W Międzynarodowym Dniu Młodzieży pomóż młodym społecznikom nabrać wiatru w żagle!

Dzisiaj, 10 listopada obchodzimy Międzynarodowy Dzień Młodzieży. To idealny moment, żeby przypomnieć sobie młodzieńcze lata i zastanowić się nad potrzebami osób, do których należy przyszłość.

Większość z nas sięgając pamięcią do swojego dzieciństwa, w pierwszej chwili przypomina sobie silne pragnienie bycia dorosłym. Chcieliśmy o sobie decydować, mieć swój dom, rodzinę. Marzyliśmy o tym, by zostać muzykiem, strażakiem, detektywem, aktorką, magikiem, księżniczką. Każdego dnia tworzyliśmy nowe scenariusze swojej wyśnionej przyszłości. Świat dorosłych zdawał się być niezrozumiały, ekscytujący i emocjonujący. Dojrzałość była niczym realna supermoc, która imponowała, budziła respekt oraz ciekawość. Takie dziecięce, iluzoryczne, pozbawione zniekształceń spojrzenie na świat to jeden z największych uroków dzieciństwa. Szkoda, że często bezpowrotnie mija wraz z dorosłością...

Miedzynarodowy Dzien Mlodziezy 4

Dzieciństwo ma ogromne znaczenie dla kształtowania się tożsamości osobowej człowieka i wpływa na późniejszy sposób postrzegania spraw fundamentalnych. Dla niektórych jest ono życiową trampoliną, dla innych bywa przeszkodą do rozwinięcia pełni swoich skrzydeł w życiu dorosłym.

Jak pomagać młodzieży w wejściu w dorosłość? Jak dać im poczucie sprawczości i stworzyć możliwość do realizowania swoich planów?

Potrzebne są pomysły bezpośrednio odpowiadające na potrzeby młodzieży - uczące podejmowania odpowiedzialności, podchodzenia z szacunkiem i troską do drugiego człowieka, nakierowujące ich działania na dobro wspólne, zachęcające do aktywności na rzecz rówieśników, najbliższej społeczności.

Fundacja Świętego Mikołaja posiada doświadczenie pracy przy projektach adresowanych do młodzieży. Od 2015 roku Fundacja prowadzi program rozwojowy Akademia Liderów, kierowany do osób od 16 do 20 roku życia. W jego ramach młode osoby proponują projekty angażujące społeczność lokalną i wpływające na poprawę jej funkcjonowania. Warto podkreślić, że Akademia Liderów pomaga im przejść cały proces realizacji projektu pod okiem tutora, na którym spoczywa wielka odpowiedzialność. Młodzi obserwują role społeczne, reakcje i emocje dorosłych i niezależnie od tego, czy są pozytywne – naśladują je i wyciągają wnioski. Niezbędny jest również rozwój intelektualny w zakresie wiedzy obywatelskiej. To dlatego w trakcie Akademii Liderów młodzież bierze udział w spotkaniach z wartościowymi gośćmi, ludźmi ze świata kultury i nauki.

Całym sercem zachęcamy do przekazania darowizny na wsparcie aktywnej młodzieży z Akademii Liderów.

Jak wychować prawdziwego lidera?

W ramach Akademii Liderów od 2016 roku Fundacja Świętego Mikołaja przeszkoliła już 267 młodych osób z różnych stron Polski. Akademiści zrealizowali wspólnie 184 projekty angażując do współpracy ponad tysiąc młodych osób w wolontariat. Udało się także zbudować środowisko młodych osób, dla których ważne są wspólne sprawy i nie boją się brać za nie odpowiedzialności. Zawiązało się masę pięknych przyjaźni na całe życie, absolwenci angażują się we wspólne działania i wspierają się nawzajem. Jak relacjonuje nam uczestnik Akademii Liderów w 2021 roku:

„Akademia była wspaniałym przeżyciem, które nauczyło mnie spokoju, współpracy z każdym, nauczyłem się pokory i wrażliwości. Będę wdzięczny, jeśli podziękujecie Darczyńcom za możliwość poznania wspaniałych przyjaciółek i przyjaciół za nadzieję, że wciąż są ludzie, którzy są społecznikami.”

>>> WSPIERAM AKADEMIĘ LIDERÓW <<<

Młodzi społecznicy biorą również udział w Szkole Letniej i Szkole Zimowej, w trakcie których zdobywają wiedzę i umiejętności do realizacji swoich projektów. Kolejnym z uczestników jest Wojtek z Lublińca. W ramach Akademii Liderów Wojtek zrealizował projekt „Lubliniec-miasto wielu historii”, dotyczył on historii jego miasta oraz społeczności w nim żyjącej. Wraz z zespołem wolontariuszy zorganizował warsztaty dla uczniów, spotkania ze świadkami historii oraz festiwal gier planszowych historycznych i strategicznych. Już w szkole był przewodniczącym samorządu szkolnego oraz liderem we wspólnocie Niniwa. Po zakończeniu Akademii Liderów Wojtek pozostał aktywny społecznie, do dnia dzisiejszego nieprzerwanie angażuje się w działania społeczne. W Akademii Przyszłości jest tutorem jednego z dzieci, z którym spotyka się co tydzień. Jest wiceprezesem Studenckiego Forum Business Centre Club,  koordynował też jeden z zespołów projektu Najlepsze Zajęcia z Przedsiębiorczości. Aktywnie działa w duszpasterstwie dominikańskim we Wrocławiu, gdzie studiuje, ale nadal udziela się wciąż w rodzinnym Lublińcu. W zeszłym roku był jednym z koordynatorów Festiwalu Życia – największej chrześcijańskiej imprezy plenerowej dla młodzieży. 

Swoje wrażenia z Akademii Liderów przekazała nam także Ola z Pamiątkowa. Ola chciała pokazać mieszkańcom swojej miejscowości, jak ważne jest dbanie o środowisko naturalne oraz zaangażować ich do podejmowania aktywności w celu oczyszczenia najbliższych okolic. W ramach projektu odbyła się gra, która polegała na uzbieraniu jak największej ilości śmieci i udokumentowaniu tego poprzez zdjęcia. Wspólnie uczestnicy projektu prowadzonego przez Olę zebrali odpady o łącznej wadze 3375 kg. Jednak nie tylko samo sprzątanie okolicy było ważne. Oli udało się zaangażować w organizację akcji prawie wszystkich istotnych aktorów życia publicznego z gminy Szamotuły w tym nadleśnictwo, 4 sołectwa, lokalne szkoły, Ochotniczą Straż Pożarną, ośrodki sportowe, restauracje, lokalne media, przedsiębiorstwa i bardzo dużo mieszkańców. Nagrodą w konkursie na sprzątnięcie największej ilości śmieci był laptop ufundowany przez lokalnych sponsorów przedsięwzięcia, a akcja zakończyła się piknikiem na boisku, gdzie serwowano drożdżówki i herbatę. Podobno było to pierwsze od wielu lat wspólne przedsięwzięcie angażujące tak wielu mieszkańców gminy. Akcja była zatem szansą na spotkanie, rozmowę i wspólne działanie. 

Akademię Liderów możemy prowadzić także dzięki naszym Darczyńcom, dla których tak jak dla nas ważny jest rozwój kolejnych pokoleń Polaków potrafiących i chcących być liderami wspólnych i ważnych spraw. Bardzo dziękujemy za to wsparcie!

Chcesz pomóc? Darowizny można również dokonać tradycyjnym przelewem na konto:
odbiorca: Fundacja Świętego Mikołaja
numer: 64 2130 0004 2001 0299 9993 0001
tytułem: darowizna Akademia

Młodzież ma wielkie plany. Pomóżmy im je zrealizować!

Funduję szkolenie dla jednego Akademisty
100
Funduję stypendium dla jednego Akademisty
3000
Cegiełka na program Akademia Liderów
25
Przekaż inną kwotę
Operator płatności - Przelewy24 Operator płatności - PayPal
Przyjaciele Fundacji Świętego Mikołaja:
darczyncy indywidualni v2
logo Mikolaj
Radio357 logo kontra
LOGO M
MHP logoty dobry
ikea v2
PLD LOGO COLOR3x
pobrane
polska pomoc logo
Pepco logo RGB TAB
Logo OMEGA Pilzno v2
logo GrupoLAR v2
bialy prostokat v2
pepco AT
logoFDNT.png
fondation de france 1
logo pve dobra energia kwadrat cmyk
accenture logo
orange
tvp info male
PLAY S
T logo carrier surface rgb n
logo Heyah BK
Gazeta Kongresy logo
logotypyplusipolsat 1
Active citizens fund4x
2
AMS RED
promark serwis R
islogo
sks
HSBC logo
logo IG
logo 2
muzeum powstania warszawskiego
LOGOTYPY POWER v2
NIW PROO v2
logotypMSZ A kolor
Logo full kolor RGB
Active citizens fund4x v2
dar serca wersja podstawowa v2
Fundacja ARP rgb
frse v2
LOGO LIBRUS poziome duze v2
OCEN.logotyp na www
KMS logoOpt
kantar
Logo white JPEG TAK
widoczni logo
CF BLUE v2
77production v3
zpapieru 01
aria logo1
logovgi
librus logo
bos bank
bos fundacja
komitet pomocy dzieciom polskim
dyrektor szkoly winieta
Brewa logotyp
Filia czarny 300
literatura logo
logo Mamy Spiewamy
IMAS Logo 884 456px
3.2 CA Together supported by CA Foundation Logo
logo majewski v2
Polskie radio logo
Program 3 PR
logo radio new
logo PRK
logo radio lublin
logo radio lodz
Logo Polskie Radio Olsztyn
111 154741892710
pik
logo radio rzeszow
Radio Szczecin logotyp
logo v2
banner kampus
radio centrum logo czarne 01
logo muzyczne radio
Logo telezlom
Eyzee logo red black v2
logo euforma
81746010 1029034474118597 553683909372542976 o
positive red Wyjatkowy Prezent
SDA Znak Podstawowy
NAFTOR LOGO ZBIORNIK KOLOR
logo PAYTEL
logo
wprost logo bez obrysu rgb
SPAR H RGB 2
PLD LOGO COLOR3x v2
ursa
zielona sowa
gadzety reklamowe logo main 1 1
logo v3
redgetechblack
logo black sm
nwg logo2x
STABILO Logo 2019 RGB
TWB logo v2
PIB logo pion
STORCK Logo ab25mm RGB PM logo
logologo
insignis logo nowe final
thisisbio
pobrane v2
Pekao Fundacja Pole Ochronne CMYK 1
unum logo
JDP Logo v2
flow logo turkusowe tlo
prevoir
bosch v2
SONNEDIX COL RGB
Fundacja BNPP BL Q
allegro logo
MUFU
NCK logo poziom kolor RGB
JBL 3300x2550pix color22
novonordisk
LOTOS logo fundacja
logo GrupoLAR
logo rpm basic
CDP SA Logo Horizontal Black RGB
ZENTIVA LOGO