Wywiad z Justyną Jaroszuk – koordynatorką programu stypendialnego w Zespole Szkół Technicznych w Czartajewie

Wywiad z Justyną Jaroszuk – koordynatorką programu Stypendia św. Mikołaja w Zespole Szkół Technicznych w Czartajewie

Jak zaczęła się Państwa przygoda z programem Stypendia św. Mikołaja?

Czartajew walentynki 05  v2

Wszystko zaczęło się we wrześniu 2019 r. Wiedzieliśmy, że w naszej szkole uczy się młodzież, która chce się rozwijać, ale często nie może sobie pozwolić na dodatkowe zajęcia lub np. na zakup artykułów plastycznych. Chcieliśmy im pomóc i zaczęliśmy szukać organizacji, która pomaga takim utalentowanym, aczkolwiek niezamożnym uczniom. Nasze poszukiwania zaprowadziły nas do Fundacji Świętego Mikołaja. Najpierw wzięłam udział w warsztatach dla nauczycieli prowadzonych przez Fundację, podczas których poznałam bliżej program Stypendia św. Mikołaja, a następnie dyrekcja podjęła decyzję o przystąpieniu szkoły do programu. Tak się zaczęło :)

Trafili Państwo na niełatwy czas. Jak radzicie sobie z organizacją akcji w czasie pandemii i edukacji zdalnej?

Szukamy różnych rozwiązań i możliwości. Dwa razy zorganizowaliśmy zbiórkę charytatywną na Facebooku. Druga zbiórka odbyła się z inicjatywy jednej z uczennic, która w tamtym czasie miała urodziny. Z tej okazji zamiast prezentów poprosiła o wpłaty na stypendia dla uczniów szkoły. Zachęcaliśmy też do wystawiania przedmiotów na Allegro Charytatywni. Wiedzieliśmy, że Fundacja Świętego Mikołaja ma taką możliwość, więc poprosiliśmy o stworzenie celu na stypendia w Zespole Szkół Technicznych w Czartajewie. Cała społeczność zaangażowała się w tą akcję. Każdy wystawiał co mógł, liczył się każdy dar i każdy talent. Uczniowie i nauczyciele wystawiali różne przedmioty: ubrania, narty, własnoręcznie wykonane stroiki i ozdoby świąteczne, a nawet usługi, np. voucher na zabiegi kosmetyczne. Pamiętam, że jedna z utalentowanych plastycznie uczennic wystawiła na aukcję namalowanie portretu na zamówienie.

Czy mimo pandemii udało się w ostatnim czasie zorganizować również akcje stacjonarnie?

Tak. Wzięliśmy udział w kiermaszu wielkanocnym organizowanym co roku przez Siemiatycki Ośrodek Kultury. Podczas kiermaszu sprzedawaliśmy rękodzieło wykonane przez uczniów i ich kochane babcie. Były to m.in. stroiki wielkanocne, haftowane serwetki, ozdoby wykonane techniką decoupage oraz dekoracyjne pisanki.

Jakie działania podejmowali Państwo przed pandemią? Jakie wydarzenie najbardziej zapadło Wam w pamięć?  

Z pewnością najważniejszym wydarzeniem był dla nas walentynkowy bal charytatywny. Podczas balu przeprowadziliśmy licytacje, m.in. różnych lokalnych wyrobów, własnoręcznie robionej biżuterii oraz przedmiotów i voucherów na usługi ofiarowanych przez lokalnych przedsiębiorców. Bal zakończył się niebywałym sukcesem, ponieważ na stypendia dla naszych uczniów zebraliśmy wtedy ponad 4000 zł. Zorganizowaliśmy też kilka mniejszych zbiórek pieniędzy, np. zbiórkę przy okazji organizacji poczty walentynkowej, zbiórki podczas zebrań z rodzicami, gdzie cegiełkami były ciasta lub własnoręcznie robione glicerynowe mydełka.

Uczniów wspierają także lokalni przedsiębiorcy.

Jakiś czas temu wraz z koleżanką ze szkoły udałyśmy się osobiście do lokalnych przedsiębiorców, opowiedziałyśmy im o naszych uczniach, o programie stypendialnym i możliwości wsparcia młodych talentów. Zaprosiłyśmy ich do współtworzenia programu stypendialnego w naszej szkole. Przedsiębiorcy bardzo chętnie włączyli się i wsparli uczniów. Jesteśmy im bardzo wdzięczni za okazaną pomoc, bo właśnie dzięki takim osobom jak oni nasi uczniowie mogą się rozwijać.

Jak stypendium w praktyce zmienia życie uczniów, którzy je otrzymują?  

Stypendium otwiera im wiele możliwości, daje szanse na rozwój talentów i pasji. Uczniowie dzięki otrzymanemu wsparciu biorą udział w dodatkowych zajęciach lub kursach, na które sami nie mogliby sobie pozwolić. Stypendia są dla nich bardzo ważne zwłaszcza w czasie nauczania zdalnego, kiedy to nagle jest potrzebny komputer i drukarka, a dla wielu uczniów wydatki te okazały się na granicy finansowych możliwości.

Koordynowanie programu stypendialnego to także czas poświęcany na dodatkową aktywność. Co motywuje Panią do tego, aby ten czas znajdywać?  

Młodzież. Młodzież i jej radość z tego, że w końcu mogą rozwijać swoje talenty. Daje mi to ogromną satysfakcję. Pamiętam jedną uczennicę posiadającą wyjątkowy talent plastyczny. Była ona bardzo wdzięczna za otrzymane stypendium, ponieważ dzięki niemu mogła sobie pozwolić na zakup przyborów malarskich, a tym samym rozwijać swoją pasję. Dla takich osób warto się angażować.

Dziękuję za rozmowę.

Zachęcamy do wsparcia wiosennej zbiórki na stypendia dla uczniów szkoły z Czartajewa poprzez wpłaty na szkolne subkonto stypendialne.

Numer konta: 73 1090 0004 9149 0000 0000 0519

Tytułem: Darowizna na stypendia w szkole Zespół Szkół Technicznych w Czartajewie

W ramach akcji Wiosną Stypendia Rosną szkoły współpracujące z Fundacją Świętego Mikołaja prowadzą lokalne zbiórki na stypendia. Każdy może włączyć się w zbiórkę aby wspierać rozwój talentów i pasji dzieci z niezamożnych rodzin. Każda polska szkoła może także dołączyć do programu i razem z nami zacząć solidarnie wspierać swoich uczniów. Zapraszamy do kontaktu: stypendia@mikolaj.org.pl

Podaruj stypendium zdolnemu dziecku z niezamożnej rodziny

Jednorazowo
Co miesiąc
zima 15 v4
Chcę podarować stypendium dziecku z niezamożnej rodziny i wpłacam
20 zł
lato 1 v5
Chcę zostać patronem rocznego stypendium dla zdolnego dziecka, więc wpłacam
2000 zł
lato 7 v5
Wpłacam na miesięczne stypendium edukacyjne dla dziecka w potrzebie w wysokości
200 zł
Operator płatności - Przelewy24
Przyjaciele Fundacji Świętego Mikołaja:
darczyncy indywidualni v2
Radio357 logo kontra
Active citizens fund4x
NIW PROO v2
LOGOTYPY POWER v2
logotypMSZ A kolor
accenture logo
tvp info male
HSBC logo
logo IG
islogo
orange
Lapka 34
PLAY S
PLUS logo nowe2010
T Logo bez Sloganu B+M 1
2
AMS RED
muzeum powstania warszawskiego
Active citizens fund4x v2
dar serca wersja podstawowa v2
Fundacja ARP rgb
frse v2
LOGO LIBRUS poziome duze v2
OCEN.logotyp na www
bialy prostokat v2
sks
promark serwis R
KMS logoOpt
logo sage
kantar
Logo white JPEG TAK
widoczni logo
IKEA
C F logo
77production v3
zpapieru 01
aria logo1
logo PEPCO ver podstawowa prev
logovgi
bos bank
bos fundacja
komitet pomocy dzieciom polskim
Brewa logotyp
Filia czarny 300
literatura logo
logo Mamy Spiewamy
IMAS Logo 884 456px
3.2 CA Together supported by CA Foundation Logo
logo majewski v2
dyrektor szkoly winieta
Polskie radio logo
Program 3 PR
logo radio new
logo PRK
logo radio lublin
logo radio lodz
Logo Polskie Radio Olsztyn
111 154741892710
pik
logo radio rzeszow
Radio Szczecin logotyp
logo v2
banner kampus
radio centrum logo czarne 01
logo muzyczne radio
Logo telezlom