INFOGRAFIKA: Zobacz wyniki naszej sondy dotyczącej wpływu dzieciństwa na dalsze życie człowieka

Z okazji zbliżającego się Dnia Dziecka przeprowadziliśmy internetową sondę i zapytaliśmy Polki i Polaków jak według nich dzieciństwo wpływa na dalsze życie człowieka. Publikujemy jej wyniki.

To, w jakich warunkach się wychowujemy, jakie mamy możliwości rozwoju oraz w jakim otoczeniu dorastamy, w znacznym stopniu decyduje o naszej dalszej przyszłości.

Jak wynika z naszej sondy „Wpływ dzieciństwa na dalsze życie człowieka” według 43% badanych dzieciństwo to najważniejszy okres w naszym życiu, bo w tym czasie kształtuje się nasza osobowość. 35% respondentów uważa, że trudności z dzieciństwa mają wpływ na nasza dalsze życie, a 15% ankietowanych odpowiedziało, że dzieciństwo to czas, kiedy zaczynamy rozwijać nasze zainteresowania i talenty. Według 7% osób to przede wszystkim okres, w którym uczymy się funkcjonować w grupie.

Dzien dziecka 2021

Dzieciństwo to jeden z najistotniejszych momentów ludzkiego rozwoju. Jakość więzi, a także ilość otrzymanego wsparcia w tym okresie istotnie wpływa na nasze poczucie własnej wartości i sprawstwa. Ma związek z przekonaniami jakie posiadamy na temat siebie, innych ludzi i świata. Może łączyć się także z tym, w jaki sposób budujemy swoje relacje i radzimy sobie w obliczu trudności. Jednym słowem, doświadczenia zdobyte w dzieciństwie, mają ogromny wpływ na poczucie dobrostanu i zdrowie psychiczne w dorosłym życiu. Cieszę się, że istnieją takie organizacje jak Fundacja Świętego Mikołaja, która poprzez swoje stypendia i programy rozwojowe, uważnie i w przemyślany sposób udziela wsparcia i towarzyszy młodym ludziom w odkrywaniu siebie. - mówi Joanna Gardynik, psycholożka i tutorka.

Dla co trzeciego Polaka dzieciństwo było to czas przede wszystkim aktywnego poznawania świata i nawiązywania przyjaźni. Co piąta osoba uważa dzieciństwo za najszczęśliwszy okres w swoim życiu i czas beztroskiej zabawy. 22% badanych odpowiedziało, że ich dzieciństwo było skromne (ale wspominają je z sentymentem), a u 27% osób wspomnienia z dzieciństwa wywołują mieszane uczucia ze względu na trudną sytuację rodzinną lub finansową.

Właśnie ze względu na dzieci, które mają trudną sytuację, powstał program Stypendia św. Mikołaja. W kończącym się powoli roku szkolnym wsparcie stypendialne otrzymało 255 dzieci z różnych zakątków Polski, głównie z mniejszych miejscowości. Najwięcej naszych stypendystów z tego roku mieszka w województwie podkarpackim. Łączna kwota przekazana na rozwój dzieci w postaci Stypendiów św. Mikołaja w roku szkolnym 2021/2022 r. wyniosła ponad 600 000 złotych. Obecnie gromadzimy środki na nowy rok szkolny, by od września móc wspierać kolejne dzieci. Pandemia sprawiła, że sytuacja finansowa wielu rodzin pogorszyła się. Dzieci potrzebują pomocy. Każdą darowiznę wpłaconą na nasze konto z okazji Dnia Dziecka zamienimy na stypendium.

Polacy uważają, że dzieci, które czują wsparcie dorosłych, mają największe szanse na powodzenie w dorosłym życiu. Według badanych ważne jest przede wszystkim wsparcie rodziny i innych bliskich (47%), a także takich programów jak na przykład Stypendia św. Mikołaja. Ważne jest, aby dzieci miały możliwość rozwijania umiejętności społecznych (23%), rozwijania zainteresowań i talentów (19%) oraz edukacji (11%).

Sondę internetową przeprowadziliśmy w maju 2021 roku na próbie 731 Polek i Polaków.

Sonda: Wpływ dzieciństwa na dalsze życie człowieka
Infografika Dzien Dziecka Fundacja Swietego Mikolaja
pdf
516 KB
Infografika Dzien Dziecka Fundacja Swietego Mikolaja
png
890 KB

Podaruj stypendium zdolnemu dziecku z niezamożnej rodziny

Jednorazowo
Co miesiąc
zima 15 v4
Chcę podarować stypendium dziecku z niezamożnej rodziny i wpłacam
20 zł
lato 1 v5
Chcę zostać patronem rocznego stypendium dla zdolnego dziecka, więc wpłacam
2000 zł
lato 7 v5
Wpłacam na miesięczne stypendium edukacyjne dla dziecka w potrzebie w wysokości
200 zł
Operator płatności - Przelewy24
Przyjaciele Fundacji Świętego Mikołaja:
darczyncy indywidualni v2
Radio357 logo kontra
Active citizens fund4x
NIW PROO v2
LOGOTYPY POWER v2
logotypMSZ A kolor
accenture logo
tvp info male
HSBC logo
logo IG
islogo
orange
Lapka 34
PLAY S
PLUS logo nowe2010
T Logo bez Sloganu B+M 1
2
AMS RED
muzeum powstania warszawskiego
Active citizens fund4x v2
dar serca wersja podstawowa v2
Fundacja ARP rgb
frse v2
LOGO LIBRUS poziome duze v2
OCEN.logotyp na www
bialy prostokat v2
sks
promark serwis R
KMS logoOpt
logo sage
kantar
Logo white JPEG TAK
widoczni logo
IKEA
C F logo
77production v3
zpapieru 01
aria logo1
logo PEPCO ver podstawowa prev
logovgi
bos bank
bos fundacja
komitet pomocy dzieciom polskim
Brewa logotyp
Filia czarny 300
literatura logo
logo Mamy Spiewamy
IMAS Logo 884 456px
3.2 CA Together supported by CA Foundation Logo
logo majewski v2
dyrektor szkoly winieta
Polskie radio logo
Program 3 PR
logo radio new
logo PRK
logo radio lublin
logo radio lodz
Logo Polskie Radio Olsztyn
111 154741892710
pik
logo radio rzeszow
Radio Szczecin logotyp
logo v2
banner kampus
radio centrum logo czarne 01
logo muzyczne radio
Logo telezlom