Edyta Jungowska

"Dzieci utalentowane często nie mają możliwości dalszego rozwoju. Znam kilka uzdolnionych osób, które nie poszły do szkoły teatralnej, ponieważ uważały, że nie było ich na to stać. Musiałyby jednocześnie pracować a przy takim rozłożeniu zajęć jakie jest w szkole aktorskiej jest to praktycznie niemożliwe.

edyta jungowska v2
Myślę, że to bardzo ważny program. Świetna idea, która uświadamia, że nawet niewielkie wsparcie finansowe od pojedynczych osób, gdy solidarnie zbiorą się w grupę, może być nieocenioną pomocą.

Powinno się wspierać ludzi, którzy są utalentowani. Myślę, że Stypendia św. Mikołaja to bardzo ważny program. Świetna idea, która uświadamia, że nawet niewielkie wsparcie finansowe od pojedynczych osób, gdy solidarnie zbiorą się w grupę, może być nieoceniona pomocą.

Chodziłam do szkoły muzycznej imienia Grażyny Bacewicz i bardzo mile ją wspominam. To kilka lat spędzonych z bardzo fajnymi ludźmi. Przede wszystkim ze wspaniałymi pedagogami. Z perspektywy czasu, tym bardziej doceniam ich starania, bo przecież w szkole muzycznej wyrabia się dwieście procent normy. Podstawowe przedmioty obowiązkowe idą w parze z muzycznymi: praktyką i teorią. Trzeba mieć dużo samozaparcia, żeby unieść ten wysiłek, ale też ludzi, którzy cię wspierają, zwłaszcza, że gdy ja ćwiczyłam na skrzypcach, koledzy z podwórka spędzali miłe chwile na trzepaku.

Pamiętam cudownego nauczyciela od skrzypiec. Dzięki niemu robiłam ogromne postępy. Nadrobiłam cały rok, bo przyjęto mnie do drugiej klasy. Był bardzo wymagający, a ja starałam się sprostać jego wymaganiom. Pamiętam dobrze jedną lekcję, na której stałam przejęta przed nim i grałam. Nosiłam wtedy modne bardzo rybaczki. Gdy skończyłam i w napięciu czekałam na opinię, on powiedział: "Nie wydaje mi się, żeby trzeba było aż tak bardzo podwijać spodnie, nie widzę tu żadnych kałuż". Był profesjonalistą. Widocznie uważał, że skrzypce to poważny instrument i nie wypada grając na nim świecić gołymi łydkami.

A jak bardzo byłam przejęta moją szkołą, może świadczyć fakt, że kiedyś przygotowując się do lekcji, którą w ramach zadania miałam sama poprowadzić, tak zapamiętale odgrywałam rolę pani profesor, że zapomniałam o lejącej się wodzie do wanny i zalałam sąsiadów.

Najważniejszą naukę jaką wyniosłam ze szkoły muzycznej, to głębokie przekonanie, że jeśli coś zaczynasz - to musisz to skończyć. Nawet jeśli pojawia się jakiś kryzys, zwątpienie - nie można się poddawać, trzeba to przejść i dopiąć sprawę do końca. To dzięki przepracowanym kryzysom tym bardziej czuje się smak satysfakcji ze skończonego dzieła.

Dzieci utalentowane często nie mają możliwości dalszego rozwoju. Znam kilka uzdolnionych osób, które nie poszły do szkoły teatralnej, ponieważ uważały, że nie było ich na to stać. Musiałyby jednocześnie pracować, a przy takim rozłożeniu zajęć jakie jest w szkole aktorskiej jest to praktycznie niemożliwe.

Wiele razy, dzięki tej lekcji udawało mi się przewalczyć trudne zawodowe chwile. Kiedy buńczucznie wkroczyłam na rynek wydawniczy z audiobookiem "Pippi Pończoszanki" i gdy, początkowo nieświadoma zagrożeń, natykałam się na coraz to nowe rafy i przeszkody, wydawałoby się nie do pokonania, powtarzałam sobie słowa mojej bohaterki "Nie martwcie się o mnie, ja sobie zawsze dam radę!", które z pełną premedytacją uczyniłam leitmotivem całego tego zamieszania pt: "Jungowska czyta Pippi". Mam wrażenie, że trening z podstawówki przyniósł rezultat.

Mam kontakt z moją dawną szkołą do dzisiaj. Z chęcią wystąpiłam w koncercie promującym młodych zdolnych muzyków z tej szkoły. Oczywiście nie miałam odwagi, po latach przerwy, aby zagrać przy nich na skrzypcach - przeczytałam poezję. Śpiewająco, mam nadzieję.

Nagle w liceum okazało się, że mam nadmiar wolnego czasu. Zrezygnowałam ze szkoły muzycznej i zaczęło mi tej dyscypliny brakować. Dyscypliny i pasji. Szczęśliwe trafiłam do ogniska teatralnego Haliny i Jana Machulskich przy Teatrze Ochoty. I tu kolejny dar od losu. Spotkałam ludzi, którzy tak naprawdę zaważyli na całym moim życiu. To przez nich, a raczej dzięki nim zdałam do szkoły teatralnej.

W szkole teatralnej, muszę się pochwalić, odnosiłam sukcesy. Miałam nawet stypendium naukowe za dobre oceny, które najczęściej wydawałam na odrobinę luksusu jakim był kotlet devolay w Zapiecku. Na wiele więcej nie starczało. Wtedy stypendium było dla mnie tylko rodzajem wyróżnienia, prestiżu. Przy wsparciu rodziców, które mam nadzieję nie było dla nich mordercze, mogłam spokojnie studiować. Dzisiaj jest inaczej - często stypendium jest ratunkiem, jedyną szansą by w móc studiować. Większość studentów musi równolegle pracować, być może jest to też szkoła życia, ale wydaje mi się, że jeśli ktoś poważnie myśli o rozwijaniu swoich zdolności, co więcej, ma talent, który powinno się hołubić, to każda inicjatywa, każde wsparcie finansowe, które pozwala na naukę bez strachu, że nie starczy na wynajęcie pokoju, czy na jedzenie, jest nieoceniona."

Nie zapominaj o dzieciach w potrzebie i przekaż darowiznę Niezapominajkę

Topic Page 5
Przekazuję cegiełkę na pomoc dzieciom w wysokości:
60
Topic Page 5 v2
Przekazuję cegiełkę na pomoc dzieciom w wysokości:
40
Topic Page 5 v3
Przekazuję cegiełkę na pomoc dzieciom w wysokości:
200
Topic Page 6
Chcę podarować darowiznę na pomoc dzieciom, w kwocie którą wpisuję poniżej:
Operator płatności - Przelewy24 Operator płatności - PayPal
Przyjaciele Fundacji Świętego Mikołaja:
darczyncy indywidualni v2
logo Mikolaj
Radio357 logo kontra
LOGO M
MHP logoty dobry
ikea v2
PLD LOGO COLOR3x
pobrane
polska pomoc logo
Pepco logo RGB TAB
Logo OMEGA Pilzno v2
logo GrupoLAR v2
bialy prostokat v2
pepco AT
logoFDNT.png
fondation de france 1
logo pve dobra energia kwadrat cmyk
accenture logo
orange
tvp info male
PLAY S
T logo carrier surface rgb n
logo Heyah BK
Gazeta Kongresy logo
logotypyplusipolsat 1
Active citizens fund4x
2
AMS RED
promark serwis R
islogo
sks
HSBC logo
logo IG
logo 2
muzeum powstania warszawskiego
LOGOTYPY POWER v2
NIW PROO v2
logotypMSZ A kolor
Logo full kolor RGB
Active citizens fund4x v2
dar serca wersja podstawowa v2
Fundacja ARP rgb
frse v2
LOGO LIBRUS poziome duze v2
OCEN.logotyp na www
KMS logoOpt
kantar
Logo white JPEG TAK
widoczni logo
CF BLUE v2
77production v3
zpapieru 01
aria logo1
logovgi
librus logo
bos bank
bos fundacja
komitet pomocy dzieciom polskim
dyrektor szkoly winieta
Brewa logotyp
Filia czarny 300
literatura logo
logo Mamy Spiewamy
IMAS Logo 884 456px
3.2 CA Together supported by CA Foundation Logo
logo majewski v2
Polskie radio logo
Program 3 PR
logo radio new
logo PRK
logo radio lublin
logo radio lodz
Logo Polskie Radio Olsztyn
111 154741892710
pik
logo radio rzeszow
Radio Szczecin logotyp
logo v2
banner kampus
radio centrum logo czarne 01
logo muzyczne radio
Logo telezlom
Eyzee logo red black v2
logo euforma
81746010 1029034474118597 553683909372542976 o
positive red Wyjatkowy Prezent
SDA Znak Podstawowy
NAFTOR LOGO ZBIORNIK KOLOR
logo PAYTEL
logo
wprost logo bez obrysu rgb
SPAR H RGB 2
PLD LOGO COLOR3x v2
ursa
zielona sowa
gadzety reklamowe logo main 1 1
logo v3
redgetechblack
logo black sm
nwg logo2x
STABILO Logo 2019 RGB
TWB logo v2
PIB logo pion
STORCK Logo ab25mm RGB PM logo
logologo
insignis logo nowe final
thisisbio
pobrane v2
Pekao Fundacja Pole Ochronne CMYK 1
unum logo
JDP Logo v2
flow logo turkusowe tlo
prevoir
bosch v2
SONNEDIX COL RGB
Fundacja BNPP BL Q
allegro logo
MUFU
NCK logo poziom kolor RGB
JBL 3300x2550pix color22
novonordisk
LOTOS logo fundacja
logo GrupoLAR
logo rpm basic
CDP SA Logo Horizontal Black RGB