Dzięki wsparciu Darczyńców Fundacji Świętego Mikołaja oraz Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP dzieci ze świetlicy w Iwano-Frankiwsku dostały szansę na prawdziwe, pełne wrażeń i wartościowych zajęć wakacje. Czas na małe podsumowanie!
Fundacja Świętego Mikołaja od 2014 roku prowadzi Świetlicę Świętego Mikołaja, by pomagać dzieciom z Ukrainy w ich rodzinnym kraju. Tysiące dzieci z obszarów charkowskiego i donieckiego trafiły na zachód, szukając opieki i bezpiecznego schronienia. Tak powstała Świetlica w Mariupolu, która przez 8 lat niosła pomoc dzieciom w lokalnej społeczności tworząc niezwykłe, pełne miłości i zabawy miejsce, które było naszą wielką dumą. Niestety w wyniku działań wojennych w 2022 roku Świetlica została doszczętnie zniszczona, a broniący jej żołnierze zginęli...
Jeszcze w marcu 2022 roku rozpoczęliśmy działania, aby Świetlica odżyła w nowej lokalizacji, jednocześnie pomagając m.in. szpitalom dziecięcym po ukraińskiej stronie granicy. Nasi lokalni partnerzy wskazali Iwano-Frankiwsk, który stał się miejscem, gdzie trafiły duże grupy dzieci przesiedlonych z terenów wschodniej Ukrainy. 19 grudnia 2022 roku oficjalnie zainaugurowaliśmy działania nowej Świetlicy, w nowym, przygotowanym do potrzeb dzieci i młodzieży budynku.
Regularne zajęcia, wycieczki, pomoc psychologa... Wsparcie niezawodnych darczyńców i partnerów pozwoliło nam na nowo zorganizować profesjonalną pomoc dla najmłodszych ofiar wojny. Nadszedł jednak czas wakacji, a my postanowiliśmy, że nie zostawimy dzieci i młodzieży i zapewnimy dzieciom to, co im się należy - wspaniałe, niezapomniane wakacje.
Wakacje w Iwano Frankiwsku - jak było?
W wakacje odbyły się 4 pięciodniowe półkolonie (obozy) terapeutyczne dla 50 dzieci/turnus (łącznie wzięło w nich udział 200 dzieci).
Zajęcia i warsztaty podczas obozu trwały 8 godzin dziennie (poza 1-dniową wycieczką, która trwała ok. 10 godzin) od poniedziałku do piątku, świetlica pełniła wówczas funkcję „miejsca biwakowego”. Świetlica usytuowana jest w parku, posiada do dyspozycji zielony teren wokół, który umożliwia prowadzenie zajęć na zewnątrz oraz odpoczynek na świeżym powietrzu, a także swobodną zabawę na placu zabaw przylegającym do budynku.
W trakcie półkolonii w każdym turnusie odbyła się jedna wycieczka jednodniowa: wycieczka rowerowa, wyjazdowa wycieczka do Lwowa wraz z zwiedzaniem, wycieczka górska w pobliskie Karpaty.
Podczas półkolonii odbywały się liczne zajęcia sportowe, artystyczne, warsztaty terapeutyczne oraz zajęcia integracyjne. Czas wypełniony edukacyjnymi i warsztatowymi zajęciami mijał szybko. Śmiech i radosna zabawa pozwoliły odpocząć od nauki i oderwać myśli od trosk.
"Tańczyliśmy, podróżowaliśmy, jedliśmy, uczyliśmy się, zwiedzaliśmy, bawiliśmy się, świetnie się bawiliśmy (...). Każdy mały uczestnik obozu odkrył coś nowego: ktoś znalazł przyjaciela, ktoś ulubioną grę, ktoś posiłek, a ktoś zaczął się przytulać!" Nic nie przemawia do wyobraźni tak jak obraz, więc zachęcamy do sprawdzenia >>> RELACJI VIDEO <<< z tych pięknych dni.
Półkolonie to nie tylko zabawa, choć opiekunowie robią wszystko, by z perspektywy dzieci tak właśnie one wyglądały. Odbudowa normalnych relacji i dyskretna terapia grupowa pomagają zmagać się z zaburzeniami, które dotykają niemal wszystkich małoletnich migrantów wewnętrznych. Każdy turnus przynosił uczestnikom możliwość spędzenia czasu na ciekawych, rozwijających aktywnościach i dawał szansę przeżycia wieku radosnych chwil. Te uśmiechy są dla każdego, kto wspiera działanie Świetlicy Św. Mikołaja w Iwano-Frankiwsku: >>> VIDEO <<<
Dzieci w Świetlicy uczą się języka angielskiego i co być może ważniejsze - ukraińskiego. Dla wielu z nich to właśnie język rosyjski był przyczyną wielu barier i traum. Życzliwe otoczenie wokół dzieci stworzyli opiekunowie i wolontariusze, którym z całego serca dziękujemy za przepełnioną troską pracę. Nie bez znaczenia jest też fakt, że Świetlica położona jest w otoczeniu zieleni i jeziora, a każdy z turnusów miał okazję wyjechać także na dalsze wycieczki krajoznawcze, głównie w pobliskie przepiękne rejony Karpat.
W ostatnim tygodniu wakacji grupa młodzieży w wieku od 12 do 16 lat miała okazję wziąć udział w dwudniowej wycieczce w Karpaty Wschodnie, w okolice miejscowości Jaremcze nad rzeką Prut. Oprócz niezwykle widowiskowego w tym miejscu wędrowania pieszego, grupa miała szansę oddać się temu, co tak cenią sobie wszyscy miłośnicy gór - atmosferze koleżeństwa, przygody, wspólnoty i zachwytu. Dla wszystkich dzieci był to pierwszy taki wyjazd krajoznawczy od wybuchu wojny. >>> ZOBACZ RELACJĘ <<<
I co dalej?
Za nami inauguracja roku szkolnego i dalsza współpraca. W Świetlicy Świętego Mikołaja w Iwano-Frankiwsku znajduje się miejsce pamięci o jej poprzedniczce - Świetlicy w Mariupolu. Wierzymy, że pewnego dnia ją odbudujemy, żeby dalej pomagać potrzebującym. Nieustannie od wybuchu wojny pomagamy także w Polsce, najpierw poprzez wsparcie doraźne, teraz poprzez sieć Przystani Świętego Mikołaja w całej Polsce oraz poprzez Stypendia Świętego Mikołaja, w które włączeni zostali także podopieczni Przystani.
W 2023 roku działanie Świetlicy Świętego Mikołaja w Iwano–Frankiwsku jest współfinansowane z budżetu państwa w ramach polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej w ramach projektu „Zapewnienie pomocy psychologicznej i wsparcia w edukacji dzieciom pokrzywdzonym przez działania wojenne w Ukrainie” w kwocie 566 330 zł.
Program pomocy Ukrainie w Fundacji Świętego Mikołaja nie jest tymczasowy. Z Państwa pomocą będziemy pomagać dalej i pracować nad tym, żeby dzieci zawsze mogły liczyć na pomocną dłoń. Dziękujemy wszystkim, którzy ją do nich wyciągnęli dorzucając się do zbiórki, która w życiu dzieci zrobiła wielką różnicę.
Program można wesprzeć poprzez formularz pod galerią, stronę zbiórki lub bezpośrednio na konto:
odbiorca: Fundacja Świętego Mikołaja
numer konta: 37 2130 0004 2001 0299 9993 0002
tytuł przelewu: pomoc dzieciom z Ukrainy darowizna