Justyna Bednarek

„Ja sama nigdy życiu, w młodości czy dzieciństwie, nie doświadczyłam niedostatku. Nie musiałam liczyć na czyjąś dobroczynność. A jednak mam w rodzinie takie wspomnienie. Mój dziadek pochodzi z Humnisk na Podkarpaciu, z rodziny wielodzietnej. Był 12 dzieckiem stelmacha (rzemieślnika robiącego koła do wozu), chłopcem bardzo utalentowanym. Koniec końców udało mu się zrobić karierę, ponieważ został profesorem medycyny, ale ilość przeszkód, które musiał pokonać, a które wynikały z biedy, była wprost niewiarygodna. Studia medyczne skończył z zaawansowaną gruźlicą, bo żeby  funkcjonować na uczelni, niedojadał i niedosypiał.”

0218
Justyna Bednarek

Moje wczesne lata szkolne nie były sielanką, ze względu na problemy zdrowotne, z którymi się zmagałam. Musiałam nosić buty ortopedyczne, które mnie trochę stygmatyzowały wśród rówieśników. Rodzice chcieli mnie „usadzić” przy fortepianie, żeby oszczędzać chorą nogę, dlatego zapisali mnie do szkoły muzycznej. Wiązało się to z wielogodzinnymi, mozolnymi ćwiczeniami na pianinie i występami publicznymi, których nie znosiłam. Czasy licealne były już lepsze. Odmówiłam dalszej edukacji muzycznej i poszłam do zwykłego liceum im. Joachima Lelewela na warszawskim Żoliborzu. I zaczęłam używać, ile wlezie: spełniałam się towarzysko, chodziłam na wagary, byłam zaangażowana w „działalność wywrotową” (wszystko działo się w latach 80.). Często „urywałam się” z lekcji na lewych zwolnieniach, które wypisywała mi uczynna sąsiadka-lekarka. Kiedyś napisała mi zwolnienie na 3 dni, w których zaplanowane były sprawdziany z matematyki, fizyki i chemii, a ja czas spędziłam u koleżanki z klasy na skrobaniu wielkanocnych śledzi. 

Na dzisiejszą szkołę wszyscy narzekają, ale czasy się zmieniły. Nie mam na myśli poziomu nauczania, który mógł się zmienić na niekorzyść, ale sam system nauki. Będąc matką trójki już dorosłych dzieci mogę powiedzieć, że przede wszystkim jest inne podejście do człowieka. System edukacyjny daje dzieciom dużo więcej wolności, a rodzicom - możliwość wyboru szkoły, która byłaby jak najlepiej dopasowana do potrzeb ich dziecka. Są szkoły prywatne, ale nie tylko, w których ogromny nacisk kładzie się na rozwijanie kreatywności i talentów młodych ludzi. Każdy uczeń traktowany jest zdecydowanie bardziej indywidualnie niż za moich czasów. Nie ma też takiej biedy, jak za czasów mojego dziadka. Teraz największa nędza gromadzi się na korytarzach galerii handlowych wielkich miast i jest to nędza intelektualno-emocjonalna. Taką biedę spotkałam, na przykład, w jednej z bibliotek dziecięcych na warszawskiej Pradze. Na spotkaniu autorskim dla kilkuletnich dzieci – potencjalnych czytelników moich książek – nie byłam w stanie nawiązać z nimi kontaktu. One po prostu nie rozumiały tego, co do nich mówię, nie było żadnego punktu zaczepienia.  A z drugiej strony, ponieważ dużo jeżdżę po Polsce, spotykam fantastyczne dzieciaki z wiejskich szkół. I myślę, że należy im się jakieś wyrównanie szans, które właśnie proponuje Fundacja Świętego Mikołaja ze swoim programem stypendialnym.

Kiedyś moja mama wszystkie pieniądze, jakie miała, przekazała na nowy smyczek młodemu, zdolnemu muzykowi. Wiadomo, że nikt nie robi takich rzeczy codziennie, bo nikt nie ma takich możliwości, ale to co się robi w odruchu serca, w pojedynczych sytuacjach, równie dobrze można robić zorganizowanymi działaniami, w uporządkowanych strukturach jakiejś organizacji. I dlatego zostałam Ambasadorką programu Stypendia Świętego Mikołaja w państwa Fundacji.

Działania fundacyjne to jest kropla w morzu potrzeb społecznych. Każdy chyba ma w sobie taką potrzebę, żeby choć trochę zmienić świat na lepsze. Podoba mi się w tym programie, że dać nie oznacza ofiarować stu procent, tylko pobudzić do aktywności własnej, społecznej. I jeśli chociaż jedno dziecko, dzięki otrzymanemu stypendium, zbuduje lepsze życie, to wygraliśmy wszyscy. My jako społeczeństwo, jako naród, jesteśmy na tyle mocni, na ile mocne są jego najsłabsze ogniwa. W związku z tym jego najsłabsze ogniwa trzeba wzmacniać, po to żeby nasza ogólna siła była większa.

Solidarność rozumiem przede wszystkim jako wspólny cel. Widzę, że ktoś patrzy w tym samym kierunku co ja, ale nie ma tyle sił co ja, więc podam mu rękę i pomogę wyrównać krok, żebyśmy szli razem w mniej więcej równym tempie.

Nie zapominaj o dzieciach w potrzebie i przekaż darowiznę Niezapominajkę

Topic Page 5
Przekazuję cegiełkę na pomoc dzieciom w wysokości:
60
Topic Page 5 v2
Przekazuję cegiełkę na pomoc dzieciom w wysokości:
40
Topic Page 5 v3
Przekazuję cegiełkę na pomoc dzieciom w wysokości:
200
Topic Page 6
Chcę podarować darowiznę na pomoc dzieciom, w kwocie którą wpisuję poniżej:
Operator płatności - Przelewy24 Operator płatności - PayPal
Przyjaciele Fundacji Świętego Mikołaja:
darczyncy indywidualni v2
logo Mikolaj
Radio357 logo kontra
LOGO M
MHP logoty dobry
ikea v2
PLD LOGO COLOR3x
pobrane
polska pomoc logo
Pepco logo RGB TAB
Logo OMEGA Pilzno v2
logo GrupoLAR v2
bialy prostokat v2
pepco AT
logoFDNT.png
fondation de france 1
logo pve dobra energia kwadrat cmyk
accenture logo
orange
tvp info male
PLAY S
T logo carrier surface rgb n
logo Heyah BK
Gazeta Kongresy logo
logotypyplusipolsat 1
Active citizens fund4x
2
AMS RED
promark serwis R
islogo
sks
HSBC logo
logo IG
logo 2
muzeum powstania warszawskiego
LOGOTYPY POWER v2
NIW PROO v2
logotypMSZ A kolor
Logo full kolor RGB
Active citizens fund4x v2
dar serca wersja podstawowa v2
Fundacja ARP rgb
frse v2
LOGO LIBRUS poziome duze v2
OCEN.logotyp na www
KMS logoOpt
kantar
Logo white JPEG TAK
widoczni logo
CF BLUE v2
77production v3
zpapieru 01
aria logo1
logovgi
librus logo
bos bank
bos fundacja
komitet pomocy dzieciom polskim
dyrektor szkoly winieta
Brewa logotyp
Filia czarny 300
literatura logo
logo Mamy Spiewamy
IMAS Logo 884 456px
3.2 CA Together supported by CA Foundation Logo
logo majewski v2
Polskie radio logo
Program 3 PR
logo radio new
logo PRK
logo radio lublin
logo radio lodz
Logo Polskie Radio Olsztyn
111 154741892710
pik
logo radio rzeszow
Radio Szczecin logotyp
logo v2
banner kampus
radio centrum logo czarne 01
logo muzyczne radio
Logo telezlom
Eyzee logo red black v2
logo euforma
81746010 1029034474118597 553683909372542976 o
positive red Wyjatkowy Prezent
SDA Znak Podstawowy
NAFTOR LOGO ZBIORNIK KOLOR
logo PAYTEL
logo
wprost logo bez obrysu rgb
SPAR H RGB 2
PLD LOGO COLOR3x v2
ursa
zielona sowa
gadzety reklamowe logo main 1 1
logo v3
redgetechblack
logo black sm
nwg logo2x
STABILO Logo 2019 RGB
TWB logo v2
PIB logo pion
STORCK Logo ab25mm RGB PM logo
logologo
insignis logo nowe final
thisisbio
pobrane v2
Pekao Fundacja Pole Ochronne CMYK 1
unum logo
JDP Logo v2
flow logo turkusowe tlo
prevoir
bosch v2
SONNEDIX COL RGB
Fundacja BNPP BL Q
allegro logo
MUFU
NCK logo poziom kolor RGB
JBL 3300x2550pix color22
novonordisk
LOTOS logo fundacja
logo GrupoLAR
logo rpm basic
CDP SA Logo Horizontal Black RGB