Rozpoczęła się Szkoła Letnia Akademii Liderów Fundacji Świętego Mikołaja. Trzydziestu młodych aktywistów z różnych stron Polski zgromadziło się w Opactwie Benedyktynów w Tyńcu, żeby odbyć dziesięciodniowe pogłębione szkolenie prowadzenia z projektów społecznych.
Szkoła Letnia VIII edycji Akademii Liderów trwa od 1 do 10 lipca. Cztery dni Szkoły Letniej już za nami. Pierwsze dni szkolenia to czas, kiedy zawiązują się relacje, a grupy warsztatowe przechodzą pierwsze etapy zawiązywania się grupy, stymulowane przez gry i zabawy zespołowe. Jednym z pierwszych zadań postawionych przez uczestnikami było stworzenie filmu. Efekty tej zabawy były doskonałe! Podczas wieczoru filmowego obejrzeliśmy film grozy, barwny film historyczny i paradokument, zaś fabuła wszystkich dzieł ogniskowała się wokół historii Opactwa w Tyńcu.
Poza zadaniami, wymagającymi współpracy w grupie oraz pozwalającymi przyjrzeć się dynamice pracy grupowej i rolom, uczestnicy głęboko pracowali nad komunikacją – młodzi liderzy ćwiczyli skuteczne metody komunikacji, badali z czego wynikają zakłócenia w komunikacji między ludźmi i uczyli się jak unikać błędów w komunikacji.

Każdy z uczestników Akademii Liderów ma wykonywany innowacyjny test badający indywidualne cechy i zachowania. Dzięki omówieniu testu przez doświadczonych tutorów, współpracujących z Fundacją Świętego Mikołaja, uczestnicy mieli okazję spojrzeć na siebie i zastanowić się nad tym, jak efektywniej mogą współpracować z innymi.
Czwarty dzień Szkoły Letniej to nauka negocjacji, komunikacji i współpracy w grupie. Uczestnicy przez cały dzień grali w interakcyjną grę symulacyjną, której celem jest uratowanie wioski. Każdy z graczy miał indywidualne cele i wyzwania, wszystkich graczy łączyły także wspólne cele. Młodzi liderzy praktycznie mogli wypróbować różnei sposoby rozwiązywania problemów oraz rozwinąć kompetencje negocjacyjne.
Przed uczestnikami jeszcze tydzień intensywnej inspirującej pracy nad projektami i spotkań z ciekawymi gośćmi. Dzięki Szkole Letniej młodzi liderzy będą mogli jesienią zrealizować swoje pomysły na działania społeczne, uzbrojeni w praktyczne umiejętności i kompetencje.
VIII edycja Akademii Liderów objęta jest honorowym patronatem Ministerstwa Edukacji i Nauki, a także dostała dofinansowanie ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm Jutra”.