Dzisiaj, 10 listopada obchodzimy Międzynarodowy Dzień Młodzieży. To idealny moment, żeby przypomnieć sobie młodzieńcze lata i zastanowić się nad potrzebami osób, do których należy przyszłość.
Większość z nas sięgając pamięcią do swojego dzieciństwa, w pierwszej chwili przypomina sobie silne pragnienie bycia dorosłym. Chcieliśmy o sobie decydować, mieć swój dom, rodzinę. Marzyliśmy o tym, by zostać muzykiem, strażakiem, detektywem, aktorką, magikiem, księżniczką. Każdego dnia tworzyliśmy nowe scenariusze swojej wyśnionej przyszłości. Świat dorosłych zdawał się być niezrozumiały, ekscytujący i emocjonujący. Dojrzałość była niczym realna supermoc, która imponowała, budziła respekt oraz ciekawość. Takie dziecięce, iluzoryczne, pozbawione zniekształceń spojrzenie na świat to jeden z największych uroków dzieciństwa. Szkoda, że często bezpowrotnie mija wraz z dorosłością...
Dzieciństwo ma ogromne znaczenie dla kształtowania się tożsamości osobowej człowieka i wpływa na późniejszy sposób postrzegania spraw fundamentalnych. Dla niektórych jest ono życiową trampoliną, dla innych bywa przeszkodą do rozwinięcia pełni swoich skrzydeł w życiu dorosłym.
Jak pomagać młodzieży w wejściu w dorosłość? Jak dać im poczucie sprawczości i stworzyć możliwość do realizowania swoich planów?
Potrzebne są pomysły bezpośrednio odpowiadające na potrzeby młodzieży - uczące podejmowania odpowiedzialności, podchodzenia z szacunkiem i troską do drugiego człowieka, nakierowujące ich działania na dobro wspólne, zachęcające do aktywności na rzecz rówieśników, najbliższej społeczności.
Fundacja Świętego Mikołaja posiada doświadczenie pracy przy projektach adresowanych do młodzieży. Od 2015 roku Fundacja prowadzi program rozwojowy Akademia Liderów, kierowany do osób od 16 do 20 roku życia. W jego ramach młode osoby proponują projekty angażujące społeczność lokalną i wpływające na poprawę jej funkcjonowania. Warto podkreślić, że Akademia Liderów pomaga im przejść cały proces realizacji projektu pod okiem tutora, na którym spoczywa wielka odpowiedzialność. Młodzi obserwują role społeczne, reakcje i emocje dorosłych i niezależnie od tego, czy są pozytywne – naśladują je i wyciągają wnioski. Niezbędny jest również rozwój intelektualny w zakresie wiedzy obywatelskiej. To dlatego w trakcie Akademii Liderów młodzież bierze udział w spotkaniach z wartościowymi gośćmi, ludźmi ze świata kultury i nauki.
Całym sercem zachęcamy do przekazania darowizny na wsparcie aktywnej młodzieży z Akademii Liderów.
Jak wychować prawdziwego lidera?
W ramach Akademii Liderów od 2016 roku Fundacja Świętego Mikołaja przeszkoliła już 267 młodych osób z różnych stron Polski. Akademiści zrealizowali wspólnie 184 projekty angażując do współpracy ponad tysiąc młodych osób w wolontariat. Udało się także zbudować środowisko młodych osób, dla których ważne są wspólne sprawy i nie boją się brać za nie odpowiedzialności. Zawiązało się masę pięknych przyjaźni na całe życie, absolwenci angażują się we wspólne działania i wspierają się nawzajem. Jak relacjonuje nam uczestnik Akademii Liderów w 2021 roku:
„Akademia była wspaniałym przeżyciem, które nauczyło mnie spokoju, współpracy z każdym, nauczyłem się pokory i wrażliwości. Będę wdzięczny, jeśli podziękujecie Darczyńcom za możliwość poznania wspaniałych przyjaciółek i przyjaciół za nadzieję, że wciąż są ludzie, którzy są społecznikami.”
>>> WSPIERAM AKADEMIĘ LIDERÓW <<<
Młodzi społecznicy biorą również udział w Szkole Letniej i Szkole Zimowej, w trakcie których zdobywają wiedzę i umiejętności do realizacji swoich projektów. Kolejnym z uczestników jest Wojtek z Lublińca. W ramach Akademii Liderów Wojtek zrealizował projekt „Lubliniec-miasto wielu historii”, dotyczył on historii jego miasta oraz społeczności w nim żyjącej. Wraz z zespołem wolontariuszy zorganizował warsztaty dla uczniów, spotkania ze świadkami historii oraz festiwal gier planszowych historycznych i strategicznych. Już w szkole był przewodniczącym samorządu szkolnego oraz liderem we wspólnocie Niniwa. Po zakończeniu Akademii Liderów Wojtek pozostał aktywny społecznie, do dnia dzisiejszego nieprzerwanie angażuje się w działania społeczne. W Akademii Przyszłości jest tutorem jednego z dzieci, z którym spotyka się co tydzień. Jest wiceprezesem Studenckiego Forum Business Centre Club, koordynował też jeden z zespołów projektu Najlepsze Zajęcia z Przedsiębiorczości. Aktywnie działa w duszpasterstwie dominikańskim we Wrocławiu, gdzie studiuje, ale nadal udziela się wciąż w rodzinnym Lublińcu. W zeszłym roku był jednym z koordynatorów Festiwalu Życia – największej chrześcijańskiej imprezy plenerowej dla młodzieży.
Swoje wrażenia z Akademii Liderów przekazała nam także Ola z Pamiątkowa. Ola chciała pokazać mieszkańcom swojej miejscowości, jak ważne jest dbanie o środowisko naturalne oraz zaangażować ich do podejmowania aktywności w celu oczyszczenia najbliższych okolic. W ramach projektu odbyła się gra, która polegała na uzbieraniu jak największej ilości śmieci i udokumentowaniu tego poprzez zdjęcia. Wspólnie uczestnicy projektu prowadzonego przez Olę zebrali odpady o łącznej wadze 3375 kg. Jednak nie tylko samo sprzątanie okolicy było ważne. Oli udało się zaangażować w organizację akcji prawie wszystkich istotnych aktorów życia publicznego z gminy Szamotuły w tym nadleśnictwo, 4 sołectwa, lokalne szkoły, Ochotniczą Straż Pożarną, ośrodki sportowe, restauracje, lokalne media, przedsiębiorstwa i bardzo dużo mieszkańców. Nagrodą w konkursie na sprzątnięcie największej ilości śmieci był laptop ufundowany przez lokalnych sponsorów przedsięwzięcia, a akcja zakończyła się piknikiem na boisku, gdzie serwowano drożdżówki i herbatę. Podobno było to pierwsze od wielu lat wspólne przedsięwzięcie angażujące tak wielu mieszkańców gminy. Akcja była zatem szansą na spotkanie, rozmowę i wspólne działanie.
Akademię Liderów możemy prowadzić także dzięki naszym Darczyńcom, dla których tak jak dla nas ważny jest rozwój kolejnych pokoleń Polaków potrafiących i chcących być liderami wspólnych i ważnych spraw. Bardzo dziękujemy za to wsparcie!
Chcesz pomóc? Darowizny można również dokonać tradycyjnym przelewem na konto:
odbiorca: Fundacja Świętego Mikołaja
numer: 64 2130 0004 2001 0299 9993 0001
tytułem: darowizna Akademia