Wojciech Mann

"Oczywiste jest, że stypendia są potrzebne. Są ogromne nierówności. Każda forma stworzenia funduszu stypendialnego i pomoc komuś jest niezwykle istotna i przydatna. Apel jest taki: pomyślcie nad tą ideą i zobaczcie że tam nie ma słabych punktów, przynajmniej ja nie widzę.

Wybór szkoły podstawowej był oczywisty. Chodziło o to, żeby nie było za daleko. Mieszkałem w Warszawie na Powiślu i zaraz, dosłownie dwie przecznice od mojego domu, była to szkoła podstawowa nr 34 przy ulicy Drewnianej. Tam zostałem zaprowadzony przez moją mamę. Muszę się pochwalić, że byłem nieprawdopodobnie inteligentnym dzieckiem. W związku z tym rozpocząłem naukę w wieku lat sześciu, czyli byłem o rok młodszy od kolegów, ale to dzięki potwornej inteligencji utrzymałem się w tej klasie. Dodam jeszcze, że byliśmy jak na owe czasy eksperymentalną klasą. Co rzeczywiście chyba często się nie zdarzało, gdyż z tym samym wychowawcą, z którym rozpoczęliśmy w pierwszej klasie podstawówki doszliśmy w niemal niezmienionym składzie do matury. Także bardzo się dobrze poznaliśmy. A liceum umieszczono na ul. Karowej. Musiałem więc spacerować trochę dalej. To było liceum im. Tadeusza Czackiego.

Miałem sporo nieprzyjemności w szkole. Nie dlatego, że się beznadziejnie uczyłem, ale dlatego że, przypominam wszystkim, to były lata 60-te. To był zupełnie inny system polityczny. Wtedy nierzadko podejmowano próby wywierania pewnej presji na dzieci. Ja się wychowałem w domu zupełnie inaczej myślącym niż oficjalna linia. No więc konflikty były nieuniknione. Natomiast z miłych wspomnień to bardzo dobraliśmy się z pewną grupą kolegów i świetnie się rozumieliśmy. W końcu liceum założyliśmy klub muzyczny, w którym mogliśmy robić to co lubimy najbardziej. Bardzo dużo zawdzięczam Pani Profesor Stachurskiej od angielskiego, która uczyła nas dużo więcej niż angielskiego. Uczyła nas kulturalnego i inteligentnego patrzenia na świat, a przede wszystkim dystansu do pewnych opresyjnych rzeczy które się działy. Wspominam z takim oczywiście uśmiechem panią od polskiego. Bardzo niewysoką, a na bardzo wysokich obcasach, która ciągle zdejmowała buty albo gubiła, była niezwykle żywotna. I pamiętam zdanie, które mi powiedziała po maturze: "Ty z polskiego Mann to taki znowu orzeł nie byłeś, bo jesteś leń! Napisałeś maturę na bardzo dobrze i ta piątka jak sen jakiś złoty na tle twoich innych osiągnięć". To była bardzo barwna i śmieszna osoba, no i oczywiście świetny fachowiec.

Nie korzystałem z żadnych stypendiów. Jak na owe czasy, należałem do grupy uczniów z rodzin w miarę ustabilizowanych finansowo. To bardzo ogólne stwierdzenie, mieliśmy też ciężkie momenty w życiu, ale nie było zapaści. Także ja czułem się zupełnie komfortowo na tle niektórych kolegów, których rodziny miały ewidentne problemy finansowe.

Co dziś dla mnie oznacza słowo solidarność? Boję się trochę o tym mówić. Dlatego, że dookoła jest taka masa ludzi, którzy wymachują tym słowem, nie wiem czy sami sobie zdają sprawę co ono oznacza. Dla mnie takie elementarne znaczenie to - oczywiście w kontekście polskich dziejów - wspólne zjednoczenie się ludzi, o często nawet różnych temperamentach i poglądach po to, żeby pokonać zło."

Jednym kliknięciem zmień życie dziecka

zima 15 v4
Przekaż cegiełkę na stypendium dla zdolnego dziecka z niezamożnej rodziny i wpłać
20 zł
buzka 2 v2
Zostań Patronem rocznego stypendium dla zdolnego dziecka z niezamożnej rodziny i wpłać
2000 zł
lato 7 v5
Ufunduj miesięczne stypendium dla zdolnego dziecka z niezamożnej rodziny i wpłać
200 zł
buzka 3 v4
Wpisz poniżej kwotę wpłaty na stypendium dla zdolnego dziecka z niezamożnej rodziny
Operator płatności - Przelewy24
Przyjaciele Fundacji Świętego Mikołaja:
darczyncy indywidualni v2
Radio357 logo kontra
Active citizens fund4x
polska pomoc logo
NIW PROO v2
NIW NOWEFIO
LOGOTYPY POWER v2
Active citizens fund4x v2
accenture logo
tvp info male
islogo
logo PEPCO ver podstawowa prev
HSBC logo
logo IG
orange
Lapka 34
PLAY S
PLUS logo nowe2010
T Logo bez Sloganu B+M 1
2
AMS RED
logotypMSZ A kolor
muzeum powstania warszawskiego
dar serca wersja podstawowa v2
Fundacja ARP rgb
frse v2
LOGO LIBRUS poziome duze v2
OCEN.logotyp na www
bialy prostokat v2
sks
promark serwis R
KMS logoOpt
logo sage
kantar
Logo white JPEG TAK
widoczni logo
IKEA
C F logo
77production v3
zpapieru 01
aria logo1
logovgi
bos bank
bos fundacja
komitet pomocy dzieciom polskim
librus logo
dyrektor szkoly winieta
Brewa logotyp
Filia czarny 300
literatura logo
logo Mamy Spiewamy
IMAS Logo 884 456px
3.2 CA Together supported by CA Foundation Logo
logo majewski v2
Polskie radio logo
Program 3 PR
logo radio new
logo PRK
logo radio lublin
logo radio lodz
Logo Polskie Radio Olsztyn
111 154741892710
pik
logo radio rzeszow
Radio Szczecin logotyp
logo v2
banner kampus
radio centrum logo czarne 01
logo muzyczne radio
Logo telezlom