>> WYNIKI NABORU WNIOSKÓW O POMOC PSYCHOLOGICZNĄ W 2024
Fundacja Świętego Mikołaja od 2010 roku ściśle współpracuje ze szkołami w całej Polsce, a ich liczba nieustannie się zwiększa. W relacjach z nimi regularnie spotykaliśmy się z powracającym problemem pomocy psychologicznej. Zarówno od nauczycieli, jak i rodziców, otrzymujemy alarmujące sygnały dotyczące narastających problemów psychicznych uczniów w różnym wieku. Szkoła jest jednym najbliższych miejsc dla dzieci i to właśnie szkolny pedagog jest często pierwszą osobą, która może zauważyć problemy, z którymi zmaga się dziecko i zaoferować mu niezbędną pomoc. Do najczęstszych problemów, z którymi obecnie zmagają się dzieci należą: stany lękowe, permanentny stres, spadek nastroju i depresja, a także uzależnienia, w tym przede wszystkim od urządzeń cyfrowych, a także trudności w relacjach między rówieśnikami. Zaburzenia psychiczne to wciąż tabu, a sięganie po pomoc jest stygmatyzowane wśród rówieśników.
Statystyki dotyczące kondycji psychicznej młodzieży w Polsce od kilku lat są co raz bardziej przerażające. Według Raportu rzecznika Praw Dziecka z 2023 roku już 14% uczniów w Polsce wymaga znaczącej interwencji związanej z funkcjonowaniem psychicznym. Jest to ok. 938 000 dzieci. Liczba śmierci samobójczych wśród nastolatków systematycznie rośnie. W 2023 roku prób samobójczych wśród młodzieży było już 2139 (Dane z Wojewódzkich Komend Policji).
Według „Diagnozy przemocy wobec dzieci w Polsce” Fundacji Dzieci Niczyje z 2023 r. skala zachowań autodestrukcyjnych wśród młodzieży jest poważna. Co piąty nastolatek (22%) okaleczał się, a co jedenasty (9%) miał za sobą próbę samobójczą. Dziewczyny częściej niż chłopcy deklarują zarówno samookaleczenia (29% vs 14%), jak i próby samobójcze (14% vs 5%).
Fundacja Świętego Mikołaja od 25 lat niesie cały rok pomoc dzieciom. Obserwujemy stale problemy, z którymi mierzą się dzieci i staramy się na nie odpowiadać. Współpracujemy z siecią szkół w Polsce i do współpracy zapraszamy nowe szkoły!
Jak pomagamy dzieciom w Polsce?
Wspieramy szkoły, głównie w mniejszych miejscowościach, aby mogły objąć swoich uczniów pomocą terapeutyczną i profilaktyką, a także umożliwić działania interwencyjne, w sytuacji kiedy dziecko pilnie potrzebuje pomocy psychologa, a jego rodzice nie mają możliwości opłacenia terapii.
Nasze najważniejsze obszary działań to:
1. Finansowanie diagnozy i terapii młodzieży z niezamożnych rodzin
W ramach programu uczniowie w kryzysie, lub tacy którzy wymagają pilnej diagnozy, interwencji lub wsparcia mogą otrzymać finansowanie konsultacji i terapii psychologicznej lub psychiatrycznej. Sfinansowana terapia lub konsultacje mogą mieć charakter jednorazowy, kilkumiesięczny lub całoroczny, w zależności od sytuacji i potrzeb dziecka ubiegającego się o wsparcie w tym obszarze.
2. Finansowanie działań profilaktycznych, terapeutycznych i interwencyjnych w szkołach
W ramach programu, szkoły mogą otrzymać dotacje na prowadzenie działań profilaktycznych, terapeutycznych i interwencyjnych. Jest to ważny krok, aby zaradzić przytłaczającym brakom w strukturze pomocy dzieciom w szkołach. Powiększenie świadomości wagi zdrowia psychicznego, zachęcenie do śmielszego poszukiwania pomocy oraz możliwość skorzystania z terapii lub interwencji, w wielu szkołach stanowią krok milowy w opiece nad kondycją psychiczną małoletnich.
Dotacja od Fundacji może być przeznaczona na:
- Profilaktyka w szkole, w tym miedzy innymi: psychoedukacja, profilaktyka depresji, zaburzeń lękowych i fobii społecznych, uzależnień, czy budowanie relacji bez przemocy (dotacje do 20 000 zł);
- Działania terapeutyczne, w tym między innymi trening umiejętności społecznych, arteterapia, grupa wsparcia, prowadzenie indywidualnych konsultacji psychologicznych w szkole dla uczniów oraz ich rodziców (dotacje do 30 000 zł);
- Interwencja kryzysowa w sytuacji nagłej i wymagającej pilnego zaangażowania przez szkołę zespołu psychologów lub interwentów kryzysowych, jak na przykład nagła śmierć ucznia lub nauczyciela, wypadek, doświadczenie przemocy itp. (dotacje do 30 000 zł);
- Działania w szkołach zwiększające wiedzę i umiejętności nauczycieli oraz rodziców dzieci w zakresie dbania o dobrostan psychiczny, rozpoznawania objawów zaburzeń psychicznych i możliwość wspierania dzieci (dotacje do 20 000 zł).
3. Prowadzenie superwizji grupowej dla szkolnych psychologów i pedagogów
W ramach programu szkolni psychologowie i pedagodzy mogą nieodpłatnie wziąć udział w sesjach superwizji grupowej. Jest to grupa pracująca najbliżej dzieci i młodzieży, a zarazem mocno przeciążona ilością pracy. Chcemy być dla nich wsparciem, aby mogli jak najlepiej wspierać dzieci ze swoich szkół.
Program jest dedykowany szkołom i ich uczniom, które nawiązały z Fundacją współpracę w ramach programu Stypendia św. Mikołaja (program jest otwarty dla wszystkich szkół w Polsce i bezpłatny. Można do niego dołączyć w każdym momencie).
W ramach programu dotąd zrealizowano:
- 23 programy profilaktyczne, które objęły 5373 uczniów, 427 nauczycieli oraz 2675 rodziców,
- 12 programów terapeutycznych, które objęły 1355 uczniów, 256 nauczycieli, 593 rodziców,
- 1 program interwencji kryzysowej w szkole, który objął 15 uczniów i 4 rodziców potrzebujących nagłej konsultacji psychologicznej.
- Sfinansowaliśmy regularną terapię 40 dzieciom z niezamożnych rodzin, które wymagały pilnej pomocy psychologa (sumaryczna kwota wsparcia 150 000 zł)
- przeprowadzono cykliczną grupę wsparcia dla szkolnych psychologów i pedagogów
W 2022 roku kwota od Fundacji Świętego Mikołaja przekazana do potrzebujących dzieci i szkół chcących prowadzić zajęcia profilaktyczne i terapeutyczne wyniosła 665 000 zł.
Pomoc psychologiczna dla dzieci z Ukrainy i Syrii
1. Pomoc psychologiczna w Ukrainie
Program pomocy psychologicznej zakładał niezbędną pomoc psychologiczną dla dziecięcych ofiar wojny. Od 2021 roku w naszej Świetlicy Świętego Mikołaja w Mariupolu na wschodzie Ukrainy otworzyliśmy poradnię psychologiczną oferującą niezbędną pomoc dla dzieci borykających się z psychicznymi konsekwencjami wojny. Świetlica została zniszczona w następstwie pełnoskalowej wojny z Rosją. Wspólnie z ukraińskimi partnerami od grudnia 2022 roku prowadzimy Świetlicę Świętego Mikołaja w Ivanofrankiwsku. W świetlicy odbywają się grupowe warsztaty z psychologiem, oraz indywidualne konsultacje i terapie.
2. Pomoc psychologiczna dla ukraińskich dzieci w Polsce
Na pomoc mogły liczyć również dzieci po naszej stronie granicy. Wśród 62 Przystani Świętego Mikołaja, punktów pomocy dzieciom z Ukrainy w lokalnych społecznościach, znaczna część oferowała wsparcie psychologiczne i zajęcia terapeutyczne. Łącznie zaoferowaliśmy pomoc 4017 dzieciom. 575 z nich mogło skorzystać z profesjonalnej pomocy psychologicznej. W Przystaniach odbyło się łącznie 2031 zajęć i warsztatów, które łącznie trwały 7213 godzin.
3. Pomoc psychologiczna w Aleppo
Pilne zapotrzebowanie na profesjonalną opiekę psychologiczną nad dziećmi od początku zgłaszają także nasi lokalni partnerzy w Aleppo. W marcu 2022 roku 56 nauczycieli przeszło przeszkolenie z podstawowej pomocy psychologicznej oraz pracy pedagogicznej. Szkolenie opierało się na trzech modułach: 1) ochrona dziecka, pomoc psychologiczna i przeciwdziałanie przemocy 2) rozwój emocjonalny dziecka 3) metody efektywnego nauczania.
W 8 szkołach w Aleppo przeprowadziliśmy także warsztaty dla uczniów, wśród których poruszano takie tematy jak: przeciwdziałanie przemocy, higiena osobista, granice cielesne, emocje i sposoby ich wyrażania, umiejętności społeczne i komunikacyjne, odpowiedzialność i ponoszenie konsekwencji, prawa dziecka.
MASZ PYTANIA?
22 825 03 90, 669 241 424, 531 452 613, 577 777 639
Zbiórka na rzecz pomocy psychologicznej dla dzieci w kryzysie wciąż trwa. Jeżeli uważasz, że to ważny problem - pomóż i przekaż darowiznę.
Odbiorca: Fundacja Świętego Mikołaja, ul. Przesmyckiego 40, 05-500 Piaseczno
Numer konta: 37 2130 0004 2001 0299 9993 0002
Tytuł przelewu: darowizna pomoc psychologiczna dla dzieci