Razem z Pepco pomogliśmy ponad 500 dzieciom w 11 Przystaniach Świętego Mikołaja!

Od wybuchu wojny wspólnie z firmą Pepco pomagamy dzieciom z Ukrainy poradzić sobie w niezwykle trudnej sytuacji. Wakacje w Przystaniach Świętego Mikołaja dla dzieci były czasem zabawy, nauki i odbudowy równowagi po doświadczeniach, które nigdy nie powinny być udziałem dzieci i młodzieży.

Przystanie Świętego Mikołaja to miejsca, które niosą pomoc dzieciom z Ukrainy w Polsce. W lokalnych społecznościach prowadzimy działania, które mądrze i pomysłowo wspierają integrację i zapewniają niezbędną pomoc. Firma Pepco wspiera nasz program od jego startu w kwietniu 2022 roku i patronuje 11 takim placówkom. Jak działa to w praktyce? Pokażemy to dziś na trzech różnych przykładach.

Oprócz nauki języka polskiego, wsparcia psychologa i mądrej i angażującej integracji, każda z Przystani jak zawsze daje od siebie coś ekstra. Dzięki wsparciu oddolnych inicjatyw, mogliśmy zobaczyć jak wiele imion ma pomaganie i jak wiele inwencji oraz energii mają w sobie wychowawcy i opiekunowie we wszystkich Przystaniach Świętego Mikołaja.

Przystań Świętego Mikołaja w Mizernej

Stowarzyszenie Sprężyna, z którym tworzymy Przystań Świętego Mikołaja w malowniczo położonej (nad jeziorem Czorsztyńskim) miejscowości Mizerna, pomaga dzieciom z Ukrainy od samego początku programu. Nie wystraszyła ich perspektywa zajmowania się rodzinami zastępczymi z Ukrainy, w których każde z dzieci (od 4 do 15 lat) boryka się z innymi problemami, gdy uciekając przed wojną szukają schronienia w obcym kraju... Wręcz przeciwnie. Dzięki Sprężynie dla wielu z dzieci to już nie jest obcy kraj.

Atrakcyjność i pomysłowość zajęć, wycieczek, rajdów i spotkań sprawiła, że w Przystani coraz chętniej zaczęły pojawiać się także dzieci z Polski, dając przestrzeń prawdziwej integracji. Na zakończenie trzeciego etapu działania Przystani dzieci odwiedziły m.in. Jura Park w Bałtowie, gdzie wzięły udział w warsztatach paleontologicznych, zwiedziły trójwymiarowe oceanarium, park rozrywki i kino 5D. Oprócz tego na dzieci czekała przejażdżka autobusem pośród zwierząt, prawie jak na safari! Atmosfera? Sprawdźcie w galerii pod artykułem.

Przystań Świętego Mikołaja w Gdańsku

Również Przystań Świętego Mikołaja w Gdańsku, którą tworzymy ze Stowarzyszeniem Magnolia, pomaga od początku, wciąż zaskakując nas swoją kreatywnością. Sposób na aktywizację dzieci przechodzących trudne doświadczenia? Rozbudzić ich ciekawość lub choćby rozśmieszyć np. na zajęciach zumby albo kreatywnego rękodzieła. 

Już kiedyś pisaliśmy o tym jak dzieci z Przystani w Gdańsku interpretowały utwory Jana Brzechwy i wykonywały swoje ilustracje do jego utworów. Przygotowaniu scenki opartej o 12 prac Heraklesa, towarzyszyły warsztaty kulinarne i uczta w stylu greckim. Każdy kolejny miesiąc to kolejne pomysły, spotkania, rozmowy, wydarzenia... Zawsze organizowane z pomysłem i zaangażowaniem.

Tylko w trakcie trzeciej, wakacyjnej edycji Przystani, jej podopieczni spędzili ze sobą mnóstwo wartościowego czasu odbudowując swoją pewność, umiejętności odnajdywania się w grupie, współpracy, zaufania... Dobra zabawa w trakcie wspólnego projektowania koszulek, turnieju planszówek, warsztatów kulinarnych w gruzińskiej restauracji zamieniała się na uśmiechy, zmieniała nastawienie dzieci do otoczenia. Regularne spotkania w Gdańsku przeplatały się z wizytami w ustronnych ośrodkach, gdzie warsztaty i zabawy toczyły się na łonie natury w rodzinnej i pełnej wsparcia atmosferze. 

Przystań Świętego Mikołaja w Bytomiu

Wakacyjne spotkania w Przystani Świętego Mikołaja w Bytomiu odbywały się w określonym porządku w kilku cyklach tematycznych. Jednym z nich był Tydzień pod platanem, zajęcia prowadzone przez właścicielkę Galerii Stalowe Anioły, artystkę Magdalenę Wichrowską. W cyklu znalazły się warsztaty tworzenia biżuterii, mozaiki oraz tzw. land artu.

W ramach cyklu Przystań małego Mikołaja dzieci uczyły się podstaw kaligrafii (a wraz z nią skupienia i staranności), a także poznawały ważne abstrakcyjne pojęcia poszerzające polskie słownictwo i pozwalające lepiej wyrażać swoje uczucia i emocje. Dzieci mówiły o tym, jak rozumieją miłość, szacunek czy tolerancję zarazem ucząc się komunikowania swoich uczuć. Podczas spotkania powstała także wystawa pełnych młodzieńczej ekspresji banerów-manifestów, które nadal zdobią okoliczny park.

W ramach cyklu Przystań wyGODNA dzieci brały udział w warsztatach tworzenia naturalnych kosmetyków, ale przede wszystkim miały okazję do spotkań towarzyskich, w których ważną rolę odgrywały (ponownie) gry planszowe. 

Dzięki firmie Pepco w trakcie wakacyjnych miesięcy pomagaliśmy w 11 Przystaniach Świętego Mikołaja. Serdecznie dziękujemy za zaufanie i wsparcie, które pozwoliło nam otoczyć troską i zaoferować wsparcie dla ponad 500 dzieci w niezwykle trudnej sytuacji. Już teraz wiemy, że w kolejnej edycji programu znów będziemy pracować razem. Więcej informacji wkrótce!

Pomóc w naszym programie ukraińskim może każdy. Darowiznę można przekazać online (kliknij) lub tradycyjnym przelewem:

odbiorca: Fundacja Świętego Mikołaja
numer konta: 37 2130 0004 2001 0299 9993 0002
tytuł przelewu: pomoc dzieciom z Ukrainy darowizna

Przekaż darowiznę, a my zamienimy ją w pomoc dla dziecka z Ukrainy

17 v4
Chcę ufundować miesiąc zajęć w Przystani Świętego Mikołaja dla jednego dziecka z Ukrainy
400
19
Chcę pomóc i przekazać cegiełkę na pomoc dziecku z Ukrainy
50
18
Chcę opłacić pół miesiąca zajęć w Przystani Świętego Mikołaja dla jednego dziecka z Ukrainy
200
16
Chcę przekazać inną kwotę na pomoc dziecku z Ukrainy i wpisuję ją poniżej
Operator płatności - Przelewy24 Operator płatności - PayPal
Przyjaciele Fundacji Świętego Mikołaja:
darczyncy indywidualni v2
logo Mikolaj
Radio357 logo kontra
LOGO M
MHP logoty dobry
ikea v2
PLD LOGO COLOR3x
pobrane
polska pomoc logo
Pepco logo RGB TAB
logo GrupoLAR v2
pepco AT
bialy prostokat v2
logoFDNT.png
fondation de france 1
logo pve dobra energia kwadrat cmyk
accenture logo
tvp info male
orange
PLAY S
T logo carrier surface rgb n
Gazeta Kongresy logo
logo Heyah BK
Active citizens fund4x
logotypyplusipolsat 1
2
AMS RED
promark serwis R
islogo
sks
HSBC logo
logo IG
logo 2
muzeum powstania warszawskiego
LOGOTYPY POWER v2
NIW PROO v2
logotypMSZ A kolor
Logo full kolor RGB
Active citizens fund4x v2
dar serca wersja podstawowa v2
Fundacja ARP rgb
frse v2
LOGO LIBRUS poziome duze v2
OCEN.logotyp na www
KMS logoOpt
kantar
Logo white JPEG TAK
widoczni logo
CF BLUE v2
77production v3
zpapieru 01
aria logo1
logovgi
librus logo
bos bank
bos fundacja
komitet pomocy dzieciom polskim
dyrektor szkoly winieta
Brewa logotyp
Filia czarny 300
literatura logo
logo Mamy Spiewamy
IMAS Logo 884 456px
3.2 CA Together supported by CA Foundation Logo
logo majewski v2
Polskie radio logo
Program 3 PR
logo radio new
logo PRK
logo radio lublin
logo radio lodz
Logo Polskie Radio Olsztyn
111 154741892710
pik
logo radio rzeszow
Radio Szczecin logotyp
logo v2
banner kampus
radio centrum logo czarne 01
logo muzyczne radio
Logo telezlom
Eyzee logo red black v2
logo euforma
81746010 1029034474118597 553683909372542976 o
positive red Wyjatkowy Prezent
SDA Znak Podstawowy
NAFTOR LOGO ZBIORNIK KOLOR
logo PAYTEL
logo
wprost logo bez obrysu rgb
SPAR H RGB 2
PLD LOGO COLOR3x v2
ursa
zielona sowa
gadzety reklamowe logo main 1 1
logo v3
redgetechblack
logo black sm
nwg logo2x
STABILO Logo 2019 RGB
TWB logo v2
PIB logo pion
STORCK Logo ab25mm RGB PM logo
logologo
insignis logo nowe final
thisisbio
pobrane v2
Pekao Fundacja Pole Ochronne CMYK 1
unum logo
JDP Logo v2
flow logo turkusowe tlo
prevoir
bosch v2
SONNEDIX COL RGB
Fundacja BNPP BL Q
allegro logo
MUFU
NCK logo poziom kolor RGB
JBL 3300x2550pix color22
novonordisk
LOTOS logo fundacja
logo GrupoLAR
logo rpm basic