Solidarność, przyjaźń, relacje - czyli to, co słychać na Akademii Liderów

Za nami kolejne dni współpracy z młodymi liderami na szkole letniej Akademii Liderów, które można podsumować w trzech słowach: solidarność, przyjaźń i relacje. To właśnie tymi zagadnieniami w różny sposób i pod różnymi kątami zajmowaliśmy się w ostatnich 3 dniach na szkole letniej.

Za nami całodniowe warsztaty o byciu liderem i zarządzaniu zespołem, spotkanie z doświadczonym fundraiserem, który dzielił się wiedzą, spływ kajakowy, warsztat filozoficzny o przyjaźni i dobru wspólnym oraz fantastyczny wykład bp. prof. Jacka Grzybowskiego na temat idei „solidarności”.

Uczestników uczyliśmy jak budować dobry zespół i jak mu przewodzić. Przedpołudnie poświęciliśmy cechom dobrych liderów i tego jak szukać w sobie umiejętności, które już mamy, a jak radzić sobie z tym co jest dla nas trudne i czego nam jeszcze brakuje. Rozmawialiśmy też o motywacjach do działania i o tym, że każdego motywują inne rzeczy i lider musi pamiętać, o tym, że członkowie zespołu są różni i motywują ich różne rzeczy. W końcu sporo miejsca poświęciliśmy skutecznej komunikacji, w tym także jak delegować zadania i jak dawać dobrą informację zwrotną wolontariuszom zaangażowanym w projekty.

PXL 20240708 083422345

Warsztat fundraisingowy poprowadził Daniel Wardziński – ekspert Fundacji Świętego Mikołaja, który dzielił się swoją wiedzą z zakresu fundraisingu relacyjnego. Akademiści ćwiczyli umiejętność prezentacji projektów społecznych przed darczyńcami, a także dowiedzieli się jak budować z nimi relacji i poznali tajniki pracy fundraiserów.

W niedzielę odbył się spływ Czarną Nidą – była to chwila oddechu od intensywnych warsztatów, czas na kontakt z przyrodą i sobą nawzajem, a także przygoda.  Popołudniu Gabriela Dzierżanowska – młoda filozofka poprowadziła dyskusyjne spotkanie o przyjaźni w ujęciu Arystotelesa i dobru wspólnym w myśli Świętego Tomasza z Akwinu. Są to dla nas ważne tematy, które chcemy poruszać z młodymi liderami aby wspierać refleksję nad istotą działania z innymi i na rzecz innych.

Odwiedził nas także bp. prof. Jacek Grzybowski z inspirującym wykładem o idei solidarności. „Solidarność” jako koncepcja, idea, ale także doświadczenie praktyczne i rzeczywiste jest wyjątkowo polskie i możemy być z niego dumni. To doświadczenie domaga się jednak tego aby nie zostać zapomniane, ale w twórczy sposób przekształcane i analizowane dalej przez kolejne pokolenia. Pierwotnie słowo „solidarność” pochodzi z Francji jako koncepcja socjologiczna stworzenia społeczeństwa na poczuciu jedności bez kontekstu religijnego. Polskie doświadczenie „solidarności” jest jednak inne, bo przede wszystkim dotyczy rewolucji moralnej i głębokiego doświadczenia więzi i miłości społecznej.

Pierwsza „Solidarność”, a więc doświadczenie Sierpnia 1980 było pokojowym ruchem społecznym ludzi, którzy postanowili się przeciwstawić złu. Bardzo ważną rolę w kształtowaniu tego ruchu miała pielgrzymka Jana Pawła II do Polski rok wcześniej, a także doświadczenie przemocy, której doświadczyli Polacy od komunistów w poprzednich latach, w tym także w sposób szczególny w Trójmieście w 1970 roku. Biskup odwołał się do definicji prof. Zbigniewa Stawrowskiego, który solidarność rozumie jako etyczną więź spajającą ludzi wokół prawdy i dobra. Przywołał także ks. Tischnera, według którego najgłębsza solidarność to solidarność sumień. Solidarność była ruchem społecznym, stanowiącym konglomerat różnych idei, który stał się namacalną siłą zdolną odnowić życie społeczne. Ksiądz Biskup podkreślał także obywatelską siłę solidarności. „Wzbudzone w 1980 roku na Wybrzeżu pragnienie moralnej i politycznej odnowy sprawiło, że świadoma część społeczeństwa zapragnęła stać się podmiotem, a nie przedmiotem rozgrywających się dziejów” – mówił Biskup Grzybowski.

Od uczestników pojawiło się kilka pytań o przemiany społeczne po 1989 roku, w tym także o negatywny obecnie stosunek do osób zaangażowanych społecznie, o liberalizm oraz o koncepcję wojny sprawiedliwej.    

Akademia Liderów w 2024 roku prowadzona jest po raz 9. Program dofinansowany jest ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm Jutra".

Fundacja prowadzi Akademię  także dzięki hojności darczyńców indywidualnych, a stypendia dla uczestników ufundowała firma Pepco. Fundacja wciąż szuka nowych darczyńców, dla których inwestowanie w zaangażowaną społecznie młodzież w Polsce jest ważne.

Przekaż darowiznę, a my zamienimy ją w Stypendium św. Mikołaja

zima 15 v4
Przekaż cegiełkę na stypendium dla zdolnego dziecka z niezamożnej rodziny i wpłać
30
buzka 2 v2
Zostań Patronem rocznego stypendium dla zdolnego dziecka z niezamożnej rodziny i wpłać
3000
lato 7 v5
Ufunduj miesięczne stypendium dla zdolnego dziecka z niezamożnej rodziny i wpłać
300
buzka 3 v4
Wpisz poniżej kwotę wpłaty na stypendium dla zdolnego dziecka z niezamożnej rodziny
Operator płatności - Przelewy24 Operator płatności - PayPal
Przyjaciele Fundacji Świętego Mikołaja:
darczyncy indywidualni v2
logo Mikolaj
Radio357 logo kontra
LOGO M
MHP logoty dobry
ikea v2
PLD LOGO COLOR3x
pobrane
polska pomoc logo
Pepco logo RGB TAB
Logo OMEGA Pilzno v2
logo GrupoLAR v2
bialy prostokat v2
pepco AT
logoFDNT.png
fondation de france 1
logo pve dobra energia kwadrat cmyk
accenture logo
orange
tvp info male
PLAY S
T logo carrier surface rgb n
logo Heyah BK
Gazeta Kongresy logo
logotypyplusipolsat 1
Active citizens fund4x
2
AMS RED
promark serwis R
islogo
sks
HSBC logo
logo IG
logo 2
muzeum powstania warszawskiego
LOGOTYPY POWER v2
NIW PROO v2
logotypMSZ A kolor
Logo full kolor RGB
Active citizens fund4x v2
dar serca wersja podstawowa v2
Fundacja ARP rgb
frse v2
LOGO LIBRUS poziome duze v2
OCEN.logotyp na www
KMS logoOpt
kantar
Logo white JPEG TAK
widoczni logo
CF BLUE v2
77production v3
zpapieru 01
aria logo1
logovgi
librus logo
bos bank
bos fundacja
komitet pomocy dzieciom polskim
dyrektor szkoly winieta
Brewa logotyp
Filia czarny 300
literatura logo
logo Mamy Spiewamy
IMAS Logo 884 456px
3.2 CA Together supported by CA Foundation Logo
logo majewski v2
Polskie radio logo
Program 3 PR
logo radio new
logo PRK
logo radio lublin
logo radio lodz
Logo Polskie Radio Olsztyn
111 154741892710
pik
logo radio rzeszow
Radio Szczecin logotyp
logo v2
banner kampus
radio centrum logo czarne 01
logo muzyczne radio
Logo telezlom
Eyzee logo red black v2
logo euforma
81746010 1029034474118597 553683909372542976 o
positive red Wyjatkowy Prezent
SDA Znak Podstawowy
NAFTOR LOGO ZBIORNIK KOLOR
logo PAYTEL
logo
wprost logo bez obrysu rgb
SPAR H RGB 2
PLD LOGO COLOR3x v2
ursa
zielona sowa
gadzety reklamowe logo main 1 1
logo v3
redgetechblack
logo black sm
nwg logo2x
STABILO Logo 2019 RGB
TWB logo v2
PIB logo pion
STORCK Logo ab25mm RGB PM logo
logologo
insignis logo nowe final
thisisbio
pobrane v2
Pekao Fundacja Pole Ochronne CMYK 1
unum logo
JDP Logo v2
flow logo turkusowe tlo
prevoir
bosch v2
SONNEDIX COL RGB
Fundacja BNPP BL Q
allegro logo
MUFU
NCK logo poziom kolor RGB
JBL 3300x2550pix color22
novonordisk
LOTOS logo fundacja
logo GrupoLAR
logo rpm basic
CDP SA Logo Horizontal Black RGB
ZENTIVA LOGO