Projekt Komputer od Świętego Mikołaja ma na celu zapewnienie dostępu do zdalnej edukacji dzieciom i młodzieży z niezamożnych rodzin poprzez zakup laptopów. Z powodu pandemii COVID-19 szkoły w Polsce zostały zamknięte i przeszły na zdalne nauczanie. Z tego powodu tysiące dzieci z niezamożnych rodzin w Polsce, które nie miały w domu odpowiedniego sprzętu, nie mogły się uczyć i z dnia na dzień straciły kontakt z nauczycielami.
Jak pandemia COVID-19 wpłynęła na dostęp do edukacji dzieci w Polsce?
Ze względu na pandemię COVID-19 w marcu 2020 roku szkoły po raz pierwszy przeszły na zdalne nauczanie, które trwało niemal do końca roku szkolnego 2019/2020. W nowym roku szkolnym od października 2020 do połowy maja 2021 uczniowie ponownie uczyli się ze swoich domów. Lekcje odbywały się w formie zdalnej, a zadania przesyłane były za pomocą e-maila bądź platform e-learningowych. Sytuacja ta pokazała problem wykluczenia cyfrowego wśród dzieci i młodzieży szkolnej w Polsce.
Dane GUS z pierwszego kwartału 2020 r. podawały, że aż 1,3 mln dzieci w Polsce musi dzielić sprzęt z domownikami, natomiast 330 tys. w ogóle nie ma dostępu do komputera. Z badań prowadzonych wiosną 2020 roku wynikało, że dla 1/3 uczniów (1,6 mln) zdalna nauka nie jest możliwa ze względu na ograniczony dostęp do sprzętu z Internetem. Dzięki funduszom unijnym lub rządowym samorządy mogły zakupić laptopy bądź tablety, które wystarczyły jedynie dla 1/3 uczniów, którzy w ogóle nie mieli dostępu do sprzętu. W niektórych szkołach aż 40% uczniów nie uczestniczyło w lekcjach z powodu braku komputera i dostępu do internetu.
Przez czynnik zewnętrzny niezależny od uczniów, jakim jest brak komputera lub innego narzędzia do nauki zdalnej, dzieci zderzają się z ogromnym stresem i niemożliwością efektywnej nauki.
Jak pomagamy dzieciom?
Od początku wybuchu pandemii na bieżąco monitorowaliśmy sytuację z dostępem do edukacji dzieci z niezamożnych rodzin i pomagaliśmy najbardziej potrzebującym dzieciom. W marcu 2020 r. przeprowadziliśmy badanie potrzeb wśród rodziców naszych stypendystów. 52% rodziców odpowiedziało, że zdarzają się sytuacje, w których kilka osób musi skorzystać z jednego komputera w tym samym czasie, np. rodzeństwo w wieku szkolnym lub rodzice pracujący zdalnie. Ponad 30% rodziców stwierdziło, że brakuje im jednego dodatkowego komputera, a kolejnych 6% rodziców ma więcej niż 2 dzieci i brakuje im w domu przynajmniej dwóch komputerów.
Wiosną 2020 r. zorganizowaliśmy ogólnopolską kampanię pod hasłem "Żebym mogła uczyć się #wdomu", a w grudniu 2020 r. świąteczną akcję w Radiem 357 połączoną z licytacją na antenie. Przez cały czas prowadziliśmy także zbiórkę pieniędzy na ten cel.
Dzięki tym wszystkim działaniom, wsparciu parterów biznesowych: IG, HSBC, PEPCO, KPMG, słuchaczy Radia 357 oraz wielu osób indywidualnych w roku szkolnym 2020/2021 mogliśmy przekazać najbardziej potrzebującym dzieciom pierwsze 421 komputerów do nauki.
Chcesz dołączyć do akcji i pomóc? Przekaż darowiznę.
Fundacja Świętego Mikołaja
nr konta 64 2130 0004 2001 0299 9993 0001
z dopiskiem: darowizna na komputer dla dziecka w trudnej sytuacji