Przystanie Świętego Mikołaja - nieprzerwanie pomagamy dzieciom z Ukrainy

W ramach 31 Przystani Świętego Mikołaja działających w całej Polsce nieustannie niesiemy pomoc dzieciom z Ukrainy. W każdej z nich zatrudniamy pracowników z Ukrainy, oferujemy pomoc edukacyjną, kursy języka polskiego i zajęcia integracyjne. Zapraszamy na przegląd jesiennych zajęć w Przystaniach w całej Polsce.

Fundacja Świętego Mikołaja pomaga Ukrainie od 2019 roku, kiedy ruszyła pomoc dla dzieci przesiedlonych z terytoriów okupowanych w naszej Świetlicy Świętego Mikołaja w Mariupolu. Po agresji z lutego 2022 roku i wybuchu kryzysu migracyjnego natychmiast uruchomiliśmy programy pomocowe w Polsce.

W ramach Przystani Świętego Mikołaja od kwietnia 2022 r. współpracujemy z lokalnymi organizacjami nawiązując trwałe, długofalowe partnerstwa. Dziś zapraszamy do kilku z nich, aby zobaczyć, co robiły dzieci podczas zajęć w październiku i listopadzie.

Przystań Świętego Mikołaja w Ostrowie Wielkopolskim

W Ostrowie Wielkopolskim oprócz wsparcia kadry pedagogicznej, opieki psychologicznej i zajęć wspierających naukę języka polskiego, postawiono dodatkowo na metody terapeutyczne przynoszące wspaniałe efekty. Trzy razy w tygodniu odbywały się zajęcia muzykoterapii, dogoterapii, hipoterapii oraz sensoplastyki. 

Jesienią dzieci ponownie mogły spotkać się ze swoimi ukochanymi zwierzętami z Ostrowskiego Klubu Jeździeckiego oraz pobawić się wspólnie na profesjonalnie przygotowanych zajęciach sensoplastyki osadzonych w tematyce jesieni.

Przystań Świętego Mikołaja w Dębicy

Przystań Świętego Mikołaja w Dębicy rozpoczęła cykl spotkań z panią Paulą Ratusińską-Gromny, doświadczoną psycholog, która dla dzieci z Ukrainy prowadzi zajęcia terapeutyczne. Główny cel - przywrócenie pewności siebie i załagodzenie tęsknoty za domem. Długi i mozolny proces odbudowania dziecięcego zaufania i wiary w lepszą przyszłość przynosi efekty, a dzieci stopniowo wracają do równowagi i zaczynają się lepiej integrować w grupie oraz w lokalnej społeczności. 

Od marca 2022 r. w Przystani w Dębicy regularnie odbywają się zajęcia arteterapii. Jesienią dzieci za pomocy kolorowego papieru, rysunków i symboli opracowały tzw. "lap book" zawierający ich marzenia. Jedno z zadań dotyczyły wymarzonej podróży i ulubionego miejsca na ziemi. Zdecydowana większość dzieci wskazała na powrót do Ukrainy, do domu. Prace dzieci uderzają dojrzałością i poruszają olbrzymim ładunkiem emocjonalnym. Zajęcia artystyczne nie tylko wspierają integrację, ale także pomagają dzieciom otworzyć się i oddać bez reszty tworzeniu, co pozwala im oderwać się od kłopotów i lęku. 

Przystań Świętego Mikołaja w Szczecinku

Nasza Przystań w Szczecinku powstała we współpracy ze Stowarzyszeniem Sportowym Pomagamy Dzieciom. W październiku w Przystani odbyły się zajęcia "W poszukiwaniu skarbów jesieni", które połączyły poszukiwania tytułowych skarbów w miejskich parkach i skwerach oraz zajęcia plastyczno-sensoryczne, w ramach których na ich bazie powstały prace godne młodych artystów.

Dzieci w Szczecinku otoczone są opieką profesjonalnych pedagogów, opieką psychologiczną oraz wsparciem pracowników z Ukrainy, które ułatwiają ich aklimatyzację oraz integrację. 

Przystań Świętego Mikołaja w Ełku

Sztuka to niezwykłe narzędzie terapii, które przynosi wspaniałe efekty w pracy z dziećmi z Przystani Świętego Mikołaja. Doskonałym przykładem jest ta działająca w Ełku. Dzieci miały już możliwość brać udział w zajęciach z artystycznych z malarką z Ukrainy, zajęciach tanecznych z elementami gimnastyki korekcyjnej prowadzonych przez magister sztuk muzycznych czy uczyć się pod jej okiem profesjonalnej emisji głosu. Niebywałe efekty przyniosły również zajęcia fotograficzne, które poprowadziła profesjonalna fotografka z Ukrainy.

Jesienią dzieci pod okiem profesjonalnej pedagog wzięły udział w zajęciach tzw. małej rzeźby, tworząc swoje prace widoczne na zdjęciach w galerii poniżej. Integracja w atmosferze pełnej zabawy i śmiechu - tak pomagamy dzieciom z Ukrainy w Ełku.

Przystań Świętego Mikołaja w Łomży

Przystań Świętego Mikołaja w Łomży jest fantastycznym przykładem tego, jak w kilka miesięcy można stworzyć wspierającą się nawzajem społeczność lokalną. Prowadzone w ramach Przystani od wiosny zajęcia miały być początkowo przeznaczone dla grupy 25 dzieci, ale w międzyczasie doszło ich ponad setka, a zajęcia zaangażowały się także mamy dzieci biorących udział w integracji. Nawiązały się polsko-ukraińskie przyjaźnie, a wydarzenia integracyjne dla dzieci gromadzą coraz więcej osób - także dorosłych.

W październiku dzieci wzięły udział w zajęciach muzycznych z Żakliną Olchowiak, która uczyła je gry na ukulele i innych instrumentach. Atmosfera w trakcie zajęć była bardzo wesoła. W listopadzie w Przystani odbyły się warsztaty językowe, które poprowadziła anglistka - Marta Skrodzka. Dzieci zrobiły swoje własne książeczki-słowniki, które pomogły im przyswoić wiedzę i zaangażować do pracy również ich zdolności artystyczne i manualne. 

Przystań Świętego Mikołaja w Krasnem

Od samego początku Przystań w Krasnem oferuje dzieciom nie tylko wsparcie w edukacji, ale także dużo ciepła i zabaw muzycznych. Dużym wsparciem jest obecność tłumacza, który wspiera dzieci w poznawaniu nowego języka i uczestniczy w zajęciach, aby maluchy czuły się swobodnie i pewnie. Dzięki odbywającym się trzy razy w tygodniu zajęciom oraz wspólnym wyjazdom dzieci bardzo szybko się zintegrowały.

Jesienią w Przystani w Krasnem odbywały się zajęcia teatralno-muzyczne. Dzieci przygotowują występy gwiazdkowe dla całej lokalnej społeczności.

Obecnie w całej Polsce prowadzimy 31 Przystani Świętego Mikołaja – przyjaznych dzieciom miejsc, w których otrzymują one potrzebną pomoc i wsparcie w integracji i nauce języka polskiego. Dzięki Allegro, od początku września do końca grudnia, możemy prowadzić 28 Przystani Świętego Mikołaja, w których obejmujemy swoją pomocą ponad 1200 dzieci z Ukrainy.

Dzięki wsparciu Fondation de France możemy prowadzić nieprzerwaną pomoc psychologiczną dla dzieci i młodzieży z Ukrainy w ramach poradni działającej w Warszawie we współpracy ze Stowarzyszeniem INTRA.

Dotychczas na program Przystań Świętego Mikołaja przeznaczyliśmy 3 500 000 złotych, a na całą pomoc dzieciom z Ukrainy od momentu rosyjskiej inwazji niemal 7 milionów złotych (6 980 000 złotych).

Przekaż darowiznę, a my zamienimy ją na pomoc dziecku z Ukrainy w nowym roku szkolnym

ukraina serce v2
Chcę ufundować miesiąc zajęć w Przystani Świętego Mikołaja dla jednego dziecka z Ukrainy
400
ukraina serce
Chcę pomóc i przekazać cegiełkę na pomoc dziecku z Ukrainy w nowym roku szkolnym
20
ukraina serce v3
Chcę opłacić pół miesiąca zajęć w Przystani Świętego Mikołaja dla jednego dziecka z Ukrainy
200
ukraina serce v4
Chcę przekazać inną kwotę na pomoc dziecku z Ukrainy w nowym roku szkolnym i wpisuję ją poniżej
Operator płatności - Przelewy24 Operator płatności - PayPal
Przyjaciele Fundacji Świętego Mikołaja:
darczyncy indywidualni v2
logo Mikolaj
Radio357 logo kontra
LOGO M
mhp
polska pomoc logo
PLD LOGO COLOR3x
pobrane
bialy prostokat v2
logo GrupoLAR v2
accenture logo
pepco AT
logoFDNT.png
Pepco logo RGB TAB
SONNEDIX COL RGB
orange
PLAY S
tvp info male
T logo carrier surface rgb n
logo Heyah BK
PLUS logo nowe2010
Active citizens fund4x
2
AMS RED
fondation de france 1
promark serwis R
islogo
sks
HSBC logo
logo IG
logo 2
muzeum powstania warszawskiego
LOGOTYPY POWER v2
NIW PROO v2
logotypMSZ A kolor
Active citizens fund4x v2
dar serca wersja podstawowa v2
Fundacja ARP rgb
frse v2
LOGO LIBRUS poziome duze v2
OCEN.logotyp na www
KMS logoOpt
logo sage
kantar
Logo white JPEG TAK
widoczni logo
IKEA
CF BLUE v2
77production v3
zpapieru 01
aria logo1
logovgi
librus logo
bos bank
bos fundacja
komitet pomocy dzieciom polskim
dyrektor szkoly winieta
Brewa logotyp
Filia czarny 300
literatura logo
logo Mamy Spiewamy
IMAS Logo 884 456px
3.2 CA Together supported by CA Foundation Logo
logo majewski v2
Polskie radio logo
Program 3 PR
logo radio new
logo PRK
logo radio lublin
logo radio lodz
Logo Polskie Radio Olsztyn
111 154741892710
pik
logo radio rzeszow
Radio Szczecin logotyp
logo v2
banner kampus
radio centrum logo czarne 01
logo muzyczne radio
Logo telezlom
Eyzee logo red black v2
logo euforma
81746010 1029034474118597 553683909372542976 o
positive red Wyjatkowy Prezent
SDA Znak Podstawowy
NAFTOR LOGO ZBIORNIK KOLOR
logo PAYTEL
Logo full kolor RGB
logo
wprost logo bez obrysu rgb
SPAR H RGB 2
PLD LOGO COLOR3x v2
ursa
zielona sowa
gadzety reklamowe logo main 1 1
logo v3
redgetechblack
logo black sm
nwg logo2x
STABILO Logo 2019 RGB
TWB logo v2
PIB logo pion
STORCK Logo ab25mm RGB PM logo
logologo
insignis logo nowe final
thisisbio
allegro logo
JDP Logo v2
NCK logo poziom kolor RGB
logo GrupoLAR
Pekao Fundacja Pole Ochronne CMYK 1
Fundacja BNPP BL Q
LOTOS logo fundacja
flow logo turkusowe tlo
logo pve dobra energia kwadrat cmyk
logo v2
unum logo