ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ: Relacja ze szkoły letniej Akademii Liderów

Szkoła letnia Akademii Liderów w Opactwie Benedyktynów w Tyńcu dobiegła końca. Za nami wyjątkowe, bardzo intensywne i twórcze 10 dni pracy z młodymi liderami.

Akademia Liderów to bardzo ważny program Fundacji Świętego Mikołaja, prowadzony już od 2015 roku. Akademię powołaliśmy po to, by wyszukiwać i kształcić wyjątkowo zaangażowaną młodzież w wieku 16-20 lat do pełnienia ról liderskich w swoich społecznościach lokalnych, a w przyszłości angażowania się w organizację życia publicznego Polski.

Do udziału w Akademii zaprosiliśmy 30 młodych osób wyłonionych wiosną w procesie rekrutacji. Młodzi liderzy na szkołę letnią przyjechali ze swoimi pomysłami na autorskie projekty społeczne, które chcieliby prowadzić w swoich miejscowościach. 

020A8344
Fot. Małgorzata Rutkiewicz

Celem szkoły letniej jest przygotowanie młodzieży do przeprowadzenia projektów jak najlepiej. Podczas wyjazdu pracowaliśmy warsztatowo zarówno nad samymi pomysłami na projekty, jak i nad kompetencjami liderskimi młodzieży, umiejętnością zarządzania zespołem, pozyskiwania partnerów, gromadzenia środków finansowych itp. Każdy uczestnik mógł przyjrzeć się swoim pomysłom, skonfrontować je z grupą i dopracować w oparciu o poznane na warsztatach narzędzia.

W ten sposób jesteśmy przekonani, że młodzież wyjeżdżając z Tyńca jest gotowa do działania. Jeden z uczestników tak podsumował wyjazd: "Szkoła letnia była dla mnie bardzo ciekawym doświadczeniem. Nigdy wcześniej nie brałem udziału w tak dobrze zorganizowanych zajęciach. Wykłady pomimo intensywności spowodowały mi ogromną radość i bardzo wiele się nauczyłem!"

Każdy z uczestników został poddany także analizie Extended DISK i otrzymał raport z omówieniem indywidulanego profilu komunikacyjnego. Ze swoim tutorem mógł omówić jak wrodzone i nabyte cechy może wykorzystać przy budowaniu zespołu i prowadzeniu projektu. 

Chcąc rozwijać nie tylko kompetencje młodzieży, ale także charaktery i wiedzę oraz budzić refleksję nad kwestiami zaangażowania obywatelskiego, odpowiedzialności, służby i tożsamości, na szkołę letnią zaprosiliśmy także gości specjalnych, którzy dzielili się swoim doświadczeniem, prowadzili wykłady i debaty. Akademiści mogli porozmawiać z Jadwigą Emilewicz - posłanką na Sejm RP, profesorem Markiem Cichockim - filozofem, bp Jackiem Grzybowskim, a także z wolontariuszami z sieci European Heritage Volunteers. 

Ważnym elementem Akademii jest integracja młodych, aktywnych osób z różnych zakątków Polski. Dzięki wspólnej intensywnej pracy podczas szkoły letniej zawiązane relacje i przyjaźnie mają szanse przetrwać wiele lat i stają się ważnym kapitałem na przyszłe życie. Potwierdzają to słowa jednej z uczestniczek: "Niezwykli w Akademii byli ludzie. Każdy uczestnik ma swoją pasję i gdy o niej opowiada widać jak błyszczą mu się oczy. Pierwszy raz z fascynacją słuchałam o polityce, historii czy muzyce. 10 dni minęło nadzwyczaj szybko w świetnej atmosferze, pełnej wzajemnego wsparcia i nadziei, że młodzi ludzie mogą zmieniać świat."

Przed akademistami teraz czas własnego działania - realizacji projektów w swoich miejscowościach. Każdy z nich objęty zostanie mentoringiem, a także otrzyma roczne stypendium na rozwój pasji i talentów. Spotkamy się znów wspólnie w grudniu aby podsumować zrealizowane przez młodzież projekty i wyciągnąć wnioski do dalszej pracy.  

 W 2021 roku projekt jest realizowany z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy, Finansowanego z Funduszy EOG. 

Jednym kliknięciem zmień życie dziecka

zima 15 v4
Przekaż cegiełkę na stypendium dla zdolnego dziecka z niezamożnej rodziny i wpłać
20 zł
buzka 2 v2
Zostań Patronem rocznego stypendium dla zdolnego dziecka z niezamożnej rodziny i wpłać
2000 zł
lato 7 v5
Ufunduj miesięczne stypendium dla zdolnego dziecka z niezamożnej rodziny i wpłać
200 zł
buzka 3 v4
Wpisz poniżej kwotę wpłaty na stypendium dla zdolnego dziecka z niezamożnej rodziny
Operator płatności - Przelewy24
Przyjaciele Fundacji Świętego Mikołaja:
darczyncy indywidualni v2
Radio357 logo kontra
Active citizens fund4x
polska pomoc logo
NIW PROO v2
NIW NOWEFIO
LOGOTYPY POWER v2
Active citizens fund4x v2
accenture logo
tvp info male
Pepco logo RGB TAB
logo PAYTEL v2
orange
PLAY S
T Logo bez Sloganu B+M 1
Lapka 34
PLUS logo nowe2010
2
AMS RED
promark serwis R
islogo
sks
HSBC logo
logo IG
muzeum powstania warszawskiego
logotypMSZ A kolor
dar serca wersja podstawowa v2
Fundacja ARP rgb
frse v2
LOGO LIBRUS poziome duze v2
OCEN.logotyp na www
bialy prostokat v2
KMS logoOpt
logo sage
kantar
Logo white JPEG TAK
widoczni logo
IKEA
CF BLUE v2
77production v3
zpapieru 01
aria logo1
logovgi
librus logo
bos bank
bos fundacja
komitet pomocy dzieciom polskim
dyrektor szkoly winieta
Brewa logotyp
Filia czarny 300
literatura logo
logo Mamy Spiewamy
IMAS Logo 884 456px
3.2 CA Together supported by CA Foundation Logo
logo majewski v2
Polskie radio logo
Program 3 PR
logo radio new
logo PRK
logo radio lublin
logo radio lodz
Logo Polskie Radio Olsztyn
111 154741892710
pik
logo radio rzeszow
Radio Szczecin logotyp
logo v2
banner kampus
radio centrum logo czarne 01
logo muzyczne radio
Logo telezlom
CF BLUE
Eyzee logo red black v2
logo euforma
81746010 1029034474118597 553683909372542976 o
positive red Wyjatkowy Prezent
SDA Znak Podstawowy
NAFTOR LOGO ZBIORNIK KOLOR
logo PAYTEL
Logo full kolor RGB