7 edycja Akademii Liderów

Akademia Liderów Fundacji Świętego Mikołaja to wyjątkowy program dedykowany młodym osobom (w wieku 16-20 lat), które chcą angażować się społecznie. Naszym celem jest wspieranie ich i dawanie narzędzi do skutecznego działania. W Fundacji zdajemy sobie sprawę z tego, jak wiele może zmienić jedna zaangażowana, pełna pasji osoba. Pomagamy młodym ludziom uwierzyć w swoją sprawczość i zyskać kompetencje liderskie. W VII edycji Akademii Liderów wzięło udział 29 osób z całej Polski, wśród nich 19 z mniejszych miejscowości (poniżej 100 000 mieszkańców). W tym roku 10-dniowa szkoła letnia, która rozpoczęła się 25 lipca, a zakończyła się 3 sierpnia, odbyła się po raz kolejny w klimatycznym klasztorze benedyktynów w Tyńcu.

Warsztaty i szkolenia z zarządzania projektami oraz indywidualne doradztwo na temat projektów każdego z uczestników prowadzone były przez doświadczonych tutorów z firmy „Tak! Tylko dobre rozwiązania”.

Akademia 2022

Uczestnicy wzięli też udział w spotkaniach z inspirującymi gośćmi. Wykład inauguracyjny wygłosił ks. Profesor Franciszek Longchamps de Berier, który opowiadał o prawie rzymskim. W następnych dniach odbyły się spotkania z Arkadym Rzegockim – byłym ambasadorem Polski w Wielkiej Brytanii, wykładowcą na Uniwersytecie Jagiellońskim, a także z jego żoną, Jolantą Rzegocką – również wykładowczynią akademicką.  Wśród gości Akademii znalazł się także ksiądz profesor Jacek Grzybowski, który przybliżył temat solidarności oraz redaktor „Rzeczpospolitej” Michał Szułdrzyński.

Po zakończeniu szkoły letniej, przez 3 miesiące uczestnicy pracowali nad swoimi autorskimi projektami społecznymi. Projekty dotyczyły różnych dziedzin: historii, więzi międzypokoleniowych, ochrony środowiska naturalnego, sztuki, zostały też przygotowane projekty samopomocowe i charytatywne. Przez cały czas uczestnicy mieli możliwość konsultowania swoich działań z tutorami i pracownikami Fundacji Świętego Mikołaja.

Owocem Akademii było 20 zrealizowanych projektów. Część z nich była prowadzona samodzielnie, a część w parach projektowych. Projekty przygotowane w ramach Akademii zapalały do zaangażowania kolejne osoby – lokalnych wolontariuszy i uczestników wydarzeń. Zwieńczeniem Akademii Liderów była trwająca przez 4 dni szkoła zimowa, która odbyła się w Warszawie w dniach 15-18 grudnia 2022 r. W trakcie szkoły uczestnicy zaprezentowali efekty swojej pracy, podzielili się także doświadczeniami nabytymi podczas prowadzenia projektów. Odbyły się warsztaty z tutorami, podczas których poruszane były tematy wyciągania wniosków z błędów i sukcesów, warsztaty stanowiły też motywację do dalszego działania. Czas szkoły zimowej był też czasem świętowania i cieszenia się ze zmian, które zaszły w młodych ludziach, z ich wzrastających umiejętności i odkrywanych talentów.

Szkoła zimowa była też kolejną okazją do spotkania ciekawych osób, rozwijania swojej wrażliwości i podejmowania refleksji. Inauguracja szkoły odbyła się w Kinotece, gdzie uczestnicy obejrzeli film Krzysztofa Kieślowskiego „Przypadek”, a także mieli możliwość rozmowy z Marią Kieślowską – wdową po reżyserze. W kolejnych dniach liderzy zwiedzili Muzeum Powstania Warszawskiego, a także zobaczyli klimatyczny Ogród Świateł w ogrodach Pałacu w Wilanowie. Ważnym wydarzeniem szkoły było spotkanie z prezesem Fundacji, filozofem – Dariuszem Karłowiczem. Dariusz Karłowicz inspirował młodych ludzi do zmieniania rzeczywistości, która ich otacza, do brania odpowiedzialności za świat i zajmowania się ważnymi sprawami. Podkreślał też jak ważna jest przyjaźń. Uczestnicy wyszli ze spotkania zmotywowani i zainspirowani, jeszcze po zakończeniu części wspólnej pozostali, aby zadawać pytania i rozmawiać.

 

Olimpiada pokoleń Szymon z Piotrkowa Trybunalskiego

Szymon zorganizował piknik rodzinny, którego celem było zachęcanie rodziców do spędzania  czasu ze swoimi dziećmi. Podczas wydarzenia można było wziąć udział w grach, zabawach i konkursach, a także odpocząć na świeżym powietrzu i skorzystać z plenerowej kawiarenki pełnej pyszności. Uczestnicy pikniku docenili zaangażowanie i entuzjazm Szymona, stwierdzili także, że czas spędzany z dziećmi może być wartościowy i przyjemny.

Czemu kochamy Norwida? Maria z Józefowa

Marysia razem z przyjaciółmi zorganizowała przedstawienie teatralne na podstawie sztuki Norwida. Marysia napisała scenariusz, przygotowała scenografię i kostiumy oraz poprowadziła próby przygotowujące spektakl. Przygotowane przez Marysię przedstawienie obejrzało 200 osób. Projekt wynikał z miłości do teatru oraz zainteresowania twórczością Cypriana Kamila Norwida. Marysi udało się zarazić innych pasją do teatru – powstała amatorska grupa, która ma już w planach wystawianie kolejnych przedstawień!

przywracaMY od zapomnienia Natalia z Bykowców i Szymon z Ucherzec

Natalia i Szymon w ramach swojego projektu chcieli przypomnieć historię sanockich żydów. Zorganizowali konferencję naukową z udziałem profesorów polskich uczelni i przedstawicieli władz samorządowych. Konferencja zgromadziła aż   osób. Aby symbolicznie wyrazić pamięć o zmarłych żydach sanockich, Natalia i Szymon zorganizowali też akcję z zapaleniem świec w miejscach związanych z historią sanockich żydów – na terenie getta, czy w miejscach gdzie znajdowały się synagogi.

Kim jestem? Jagoda z Ustronia

Jagoda zorganizowała cykl spotkań dotyczących różnych wspólnot wyznaniowych działających na terenie Wisły. Projekt był odpowiedzią na potrzebę zbudowania poczucia wspólnoty i wzajemnego zrozumienia pomiędzy mieszkańcami Wisły, która jest jedną z najbardziej zróżnicowanych pod względem wyznaniowym miejscowości w Polsce. Spotkania zgromadziły  osób, odbywały się w przyjaznej, pełnej szacunku atmosferze. Mieszkańcy mogli wzajemnie się poznać i lepiej zrozumieć różnice pomiędzy poszczególnymi religiami. Jagoda zorganizowała także integracyjną wycieczkę w góry.

Szlak żydowski w Katowicach Maksymilian z Mikołowa

Maks podjął działania na rzecz przywrócenia pamięci o katowickich żydach i miejscach związanych z ich historią. Opracował i udostępnił szlak turystyczny po Katowicach, pokazując, że pozornie znane i często mijane miejsca mogą kryć niezwykłe historie. Na profilach projektu w mediach społecznościowych Maks przekazywał w ciekawy sposób wiedzę o judaizmie – o świętach, zwyczajach, ważnych osobach i wydarzeniach historycznych.

Radość jesieni Gabriela i Emilia z Krakowa

Gabrysia i Emilka zorganizowały cykl spotkań w lokalnym domu seniora. Z ogromna empatią przygotowywały każde spotkanie starając się nawiązać relacje z osobami starszymi. Podczas spotkań najważniejsze były rozmowy z seniorami, ale odbył się także wieczór pieśni patriotycznych oraz wspólne wyjście do kina. W trakcie kolejnych wizyt pomiędzy młodymi wolontariuszami, a mieszkańcami domu opieki powstały bliskie więzi. Po zakończeniu projektu młodzi ludzie chcą indywidualnie kontynuować odwiedziny u osób starszych.

 

Łączymy pokolenia Maria i Gabriela z Ostrowa Wielkopolskiego

Gabrysia i Marysia poprzez swój projekt chciały wpłynąć na poprawę więzi pomiędzy przedstawicielami różnych grup wiekowych w swojej okolicy, a zwłaszcza integrację pomiędzy seniorami, a młodzieżą. Dziewczyny zorganizowały spotkania w lokalnym domu opieki, w szkołach i w przedszkolu. Podczas spotkań starały się dzielić swoimi zainteresowaniami i umiejętnościami, zorganizowały warsztaty z pierwszej pomocy, zajęcia z szydełkowania i lekcję angielskiego.

GeoNews Wiktoria z Wolicy

Wiktoria jest pasjonatką edukacji, interesuje się też geografią. W swoim projekcie postanowiła połączyć te dwie pasje przygotowując materiały do prowadzenia inspirujących lekcji geografii. Wiktoria pokazywał jak ważna jest rzetelna wiedza, która chroni przed wiarą w fake newsy, pokazywał też jak uczyć się o geografii lokalnej i globalnej w przyjemny sposób. Dzięki przygotowanym przez nią materiałom nauczyciele i uczniowie mogli spojrzeć na lekcje geografii z innej strony.

Oblicza muzyki Anna z Lublińca

Ania zorganizowała cykl wyjątkowych koncertów, które były zachętą do czerpania radości z muzyki i okazją do integracji. W przygotowanie koncertów zaangażowało się aż 37 wolontariuszy z Lublińca i okolic, w tym kilkoro uchodźców z Ukrainy. Tworzenie razem muzyki przyczyniło się do integracji i zbudowało wspólnotę osób kochających sztukę. Koncerty spotkały się z bardzo entuzjastycznymi reakcjami, ich uczestnicy stwierdzili, że były one wspaniałym doświadczeniem, szczególnie ważnym po czasie pandemii.

Mamy to Liliana i Julia z Warszawy

Julka i Lilka przygotowały projekt samopomocowy skierowany do szkolenia kadr harcerskich. Czerpiąc z własnego doświadczenia i widząc potrzebę bardziej skutecznych szkoleń dla kadr, przygotowały warsztaty, nawiązały także współpracę z profesjonalistami w dziedzinie pracy zespołowej. Szkolenia przygotowane przez dziewczyny spotkały się z bardzo pozytywnym odbiorem, przyczyniły się do poprawy współpracy i podniesienia kompetencji liderskich wśród kadr.

Tomek odnaleziony Matylda z Katowic

Projekt Matyldy był poświęcony postaci Alfreda Szklarskiego oraz napisanej przez niego serii książek przygodowych o Tomku Wilmowskim. Matylda zachęcała do wyruszenia w pasjonującą czytelniczą podróż, a także do odkrywania w Katowicach miejsc, z którymi był związanym Alfred Szklarski. Dzięki warsztatom prowadzonym przez Matyldę aż 115 młodych osób usłyszało o Alfredzie Szklarskim i serii powieści o Tomku.

First step Julia z Mogielnicy i Jowita z Poniatowic

Julia i Jowita przygotowały projekt dotyczący ochrony środowiska. Dziewczyny przeprowadziły w szkołach serię warsztatów, pokazywały, że zmiana zaczyna się od drobnych, codziennych wyborów i inspirowały do ekologicznego stylu życia. Podczas projektu dziewczyny zaprojektowały też grę planszową, dzięki której przez zabawę można uczyć się o ochronie środowiska.

Open Companies Małgorzata z Krakowa

W ramach swojego projektu Małgosia przygotowała program staży dla licealistów i studentów. Nawiązała kontakty z firmami i fundacjami działającymi w różnych obszarach, koordynowała rekrutację, pośredniczyła pomiędzy instytucjami, a stażystami. Dzięki jej projektowi wiele młodych osób rozpoczęło staże zawodowe.

Motyl Dominika z Leszna

Matylda jest od lat zaangażowana społecznie, działa też w samorządzie szkolnym. Celem jej projektu było zachęcenie młodych osób do działania i angażowania się w samorządach szkolnych. W ramach projektu Matylda przeprowadziła warsztaty i motywowała do podejmowania odpowiedzialności za swoją lokalną społecznością.

Razem raźniej Wiktor z Morąga

Wiktor zauważył potrzebę integracji pomiędzy mieszkańcami Rucianego Nidy, a przybyłymi z Ukrainy uchodźcami, którzy znaleźli tu tymczasowy dom. Aby pomóc w nawiązaniu relacji, Wiktor stworzył okazję do spędzenia aktywnego, wspólnego czasu na świeżym powietrzu. Chłopak zorganizował sportowo-integracyjne wydarzenie, podczas którego można było wziąć udział w różnych zabawach i konkurencjach, a na koniec spotkać się wspólnie przy klimatycznym ognisku.

Imigranci też chcą być Marcelina z Chełmna

Marcelina o dłuższego czasu jest zaangażowana społecznie i działa aktywnie na rzecz społeczności lokalnej. Po wybuchu wojny w Ukrainie Marcelina zorganizowała duże wydarzenie połączone z koncertem charytatywnym. Udało jej się dotrzeć do znanych osób, (np. do Roberta Makłowicza), które wzięły udział w wydarzeniu. W ramach Akademii Liderów Marcelina chciała kontynuować działania pomocowe na rzecz uchodźców z Ukrainy. Razem z wolontariuszami zorganizowała na przełomie października i listopada kiermasz ciast, z którego dochód był przeznaczony na pomoc ofiarom wojny. Udało się także organizować szkolne wystawy fotografii, które przypominały o miejscach, z których pocho

Nie zapominaj o dzieciach w potrzebie i przekaż darowiznę Niezapominajkę

Topic Page 5
Przekazuję cegiełkę na pomoc dzieciom w wysokości:
60
Topic Page 5 v2
Przekazuję cegiełkę na pomoc dzieciom w wysokości:
40
Topic Page 5 v3
Przekazuję cegiełkę na pomoc dzieciom w wysokości:
200
Topic Page 6
Chcę podarować darowiznę na pomoc dzieciom, w kwocie którą wpisuję poniżej:
Operator płatności - Przelewy24 Operator płatności - PayPal
Przyjaciele Fundacji Świętego Mikołaja:
darczyncy indywidualni v2
Radio357 logo kontra
ikea v2
polska pomoc logo
Pepco logo RGB TAB
NIW NOWEFIO
bialy prostokat v2
fondation de france 1
logo pve dobra energia kwadrat cmyk
accenture logo
orange
PLAY S
T logo carrier surface rgb n
logo Heyah BK
logotypyplusipolsat 1
2
AMS RED
promark serwis R
islogo
sks
logodeja
HSBC logo
logo IG
logo 2
muzeum powstania warszawskiego
LOGOTYPY POWER v2
NIW PROO v2
logotypMSZ A kolor
MKiDN kolor
Logo full kolor RGB
Struktura360 KulturaDostepna lifting LOGO kolor
Active citizens fund4x v2
dar serca wersja podstawowa v2
Fundacja ARP rgb
frse v2
LOGO LIBRUS poziome duze v2
OCEN.logotyp na www
KMS logoOpt
kantar
Logo white JPEG TAK
widoczni logo
CF BLUE v2
77production v3
zpapieru 01
aria logo1
logovgi
librus logo
bos bank
bos fundacja
komitet pomocy dzieciom polskim
dyrektor szkoly winieta
Brewa logotyp
Filia czarny 300
literatura logo
logo Mamy Spiewamy
IMAS Logo 884 456px
3.2 CA Together supported by CA Foundation Logo
PARP Grupa PFR logo RGB male
logo majewski v2
Polskie radio logo
Program 3 PR
logo radio new
logo PRK
logo radio lublin
logo radio lodz
Logo Polskie Radio Olsztyn
111 154741892710
pik
logo radio rzeszow
Radio Szczecin logotyp
logo v2
banner kampus
radio centrum logo czarne 01
logo muzyczne radio
Logo telezlom
Eyzee logo red black v2
logo euforma
81746010 1029034474118597 553683909372542976 o
positive red Wyjatkowy Prezent
SDA Znak Podstawowy
NAFTOR LOGO ZBIORNIK KOLOR
logo PAYTEL
logo
wprost logo bez obrysu rgb
SPAR H RGB 2
PLD LOGO COLOR3x v2
ursa
zielona sowa
gadzety reklamowe logo main 1 1
logo v3
redgetechblack
logo black sm
nwg logo2x
STABILO Logo 2019 RGB
TWB logo v2
PIB logo pion
STORCK Logo ab25mm RGB PM logo
logologo
insignis logo nowe final
thisisbio
pobrane v2
Pekao Fundacja Pole Ochronne CMYK 1
unum logo
JDP Logo v2
flow logo turkusowe tlo
prevoir
bosch v2
SONNEDIX COL RGB
Logo SDX
Fundacja BNPP BL Q
allegro logo
MUFU
NCK logo poziom kolor RGB
JBL 3300x2550pix color22
novonordisk
LOTOS logo fundacja
logo GrupoLAR
Jabra GN BrandMark CMYK 300ppi
Gold Aesthetic Minimalist Beauty Logo
logo rpm basic
Logo OMEGA Pilzno
CDP SA Logo Horizontal Black RGB
Shim pol logo r rgb
ZENTIVA LOGO