Za nami kolejne dni współpracy z młodymi liderami na szkole letniej Akademii Liderów, które można podsumować w trzech słowach: solidarność, przyjaźń i relacje. To właśnie tymi zagadnieniami w różny sposób i pod różnymi kątami zajmowaliśmy się w ostatnich 3 dniach na szkole letniej.
Za nami całodniowe warsztaty o byciu liderem i zarządzaniu zespołem, spotkanie z doświadczonym fundraiserem, który dzielił się wiedzą, spływ kajakowy, warsztat filozoficzny o przyjaźni i dobru wspólnym oraz fantastyczny wykład bp. prof. Jacka Grzybowskiego na temat idei „solidarności”.
Uczestników uczyliśmy jak budować dobry zespół i jak mu przewodzić. Przedpołudnie poświęciliśmy cechom dobrych liderów i tego jak szukać w sobie umiejętności, które już mamy, a jak radzić sobie z tym co jest dla nas trudne i czego nam jeszcze brakuje. Rozmawialiśmy też o motywacjach do działania i o tym, że każdego motywują inne rzeczy i lider musi pamiętać, o tym, że członkowie zespołu są różni i motywują ich różne rzeczy. W końcu sporo miejsca poświęciliśmy skutecznej komunikacji, w tym także jak delegować zadania i jak dawać dobrą informację zwrotną wolontariuszom zaangażowanym w projekty.
Warsztat fundraisingowy poprowadził Daniel Wardziński – ekspert Fundacji Świętego Mikołaja, który dzielił się swoją wiedzą z zakresu fundraisingu relacyjnego. Akademiści ćwiczyli umiejętność prezentacji projektów społecznych przed darczyńcami, a także dowiedzieli się jak budować z nimi relacji i poznali tajniki pracy fundraiserów.
W niedzielę odbył się spływ Czarną Nidą – była to chwila oddechu od intensywnych warsztatów, czas na kontakt z przyrodą i sobą nawzajem, a także przygoda. Popołudniu Gabriela Dzierżanowska – młoda filozofka poprowadziła dyskusyjne spotkanie o przyjaźni w ujęciu Arystotelesa i dobru wspólnym w myśli Świętego Tomasza z Akwinu. Są to dla nas ważne tematy, które chcemy poruszać z młodymi liderami aby wspierać refleksję nad istotą działania z innymi i na rzecz innych.
Odwiedził nas także bp. prof. Jacek Grzybowski z inspirującym wykładem o idei solidarności. „Solidarność” jako koncepcja, idea, ale także doświadczenie praktyczne i rzeczywiste jest wyjątkowo polskie i możemy być z niego dumni. To doświadczenie domaga się jednak tego aby nie zostać zapomniane, ale w twórczy sposób przekształcane i analizowane dalej przez kolejne pokolenia. Pierwotnie słowo „solidarność” pochodzi z Francji jako koncepcja socjologiczna stworzenia społeczeństwa na poczuciu jedności bez kontekstu religijnego. Polskie doświadczenie „solidarności” jest jednak inne, bo przede wszystkim dotyczy rewolucji moralnej i głębokiego doświadczenia więzi i miłości społecznej.
Pierwsza „Solidarność”, a więc doświadczenie Sierpnia 1980 było pokojowym ruchem społecznym ludzi, którzy postanowili się przeciwstawić złu. Bardzo ważną rolę w kształtowaniu tego ruchu miała pielgrzymka Jana Pawła II do Polski rok wcześniej, a także doświadczenie przemocy, której doświadczyli Polacy od komunistów w poprzednich latach, w tym także w sposób szczególny w Trójmieście w 1970 roku. Biskup odwołał się do definicji prof. Zbigniewa Stawrowskiego, który solidarność rozumie jako etyczną więź spajającą ludzi wokół prawdy i dobra. Przywołał także ks. Tischnera, według którego najgłębsza solidarność to solidarność sumień. Solidarność była ruchem społecznym, stanowiącym konglomerat różnych idei, który stał się namacalną siłą zdolną odnowić życie społeczne. Ksiądz Biskup podkreślał także obywatelską siłę solidarności. „Wzbudzone w 1980 roku na Wybrzeżu pragnienie moralnej i politycznej odnowy sprawiło, że świadoma część społeczeństwa zapragnęła stać się podmiotem, a nie przedmiotem rozgrywających się dziejów” – mówił Biskup Grzybowski.
Od uczestników pojawiło się kilka pytań o przemiany społeczne po 1989 roku, w tym także o negatywny obecnie stosunek do osób zaangażowanych społecznie, o liberalizm oraz o koncepcję wojny sprawiedliwej.
Akademia Liderów w 2024 roku prowadzona jest po raz 9. Program dofinansowany jest ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm Jutra".
Fundacja prowadzi Akademię także dzięki hojności darczyńców indywidualnych, a stypendia dla uczestników ufundowała firma Pepco. Fundacja wciąż szuka nowych darczyńców, dla których inwestowanie w zaangażowaną społecznie młodzież w Polsce jest ważne.