4. edycja Akademii Liderów Fundacji Świętego Mikołaja

Akademię Liderów Fundacji Świętego Mikołaja powołaliśmy po to, by wyszukiwać i kształcić wyjątkowo zaangażowaną młodzież (w wieku 16-20 lat) do pełnienia roli liderów w swoich społecznościach lokalnych, a w przyszłości angażowania się w organizację życia publicznego Polski. W tegorocznej, czwartej edycji naszego programu dla młodzieży, realizowanego w 2018 roku, wzięło udział 31 osób z całej Polski, w tym 18 uczestników - w ramach programu Patriotyzm Jutra realizowanego przez Muzeum Historii Polski.

4. edycja Akademii Liderow 1280x850px
Uczestnicy 4. edycji Akademii Liderów Fundacji Świętego Mikołaja

Każdy z Akademistów wziął udział w dziesięciodniowej Szkole Letniej, która odbyła się na przełomie lipca i sierpnia (30.07 - 08.08 2018 r.) w Osiecku pod Warszawą. Ponieważ rozpoczęcie Szkoły Letniej przypadało na dwa dni przed rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego, inauguracja odbyła się w Muzeum Powstania Warszawskiego. Poprowadzenie wykładu inauguracyjnego w muzeum pozwoliło podkreślić wzorce patriotycznych postaw i wartości, z których warto czerpać, także w ramach realizacji swoich własnych projektów.

Program Szkoły Letniej zawierał zarówno praktyczne warsztaty skoncentrowane na umiejętnościach prowadzenia projektów (przygotowanie do realizacji zgłoszonej inicjatywy, ćwiczenia, dyskusje, debaty) jak i spotkania kształtujące postawy i charaktery oraz poszerzające wiedzę ogólną oraz zajęcia integrujące środowisko młodych liderów z całej Polski (gry, zajęcia sportowe i spływ kajakowy).

Na Szkole Letniej Młodych Liderów obecni byli doświadczeni tutorzy, którzy służyli uczestnikom radą i doświadczeniem. Dzięki bezpośrednim kontaktom tutorów z uczestnikami wszystkie pomysły na projekty społeczne i historyczne były na bieżąco dopracowywane i zmieniane.

Po zakończeniu Szkoły Letniej uczestnicy mieli trzy miesiące na poprowadzenie  autorskich  przedsięwzięć społecznych lub historycznych w swoich środowiskach. Przez cały ten czas mieli możliwość konsultacji z tutorami i uzyskania wsparcia od pracowników Fundacji Świętego Mikołaja. W efekcie zrealizowanych przez młodych liderów zostało 25 przedsięwzięć w społecznościach lokalnych (niektóre projekty prowadzone były indywidualnie, niektóre w zespołach dwuosobowych). Wszystkie projekty zostały zrealizowane z dużym zaangażowaniem i można uznać je za osobisty sukces każdego z uczestników. Projekty były twórcze, angażowały do współpracy wielu młodych lokalnych wolontariuszy. Akademistom udało się również zaprosić do udziału w swoich działaniach wiele osób ze swoich społeczności.

Ostatnim etapem Akademii Liderów Fundacji Świętego Mikołaja była Szkoła Zimowa, która odbyła się w Warszawie w dniach 6-9 grudnia 2018 r. W trakcie Szkoły Zimowej uczestnicy przedstawili prezentacje podsumowujące projekty, a tutorzy przekazali młodym liderom wskazówki do dalszej pracy. Uczestnicy Akademii wzięli także udział w warsztatach rozwijających kompetencje liderskie i umiejętności komunikacyjne. Odbyły się również spotkania rozwijające osobowość uczestników, w tym dyskusja z dyrektorem Muzeum Powstania Warszawskiego, Janem Ołdakowskim oraz projekcja filmu „Barwy ochronne” i kameralne spotkanie z reżyserem Krzysztofem Zanussim.

Uczestnicy IV edycji Akademii Liderów Fundacji Świętego Mikołaja:

Zuzanna Patora z Łodzi zrealizowała projekt „Zbigniew Herbert - Poeta i Obywatel”. Zorganizowała Tydzień Herberta, w ramach którego przybliżała uczniom swojego liceum życie i twórczość poety. Projekt zrealizowany  w ramach zadania "Młodzi Odkrywcy przeszłości liderami pamięci lokalnej." dofinansowanego przez Muzeum Historii Polski - program Patriotyzm Jutra.

Jakub Chyliński z Puław zrealizował projekt „Talita Khum – Obudźmy radość!”, w ramach którego zorganizował dwa koncerty ewangelizacyjne oraz spotkanie ewangelizacyjne w parafii.

Weronika Niewiadomska z Łęczycy zrealizowała projekt „W rytmie serca", w ramach którego organizowała spotkania z ekspertami, szkolenie z pierwszej pomocy, zajęcia sportowe oraz konkurs wiedzy o chorobach serca dla licealistów i konkurs plastyczny dla uczniów z najmłodszych klas.

Wojciech Bardziński z Przemyśla zrealizował projekt „Łyk wiedzy", który polegał na samopomocy szkolnej. W ramach projektu starsi koledzy pod przewodnictwem Wojtka uczyli młodszych technik skutecznego uczenia się.

Aleksandra Bąkowska ze Słupcy zrealizowała projekt "Poznajemy życie Ireny Sendlerowej", w ramach którego przybliżała mieszkańcom swojej miejscowości wiedzę o życiu i działalności Ireny Sendlerowej. Projekt zrealizowany  w ramach zadania "Młodzi Odkrywcy przeszłości liderami pamięci lokalnej." dofinansowanego przez Muzeum Historii Polski - program Patriotyzm Jutra.

Wojciech Ćwikowski i Paweł Janik zrealizowali projekt „Teatrożercy”, w ramach którego zorganizowali amatorską młodzieżową grupę teatralną, przygotowali dwa programy artystyczne dotyczące postaci historycznych. Przedstawienia zostały wykonane w sześciu szkołach i jednym szpitalu. Projekt zrealizowany  w ramach zadania "Młodzi Odkrywcy przeszłości liderami pamięci lokalnej." dofinansowanego przez Muzeum Historii Polski - program Patriotyzm Jutra.

Tran Vinh Do z Łodzi zrealizował projekt „Z miłością do Łodzi nam do twarzy", w ramach którego zorganizował cykl debat i prezentacji o Łodzi, czytanie łódzkich legend i bajek uczniom szkół podstawowych oraz grę miejską "Śladami Fabrykantów".

Wojciech Fokczyński z Lublińca zrealizował projekt „Lubliniec – miasto wielu historii”, w ramach którego zorganizował wykłady i warsztaty przybliżające wiedzę na temat historii Lublińca oraz festiwal historycznych i strategicznych gier planszowych.

Paweł Jochymczyk z Sosnowca zrealizował projekt „Nasza wspólna historia", w ramach którego zorganizował wykłady i spotkania z historykami dotyczące historii Solidarności w województwie śląskim, w szczególności w rejonie śląsko-dąbrowskim oraz wystawę na temat wprowadzenia stanu wojennego w województwie śląskim. Projekt zrealizowany  w ramach zadania "Młodzi Odkrywcy przeszłości liderami pamięci lokalnej." dofinansowanego przez Muzeum Historii Polski - program Patriotyzm Jutra.

Marek Kiełpinski z Bydgoszczy zrealizował projekt „Bydgoszcz – moja mała ojczyzna”, w ramach którego zorganizował spotkanie
z doktor Ewą Puls na temat szkolnictwa bydgoskiego międzywojnia, wystawy oraz wycieczki edukacyjne, a także historyczną grę miejską i konkurs wiedzy o Bydgoszczy. Projekt zrealizowany  w ramach zadania "Młodzi Odkrywcy przeszłości liderami pamięci lokalnej." dofinansowanego przez Muzeum Historii Polski - program Patriotyzm Jutra.

Małgorzata Kuśmierczyk z Żórawiny pod Wrocławiem zrealizowała projekt „Porozmawiajmy o Niej”, w ramach którego zorganizowała szkolenie z umiejętności prowadzenia debat oraz debatę oksfordzką w Gimnazjum w Żórawinie na temat odzyskania przez Polskę niepodległości. Projekt zrealizowany  w ramach zadania "Młodzi Odkrywcy przeszłości liderami pamięci lokalnej." dofinansowanego przez Muzeum Historii Polski - program Patriotyzm Jutra.

Laura Piontek i Julia Macha z Opola zrealizowały projekt pt. „Kobieta 2018”, którego celem było upamiętnienie przyznania praw wyborczych kobietom w Polsce w 1918 roku. Projekt zrealizowany  w ramach zadania "Młodzi Odkrywcy przeszłości liderami pamięci lokalnej." dofinansowanego przez Muzeum Historii Polski - program Patriotyzm Jutra.

Patrycja Mularczyk i Dawid Sobański z Ostrowa Wielkopolskiego zrealizowali projekt „Triumf Wielkopolski”, w ramach którego przedstawili prezentację na temat Powstania Wielkopolskiego, zorganizowali i przeprowadzili historyczną grę miejską, quiz wiedzy historycznej oraz konkurs plastyczny. W dniu podsumowania projektu Dawid i Patrycja wraz z całą społecznością szkolną zasadzili pamiątkowy Dąb Niepodległości. Projekt zrealizowany  w ramach zadania "Młodzi Odkrywcy przeszłości liderami pamięci lokalnej." dofinansowanego przez Muzeum Historii Polski - program Patriotyzm Jutra.

Kinga Niemiec z Rzeszowa zrealizowała projekt „Ja i dziadkowie na wspólnej ścieżce”, w ramach którego zorganizowała konkurs plastyczny dla dzieci ze szkoły podstawowej, koncert, minipokaz mody dawnej oraz warsztaty połączone z panelem dyskusyjnym dla seniorów i młodzieży.

Sebastian Niźnik z Huciska zrealizował projekt "Młodzi dla Niepodległej", w ramach którego zorganizował piknik patriotyczny, paradę patriotyczną, która przeszła ulicami Leżajska, odsłonięcie pamiątkowej tablicy, pokaz strzelecki i strażacki, naukę musztry, konkurs "Życzenia dla Polski" i koncert piosenek XX-lecia międzywojennego w wykonaniu aktorów Teatru Muzycznego "Broadway".

Marcelina Nowak ze Słupcy zrealizowała projekt pt. „O obrotach sfer niebieskich”, który dotyczył życia i odkryć jednego z największych Polaków, Mikołaja Kopernika. W ramach tego projektu Marcelina wraz z wolontariuszami zorganizowała pięć warsztatów i pięć konkursów tematycznych. Zaplanowała również wernisaż zwycięzkich prac nadesłanych na konkurs fotograficzny "Niebo nocą" oraz szkolną kawiarenkę. Projekt zrealizowany  w ramach zadania "Młodzi Odkrywcy przeszłości liderami pamięci lokalnej." dofinansowanego przez Muzeum Historii Polski - program Patriotyzm Jutra.

Julia Nowak z Zawiercia zrealizowała projekt historyczny pt. „100 drzew na 100-lecie niepodległości”. W dniu finału projektu w jednym miejscu zgromadziło się ponad 500 uczestników akcji. Nastąpiło wtedy uroczyste rozdanie 100 sadzonek dębów, które zostały zasadzone w 10 gminach powiatu. Julia była odpowiedzialna za organizację całego wydarzenia. O działaniach w ramach projektu informowała również na bieżąco w mediach społecznościowych.

Kinga Olejarczyk i Jakub Zawadzki z Jedlni-Letniska pod Radomiem zrealizowali projekt „Możesz więcej”, w ramach którego zorganizowali i częściowo przeprowadzili warsztaty kompetencji miękkich obejmujące: wystąpienia publiczne, pracę w zespole oraz umiejętność kulturalnej dyskusji z zastosowaniem zasad debaty oksfordzkiej.

Kamil Oleszkiewicz i Paweł Urzenitzok z Bytomia zrealizowali projekt „Obudzimy lwa!”, w ramach którego zorganizowali, przy zaangażowaniu wielu instytucji i przedsiębiorstw serię warsztatów dla dzieci, prelekcję na temat historii pomnika Lwa Śpiącego, debatę na temat roli symboli w kształtowaniu tożsamości obywatelskiej oraz bicie rekordu Polski w ryczeniu jak Lew na bytomskim rynku. Projekt zrealizowany  w ramach zadania "Młodzi Odkrywcy przeszłości liderami pamięci lokalnej." dofinansowanego przez Muzeum Historii Polski - program Patriotyzm Jutra.

Agnieszka Piontek i Joanna Szymik z Żor zrealizowały projekt „Wspomnień czar”, którego celem było uświadomienie mieszkańcom Żor faktu, że coroczne Święto Ogniowe to nie tylko powierzchowne atrakcje, lecz przede wszystkim głęboko zakorzeniona lokalna tradycja. Agnieszka i Asia zrealizowały ten cel poprzez zorganizowanie spotkań, konkursów oraz historycznej gry miejskiej. Projekt zrealizowany  w ramach zadania "Młodzi Odkrywcy przeszłości liderami pamięci lokalnej." dofinansowanego przez Muzeum Historii Polski - program Patriotyzm Jutra.

Krzysztof Polak z Fastów pod Białymstokiem zrealizował projekt „Druhowie są wśród nas”, w ramach którego zorganizował zajęcia z pierwszej pomocy skierowane do młodzieży, które przeprowadzili harcerze oraz grę patrolową. Projekt zrealizowany  w ramach zadania "Młodzi Odkrywcy przeszłości liderami pamięci lokalnej." dofinansowanego przez Muzeum Historii Polski - program Patriotyzm Jutra.

Grzegorz Pozorski z Sopotu zrealizował projekt „Liga Mówców”, w ramach którego  zorganizował dwanaście spotkań dla młodzieży licealnej z Gdańska, chcącej rozwijać swoje umiejętności sceniczne i liderskie. Uczestnicy spotkań tematycznych mieli okazję poznać doświadczonych mówców oraz pracować warsztatowo i oswajać się ze sceną. 

Marcin Pyza z Sadowia zrealizował projekt „Cudze chwalicie – Sadowia nie znacie", w ramach którego zorganizował cykl trzech spotkań na temat historii gminy Sadowie z lokalnym historykiem i regionalistą oraz konkursy fotograficzny i plastyczny mające na celu zachęcenie do dalszego poznawania Sadowia. Projekt zrealizowany  w ramach zadania "Młodzi Odkrywcy przeszłości liderami pamięci lokalnej." dofinansowanego przez Muzeum Historii Polski - program Patriotyzm Jutra.

Anastazja Solarz z Niekłania Wielkiego przeprowadziła projekt pt. „Niekłański pamiętnik – powrót do przyszłości”, w ramach którego zorganizowała warsztaty malarskie dla uczniów oraz uroczysty koncert w Kościele pw. św. Wawrzyńca w Niekłaniu Wielkim, podczas którego zostały wykonane nigdy nie wydane piosenki Róży Lubomirskiej z domu Broel-Plater, krewnej założyciela Niekłania, hrabiego Platera. Projekt zrealizowany  w ramach zadania "Młodzi Odkrywcy przeszłości liderami pamięci lokalnej." dofinansowanego przez Muzeum Historii Polski - program Patriotyzm Jutra.

Wiktoria Strzelecka z Pabianic przeprowadziła projekt "Stokrotka" (ten kwiat jest symbolem walki z depresją). Celem projektu było uświadomienie mieszkańcom Pabianic, jakie są objawy depresji oraz jak można pomóc osobom bliskim cierpiącym na tę chorobę. W ramach projektu Wiktoria zorganizowała w swojej szkole spotkanie, na które zaprosiła rówieśników. Uczestnicy spotkania otrzymali rzetelną wiedzę na temat depresji i dowiedzieli się, jak można jej zapobiec.

Archiwum 2018
Thalita kum grafika 1
jpg
53 KB
100 drzew na 100 lecie niepodleglosci plakat
jpg
130 KB
Talitha kum grafika 3
png
192 KB
Cudze chwalicie Sadowia nie znacie plakat
jpg
160 KB
Mlodzi dla Niepodleglej Nasza jest Noc plakat
png
2.3 MB
Thalita kum plakat
png
2.2 MB
Mlodzi dla Niepodleglej plakat
png
1.1 MB
Thalita kum grafika 4
png
430 KB
Lubliniec miasto wielu historii plakat
docx
1.1 MB
Talitha kum grafika 2
png
83 KB
Obudzimy lwa konkurs plakat
png
475 KB
Porozmawiajmy o Niej grafika
png
85 KB
Mlodzi dla Niepodleglej konkurs plakat
png
984 KB

Przekaż darowiznę na wsparcie aktywnej młodzieży

face 14 v2
Wspieram projekt lokalny przeprowadzany przez młodą osobę w jej miejscowości
50
face 31 v3
Funduję miesięczne stypendium dla jednego uczestnika lub uczestniczki Akademii Liderów
300
face 18 v2
Opłacam pobyt dla jednej młodej osoby na 10-dniowej Szkole Letniej Akademii Liderów
3000
Operator płatności - Przelewy24 Operator płatności - PayPal
Przyjaciele Fundacji Świętego Mikołaja:
darczyncy indywidualni v2
Radio357 logo kontra
ikea v2
polska pomoc logo
Pepco logo RGB TAB
NIW NOWEFIO
bialy prostokat v2
fondation de france 1
logo pve dobra energia kwadrat cmyk
accenture logo
orange
PLAY S
T logo carrier surface rgb n
logo Heyah BK
logotypyplusipolsat 1
2
AMS RED
promark serwis R
islogo
sks
logodeja
HSBC logo
logo IG
logo 2
muzeum powstania warszawskiego
LOGOTYPY POWER v2
NIW PROO v2
logotypMSZ A kolor
MKiDN kolor
Logo full kolor RGB
Struktura360 KulturaDostepna lifting LOGO kolor
Active citizens fund4x v2
dar serca wersja podstawowa v2
Fundacja ARP rgb
frse v2
LOGO LIBRUS poziome duze v2
OCEN.logotyp na www
KMS logoOpt
kantar
Logo white JPEG TAK
widoczni logo
CF BLUE v2
77production v3
zpapieru 01
aria logo1
logovgi
librus logo
bos bank
bos fundacja
komitet pomocy dzieciom polskim
dyrektor szkoly winieta
Brewa logotyp
Filia czarny 300
literatura logo
logo Mamy Spiewamy
IMAS Logo 884 456px
3.2 CA Together supported by CA Foundation Logo
PARP Grupa PFR logo RGB male
logo majewski v2
Polskie radio logo
Program 3 PR
logo radio new
logo PRK
logo radio lublin
logo radio lodz
Logo Polskie Radio Olsztyn
111 154741892710
pik
logo radio rzeszow
Radio Szczecin logotyp
logo v2
banner kampus
radio centrum logo czarne 01
logo muzyczne radio
Logo telezlom
Eyzee logo red black v2
logo euforma
81746010 1029034474118597 553683909372542976 o
positive red Wyjatkowy Prezent
SDA Znak Podstawowy
NAFTOR LOGO ZBIORNIK KOLOR
logo PAYTEL
logo
wprost logo bez obrysu rgb
SPAR H RGB 2
PLD LOGO COLOR3x v2
ursa
zielona sowa
gadzety reklamowe logo main 1 1
logo v3
redgetechblack
logo black sm
nwg logo2x
STABILO Logo 2019 RGB
TWB logo v2
PIB logo pion
STORCK Logo ab25mm RGB PM logo
logologo
insignis logo nowe final
thisisbio
pobrane v2
Pekao Fundacja Pole Ochronne CMYK 1
unum logo
JDP Logo v2
flow logo turkusowe tlo
prevoir
bosch v2
SONNEDIX COL RGB
Logo SDX
Fundacja BNPP BL Q
allegro logo
MUFU
NCK logo poziom kolor RGB
JBL 3300x2550pix color22
novonordisk
LOTOS logo fundacja
logo GrupoLAR
Jabra GN BrandMark CMYK 300ppi
Gold Aesthetic Minimalist Beauty Logo
logo rpm basic
Logo OMEGA Pilzno
CDP SA Logo Horizontal Black RGB
Shim pol logo r rgb
ZENTIVA LOGO