Wyjątkowo zaangażowana społecznie młodzież rozpoczęła właśnie 10-dniowe szkolenie w ramach Akademii Liderów Fundacji Świętego Mikołaja. 31 wyjątkowych młodych społeczników (w wieku 16-20 lat) wyłonionych w ogólnopolskiej rekrutacji będzie uczyć się jak prowadzić własne projekty społeczne i stawać się prawdziwymi liderami zmian w swoich miejscowościach. I choć wielu badaczy mówi o pokoleniu Z jako o pokoleniu „nowych nihilistów”, są w Polsce młode osoby chcące brać odpowiedzialność za wspólne sprawy i pomagać osobom potrzebującym. I te osoby właśnie spotkały się na szkole letniej Akademii Liderów.
Bezpłatna 10–dniowa szkoła letnia Akademii Liderów odbywa się w tym roku od 1 – 10 lipca w Karczówce koło Kielc. Fundacja Świętego Mikołaja dla uczestników zaplanowała szereg warsztatów, szkoleń i spotkań, dzięki którym młodzi liderzy będą gotowi do przeprowadzenia jesienią pierwszych autorskich projektów społecznych w swoich miejscowościach. Młodzież uczyć się będzie badania potrzeb odbiorców, stawiania realnych celów, budowania harmonogramów projektowych, zarządzania, motywowania zespołu i dzielenia pracy, komunikacji i negocjacji, tworzenia prezentacji i wystąpień publicznych, a także fundraisingu. Wszystko po to aby być gotowym do realizacji własnych autorskich projektów społecznych, obywatelskich, historycznych, na rzecz potrzebujących lub środowiska naturalnego w swoich miejscowościach.
Pierwszy dzień wyjazdu rozpoczął się od miłego powitania uczestników docierających do Karczówki. Każdy otrzymał koszulkę, identyfikator, worek z prezentami od Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz podręcznik.
Wykład inauguracyjny wygłosił profesor Marek Cichocki. Naucz się widzieć świat inaczej, bo są rzeczy ważniejsze od miłości własnej. Każdy człowiek staje w obliczu decyzji – wybrać miłość własną czy rzeczy większe od nas”.
Profesor na przykładzie życia Rafała Lemkina przedstawił obraz człowieka, który poświęcił swoje życie walce o sprawiedliwość. Rafał Lemkin, przed II wojną światową uznany adwokat, w czasie wojny zmuszony był uciekać z Polski. Trafił do Stanów Zjednoczonych, gdzie poświęcił się badaniu i opisywaniu zbrodni wojennych dokonywanych przez Niemców i Rosjan w Europie Wschodniej. Jest autorem pojęcia „ludobójstwo”.
Po zakończeniu II wojny światowej postanowił działać na rzecz zmiany prawa międzynarodowego, dzięki jego wysiłkom powstała oddzielna międzynarodowa konwencja o ściąganiu zbrodni ludobójstwa. Celem życia Lemkin uczynił walkę o sprawiedliwość, mimo, że zapłacił za swoją działalność wysoką cenę – porzucenie kariery adwokackiej, zawiść środowiska prawniczego, poważne problemy finansowe.
Profesor Cichocki mówił, że postawy takie jak postawa Lemkina są tym, co przywraca nadzieję. Lemkin swoim życiem dał świadectwo pewnym wartościom – prawdzie i sprawiedliwości. Dzięki ludziom, którzy widzą sprawy ważne i są gotowi dla nich poświęcać życie świat jest wciąż dobrym miejscem.
W pierwszym dniu szkolenia liderskiego, profesor zachęcał młodych, by będąc liderem stale zadawać sobie pytanie - dlaczego w ogóle chcę coś robić, po co? W przewodzeniu ludźmi musi o coś chodzić, musi tam być jakąś treść, idea, sprawa. Inaczej liderstwo zamienia się w narzędzie władzy.
Profesor zachęcał, żeby w swoich działaniach uczestnicy pamiętali, że są rzeczy od nas większe - od nas wszystkich i od każdego z nas z osobna, i tylko na nich warto się koncentrować. Uczestnicy dowiedzieli się, że w życiu chodzi o wysiłek i odwagę, by robić to, co trzeba. Profesor wyraził zrozumienie dla słabości ludzkiej natury, ale zaznaczył, że "prawdziwa sztuką jest przekraczanie własnego egoizmu". Poruszeni opowieścią zakończyliśmy pierwszy dzień Akademii.
Co oferuje Akademia Liderów 2024?
- 10-dniowa szkoła letnia w terminie 1-10 lipca 2024;
- Tutoring na czas realizacji autorskiego projektu: Po zakończeniu szkoły letniej, w okresie od sierpnia do listopada 2024 roku, uczestnicy będą mieli szansę skupić się na realizacji własnego autorskiego projektu przy wsparciu doświadczonych tutorów;
- Roczne stypendium w wysokości 3000 zł na rozwój pasji i talentów młodych liderów;
- 4-dniowa szkoła zimowa: Na zakończenie, w grudniu uczestnicy spotkają się na 4-dniowej szkole zimowej, podczas której będą mieli możliwość podsumowania swoich działań.
Akademia Liderów w 2024 roku prowadzona jest po raz 9. Program dofinansowany jest ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm Jutra". Fundacja prowadzi Akademię także dzięki hojności darczyńców indywidualnych, a stypendia dla uczestników ufundowała firma Pepco. Fundacja wciąż szuka nowych darczyńców, dla których inwestowanie w zaangażowaną społecznie młodzież w Polsce jest ważne.
Więcej informacji na www.mikolaj.org.pl/akademia