieloletni wychowawca na obozach muzycznych Vogue Travel. Zrealizował również wiele projektów oraz warsztatów dla młodzieży, m.in. „Ekspresja Talentów”, „Aktywny Gimnazjalista”, „Od hobby do sukcesu”.

    • Dorota Piskorska
      trener, tutor

      Psycholożka, socjoterapeutka, tutorka, absolwentka studiów podyplomowych "Metody wspierania relacji międzyludzkich - coaching życiowy". Obecnie psycholożka w projekcie "Opiekuńcza Łódź". Od ponad 10 lat zaangażowana w realizację projektów w ramach współpracy z organizacjami pozarządowymi oraz wsparcie/doradztwo wielu lokalnych projektów społecznych. Pracowała w Środowiskowej Świetlicy Socjoterapeutycznej dla dzieci i młodzieży w wieku szkolnym oraz Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapii nr 1 w Łodzi. W chwilach relaksu czyta, chodzi na basen, spędza czas ze znajomymi na pysznej kawie.

    • Marek A. Cichocki

      Filozof, germanista, politolog, znawca stosunków polsko-niemieckich. Współtwórca i redaktor „Teologii Politycznej”, dyrektor programowy w Centrum Europejskim w Natolinie i redaktor naczelny pisma „Nowa Europa”, adiunkt w Instytucie Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego (specjalizuje się w historii idei i filozofii politycznej). Były doradca społeczny Prezydenta RP. Publikuje w prasie codziennej i czasopismach.

      Wspólnie z Dariuszem Gawinem i Dariuszem Karłowiczem prowadzi w TVP Kultura program Trzeci punkt widzenia.

      Stopień doktora nauk humanistycznych w zakresie filozofii uzyskał na podstawie rozprawy pod tytułem „Konserwatyzm Afirmatywny” w Instytucie Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk. W 2013 na podstawie rozprawy "Problem politycznej jedności w Europie" uzyskał stopień doktora habilitowanego.

      W latach 2000 – 2002 wykładał nauki polityczne w Wyższej Szkole Dziennikarstwa im. Melchiora Wańkowicza. W latach 1995-2004 kierownik projektów, od roku 2000 dyrektor programowy w Centrum Stosunków Międzynarodowych w Warszawie. Brał udział w stypendiach naukowych Fundacji im. Konrada Adenauera w Sant Augustin, Instytutu Nauk o Człowieku w Wiedniu i na Uniwersytecie w Tybindze.

    • Piotr Dardziński

      Podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Doktor nauk politycznych i stosunków międzynarodowych. W latach 1995-2006 był związany z Fundacją „Instytutu Tertio Millenio” – początkowo jako dyrektor biura, potem wiceprezes.  W latach 2013-2015 wiceprezes Fundacji Lepsza Polska. Współpracował z Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego.

    • Eliza Dzwonkiewicz

      Konsul generalna we Lwowie. Wcześniej prezes Fundacji LOTTO im. H. Konopackiej, ekspert z zakresu odpowiedzialności społecznej biznesu i organizacji pozarządowych, w latach 2016-2017 pełniła obowiązki dyrektora Narodowego Centrum Kultury.  Eliza Dzwonkiewicz, z wykształcenia filolog i menadżer HR. Doświadczenie w pracy i funkcjonowaniu organizacji pozarządowych oraz w zakresie CSR zdobyła dzięki pełnieniu funkcji kierowniczych w fundacjach korporacyjnych: Fundacji Banku Zachodniego WBK, Fundacji PGZ oraz rządowej Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie”. Obecnie jest prezesem zarządu Fundacji LOTTO im. H. Konopackiej. W latach 2002-2005 była kierownikiem zespołu weryfikacyjnego Indeksu Represjonowanych Fundacji Ośrodka KARTA, a następnie przez dwa lata pełnomocnikiem Prezydenta Warszawy ds. kombatantów. Dzięki zaangażowaniu w działalność na rzecz kombatantów została honorowym członkiem Związku Młodocianych Więźniów Politycznych z lat 1944-56 "Jaworzniacy" oraz odznaczona krzyżem Stowarzyszenia WiN. Doświadczenie z zakresu kultury i dziedzictwa narodowego zdobyła pełniąc funkcję zastępcy i p.o. dyrektora Narodowego Centrum Kultury.

      W latach 1990-2006 harcerka i instruktorka Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej. Od wielu lat wspiera działalność Polaków i organizacji polskich działających na Kresach.

    • Marcin Fijołek

      Dziennikarz, reporter sejmowy i publicysta. Kilka razy w tygodniu prowadzi poranek radiowy Siódma9 (wspólna audycja rozgłośni katolickich). Studiował teologię, edukacje medialną i filologię polską na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Po godzinach pracy funkcjonuje jako kibic piłki nożnej i dobrego teatru. 

    • Dariusz Gawin

      historyk idei, publicysta. Wicedyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego, szef Instytutu Starzyńskiego. Kierownik Zakładu Społeczeństwa Obywatelskiego w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN. Zajmuje się historią polskiej myśli politycznej i społecznej, filozofią polityczną, problematyką związaną z polityką historyczną. Publikował m.in. w Res Publice Nowej, Znaku, Przeglądzie Politycznym, Teologii Politycznej, Więzi, Życiu, Rzeczpospolitej. Współautor podręczników do historii oraz edukacji obywatelskiej.

      Członek Warszawskiego Klubu Krytyki Politycznej, członek Rady Programowej Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku, członek Rady Fundacji Szkoła Liderów, Członek Rady Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej (2007-2008).  

      Wspólnie z Markiem A. Cichockim i Dariuszem Karłowiczem prowadzi w TVP Kultura program Trzeci punkt widzenia.

      Absolwent historii na Uniwersytecie Warszawskim. W latach 1989-1993 pracował jako asystent w Instytucie Historycznym UW. Doktoryzował się dziedzinie filozofii na podstawie rozprawy Konserwatywna filozofia kultury. Problematyka kultury w pismach T.S. Eliota, M. Oakeshotta i R.Scrutona, 1998. W 2013 roku uzyskał stopień dr. habilitowanego na podstawie pracy Wielki zwrot. Ewolucja lewicy i odrodzenie idei społeczeństwa obywatelskiego 1956-1976.

      Odznaczony brązowym medalem „Gloria Artis - Zasłużony dla kultury”. Laureat Nagrody im. Andrzeja Kijowskiego w 2006 roku (za książkę Polska wieczny romans). Stypendysta Nuffield College, Oxford University, Instytutu Nauk o Człowieku w Wiedniu, Mershon Center for International Security Studies, Ohio State University, Wissenschaftzentrum Berlin fur Sozialforschung.

       

    • Ks. Jacek Grzybowski

      Doktor habilitowany filozofii, profesor UKSW, adiunkt na Wydziale Filozofii Chrześcijańskiej UKSW w Warszawie i wykładowca na Papieskim Wydziale Teologicznym, autor książek i artykułów naukowych z dziedziny historii filozofii, filozofii polityki oraz filozofii kultury. W swoich pracach akademickich oraz w trakcie zajęć dydaktycznych podejmuje problematykę filozoficznych inspiracji i źródeł współczesnych zagadnień kulturowych oraz cywilizacyjnych.

      Autor książki „Uciec z krainy zapomnienia”.

    • Dariusz Karłowicz

      Współzałożyciel nieformalnej Agencji Świętego Mikołaja. Po przekształceniu w Fundację Świętego Mikołaja jej prezes. Współautor organizowanych przez Fundację społecznych kampanii reklamowych. W latach 1999-2013 pracował  w TU Allianz Polska, najpierw jako dyrektor marketingu, a następnie wiceprezes. Wcześniej dyrektor kreatywny w agencjach reklamowych Market Link i Data Studio.

      Autor książek:  "Arcyparadoks śmierci" (Znak, Kraków 2000), "Koniec snu Konstantyna" (OMP, Kraków 2004), za którą otrzymał Nagrodę imienia Andrzeja Kijowskiego (2005), "Sokrates i inni święci" (Fronda, Warszawa 2005) oraz "Polska jako Jason Bourne" (Teologia Polityczna, Warszawa 2017). Publikował w "Znaku", "Więzi", "Respublice Nowej", "Tygodniku Powszechnym", "Życiu" i "Rzeczpospolitej". Współtwórca rocznika filozoficznego "Teologia Polityczna". Wspólnie z Markiem A. Cichockim i Dariuszem Gawinem prowadzi w TVP Kultura program „Trzeci punkt widzenia”.

      Absolwent studiów filozoficznych na Akademii Teologii Katolickiej, doktor filozofii w Instytucie Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk.

      Został uhonorowany prestiżową nagrodą Feniks 2007, za wkład w rozwój chrześcijańskiej myśli filozoficznej i politycznej, a także czynną pomoc chorym i potrzebującym. Wyróżnienie przyznał Związek Polskich Kawalerów Maltańskich. W 2011 otrzymał za swoją działalność Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.

    • Paweł Kowal

      Doktor nauk humanistycznych, polityk, historyk i publicysta. Poseł na Sejm V i VI kadencji. Były sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Były poseł do Parlamentu Europejskiego. Od 2013 roku przewodniczący krajowy partii Polska Razem. Ekspert w dziedzinie relacji politycznych z państwami wschodnimi. 

    • Jan Ołdakowski

      Dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego od 2004 roku, a więc od początku istnienia tej instytucji. Współautor koncepcji i programu muzeum, które rocznie odwiedza ok. 700 tys. osób.  Za działalność kulturalną Muzeum Powstania Warszawskiego dwa razy otrzymało „Wdechy”: w kategorii miejsce roku (2006) i wydarzenie roku (2010, za Festiwal Warszawski Niewinni Czarodzieje). Jan Ołdakowski był producentem filmu „Miasto Ruin” (2010) - całkowicie cyfrowej rekonstrukcji zburzonego miasta, a także producentem i scenarzystą „Powstania Warszawskiego” (2014), dramatu wojennego non-fiction, w całości zmontowanego z oryginalnych kronik powstańczych. Obie produkcje zyskały bardzo dobre recenzje krytyków filmowych, a „Powstanie Warszawskie” okazało się również sukcesem komercyjnym – w ciągu pierwszych 6 tygodni obejrzało je ponad 500 tys. widzów w Polsce. Prócz prowadzenia MPW Jan Ołdakowski był również posłem na Sejm RP V i VI kadencji, współzałożycielem słynnej w Warszawie Galerii Off, a także think tanku Instytut Wolności. Od 2015 roku jest członkiem Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Z wykształcenia jest polonistą

    • Mateusz Matyszkowicz

      Filozof, publicysta, od marca 2018 roku pełni obowiązki dyrektora programowego TVP 1. Prowadził Magazyn literacki w Telewizji Republika oraz program Chuligan literacki w TVP Kultura, były redaktor naczelny czasopisma Fronda LUX. Przetłumaczył z łaciny na polski i opatrzył komentarzem dzieło Tomasza z Akwinu „O królowaniu. Nakładem wydawnictwa Teologii Politycznej ukazała się książka „Śmierć rycerza na uniwersytecie" (2010). 

    • Wojciech Tomczyk

      Dramaturg, scenarzysta, producent i krytyk filmowy.

      Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie oraz Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. W teatrze debiutował sztuką Wampir. Współautor wystawy w narodowym pawilonie polskim na wystawie światowej EXPO Hanover 2000.

      Autor licznych scenariuszy teatralnych i filmowych. Jego sztuka „Norymberga” została przetłumaczona na dziewięć języków. Za tę sztukę otrzymał nagrodę Grand Prix festiwalu Dwa Teatry.

      Ostatnio nakładem Teologii Politycznej oraz Państwowego Instytutu Wydawniczego ukazały się zbiory jego dramatów oraz felietonów. W związku z pierwszą z tych publikacji uhonorowano go Nagrodą Literacką Skrzydła Dedala ufundowaną przez Bibliotekę Narodową.

    • Philip Steele

      obywatel USA, historyk, prezbiterianin. Wykładowca Uniwersytetu Warszawskiego w latach 1992-2003. Autor książki pt. Nawrócenie i chrzest Mieszka I (wyd. I 2005; wyd. II 2016) oraz wielu tekstów, zwłaszcza religioznawczych, wydanych zarówno w Polsce jak i zagranicą. Jego książka pt. Izrael i Chrześcijanie Ewangelikalni: „Alians z Bożego nadania" ukaże się w 2018 r. Mieszka w Podkowie Leśnej.

    • Krzysztof Zanussi

      Reżyser filmowy, teatralny, scenarzysta, producent, eseista i filozof.  Twórca kilkunastu istotnych filmów, między innymi „Barwy ochronne”, „Rok spokojnego słońca”, „Cwał”, czy „Persona non grata”. Przez całe życie pełnił wiele wiodących funkcji w różnych instytucjach i organizacjach działających na rzecz kultury, w tym był Konsultantem Komisji Pontyfikalnej do spraw Kultury w Watykanie,  Członkiem Europejskiej Akademii Filmowej, Dyrektorem Studia Filmowego „Tor” czy Wiceprzewodniczącym Rady Fundacji Centrum Twórczości Narodowej. Za swoją twórczość został uhonorowany wieloma ważnymi nagrodami filmowymi w Polsce i na świecie, a także odznaczony złotym medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Krzysztof Zanussi jest wykładowcą Wydziału Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego, Collegium Civitas w Warszawie oraz Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego