Komputer od Świętego Mikołaja

Projekt Komputer od Świętego Mikołaja ma na celu zapewnienie dostępu do zdalnej edukacji dzieciom i młodzieży z niezamożnych rodzin poprzez zakup laptopów. Z powodu pandemii COVID-19 szkoły w Polsce zostały zamknięte i przeszły na zdalne nauczanie. Z tego powodu tysiące dzieci z niezamożnych rodzin w Polsce, które nie miały w domu odpowiedniego sprzętu, nie mogły się uczyć i z dnia na dzień straciły kontakt z nauczycielami.

Jak pandemia COVID-19 wpłynęła na dostęp do edukacji dzieci w Polsce?

Ze względu na pandemię COVID-19 w marcu 2020 roku szkoły po raz pierwszy przeszły na zdalne nauczanie, które trwało niemal do końca roku szkolnego 2019/2020. W nowym roku szkolnym od października 2020 do połowy maja 2021 uczniowie ponownie uczyli się ze swoich domów. Lekcje odbywały się w formie zdalnej, a zadania przesyłane były za pomocą e-maila bądź platform e-learningowych. Sytuacja ta pokazała problem wykluczenia cyfrowego wśród dzieci i młodzieży szkolnej w Polsce.

Dane GUS z pierwszego kwartału 2020 r. podawały, że aż 1,3 mln dzieci w Polsce musi dzielić sprzęt z domownikami, natomiast 330 tys. w ogóle nie ma dostępu do komputera. Z badań prowadzonych wiosną 2020 roku wynikało, że dla 1/3 uczniów (1,6 mln) zdalna nauka nie jest możliwa ze względu na ograniczony dostęp do sprzętu z Internetem. Dzięki funduszom unijnym lub rządowym samorządy mogły zakupić laptopy bądź tablety, które wystarczyły jedynie dla 1/3 uczniów, którzy w ogóle nie mieli dostępu do sprzętu. W niektórych szkołach aż 40% uczniów nie uczestniczyło w lekcjach z powodu braku komputera i dostępu do internetu.

Przez czynnik zewnętrzny niezależny od uczniów, jakim jest brak komputera lub innego narzędzia do nauki zdalnej, dzieci zderzają się z ogromnym stresem i niemożliwością efektywnej nauki.

Jak pomagamy dzieciom?

Od początku wybuchu pandemii na bieżąco monitorowaliśmy sytuację z dostępem do edukacji dzieci z niezamożnych rodzin i pomagaliśmy najbardziej potrzebującym dzieciom. W marcu 2020 r. przeprowadziliśmy badanie potrzeb wśród rodziców naszych stypendystów. 52% rodziców odpowiedziało, że zdarzają się sytuacje, w których kilka osób musi skorzystać z jednego komputera w tym samym czasie, np. rodzeństwo w wieku szkolnym lub rodzice pracujący zdalnie. Ponad 30% rodziców stwierdziło, że brakuje im jednego dodatkowego komputera, a kolejnych 6% rodziców ma więcej niż 2 dzieci i brakuje im w domu przynajmniej dwóch komputerów.

Wiosną 2020 r. zorganizowaliśmy ogólnopolską kampanię pod hasłem "Żebym mogła uczyć się #wdomu", a w grudniu 2020 r. świąteczną akcję w Radiem 357 połączoną z licytacją na antenie. Przez cały czas prowadziliśmy także zbiórkę pieniędzy na ten cel.

Dzięki tym wszystkim działaniom, wsparciu parterów biznesowych: IG, HSBC, PEPCO, KPMG, słuchaczy Radia 357 oraz wielu osób indywidualnych w roku szkolnym 2020/2021 mogliśmy przekazać najbardziej potrzebującym dzieciom pierwsze 419 komputerów do nauki.

Chcesz dołączyć do akcji i pomóc? Przekaż darowiznę.
Fundacja Świętego Mikołaja
nr konta 64 2130 0004 2001 0299 9993 0001
z dopiskiem: darowizna na komputer dla dziecka w trudnej sytuacji

Przekaż darowiznę na komputer do nauki dla dziecka w trudnej sytuacji

To piękny początek zbiórki na kolejny komputer do nauki - dziękujemy za pomoc
35 zł
Będziemy mogli podarować dziecku komputer z oprogramowaniem do zdalnych lekcji
2357 zł
To wspaniała kwota - wystarczy kilka takich wpłat i kolejne dziecko otrzyma komputer
357 zł
Operator płatności - Przelewy24
Przyjaciele Fundacji Świętego Mikołaja:
darczyncy indywidualni v2
Radio357 logo kontra
Active citizens fund4x
polska pomoc logo
NIW PROO v2
NIW NOWEFIO
LOGOTYPY POWER v2
Active citizens fund4x v2
accenture logo
tvp info male
islogo
logo PEPCO ver podstawowa prev
HSBC logo
logo IG
orange
Lapka 34
PLAY S
PLUS logo nowe2010
T Logo bez Sloganu B+M 1
2
AMS RED
logotypMSZ A kolor
muzeum powstania warszawskiego
dar serca wersja podstawowa v2
Fundacja ARP rgb
frse v2
LOGO LIBRUS poziome duze v2
OCEN.logotyp na www
bialy prostokat v2
sks
promark serwis R
KMS logoOpt
logo sage
kantar
Logo white JPEG TAK
widoczni logo
IKEA
C F logo
77production v3
zpapieru 01
aria logo1
logovgi
bos bank
bos fundacja
komitet pomocy dzieciom polskim
librus logo
dyrektor szkoly winieta
Brewa logotyp
Filia czarny 300
literatura logo
logo Mamy Spiewamy
IMAS Logo 884 456px
3.2 CA Together supported by CA Foundation Logo
logo majewski v2
Polskie radio logo
Program 3 PR
logo radio new
logo PRK
logo radio lublin
logo radio lodz
Logo Polskie Radio Olsztyn
111 154741892710
pik
logo radio rzeszow
Radio Szczecin logotyp
logo v2
banner kampus
radio centrum logo czarne 01
logo muzyczne radio
Logo telezlom