Rozpoczęła się Szkoła Letnia Akademii Liderów

Wyjątkowo zaangażowana społecznie młodzież rozpoczęła właśnie 10-dniowe szkolenie w ramach Akademii Liderów Fundacji Świętego Mikołaja. 31 wyjątkowych młodych społeczników (w wieku 16-20 lat) wyłonionych w ogólnopolskiej rekrutacji będzie uczyć się jak prowadzić własne projekty społeczne i stawać się prawdziwymi liderami zmian w swoich miejscowościach. I choć wielu badaczy mówi o pokoleniu Z jako o pokoleniu „nowych nihilistów”, są w Polsce młode osoby chcące brać odpowiedzialność za wspólne sprawy i pomagać osobom potrzebującym. I te osoby właśnie spotkały się na szkole letniej Akademii Liderów.

Bezpłatna 10–dniowa szkoła letnia Akademii Liderów odbywa się w tym roku od 1 – 10 lipca w Karczówce koło Kielc. Fundacja Świętego Mikołaja dla uczestników zaplanowała szereg warsztatów, szkoleń i spotkań, dzięki którym młodzi liderzy będą gotowi do przeprowadzenia jesienią pierwszych autorskich projektów społecznych w swoich miejscowościach. Młodzież uczyć się będzie badania potrzeb odbiorców, stawiania realnych celów, budowania harmonogramów projektowych, zarządzania, motywowania zespołu i dzielenia pracy, komunikacji i negocjacji, tworzenia prezentacji i wystąpień publicznych, a także fundraisingu. Wszystko po to aby być gotowym do realizacji własnych autorskich projektów społecznych, obywatelskich, historycznych,  na rzecz potrzebujących lub środowiska naturalnego w swoich miejscowościach.

Pierwszy dzień wyjazdu rozpoczął się od miłego powitania uczestników docierających do Karczówki. Każdy otrzymał koszulkę, identyfikator, worek z prezentami od Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz podręcznik.

Wykład inauguracyjny wygłosił profesor Marek Cichocki. Naucz się widzieć świat inaczej, bo są rzeczy ważniejsze od miłości własnej. Każdy człowiek staje w obliczu decyzji – wybrać miłość własną czy rzeczy większe od nas”.

Profesor na przykładzie życia Rafała Lemkina przedstawił obraz człowieka, który poświęcił swoje życie walce o sprawiedliwość. Rafał Lemkin, przed II wojną światową uznany adwokat, w czasie wojny zmuszony był uciekać z Polski. Trafił do Stanów Zjednoczonych, gdzie poświęcił się badaniu i opisywaniu zbrodni wojennych dokonywanych przez Niemców i Rosjan w Europie Wschodniej. Jest autorem pojęcia „ludobójstwo”.

Po zakończeniu II wojny światowej postanowił działać na rzecz zmiany prawa międzynarodowego, dzięki jego wysiłkom powstała oddzielna międzynarodowa konwencja o ściąganiu zbrodni ludobójstwa. Celem życia Lemkin uczynił walkę o sprawiedliwość, mimo, że zapłacił za swoją działalność wysoką cenę – porzucenie kariery adwokackiej, zawiść środowiska prawniczego, poważne problemy finansowe.

Profesor Cichocki mówił, że postawy takie jak postawa Lemkina są tym, co przywraca nadzieję. Lemkin swoim życiem dał świadectwo pewnym wartościom – prawdzie i sprawiedliwości. Dzięki ludziom, którzy widzą sprawy ważne i są gotowi dla nich poświęcać życie świat jest wciąż dobrym miejscem.

W pierwszym dniu szkolenia liderskiego, profesor zachęcał młodych, by będąc liderem stale zadawać sobie pytanie  - dlaczego w ogóle chcę coś robić, po co? W przewodzeniu ludźmi musi o coś chodzić, musi tam być jakąś treść, idea, sprawa. Inaczej liderstwo zamienia się w narzędzie władzy.

Profesor zachęcał, żeby w swoich działaniach uczestnicy pamiętali, że są rzeczy od nas większe - od nas wszystkich i od każdego z nas z osobna, i tylko na nich warto się koncentrować. Uczestnicy dowiedzieli się, że w życiu chodzi o wysiłek i odwagę, by robić to, co trzeba. Profesor wyraził zrozumienie dla słabości ludzkiej natury, ale zaznaczył, że "prawdziwa sztuką jest przekraczanie własnego egoizmu". Poruszeni opowieścią zakończyliśmy pierwszy dzień Akademii.

Co oferuje Akademia Liderów 2024?

- 10-dniowa szkoła letnia w terminie 1-10 lipca 2024;

- Tutoring na czas realizacji autorskiego projektu: Po zakończeniu szkoły letniej, w okresie od sierpnia do listopada 2024 roku, uczestnicy będą mieli szansę skupić się na realizacji własnego autorskiego projektu przy wsparciu doświadczonych tutorów;

- Roczne stypendium w wysokości 3000 zł na rozwój pasji i talentów młodych liderów;

- 4-dniowa szkoła zimowa: Na zakończenie, w grudniu uczestnicy spotkają się na 4-dniowej szkole zimowej, podczas której będą mieli możliwość podsumowania swoich działań.

Akademia Liderów w 2024 roku prowadzona jest po raz 9. Program dofinansowany jest ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm Jutra". Fundacja prowadzi Akademię  także dzięki hojności darczyńców indywidualnych, a stypendia dla uczestników ufundowała firma Pepco. Fundacja wciąż szuka nowych darczyńców, dla których inwestowanie w zaangażowaną społecznie młodzież w Polsce jest ważne.

Więcej informacji na www.mikolaj.org.pl/akademia

Wakacje nie dla leniuchów! Wspieramy aktywną młodzież!

lato 1 v2
Cegiełka na projekty Akademii Liderów
50
lato 7 v2
Funduję jeden dzień Szkoły Letniej
100
lato 5 v2
Pełny kurs i stypendium dla jednego Akademisty
10000
buzia2
Chcę wpłacić cegiełkę na wakacje w innej kwocie i wpisuję ją samodzielnie poniżej
Operator płatności - Przelewy24 Operator płatności - PayPal
Przyjaciele Fundacji Świętego Mikołaja:
darczyncy indywidualni v2
logo Mikolaj
Radio357 logo kontra
LOGO M
MHP logoty dobry
ikea v2
PLD LOGO COLOR3x
pobrane
polska pomoc logo
Pepco logo RGB TAB
Logo OMEGA Pilzno v2
logo GrupoLAR v2
bialy prostokat v2
pepco AT
logoFDNT.png
fondation de france 1
logo pve dobra energia kwadrat cmyk
accenture logo
orange
tvp info male
PLAY S
T logo carrier surface rgb n
logo Heyah BK
Gazeta Kongresy logo
logotypyplusipolsat 1
Active citizens fund4x
2
AMS RED
promark serwis R
islogo
sks
HSBC logo
logo IG
logo 2
muzeum powstania warszawskiego
LOGOTYPY POWER v2
NIW PROO v2
logotypMSZ A kolor
Logo full kolor RGB
Active citizens fund4x v2
dar serca wersja podstawowa v2
Fundacja ARP rgb
frse v2
LOGO LIBRUS poziome duze v2
OCEN.logotyp na www
KMS logoOpt
kantar
Logo white JPEG TAK
widoczni logo
CF BLUE v2
77production v3
zpapieru 01
aria logo1
logovgi
librus logo
bos bank
bos fundacja
komitet pomocy dzieciom polskim
dyrektor szkoly winieta
Brewa logotyp
Filia czarny 300
literatura logo
logo Mamy Spiewamy
IMAS Logo 884 456px
3.2 CA Together supported by CA Foundation Logo
logo majewski v2
Polskie radio logo
Program 3 PR
logo radio new
logo PRK
logo radio lublin
logo radio lodz
Logo Polskie Radio Olsztyn
111 154741892710
pik
logo radio rzeszow
Radio Szczecin logotyp
logo v2
banner kampus
radio centrum logo czarne 01
logo muzyczne radio
Logo telezlom
Eyzee logo red black v2
logo euforma
81746010 1029034474118597 553683909372542976 o
positive red Wyjatkowy Prezent
SDA Znak Podstawowy
NAFTOR LOGO ZBIORNIK KOLOR
logo PAYTEL
logo
wprost logo bez obrysu rgb
SPAR H RGB 2
PLD LOGO COLOR3x v2
ursa
zielona sowa
gadzety reklamowe logo main 1 1
logo v3
redgetechblack
logo black sm
nwg logo2x
STABILO Logo 2019 RGB
TWB logo v2
PIB logo pion
STORCK Logo ab25mm RGB PM logo
logologo
insignis logo nowe final
thisisbio
pobrane v2
Pekao Fundacja Pole Ochronne CMYK 1
unum logo
JDP Logo v2
flow logo turkusowe tlo
prevoir
bosch v2
SONNEDIX COL RGB
Fundacja BNPP BL Q
allegro logo
MUFU
NCK logo poziom kolor RGB
JBL 3300x2550pix color22
novonordisk
LOTOS logo fundacja
logo GrupoLAR
logo rpm basic
CDP SA Logo Horizontal Black RGB
ZENTIVA LOGO