Według 83% Polaków inflacja i rosnące ceny utrudnią dzieciom z niezamożnych rodzin dostęp do rozwoju pasji i talentów

Aż 85% Polaków zapytanych przez IMAS International na prośbę Fundacji Świętego Mikołaja potwierdziło, że edukacja jest szansą na lepszą przyszłość dzieci. Niestety jak uważa 83% respondentów inflacja i rosnące ceny utrudnią dzieciom z niezamożnych rodzin dostęp do rozwoju pasji i talentów w 2023 roku. W rodzinach nawet o średnich dochodach wydatki związane z rozwojem dzieci, to często te pierwsze, które trzeba obecnie ograniczyć, aby spiąć rodzinny budżet. Szansą na poprawę tej sytuacji mogą być na przykład stypendia. Zdaniem aż 83% ankietowanych Polaków stypendium może zmienić życie dziecka.

Fundacja Świętego Mikołaja, która obserwuje pogarszającą się sytuację finansową polskich rodzin, a w konsekwencji rosnące nierówności edukacyjne, we współpracy z firmą IMAS International zapytała Polaków, jak postrzegają obecne możliwości rozwoju talentów i zainteresowań dzieci z niezamożnych rodzin. W opinii 75% ankietowanych - dzieci z niezamożnych rodzin mają utrudniony dostęp do rozwijania swoich talentów i pasji.  Respondenci wierzą jednak, że wsparcie dzieci w trudniejszej sytuacji materialnej formą stypendium może zmienić ich życie.

Fundacja Świętego Mikołaja od ponad 12 lat w polskich szkołach rozwija ideę solidarnego pomagania dzieciom, które mają trudniejszy start. Od 2010 roku prowadzi we współpracy ze szkołami w całej Polsce program Stypendia św. Mikołaja dedykowany zdolnym dzieciom właśnie z rodzin niezamożnych. Program jest także kołem zamachowym zmian w szkołach i budowania w Polsce kultury pomagania sobie nawzajem nie tylko od święta. Każda polska szkoła może dołączyć do programu i razem z Fundacją Świętego Mikołaja pomóc niezamożnych dzieciom rozwinąć skrzydła i spełniać marzenia.  

stypendysta z Ostrowi

Aby zobrazować opinię o tym, że stypendium może zmienić życie dziecka, przytaczamy wypowiedzi dzieci – podopiecznych Fundacji Świętego Mikołaja: 

Po śmierci mojego taty, mama sama zajmuje się moim wychowaniem. Bez dodatkowego wsparcia musiałabym zrezygnować z mojej pasji, którą jest taniec. Od najmłodszych lat brałam udział w zajęciach baletowych.” – Ola z Ostrowa Wielkopolskiego

„Gdyby nie stypendium rodzice nie mogliby opłacić moich zajęć z języka angielskiego. Wszystkie zarobione pieniądze przeznaczają na leczenie mojej niepełnosprawnej siostry. Nauka języka jest dla mnie ważna, bo w przyszłości chciałbym zostać inżynierem kosmicznym. Otrzymanie stypendium zmobilizowało mnie do jeszcze cięższej pracy i nauki.” – Karol z Ostrowi Mazowieckiej

Czuję ogromną wdzięczność. Dzięki stypendium mogłam posmakować normalnego, nastoletniego życia. Otrzymane stypendium pozwoliło mi "nie odstawać" od rówieśników. Mogłam w końcu bez problemu kupić bilety autobusowe, aby dojechać do szkoły.” – Milena z Konina

W Polsce aż 333 000 dzieci w Polsce żyje w skrajnym ubóstwie. Kolejne 994 000 dzieci dotyka problem tzw. ubóstwa relatywnego. Są to dane sprzed kilku miesięcy (Poverty Watch 2022). Eksperci prognozują, że w 2023 roku liczba dzieci żyjących w biedzie wzrośnie. Dlatego tak ważne jest aby wyciągnąć do dzieci rękę i otoczyć opieką. Fundacja Świętego Mikołaja łączy osoby, którym los dzieci nie jest obojętny i chcą wspierać ich rozwój z wybitnie zdolnymi dziećmi z rodzin niezamożnych.

Stypendia św. Mikołaja trafiają do zdolnych i zaangażowanych społecznie dzieci z niezamożnych rodzin. Program prowadzony jest w ścisłej współpracy ze szkołami w całej Polsce. Stypendia św. Mikołaja zmieniają życie dzieci, ale także wspierają budowanie kultury solidarności w polskich szkołach, rozwijają wolontariat młodzieżowy i odpowiedzialność za siebie nawzajem. Do programu może dołączyć w każdym momencie, każda polska szkoła. Od fundacji otrzyma kompletne i sprawdzone narzędzie do prowadzenia lokalnie programu stypendialnego, wsparcie finansowe, merytoryczne i formalne. Za swoją pomoc Fundacja Świętego Mikołaja nie pobiera od szkół żadnych opłat, ani prowizji. 

Od początku prowadzenia programu Fundacja przekazała już 3430 stypendiów zdolnym dzieciom z niezamożnych rodzin przekazując na ten cel ponad 5 285 000 złotych. 

Jesteśmy bardzo wdzięczni każdej osobie, która włączyła się w zbiórkę pieniędzy na stypendia dla zdolnych dzieci z niezamożnych rodzin. Gorąco prosimy również o stałe wsparcie i ustawienie stałego przelewu na stypendia dla zdolnych uczniów z niezamożnych rodzin! KLIKNIJ! - ZMIEŃ ŻYCIE DZIECKA

>> POBIERZ INFOGRAFIKĘ Z WYNIKAMI BADANIA

>> WIĘCEJ O STYPENDIACH ŚW. MIKOŁAJA

Przekaż darowiznę, a my zamienimy ją w Stypendium św. Mikołaja

zima 15 v4
Przekaż cegiełkę na stypendium dla zdolnego dziecka z niezamożnej rodziny i wpłać
20
buzka 2 v2
Zostań Patronem rocznego stypendium dla zdolnego dziecka z niezamożnej rodziny i wpłać
2000
lato 7 v5
Ufunduj miesięczne stypendium dla zdolnego dziecka z niezamożnej rodziny i wpłać
200
buzka 3 v4
Wpisz poniżej kwotę wpłaty na stypendium dla zdolnego dziecka z niezamożnej rodziny
Operator płatności - Przelewy24 Operator płatności - PayPal
Przyjaciele Fundacji Świętego Mikołaja:
darczyncy indywidualni v2
logo Mikolaj
Radio357 logo kontra
LOGO M
mhp
ikea v2
PLD LOGO COLOR3x
pobrane
polska pomoc logo
Pepco logo RGB TAB
logo GrupoLAR v2
pepco AT
bialy prostokat v2
logoFDNT.png
fondation de france 1
prevoir
accenture logo
tvp info male
orange
PLAY S
T logo carrier surface rgb n
Active citizens fund4x
logo Heyah BK
PLUS logo nowe2010
2
AMS RED
promark serwis R
islogo
sks
HSBC logo
logo IG
logo 2
muzeum powstania warszawskiego
LOGOTYPY POWER v2
NIW PROO v2
logotypMSZ A kolor
Logo full kolor RGB
Active citizens fund4x v2
dar serca wersja podstawowa v2
Fundacja ARP rgb
frse v2
LOGO LIBRUS poziome duze v2
OCEN.logotyp na www
KMS logoOpt
kantar
Logo white JPEG TAK
widoczni logo
CF BLUE v2
77production v3
zpapieru 01
aria logo1
logovgi
librus logo
bos bank
bos fundacja
komitet pomocy dzieciom polskim
dyrektor szkoly winieta
Brewa logotyp
Filia czarny 300
literatura logo
logo Mamy Spiewamy
IMAS Logo 884 456px
3.2 CA Together supported by CA Foundation Logo
logo majewski v2
Polskie radio logo
Program 3 PR
logo radio new
logo PRK
logo radio lublin
logo radio lodz
Logo Polskie Radio Olsztyn
111 154741892710
pik
logo radio rzeszow
Radio Szczecin logotyp
logo v2
banner kampus
radio centrum logo czarne 01
logo muzyczne radio
Logo telezlom
Eyzee logo red black v2
logo euforma
81746010 1029034474118597 553683909372542976 o
positive red Wyjatkowy Prezent
SDA Znak Podstawowy
NAFTOR LOGO ZBIORNIK KOLOR
logo PAYTEL
logo
wprost logo bez obrysu rgb
SPAR H RGB 2
PLD LOGO COLOR3x v2
ursa
zielona sowa
gadzety reklamowe logo main 1 1
logo v3
redgetechblack
logo black sm
nwg logo2x
STABILO Logo 2019 RGB
TWB logo v2
PIB logo pion
STORCK Logo ab25mm RGB PM logo
logologo
insignis logo nowe final
thisisbio
Pekao Fundacja Pole Ochronne CMYK 1
bosch v2
Fundacja BNPP BL Q
pobrane v2
flow logo turkusowe tlo
logo pve dobra energia kwadrat cmyk
unum logo
novonordisk
SONNEDIX COL RGB
allegro logo
NCK logo poziom kolor RGB
LOTOS logo fundacja
JBL 3300x2550pix color22
logo GrupoLAR
JDP Logo v2