Bezgraniczni Przyjaciele - podsumowanie programu

We współpracy z firmą IKEA przez ostatnie 4 miesiące realizowaliśmy program "Bezgraniczni Przyjaciele" wspierający integrację i dobrostan dzieci i młodzieży z Ukrainy, które przed wojną w swoim kraju schroniły się w Polsce. Pomocą objęliśmy 1472 dzieci!

Do Polski po 24 lutego przybyło już ponad 16 mln osób z Ukrainy uciekających przed wojną. W Polskim systemie edukacji jest już prawie 150 tys. dzieci z Ukrainy. Wiele rodziców decyduje się zorganizować swoim dzieciom edukację online w ukraińskim systemie edukacji. Wojna dzieciom odebrała dzieciństwo, ale także bardzo mocno ograniczyła dostęp do edukacji. Wiele dzieci nie ma możliwości rozwijania wiedzy, swoich talentów, a także budowania normalnych, zdrowych relacji i więzi z rówieśnikami. 

020A8163

Aby wesprzeć dzieci i młodzież w trudnym procesie integracji oraz rozwoju wspólnie z firmą IKEA otworzyliśmy na początku roku 2023 program "Bezgraniczni Przyjaciele". Wyłoniliśmy 27 lokalnych partnerów, którzy zorganizowali lokalne działania pomocowe. Od maja do końca sierpnia odbywały się dla dzieci zajęcia, warsztaty, wycieczki, obozy, zorganizowana była nauka języka polskiego i wsparcie psychologiczne. W sumie pomocą objęliśmy 1472 dzieci (w tym 909 dzieci z Ukrainy i 563 dzieci z Polski). Dzięki obranej formule działania dzieci otrzymały pomoc, ale także zbudowały relacje z rówieśnikami z Polski. 

W ramach programu "Bezgraniczni Przyjaciele":

> 1101 dzieci wzięło udział w zajęciach integracyjnych budujących relacje z rówieśnikami

> 931 dzieci wzięło udział w zajęciach artystycznych, naukowych lub rozwijających pasje

> 379 dzieci objęto pomocą psychologa

> 443 dzieci wzięło udział w zajęciach sportowych

> 599 dzieci wzięło udział w wycieczkach, wyjazdach lub obozach

> 110 dzieci wzięło udział w nauce języka polskiego

> 74 dorosłe osoby z Ukrainy otrzymały zatrudnienie

Przez ostatnie 4 miesiące działy się prawdziwe cuda! Młodzi uchodźcy z Ukrainy otrzymali wsparcie, mogli bawić się, uczyć, rozwijać, zaprzyjaźniać i poznawać nawzajem. Dziękujemy wszystkim lokalnym partnerom za współpracę! 

Wśród realizowanych aktywności było między innymi: 

Bezgraniczni Przyjaciele w Krakowie

Seria warsztatów i wycieczek dla dzieci, które do Polski przybyły bez rodziców, lub rodzicom ograniczono prawa rodzicielskie. Dzięki wsparciu od Fundacji Świętego Mikołaja młodzież mogła wyjechać między innymi do Trójmiasta, do Szczawnicy i Zakopanego. Brać udział w zajęciach z rękodzieła i ceramiki, a także pójść do kina i na kręgle. Wspólnota, budowanie relacji i zbieranie dobrych i bezpiecznych doświadczeń jest kluczowe dla harmonijnego rozwoju tych dzieci.

Bezgraniczni Przyjaciele w Kołobrzegu

40 młodych osób mogło wziąć udział w obozie harcerskim w lesie pod namiotem. A w ramach obozu popłynąć na kajaki, brać udział w wycieczkach krajoznawczych, grach i zabawach. Wychowawcy po obozie napisali bardzo wzruszające podsumowanie: 

“W dzieciach drzemie ogromny potencjał. To od nas, Europejczyków, zależy, co z nim zrobimy. Jeśli zostawimy ich na pastwę okupanta, jeśli po wojnie nie pomożemy w odbudowie Ukrainy, będą żyli i dorastali w ciągłej nienawiści, chęci zemsty, w biedzie. Nadal będą krajem postsowieckim mentalnie. Ale jeżeli im pomożemy, będziemy traktować z godnością, na którą zasługuje każdy człowiek, przed nami stoi perspektywa ogromnego sukcesu. Dzieci te niosą ze sobą ogromny potencjał. Ta ich odmienność kulturowa jest wyjątkowa. Ich niepokorność daje im ogromne pokłady kreatywności. Tylko Europa musi zrobić wszystko by tę kreatywność mądrze wykorzystać, żeby nie obróciła się przeciwko nam.”

 

Bezgraniczni Przyjaciele w Bielsku Białej

Grupa 19 nastolatków w wieku od 12 do 17 lat wzięła udział w profesjonalnych warsztatach deskorolkowych i street-art. zorganizowano też wycieczkę do sketparku w Katowicach. Całość podejmowanych działań pozwoliła zintegrować się wszystkim uczestnikom. Co ciekawe większość uczestników zajęć stanowiły dziewczynki - chętne do nauki nowych rzeczy, odważne i zaangażowane. 

 

Bezgraniczni Przyjaciele w Warszawie

40 nastolatków wzięło udział w 16-dniowym obozie pod hasłem „Turo de Babelo”, czyli po polsku „Wieża Babel”. Tematyka obozu krążyła wokół Ludwika Zamenhofa i próbach wdrożenia wspólnego języka esperanto. Dzieci miały masę atrakcji i wspólnie opracowały wyjątkowy film. Zachęcamy do obejrzenia. >> ZOBACZ FILM 

Bezgraniczni Przyjaciele w Łodzi

Ponad 80 dzieci została zaproszona do udziału w wyjątkowych warsztatach, spotkaniach i wycieczkach. Młodzież rozmawiała o cyberbezpieczeństwie i profilaktyce uzależnień od Internetu, a także mogła wziąć udział w międzykulturowych warsztatach kulinarnych w studio Boccaro. Ze spotkań powstał fim. >> ZOBACZ FILM 

Bezgraniczni Przyjaciele w Toruniu

Dla polsko-ukraińskiej grupy młodzieży zorganizowano warsztaty integracyjne, warsztaty multimedialne i wolontariat w toruńskim schronisku dla zwierząt. Projekt zakończył wspólny trzydniowy wyjazd do stadniny koni. Poczucie odpowiedzialności za zwierzęta i wspólne działanie jednoczy i pozwala zapomnieć o własnych problemach. Dzięki włączeniu zwierząt, a także wolontariatu do projektu młodzież zawiązała mocne relacje, a wiele przyjaźni trwa także po jego zakończeniu. 

Bezgraniczni Przyjaciele w Poznaniu

Dla młodzieży założono Klub Towarzyski, którego celem było kreatywne i aktywne spędzenie czasu w grupie rówieśniczej. Spotkania były podzielone na bloki tematyczne: artystyczne (nauka śpiewu i rysunku), komputerowe (nauka programowania i znajomość branży IT), zdrowy tryb życia (podstawy dietetyki). Dodatkowo uczestnicy mieli możliwość skorzystania z indywidualnych i grupowych spotkań z psychologiem. W sumie udzielono 170 godzin pomocy psychologicznej.

Bezgraniczni Przyjaciele w Kokotowie

Dla młodzieży polsko-ukraińskiej zorganizowano profesjonalne warsztaty fotograficzne, 3 dniową wycieczkę w góry gdzie prócz wędrówki uczestnicy brali udział w plenerach artystycznych. Projekt zakończył się wernisażem prac na Rynku Głównym w Krakowie. 

Bezgraniczni Przyjaciele w Lublinie

Dla dzieci i młodzieży prowadzona była "baza" W Bazie codziennie prowadzone były warsztaty i zajęcia animacyjne (plastyczne, sportowe, taneczne, teatralne i literackie). Oprócz tego młodzież i dzieci mogą wspólnie spędzać czas gotując i grając w gry planszowe. Uczestnicy zorganizowali także plenerowe wydarzenie dla mieszkańców dzielnicy. 

Bezgraniczni Przyjaciele w Oleśnicy

Młodzież z Polski i Ukrainy w wieku 13-18 lat wzięła udział w konsultacjach i warsztatach, w tym także w Kompasie Kariery, który profesjonalnie sprawdza profil osobowościowy i zawodowy. Udzielono też 100 godzin konsultacji psychologicznych.

Bezgraniczni Przyjaciele we Wrocławiu

Dla dzieci zorganizowano warsztaty stolarskie i ogrodnicze w ogrodach społecznych, dzięki którym uczestnicy mogli zobaczyć efekty własnej pracy oraz zrelaksować się podczas wspólnych działań manualnych. Dzieci wzięły udział w dwudniowej wyciecze w Sudety. 26 dzieci objęta została także pomocą psychologiczną  też dwudniowa wycieczka w Sudety. 

Wiele innych wspaniałych wydarzeń, przedsięwzięć i akcji działo się w różnych miejscach Polski w ramach programu Bezgraniczni "Przyjaciele". Dziękujemy firmie IKEA, która przekazała prawie 1 mln zł na realizację programu!

Działania na rzecz dzieci i młodzieży z Ukrainy prowadzimy także w ramach programu "Przystań Świętego Mikołaja" > Przeczytaj więcej o naszych Przystaniach!

>>> POMAGAJ DZIECIOM Z UKRAINY Z FUNDACJĄ ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA <<<

darowizna na pomoc dzieciom z Ukrainy:
numer konta: 
37 2130 0004 2001 0299 9993 0002 
tytuł przelewu: 
pomoc dzieciom z Ukrainy darowizna

DZIĘKUJEMY!

Przekaż darowiznę - pomóż dzieciom na Ukrainie

ukraina serce v12
Chcę przekazać darowiznę-cegiełkę na pomoc dzieciom na Ukrainie w wysokości
100
ukraina serce v13
Chcę przekazać darowiznę-cegiełkę na pomoc dzieciom na Ukrainie w wysokości
500
ukraina serce v14
Chcę przekazać darowiznę-cegiełkę na pomoc dzieciom na Ukrainie w wysokości
1000
ukraina serce v15
Chcę przekazać darowiznę-cegiełkę na pomoc dzieciom na Ukrainie w innej wysokości, którą wpisuję poniżej
Operator płatności - Przelewy24 Operator płatności - PayPal
Przyjaciele Fundacji Świętego Mikołaja:
darczyncy indywidualni v2
logo Mikolaj
Radio357 logo kontra
LOGO M
MHP logoty dobry
ikea v2
PLD LOGO COLOR3x
pobrane
polska pomoc logo
Pepco logo RGB TAB
Logo OMEGA Pilzno v2
logo GrupoLAR v2
bialy prostokat v2
pepco AT
logoFDNT.png
fondation de france 1
logo pve dobra energia kwadrat cmyk
accenture logo
orange
tvp info male
PLAY S
T logo carrier surface rgb n
logo Heyah BK
Gazeta Kongresy logo
logotypyplusipolsat 1
Active citizens fund4x
2
AMS RED
promark serwis R
islogo
sks
HSBC logo
logo IG
logo 2
muzeum powstania warszawskiego
LOGOTYPY POWER v2
NIW PROO v2
logotypMSZ A kolor
Logo full kolor RGB
Active citizens fund4x v2
dar serca wersja podstawowa v2
Fundacja ARP rgb
frse v2
LOGO LIBRUS poziome duze v2
OCEN.logotyp na www
KMS logoOpt
kantar
Logo white JPEG TAK
widoczni logo
CF BLUE v2
77production v3
zpapieru 01
aria logo1
logovgi
librus logo
bos bank
bos fundacja
komitet pomocy dzieciom polskim
dyrektor szkoly winieta
Brewa logotyp
Filia czarny 300
literatura logo
logo Mamy Spiewamy
IMAS Logo 884 456px
3.2 CA Together supported by CA Foundation Logo
logo majewski v2
Polskie radio logo
Program 3 PR
logo radio new
logo PRK
logo radio lublin
logo radio lodz
Logo Polskie Radio Olsztyn
111 154741892710
pik
logo radio rzeszow
Radio Szczecin logotyp
logo v2
banner kampus
radio centrum logo czarne 01
logo muzyczne radio
Logo telezlom
Eyzee logo red black v2
logo euforma
81746010 1029034474118597 553683909372542976 o
positive red Wyjatkowy Prezent
SDA Znak Podstawowy
NAFTOR LOGO ZBIORNIK KOLOR
logo PAYTEL
logo
wprost logo bez obrysu rgb
SPAR H RGB 2
PLD LOGO COLOR3x v2
ursa
zielona sowa
gadzety reklamowe logo main 1 1
logo v3
redgetechblack
logo black sm
nwg logo2x
STABILO Logo 2019 RGB
TWB logo v2
PIB logo pion
STORCK Logo ab25mm RGB PM logo
logologo
insignis logo nowe final
thisisbio
pobrane v2
Pekao Fundacja Pole Ochronne CMYK 1
unum logo
JDP Logo v2
flow logo turkusowe tlo
prevoir
bosch v2
SONNEDIX COL RGB
Fundacja BNPP BL Q
allegro logo
MUFU
NCK logo poziom kolor RGB
JBL 3300x2550pix color22
novonordisk
LOTOS logo fundacja
logo GrupoLAR
logo rpm basic
CDP SA Logo Horizontal Black RGB
ZENTIVA LOGO