Komputer od Świętego Mikołaja

Projekt Komputer od Świętego Mikołaja polega na zakupie laptopów do nauki dla dzieci w najtrudniejszej sytuacji. Z powodu pandemii COVID-19 szkoły w Polsce zostały zamknięte i przeszły na zdalne nauczanie. Z tego powodu tysiące dzieci z niezamożnych rodzin w Polsce, które nie mają w domu komputera, są narażone na ograniczony dostęp do edukacji. W niektórych szkołach aż 40% uczniów nie uczestniczy w lekcjach z powodu braku odpowiedniego sprzętu i dostępu do internetu. Od początku pandemii robimy wszystko co w naszej mocy, by im pomóc.

sw. Mikolaj zima poziom
W czasie pandemii kto nie ma komputera, ten nie ma i szkoły. Dzieci z niezamożnych rodzin straciły możliwość nauki. Sprawa jest bardzo poważna.

Jak pandemia COVID-19 wpłynęła na dostęp do edukacji dzieci w Polsce?

Ze względu na panującą epidemię COVID 19 w marcu 2020 roku szkoły po raz pierwszy przeszły na zdalne nauczanie. Od października uczniowie znów uczą się zdalnie. Sytuacja ta jeszcze bardziej pokazała problem wykluczenia cyfrowego wśród dzieci i młodzieży szkolnej w Polsce.

Lekcje odbywają się w formie zdalnej, a zadania przesyłane są za pomocą e-maila bądź platform e-learningowych. Jednak wynika z danych GUS z pierwszego kwartału 2020, aż 1,3 mln dzieci musi dzielić sprzęt z domownikami, natomiast 330 tys. w ogóle nie ma dostępu do niezbędnego urządzenia.

Z badań prowadzonych wiosną tego roku wynika , że dla 1/3 uczniów (1,6 mln) zdalna nauka nie jest możliwa ze względu na ograniczony dostęp do sprzętu z Internetem. Skala potrzeb jest ogromna.

Dzięki funduszom unijnym lub rządowym samorządy mogły zakupić laptopy bądź tablety, które wystarczyły jedynie dla 1/3 uczniów, którzy w ogóle nie mają dostępu do sprzętu. W potrzebie będzie więc nadal 1,5 mln dzieci i młodzieży. Przez czynnik zewnętrzny, niezależny od uczniów, jakim jest brak komputera lub innego narzędzia do nauki zdalnej, dzieci zderzają się z ogromnym stresem i niemożliwością efektywnej nauki.

Jak pomagamy dzieciom?

Tuż po wybuchu epidemii w Polsce, w marcu 2020 r. przeprowadziliśmy badanie potrzeb wśród rodziców naszych stypendystów. 52% rodziców odpowiedziało, że zdarzają się sytuacje, w których kilka osób musi skorzystać z jednego komputera w tym samym czasie, np. rodzeństwo w wieku szkolnym lub rodzice pracujący zdalnie. Ponad 30% rodziców stwierdziło, że brakuje im jednego dodatkowego komputera, a kolejnych 6% rodziców ma więcej niż 2 dzieci i brakuje im w domu przynajmniej dwóch komputerów. W niektórych szkołach aż 40% uczniów nie uczestniczy regularnie w lekcjach z powodu braku komputera lub internetu.

Od początku wybuchu pandemii na bieżąco monitorujemy sytuację z dostępem do edukacji dzieci z niezamożnych rodzin i pomagamy najbardziej potrzebującym dzieciom. Dotychczas komputery dla dzieci w trudnej sytuacji ufundowały firmy IG Poland i HSBC, a także darczyńcy indywidualni. Dzięki temu wsparciu w 2020 roku przekazaliśmy dzieciom niemal 200 komputerów do nauki. Kolejne dzieci potrzebują wsparcia.

Jak możesz pomóc?

Wpłać darowiznę na komputer do nauki: Fundacja Świętego Mikołaja nr konta 64 2130 0004 2001 0299 9993 0001 z dopiskiem: darowizna na komputer dla dziecka w trudnej sytuacji

Przekaż darowiznę na komputer do nauki dla dziecka w trudnej sytuacji

To piękny początek zbiórki na kolejny komputer do nauki - dziękujemy za pomoc
35 zł
Będziemy mogli podarować dziecku komputer z oprogramowaniem do zdalnych lekcji
2357 zł
To wspaniała kwota - wystarczy kilka takich wpłat i kolejne dziecko otrzyma komputer
357 zł
Operator płatności - Przelewy24
Przyjaciele Fundacji Świętego Mikołaja:
darczyncy indywidualni v2
Radio357 logo kontra
dar serca wersja podstawowa
NIW PROO v2
LOGOTYPY POWER v2
Fundacja ARP rgb v2
logotypMSZ A kolor
tvp info male
accenture logo
HSBC logo
LogoTM
logo IG
islogo
Wargacka Sonia Colouredlogo 07
orange
Lapka 34
PLAY S
PLUS logo nowe2010
T Logo bez Sloganu B+M 1
2
AMS RED
muzeum powstania warszawskiego
dar serca wersja podstawowa v2
Fundacja ARP rgb
frse v2
LOGO LIBRUS poziome duze v2
OCEN.logotyp na www
bialy prostokat v2
sks
promark serwis R
KMS logoOpt
logo sage
kantar
Logo white JPEG TAK
widoczni logo
IKEA
C F logo
77production v3
zpapieru 01
aria logo1
logo PEPCO ver podstawowa prev
logovgi
bos bank
bos fundacja
komitet pomocy dzieciom polskim
Brewa logotyp
Filia czarny 300
literatura logo
logo Mamy Spiewamy
IMAS Logo 884 456px
3.2 CA Together supported by CA Foundation Logo
logo majewski v2
dyrektor szkoly winieta
Polskie radio logo
Program 3 PR
logo radio new
logo PRK
logo radio lublin
logo radio lodz
Logo Polskie Radio Olsztyn
111 154741892710
pik
logo radio rzeszow
Radio Szczecin logotyp
logo v2
banner kampus
radio centrum logo czarne 01
logo muzyczne radio
Logo telezlom