Święty Mikołaj z pomocą psychologiczną w polskich szkołach

Letni semestr w szkołach powoli już dobiega końca, a wraz z nim kończą się dofinansowane przez nas projekty psychologiczne w szkołach. W sumie, w tym roku szkolnym na to działanie przeznaczyliśmy ponad 475 000 zł. Pomoc dociera do ponad 4800 dzieci, 1700 rodziców i 200 nauczycieli. Na podsumowanie jeszcze przyjdzie czas, ale już dziś dzielimy się z Państwem informacjami, o tym co dobrego dzieje się w szkołach dzięki obecności Świętego Mikołaja.

W Szkole Podstawowej działającej przy Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapii w Łodzi bardzo poważnym problemem wśród uczniów jest skala samookaleczeń i zachowań autoagresyjnych, depresji, stanów lękowych, a nawet prób samobójczych. Trzy czwarte uczniów przyjmuje leki psychotropowe. Szkoła jest oczywiście nie dofinansowana. Dzięki dotacji od Fundacji Świętego Mikołaja w szkole zorganizowano dodatkowe popołudniowe konsultacje psychoterapeuty, od kilka miesięcy pracuje zespół interwencyjny prowadzony przez psychologa, pedagoga i wychowawcę, dzięki czemu można będzie przeprowadzić z rodzicami dzieci pełną oceny ich stanu i sytuacji. Dla uczennic zorganizowano warsztaty arte-terapeutyczne pozwalające ukoić emocje, ale także wyrazić je i w  bezpieczny sposób przetworzyć. 

Szkoła Podstawowa nr 361 z Warszawy działa na bardzo trudnym terenie, na obrzeżach Warszawy. W sumie liczy ok. 900 uczniów, wielu pochodzi z rodzin dysfunkcyjnych, sporo z nich posiada też orzeczenie o potrzebie nauczania specjalnego, a aż ok. 13% jest z doświadczeniem migracji. Szkoła jest miejscem spotkania dzieci o bardzo różnych trudnościach, doświadczeniach i potrzebach. Dzieci mają kłopoty z komunikowaniem swoich potrzeb i emocji. Rośnie przemoc rówieśnicza. Często obserwowane są przypadki obniżonego nastroju wśród dzieci i młodzieży oraz symptomy uzależnienia, trudności z koncentracją, wyrażaniem emocji w sposób konstruktywny. A w szkole niestety brakuje ekspertów. Dzięki wsparciu Fundacji Świętego Mikołaja udało się w zorganizować dla uczniów trening uważności i trening umiejętności społecznych, a także dodatkowe konsultacje psychologa dla uczniów oraz ich rodziców. 

IMG 20240523 135827

Szkoła w Trzemesznie zorganizowała natomiast warsztaty dla uczniów i oddzielnie dla ich rodziców na temat uzależnienia od nowych technologii, a niewielka szkoła w Windzie na mazurach profilaktyczne spotkania o uzależnieniach od alkoholu i narkotyków. 

Dzieje się dużo dobrego. Choć potrzeby są ogromne! Obecnie dzieci mierzą się z wieloma trudnościami. Według Raportu Rzecznika Praw Dziecka ok. 14% uczniów w Polsce wymaga znaczącej interwencji związanej z ich funkcjonowaniem psychicznym. Jest  to ok. 938 000 dzieci. Liczba śmierci samobójczych wśród nastolatków systematycznie rośnie. W 2023 roku prób samobójczych wśród młodzieży było już 2139 (Dane z Wojewódzkich Komend Policji). Niestety wciąż brakuje ekspertów i psychologów, a na wizytę u specjalisty trzeba czekać bardzo długo. Koszt terapii dla wielu polskich rodzin jest wyzwaniem. Według najnowszego raportu Poverty Watch blisko półtora miliona polskich dzieci żyje w ubóstwie. Takie rodziny nie są w stanie opłacić diagnozy i terapii dzieci u prywatnych specjalistów. 

Program pomocy psychologicznej Fundacji Świętego Mikołaja to nie tylko działania w szkołach. To także finansowanie terapii dzieciom w kryzysie psychicznym z niezamożnych rodzin, a także prowadzenie nieodpłatnych grup profesjonalnej superwizji dla szkolnych psychologów i pedagogów. O tym jak potrzebne jest prowadzenie takich grup i jak bardzo ich brakuje świadczą wypowiedzi uczestniczących w nich nauczycieli:

"Moja decyzja o udziale w superwizji była jedną z najbardziej trafionych i przemyślanych w kończącym się roku szkolnym. Korzystając z superwizji miałam możliwość analizowania przypadków, otrzymywania konstruktywnej informacji zwrotnej oraz rozwijania swoich umiejętności terapeutycznych, co sprawiło podniesienie świadczonych przeze mnie usług na jeszcze wyższy poziom."

"Psycholog i pedagog szkolny to często bardzo osamotniona funkcja w szkołach (ja jestem jedyna w mojej) - takie spotkania dają możliwość fachowej analizy najtrudniejszych spraw, w których nauczyciele bez przygotowania, mogą nie być wystarczającymi doradcami."

Dzięki naszym darczyńcom w sumie w tym roku szkolnym finansujemy działania profilaktyczne, terapeutyczne i interwencyjne w 28 szkołach. Prowadzimy także 4 nieodpłatne grupy superwizyjne dla szkolnych psychologów i finansujemy terapię indywidualną 50 dzieciom z niezamożnych rodzin.

>> Abyśmy mogli pomóc większej liczbie dzieci w kryzysie psychicznym potrzebna jest Państwa pomoc! Zbiórka na rzecz pomocy psychologicznej dla dzieci w kryzysie wciąż trwa. Jeżeli uważasz, że to ważny problem - pomóż i przekaż darowiznę. 

Odbiorca: Fundacja Świętego Mikołaja
ul. Przesmyckiego 40, 05-500 Piaseczno
Numer konta: 37 2130 0004 2001 0299 9993 0002
Tytuł przelewu: darowizna pomoc psychologiczna dla dzieci

ZDJĘCIA Z WARSZTATÓW PROFILAKTYCZNYCH W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 361 Z WARSZAWY

Przekaż darowiznę od serca na pomoc psychologiczną dla dzieci i młodzieży z Polski i z Ukrainy

Działam teraz! Wpłacam darowiznę na udział jednego dziecka w warsztatach profilaktycznych w wysokości
50
Wpłacam darowiznę na miesięczny udział dziecka w grupowych warsztatach terapeutycznych w wysokości
357
Przekazuję darowiznę na godzinną indywidualną sesję terapeutyczną w wysokości
100
buzka 3 v6
Pomagam i przekazuję darowiznę w innej kwocie, którą wpisuję samodzielnie poniżej
Operator płatności - Przelewy24 Operator płatności - PayPal
Przyjaciele Fundacji Świętego Mikołaja:
darczyncy indywidualni v2
logo Mikolaj
Radio357 logo kontra
LOGO M
MHP logoty dobry
ikea v2
PLD LOGO COLOR3x
pobrane
polska pomoc logo
Pepco logo RGB TAB
Logo OMEGA Pilzno v2
logo GrupoLAR v2
bialy prostokat v2
pepco AT
logoFDNT.png
fondation de france 1
logo pve dobra energia kwadrat cmyk
accenture logo
orange
tvp info male
PLAY S
T logo carrier surface rgb n
logo Heyah BK
Gazeta Kongresy logo
logotypyplusipolsat 1
Active citizens fund4x
2
AMS RED
promark serwis R
islogo
sks
HSBC logo
logo IG
logo 2
muzeum powstania warszawskiego
LOGOTYPY POWER v2
NIW PROO v2
logotypMSZ A kolor
Logo full kolor RGB
Active citizens fund4x v2
dar serca wersja podstawowa v2
Fundacja ARP rgb
frse v2
LOGO LIBRUS poziome duze v2
OCEN.logotyp na www
KMS logoOpt
kantar
Logo white JPEG TAK
widoczni logo
CF BLUE v2
77production v3
zpapieru 01
aria logo1
logovgi
librus logo
bos bank
bos fundacja
komitet pomocy dzieciom polskim
dyrektor szkoly winieta
Brewa logotyp
Filia czarny 300
literatura logo
logo Mamy Spiewamy
IMAS Logo 884 456px
3.2 CA Together supported by CA Foundation Logo
logo majewski v2
Polskie radio logo
Program 3 PR
logo radio new
logo PRK
logo radio lublin
logo radio lodz
Logo Polskie Radio Olsztyn
111 154741892710
pik
logo radio rzeszow
Radio Szczecin logotyp
logo v2
banner kampus
radio centrum logo czarne 01
logo muzyczne radio
Logo telezlom
Eyzee logo red black v2
logo euforma
81746010 1029034474118597 553683909372542976 o
positive red Wyjatkowy Prezent
SDA Znak Podstawowy
NAFTOR LOGO ZBIORNIK KOLOR
logo PAYTEL
logo
wprost logo bez obrysu rgb
SPAR H RGB 2
PLD LOGO COLOR3x v2
ursa
zielona sowa
gadzety reklamowe logo main 1 1
logo v3
redgetechblack
logo black sm
nwg logo2x
STABILO Logo 2019 RGB
TWB logo v2
PIB logo pion
STORCK Logo ab25mm RGB PM logo
logologo
insignis logo nowe final
thisisbio
pobrane v2
Pekao Fundacja Pole Ochronne CMYK 1
unum logo
JDP Logo v2
flow logo turkusowe tlo
prevoir
bosch v2
SONNEDIX COL RGB
Fundacja BNPP BL Q
allegro logo
MUFU
NCK logo poziom kolor RGB
JBL 3300x2550pix color22
novonordisk
LOTOS logo fundacja
logo GrupoLAR
logo rpm basic
CDP SA Logo Horizontal Black RGB
ZENTIVA LOGO