Fundacja Świętego Mikołaja niesie pomoc dla dzieci z Ukrainy od 2019 roku, kiedy otworzyliśmy naszą Świetlicę Świętego Mikołaja w Mariupolu. W wyniku agresji z 2022 roku liczba dzieci dotkniętych skutkami wojny zwielokrotniła się, a znaczna część z nich znalazła się po polskiej stronie granicy. Starając się zachować nasze cele: zapewnienie dzieciom warunków stabilnego rozwoju, edukacji i dojrzewania, musieliśmy dostosować się do wymagań chwili.
PROWADZONE OBECNIE DZIAŁANIA POMOCOWE:
Dzięki doświadczeniom zebranym we współpracy z naszymi partnerami z Mariupola, a potem w pracy z przybywającymi do Polski dziećmi na dworcach i w punktach pomocowych stworzyliśmy mechanizmy pomocy, które pozwalają nam docierać do najbardziej potrzebujących i oferować im to na czym skupiamy się od zawsze: podstawowe bezpieczeństwo, dostęp do opieki i edukacji, dbałość o kondycję psychiczną i dobrostan najbardziej bezbronnych.
>>>KLIKNIJ I POMÓŻ DZIECIOM Z UKRAINY!<<<
Świetlica Świętego Mikołaja w Iwano-Frankiwsku
Jest kontynuacją działań Świetlicy Świętego Mikołaja w Mariupolu, która została zniszczona w wyniku działań wojsk rosyjskich. To nowoczesne i w pełni wyposażone miejsce w którym zapewniamy opiekę dzieciom przesiedlonym ze wschodu Ukrainy. To piękne i malowniczo położone miejsce zapewniające dzieciom opiekę edukacyjną i psychologiczną. Miejsce wyposażone w wyciszoną salę do konsultacji psychologicznych i terapii indywidualnej, dużą salę do zabawy, przestrzeń twórczą z warsztatem, a nawet małą scenę i profesjonalne nagłośnienie. Świetlica sąsiaduje z parkiem i jeziorem, co daje dzieciom dużo okazji do aktywności na świeżym powietrzu.
Świetlica Świętego Mikołaja w Iwano-Frankiwsku zapewnia kompleksowe wsparcie psychologiczne i edukacyjne dzieciom i młodzieży w wieku od 5 do 17 lat. W Iwano-Frankiwsku żyje obecnie wiele dzieci wewnętrznie przesiedlonych w wyniku wojny. Dzieciom towarzyszy stałe poczucie niepewności jutra. Mimo, że jest to stosunkowo bezpieczny region to jednak mieszkańcom Iwano-Frankiwska towarzyszą alarmy bombowe oraz przerwy w dostawach prądu. Wielu podopiecznych Świetlicy Świętego Mikołaja ma za sobą traumatyczne przeżycia wojenne, wielu z nich stoi w obliczu trudnego zadania adaptacji do nowego środowiska. W Świetlicy Świętego Mikołaja dzieci znajdują schronienie, opiekę i dostęp do opieki psychologicznej i edukacyjnej. Od poniedziałku do soboty w świetlicy odbywają się zajęcia edukacyjne oraz psychologiczne. Podopieczni uczestniczą w zajęciach arteterapeutycznych, w grupowych zajęciach psychologicznych, mają także możliwość skorzystania z indywidualnego wsparcia w ramach codziennego dyżuru psychologa. Dziennie Świetlicę odwiedza 50 dzieci.
ZOBACZ JAK DZIAŁA ŚWIETLICA W IWANO-FRANKIWSKU!
W sierpniu odbyły się 3 pięciodniowe półkolonie (obozy) terapeutyczne dla 50 dzieci/turnus (łącznie wzięło w nich udział 150 dzieci). Zajęcia i warsztaty podczas obozu trwały 8 godzin dziennie od poniedziałku do piątku, świetlica pełniła wówczas funkcję „miejsca biwakowego”. Świetlica usytuowana jest w parku, posiada do dyspozycji zielony teren wokół, który umożliwia prowadzenie zajęć na zewnątrz oraz odpoczynek na świeżym powietrzu, a także swobodną zabawę na placu zabaw przylegającym do budynku.
Podczas półkolonii odbywały się zajęcia sportowe, artystyczne, warsztaty terapeutyczne oraz zajęcia integracyjne.
ZOBACZ RELACJĘ Z PÓŁKOLONII W ŚWIETLICY!
W lipcu dla 100 podopiecznych Świetlicy Św. Mikołaja odbył się tygodniowy obóz w Karpatach. W programie obozu były wycieczki górskie, zajęcia sportowe, gry integracyjne, warsztaty grupowe: komunikacyjne i wzmacniające kompetencje pracy w zespole oraz zajęcia arteterapeutyczne. W trakcie obozu uczestnicy brali udział w warsztatach z wykorzystaniem muzyki, tańca, technik artystycznych i teatru.
ZOBACZ RELACJĘ Z OBOZU DLA PODOPIECZNYCH ŚWIETLICY ŚW. MIKOŁAJA
Jesienią zorganizowane zostaną dwie trzydniowe wycieczki w Karpaty dla 100 uczestników. Podczas wyjazdów młodzież uczestniczyć będzie w zajęciach sportowych, arteterapeutycznych oraz grupowych warsztatach psychologicznych, mających na celu rozwijanie umiejętności komunikacyjnych, współpracy grupowej, wzmacniających poczucie wartości uczestników i integracyjnych.
W 2024 roku działanie Świetlicy Świętego Mikołaja w Iwano–Frankiwsku jest współfinansowane z budżetu państwa w ramach polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej w ramach projektu „Zapewnienie pomocy psychologicznej dzieciom pokrzywdzonym przez działania wojenne w Ukrainie” w kwocie 361 160 zł.
Nazwa programu: Pomoc Humanitarna 2024
Nazwa zadania: Zapewnienie pomocy psychologicznej dzieciom pokrzywdzonym przez działania wojenne w Ukrainie
Łączna kwota dofinansowania: 361 160 zł
Całkowita wartość projektu: 361 160 zł
Oficjalnie otworzyliśmy to niezwykłe miejsce 19 grudnia 2022 roku, we wspomnienie Świętego Mikołaja w kalendarzu juliańskim. Wcześniej Świetlica mieściła się w tymczasowym lokalu zastępczym, a kadra wykwalifikowanych pedagogów i opiekunów mimo przeciwności dbała o to, żeby dzieci wracały do równowagi zachwianej brutalnością wojny. Sumarycznie odbyło się ponad 400 godzin warsztatów, ponad 260 godzin grupowych zajęć psychologicznych i ponad 370 godzin indywidualnej pomocy psychologicznej. Dodatkowo odbyły się 2 weekendowe obozy w Karpatach w których łącznie wzięło udział 81 dzieci. W naszych ośrodkach rozdysponowane zostało również 300 wyprawek dla najbardziej potrzebujących dzieci. Jak co roku 300 dzieci otrzymało paczki świąteczne. To wszystko jeszcze PRZED oficjalnym otwarciem.
W trakcie uroczystości otwarcia w której brała udział dyrektor Fundacji Świętego Mikołaja - Joanna Paciorek, dzieci spotkały naszego świętego patrona i otrzymały upominki. Szczególnie wzruszająca była prezentacja miejsca pamięci o Świetlicy Świętego Mikołaja w Mariupolu.
ZOBACZ PODSUMOWANIE ROKU DZIAŁANIA ŚWIETLICY W NOWYM MIEJSCU
Przystań Świętego Mikołaja
Przystanie Świętego Mikołaja to lokalne partnerstwa, w ramach których oddolnym inicjatywom pomocowym oferujemy szansę na prowadzenie bezpiecznych i przyjaznych miejsc dla dzieci i młodzieży z Ukrainy. Fundacja Świętego Mikołaja sfinansuje niezbędne koszty, aby Przystanie były w stanie prowadzić zajęcia dla ukraińskich dzieci, organizować opiekę oraz przekazywać im niezbędne wsparcie.
Punkty pomocy zaproszone do zakładania Przystani Świętego Mikołaja to biblioteki, domy i centra kultury, szkoły i ośrodki szkolno-wychowawcze, przedszkola, lokalne organizacje pozarządowe, ochotnicze straże pożarne, koła gospodyń wiejskich, rady rodziców, kluby sportowe, spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe oraz inne podmioty prawne.
62 uruchomione w marcu 2022 roku Przystanie Świętego Mikołaja objęły opieką ponad 4017 dzieci z Ukrainy. Łącznie przeznaczyliśmy na ten cel 2,5 mln złotych. Przystanie funkcjonowały również w czasie wakacji, a tuż po nich przedłużyliśmy działalność 31 Przystani.
Do kontynuacji Programu - drugiej edycji – zakwalifikowało się 31 organizacji. W okresie od września do grudnia 2022 r. pomogliśmy blisko 1,5 tys. ukraińskim dzieciom i młodzieży z Ukrainy. Aby dotrzeć do najzdolniejszych, uruchomiliśmy dodatkowy program stypendialny skierowany wyłącznie do podopiecznych naszych Przystani, którzy z powodu wybuchu wojny nie są w stanie rozwijać swoich talentów i pasji. W drodze konkursu wyłoniliśmy 11 uczniów, którym, w bieżącym roku szkolnym, wypłacimy stypendia w wysokości 55 tys. złotych. Dzięki naszemu wsparciu 11-letnia Yana mogła dostać nowe skrzypce do dalszej nauki gry na tym instrumencie, 11-letni Yourij ma opłacone lekcje gry na oboju, a 13-leyni Kyrył mógł pojechać na zgrupowanie zimowe klubu sportowego, w którym ćwiczy kajakarstwo i pierwszy raz w życiu zobaczyć góry.
Dzięki naszym darczyńcom w większości Przystani udało się pod koniec grudnia zorganizować wizyty szczególnego gościa - Świętego Mikołaja - i obdarować dzieciaki wymarzonymi przez nich prezentami.
ZAKOŃCZONE DZIAŁANIA POMOCOWE:
Międzynarodowe Centrum Logistyczne
Na początku marca uruchomiliśmy w Chorzowie Międzynarodowe Centrum Logistyczne, którego celem jest przekazywanie pomocy humanitarnej z całej Europy na teren Ukrainy. Działamy razem z Maltańską Służbą Pomocy z Iwano-Frankiwska. Każdego dnia kolejne transporty ruszają z Polski na teren Ukrainy. Dostarczyliśmy w ten sposób umeblowanie i sprzęt AGD dla Domów Dziecka przesiedlonych z terenów objętych wojną, transporty medyczne dla oddziałów dziecięcych w ukraińskich szpitalach czy niezbędne wyposażenie dla (także przesiedlonych) ośrodków zajmujących się dziećmi z wysokimi potrzebami i niepełnosprawnością umysłową.
Tylko do końca maja z Centrum Logistycznego wyruszyły tysiące załadowanych do pełna europalet o sumarycznej wadze ponad 300 ton. Łączna wartość znajdujących się na nich materiałów to ponad 25 milionów złotych.
Plecaczki dla dzieci z prezentami powitalnymi
Fundacja od początku wojny współpracuje z warszawskimi punktami, do których docierają dzieci z Ukrainy. Zaczęliśmy od dystrybucji koców dla dzieci nocujących na dworcach i w noclegowniach. Łącznie dostarczyliśmy dzieciom 1500 sztuk kocyków. Wkrótce potem rozpoczęliśmy dystrybucję plecaczków powitalnych.
Dzieci otrzymują specjalne plecaczki z drobnym poczęstunkiem, najpotrzebniejszymi artykułami higienicznymi, puzzlami, kredkami i kolorowanką. Chcemy zadbać o dobrostan dzieci, zaoferować coś własnego tym, którzy przyjechali tu bez niczego i choć na chwilę wywołać uśmiech na ich twarzach. Rozdaliśmy już ponad 8000 plecaczków.
Książki dla dzieci po ukraińsku
We współpracy z ukraińskim Instytutem Książki Fundacja Świętego Mikołaja wydrukowała serię książeczek dla dzieci znanych ukraińskich twórców, tak aby dzieci trafiające do Polski nadal miały kontakt z ojczystym językiem i literaturą. Pakiety liczące 12 książkowych pozycji każdego dnia trafiają do kolejnych bibliotek, szkół, punktów pomocy i prywatnych rodzin. Dostarczyliśmy książeczki do kilkuset punktów, a łączna liczba wydrukowanych dotąd książeczek przekroczyła 24 000 sztuk! Do tego możemy doliczyć kolejne 4 000, które otrzymaliśmy od wydawnictw i przekazaliśmy je dzieciom.
PLANY: CO JESZCZE CHCEMY ZROBIĆ?
Na tym nie poprzestajemy. Naszym wielkim marzeniem jest odbudowa Świetlicy w Mariupolu i jeśli tylko będzie to możliwe, z radością i entuzjazmem podejmiemy się tego wyzwania. Niestety, w tej chwili ten cel wydaje się być odległy, choć nie tracimy nadziei na jego realizację.
Pracujemy nad rozwinięciem programu stypendialnego dla dzieci z Ukrainy. Chcemy wspierać marzenia dzieci i pomagać im w ich realizacji, dodatkowo angażując ich we współpracę i współdziałanie. Wierzymy, że to najlepsza z możliwych inwestycji i że szanse udzielone dzieciom będą procentować w przyszłości.
Bardzo chcielibyśmy rozbudować program Przystanie Świętego Mikołaja, a w tych działających już teraz wprowadzić dodatkowe zajęcia integracyjne i program nauczania języka polskiego przez cały rok szkolny.
RAPORTY: DZIAŁANIA FUNDACJI ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA NA RZECZ DZIECI Z UKRAINY
Dla wszystkich osób zainteresowanych bardziej szczegółowymi informacjami przygotowaliśmy obszerny, 39-stronnicowy raport za 3 miesiące wojny w którym oprócz danych można podziwiać uśmiechy dzieci, którym mieliśmy szansę pomóc.
>>> RAPORT NASZYCH DZIAŁAŃ PO 3 MIESIĄCACH OD WYBUCHU WOJNY<<<
>>> SPRAWOZDANIE: MIJA 6 MIESIĘCY OD ROSYJSKIEJ INWAZJI. JAK POMAGALIŚMY DZIECIOM? <<<
>>> RAPORT: MIJA ROK OD WYBUCHU WOJNY W UKRAINIE <<<
Zobacz raporty z naszych działań w Mariupolu:
Od połowy 2021 roku prowadzimy projekt „Wsparcie psychologiczne dzieci i młodzieży w Mariupolu na Ukrainie” współfinansowany w ramach polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.
Pierwszy rok działań w Mariupolu
Drugi rok działań w Mariupolu
JAK MOŻESZ POMÓC?
W trakcie organizowania pomocy dla dzieci z Ukrainy spotkaliśmy się z ogromem dobrej woli, bezinteresownego zaangażowania i chęci wsparcia. Dziękujemy każdej instytucji i osobie, która wykazała chęć niesienia pomocy razem z Fundacją Świętego Mikołaja. Sprawdź: Kto nam pomaga?
Dzięki naszym przyjaciołom udało się pomóc tysiącom dzieci w potrzebie. Nie wolno nam jednak zapomnieć, że wojna wciąż trwa, a morze potrzeb się powiększa. Apelujemy o pomoc i prosimy o Państwa hojność. Jak pomóc?
1) Wpłać darowiznę on-line na stronie mikolaj.org.pl/Ukraina
2) Przekaż darowiznę:
Fundacja Świętego Mikołaja
Volkswagen Bank Polska S.A
37 2130 0004 2001 0299 9993 0002
tytuł przelewu: darowizna na pomoc dzieciom na Ukrainie