Szkoła Zimowa Akademii Liderów - dzień drugi

W kolejnym dniu Szkoły Zimowej na uczestników czekało zwiedzanie Muzeum Powstania Warszawskiego oraz kameralne spotkanie z dyrektorem Muzeum Janem Ołdakowskim. po powrocie do hotelu młodzi liderzy wysłuchali pierwszej tury prezentacji, w których uczestnicy przedstawiali realizację projektów. Dzień zwieńczyło spotkanie z Kateryną Sukhomlynową - działaczką publiczną i społeczną z Mariupola.

Młodzi liderzy zaczęli dzień od odwiedzin w Muzeum Powstania Warszawskiego. Najpierw odbyli spotkanie z dyrektorem, Janem Ołdakowskim, który podczas spotkania w audytorium Jana Jeziorańskiego opowiedział o idei, jaka przyświecała powstaniu Muzeum i czego młodzi liderzy mogą nauczyć się od Powstańców, a następnie zwiedzili Muzeum z przewodnikiem.

Jako największą trudność przy budowie muzeum Dyrektor wskazał ciężar połączenia ideowości muzeum ze jego skutecznością dotarcia do odbiorcy. Niewielu wierzyło w sukces nowej instytucji, jednak dziś muzeum jest jednym z najchętniej odwiedzanych instytucji dziedzictwa w Polsce. Dyrektor wspominał, że niezwykle istotne było dla niego, by historię Powstania opowiedzieć w sposób komunikatywny dla młodego odbiorcy. Twórcom muzeum niezwykle zależało na stworzeniu miejsca, do którego młodzież sama będzie chciała przychodzić – miejsca, które będzie antytezą wymuszonych szkolnych akademii ku pamięci. Podczas prac koncepcyjnych wiele poświęcono czasu na pracę ze specjalistami od psychologii, by wystawa zawierała jak największy ładunek emocjonalny. Młodzi mieli w muzeum odnaleźć coś, co jest dla nich nośne. Opowieść o Powstaniu zamierzano zbudować na opowieści o ludziach, którzy chcieli być wolni. Dyrektor wspominał, że jego zamiarem było by takie same emocje skupiające wokół flagi, jak skoki Małysza, budziły wydarzenia patriotyczne, udział we wspólnocie i jej poprawianiu. Ponadto by obraz powstania przestał być obrazem wyłącznie ruin, by nadać mu twarz powstańców. Z perspektywy dwudziestu lat istnienia muzeum Ołdakowski jest przekonany, że ten zamiar został osiągnięty.

Dyrektor wspominał również o kontakcie z powstańcami. Pokolenie Powstania, to pokolenie złamanych życiorysów przez doświadczenia wojny. Powstańcy to byli przyszli liderzy, którzy przegrali z totalitarną III Rzeszą.  Kształceni na budowniczych odrodzonej, wolnej Polski, musieli zderzyć się z próbą anihilacji własnego narodu przez Niemców. Kształtowali swoje charaktery przez opór wobec okupantów. Powstańcy mieli modus operandi, polegające na tym by być aktywnym na każdym poziomie życia, kładli nacisk na rozwój obywatelski ale i na przyjaźń, dziś są zsieciowani, pomagają sobie wzajemnie. Dyrektor wyraził przekonanie, że świat, w którym żyjemy kładzie największy nacisk na  osobowość. Jedynym wysiłkiem współczesnych jest udowodnienie światu, że ma się osobowość. Tymczasem powstańcy nie wiedzieli, czym jest osobowość, oni znali charakter. Charakter kształtuje się zmieniając świat i tworząc siebie poprzez bolesne konfrontacje z trudami życia. Powstańcy zdaniem Dyrektora, byli ze świata, w którym należało od siebie wymagać. Stąd ich siła do motywacji by zrobić coś dobrego. Tworząc muzeum, wspominał, staraliśmy się naśladować powstańców - nie oczekiwaliśmy, że świat nas zauważy, ale sami byliśmy zmotywowani by zmienić świat na lepsze. Na koniec Dyrektor skierował do młodych liderów radę, by ci kierowali się tylko tymi ideami, które są autentyczne.

Młodzi liderzy mieli okazję zadać dyrektorowi Janowi Ołdakowskiemu pytania. Interesowała ich koncepcja ekspozycji, dziękowali za archiwum, dzielili się tym, że Powstanie Warszawskie jest ważne dla ich tożsamości.

Po spotkaniu z dyrektorem Janem Ołdakowskim uczestnicy Szkoły Zimowej zwiedzali w dwóch grupach Muzeum z przewodnikiem. Wielu uczestników było w Muzeum Powstania Warszawskiego po raz pierwszy, wszyscy byli poruszeni dramatyczną historią powstańczej Warszawy i jej mieszkańców.

Po powrocie do hotelu przyszedł czas na pierwszą turę prezentacji, w których młodzi liderzy dzielili się opowieściami o realizacji projektów, opowiadali o sukcesach i trudnościach jakie napotkali w trakcie przeprowadzania dobrych zmian w swoich społecznościach. To co roku piękny moment – świadectwo jak wiele dobrego może zrobić młody lider, gdy ma do pomocy grupę wolontariuszy, serce otwarte na potrzeby innych i chęć działania, by zmieniać na lepsze świat wokół siebie.

Ostatnim akcentem dnia było spotkanie młodych liderów z Kateryną Sykhomlynova, która od lat zajmuje się działalnością publiczną i społeczną na Ukrainie. Od 2019 roku kierowała Świetlicą w Mariupolu, prowadzoną przez Fundację Świętego Mikołaja we współpracy z Maltańską Służbą Pomocy Ukrainie. Od 24 lutego 2022 roku podczas masowej inwazji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę, przez 20 dni przebywała w zablokowanym, otoczonym mieście Mariupol i jako ratownik – ochotnik szkoliła. Udzielała pomocy doraźnej oraz transportowała obywateli do placówek medycznych w mieście Mariupol.

Kateryna opowiadała młodym aktywistom jakie cechy powinien posiadać lider. Jej zdaniem lider bez ludzi to nie lider. Społecznik powinien wykazywać się charyzmą, wprowadzać pozytywną energię i prowadzić ludzi do działania. Młodzi aktywiści powinni posiadać umiejętności zarządzania zespołem, sztuki wypowiadania się, tak aby przemówić do ludzi.

Prelegentka w swoich wypowiedziach podkreślała wagę wiedzy. Zachęcała liderów do nauki, by móc wykorzystać zdobytą wiedzę w celu pomocy ludziom. Opowiadała o tym jak ona została liderem grupy w której działała. Jak sama wspomniała jej główną motywacją do rozpoczęcia wolontariatu była i jest chęć niesienia pomocy potrzebującym – rannym.

Nasz gość opowiadał również o wojennej sytuacji w Mariupolu. Prelegentka akcentowała to, że warto dokształcić się w temacie pierwszej pomocy, aby móc pomóc rannym czy zwyczajnie potrzebującym.  Kateryna opowiadała, że to co widać na filmach czy w książkach nie oddają tego jaki terror panuje naprawdę. Wspominała, że najgorsze widoki to te gdy widzisz poranionego człowieka i nawet nie wiesz jak mu pomóc, lub gdy widzisz zmarłych na ulicy i nie można ich pochować ponieważ nadal trwa walka.

Młodzi aktywiści zadawali wiele pytań odnośnie działalności i życie codziennego aktywistki. Nasza prelegentka bardzo chętnie i obszernie odpowiadała na pytania. Spotkanie było bardzo wzruszające i pełne emocji. Młodzi liderzy na pewno zapamiętają to spotkanie na długie lata.

Akademię Liderów możemy prowadzić także dzięki naszym darczyńcom, dla których tak jak dla nas ważny jest rozwój kolejnych pokoleń Polaków potrafiących i chcących być liderami wspólnych i ważnych spraw. Bardzo dziękujemy za to wsparcie!

Chcesz pomóc? Przekaż darowiznę: Fundacja Świętego Mikołaja

nr konta 64 2130 0004 2001 0299 9993 0001 z dopiskiem „darowizna na Akademię Liderów”.

Przekaż darowiznę, a my zamienimy ją w Stypendium św. Mikołaja

zima 15 v4
Przekaż cegiełkę na stypendium dla zdolnego dziecka z niezamożnej rodziny i wpłać
30
buzka 2 v2
Zostań Patronem rocznego stypendium dla zdolnego dziecka z niezamożnej rodziny i wpłać
3000
lato 7 v5
Ufunduj miesięczne stypendium dla zdolnego dziecka z niezamożnej rodziny i wpłać
300
buzka 3 v4
Wpisz poniżej kwotę wpłaty na stypendium dla zdolnego dziecka z niezamożnej rodziny
Operator płatności - Przelewy24 Operator płatności - PayPal
Przyjaciele Fundacji Świętego Mikołaja:
darczyncy indywidualni v2
logo Mikolaj
Radio357 logo kontra
LOGO M
MHP logoty dobry
ikea v2
PLD LOGO COLOR3x
pobrane
polska pomoc logo
Pepco logo RGB TAB
Logo OMEGA Pilzno v2
logo GrupoLAR v2
bialy prostokat v2
pepco AT
logoFDNT.png
fondation de france 1
logo pve dobra energia kwadrat cmyk
accenture logo
orange
tvp info male
PLAY S
T logo carrier surface rgb n
logo Heyah BK
Gazeta Kongresy logo
logotypyplusipolsat 1
Active citizens fund4x
2
AMS RED
promark serwis R
islogo
sks
HSBC logo
logo IG
logo 2
muzeum powstania warszawskiego
LOGOTYPY POWER v2
NIW PROO v2
logotypMSZ A kolor
Logo full kolor RGB
Active citizens fund4x v2
dar serca wersja podstawowa v2
Fundacja ARP rgb
frse v2
LOGO LIBRUS poziome duze v2
OCEN.logotyp na www
KMS logoOpt
kantar
Logo white JPEG TAK
widoczni logo
CF BLUE v2
77production v3
zpapieru 01
aria logo1
logovgi
librus logo
bos bank
bos fundacja
komitet pomocy dzieciom polskim
dyrektor szkoly winieta
Brewa logotyp
Filia czarny 300
literatura logo
logo Mamy Spiewamy
IMAS Logo 884 456px
3.2 CA Together supported by CA Foundation Logo
logo majewski v2
Polskie radio logo
Program 3 PR
logo radio new
logo PRK
logo radio lublin
logo radio lodz
Logo Polskie Radio Olsztyn
111 154741892710
pik
logo radio rzeszow
Radio Szczecin logotyp
logo v2
banner kampus
radio centrum logo czarne 01
logo muzyczne radio
Logo telezlom
Eyzee logo red black v2
logo euforma
81746010 1029034474118597 553683909372542976 o
positive red Wyjatkowy Prezent
SDA Znak Podstawowy
NAFTOR LOGO ZBIORNIK KOLOR
logo PAYTEL
logo
wprost logo bez obrysu rgb
SPAR H RGB 2
PLD LOGO COLOR3x v2
ursa
zielona sowa
gadzety reklamowe logo main 1 1
logo v3
redgetechblack
logo black sm
nwg logo2x
STABILO Logo 2019 RGB
TWB logo v2
PIB logo pion
STORCK Logo ab25mm RGB PM logo
logologo
insignis logo nowe final
thisisbio
pobrane v2
Pekao Fundacja Pole Ochronne CMYK 1
unum logo
JDP Logo v2
flow logo turkusowe tlo
prevoir
bosch v2
SONNEDIX COL RGB
Fundacja BNPP BL Q
allegro logo
MUFU
NCK logo poziom kolor RGB
JBL 3300x2550pix color22
novonordisk
LOTOS logo fundacja
logo GrupoLAR
logo rpm basic
CDP SA Logo Horizontal Black RGB
ZENTIVA LOGO