Rozpoczęła się 4. edycja Akademii Liderów Fundacji Świętego Mikołaja

Rozpoczęła się 4. edycja Akademii Liderów Fundacji Świętego Mikołaja. W Parku Wolności Muzeum Powstania Warszawskiego oficjalnego otwarcia szkoły letniej dokonali przedstawiciele fundacji w obecności tegorocznych stypendystów oraz absolwentów poprzednich edycji.

Dlaczego właśnie Muzeum Powstania Warszawskiego i Park Wolności? Musimy na wstępie uświadomić sobie, że żyjemy wśród duchów – rozpoczął Dariusz Karłowicz, prezes Fundacji Świętego Mikołaja. Odyseusz, aby wrócić do domu, musiał najpierw zstąpić do Hadesu. Nie po to przecież, by w sensie dosłownym zapytać błąkających się tam dusz o drogę, lecz po to, by znaleźć odpowiedź na pytanie kim jest, skąd przychodzi i dokąd zmierza. Park Wolności w Muzeum Powstania Warszawskiego jest właśnie tym miejscem, w którym możemy wsłuchać się w głos naszych duchów i rozpoznać, co było istotne dla naszych przodków. I my potrzebujemy dowiedzieć się w ten sposób czegoś o sobie.

4 format 15 x 21 w muzeum PW

Fakt, że jesteśmy w tym miejscu, dzielimy się naszymi planami i projektami świadczy o tym, że jesteśmy wolni. Istotą wolności jest zaś możliwość poświęcania się temu, co jest dla nas ważne. Niewolnik – kontynuował Karłowicz – robi to, co mu zostanie nakazane, jest głuchy na głos swoich duchów. Dlatego właśnie nasi przodkowie uznali, że nie warto jest żyć takim życiem, że lepiej narazić się na śmierć, niż na postępowanie wbrew sobie i swoim duchom. Chwycili za broń; mogli, świadomi swoich strat, odłożyć ją w każdej chwili, po tygodniu, po dwóch… Walczyli jednak przez 63 dni. Nie dlatego, że byli samobójcami czy szaleńcami, a dlatego, że ich przywiązanie do wolności silniejsze było niż przywiązanie do życia – podsumował.

Czy jednak tylko ludzie wielcy, znani, piastujący wysokie stanowiska mogą zajmować się sprawami ważnymi? Oczywiście, często wydaje się nam, że sami możemy bardzo niewiele. Widzimy przed sobą mur i zakładamy, że nie będziemy w stanie go przekroczyć. Tymczasem jakże często okazuje się, że te mury są z dykty, a za nimi mieszkają ludzie gotowi pomóc nam w jego obaleniu – wyjaśnił. Nie namawiam was do nieroztropności, nie każdą ścianę można zburzyć – podkreślił, powołując się na Arystotelesa i podstawowe zasady budownictwa – Niemniej mądrością człowieka wolnego jest świadomość, że rzeczywistość jest plastyczna. Niewola zaczyna się w momencie, gdy komuś uda się przekonać nas o niemożności życia w wolności. Droga wolności jednak nie jest zwykle drogą najłatwiejszą ani najprzyjemniejszą; tym bardziej, że człowiek wolny lub dążący do oswobodzenia jest niewolnikom wyjątkowo niemiły, toteż nierzadko, w miarę swoich możliwości, usiłują oni zaszkodzić mu lub uprzykrzyć życie. Wtedy niezbędni stają się przyjaciele. To właśnie dzięki nim łatwiej jest pokonać trudności i lęk. 

Wolność, odwaga i przyjaźń są więc tymi narzędziami, bez których nie da się zrobić wyłomu w żadnym murze. To jednak nie wszystko; konieczne jest również opanowanie pewnych umiejętności, z których najważniejsze są zdolność zarządzania oraz współpracy, czyli, mówiąc najogólniej, optymalnego rozporządzania wspólnymi siłami. Taki jest więc cel Akademii – pomóc w postawieniu pierwszych kroków i wskazać dalsze możliwości, jak również rozwinąć swoje umiejętności pod fachowym okiem doświadczonych tutorów.

Czy udział w szkole letniej Akademii Liderów pomoże wam w pracy zawodowej, w karierze, w osiąganiu celów? Nie wiem – pewnie tak. Ale przede wszystkim pomoże wam w byciu wolnymi, byście nie ugięli się pod ciężarem trudów. Oby nie tak poważnych, jakich doświadczyli powstańcy – zakończył Dariusz Karłowicz.

Po oficjalnym otwarciu młodzi liderzy zwiedzili z przewodnikiem Muzeum Powstania Warszawskiego, zaś wieczorem z młodzieżą spotka się Piotr Dardziński – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Szkoła Letnia Akademii Liderów potrwa 10 dni.

Podaruj Stypendium św. Mikołaja ❤

zima 15 v4
Wiem, że stypendium jest szansą na lepszą przyszłość. Wpłacam, ile mogę.
20 zł
lato 1 v5
Chcę zostać Patronem wybranego ucznia lub uczennicy i podarować roczne stypendium.
2000 zł
lato 7 v5
Przekazuję darowiznę na miesięczne stypendium dla uzdolnionego dziecka.
200 zł
Operator płatności - Przelewy24
Przyjaciele Fundacji Świętego Mikołaja:
darczyncy indywidualni v2
Program 3 PR
dar serca wersja podstawowa
Fundacja ARP rgb v2
NIW PROO v2
LOGOTYPY POWER v2
ok 2x logo intersys srl san donato
PARP Grupa PFR logo RGB male
orange
Lapka 34
tvp info male
PLAY S
PLUS logo nowe2010
Wargacka Sonia Colouredlogo 07
T Logo bez Sloganu B+M 1
2
muzeum powstania warszawskiego
dar serca wersja podstawowa v2
Fundacja ARP rgb
frse v2
LOGO LIBRUS poziome duze v2
bialy prostokat v2
sks
promark serwis R
KMS logoOpt
logo sage
accenture logo
kantar
Logo white JPEG TAK
widoczni logo
IKEA
C F logo
77production v3
zpapieru 01
aria logo1
logovgi
bos bank
bos fundacja
komitet pomocy dzieciom polskim
3.2 CA Together supported by CA Foundation Logo
IMAS Logo 884 456px
logo majewski v2
logo radio lodz
Logo Polskie Radio Olsztyn
pik
Polskie radio logo
logo v2
logo radio lublin
banner kampus
radio centrum logo czarne 01
logo muzyczne radio