Wróciliśmy ze szkoły letniej Akademii Liderów. Jesteśmy pełni emocji i zachwyceni poziomem założeń do projektów młodzieży oraz ich zaangażowaniem w działanie na rzecz innych i chęci do rozwijania swoich kompetencji.
Szkoła letnia trwała 10 dni i odbywała się, tak jak w poprzednich latach, w Opactwie Benedyktynów w Tyńcu. Dni były wypełnione bardzo ambitnym programem z zakresu zarzadzania projektami i komunikacji. Opracowywaliśmy realne cele oraz harmonogramy projektów, które planują młodzi liderzy wdrożyć w życie jesienią. Ćwiczyliśmy kompetencje, które są niezbędne dla lidera, takie jak delegowanie zadań, tworzenie odpowiedzi odpowiedzialnej i skutecznej zwrotnej skierowanej do współpracowników. Rozmawialiśmy też o fundraisingu i nawiązywaniu współpracy z partnerami. Każdy z młodych liderów wziął udział w badaniu i otrzymał własną diagnozę najmocniejszych naturalnych kompetencji komunikacyjnych "Lumina Spark", która jest punktem wyjścia do refleksji w jaki sposób zarządzać zespołem projektowym i na co w komunikacji zwrócić szczególną uwagę.
Warsztaty prowadzone były aktywnymi metodami poprzez doświadczanie i podejmowanie autorefleksji. Uczestnicy wzięli udział w wielu grach i zabawach, w tym między innymi w "Smile Urbo" - najbardziej znaną na Świecie grę negocjacyjną wspierającą myślenie o wspólnym dobrze.

Zaprosiliśmy na szkołę letnią także trzech wybitnych gości specjalnych aby rozwijać także horyzonty młodych liderów i namysł nad odpowiedzialnym służeniem innym.
Doktor Jadwiga Guerrero van Der Meijden wygłosiła wygład na temat rozpoznania godności ludzkiej w czasach późnego antyku. Podczas wykładu przedstawiła siedem postaci, które miły znaczenia w procesie kształtowania się pojęcia godności człowieka. Aby zobaczyć wkład przedstawionych na wykładzie myślicieli, trzeba było wyjść od refleksji nad późnym antykiem i powszechnie przyjmowanymi w tym czasie postawami. W świecie starożytnym panowała powszechna akceptacja niewolnictwa. Niewolnicy byli własnością swoich panów, którzy sprawowali nad nimi absolutną władzę. U Cyceron można przeczytać, że ludźmi są tylko ci, którzy spełniają wysokie wymagania moralne, są dobrze urodzeni, mają pozycję społeczną i wykształcenie, niewolnicy natomiast są narzędziami, podobnymi do przedmiotów. Doktor Guerrero van Der Meijden zarysowała siedem postaw reprezentowanych przez siedmiu mędrców i zachęcała do odważnego sprzeciwiania się powszechnie przyjmowanym poglądom, do stawania w obronie słabszych, łączenia refleksji z twórczym działaniem na rzecz innych.
Niezwykle poruszające było spotkanie młodych liderów z redaktorem Janem Maciejewskim. Maciejewski wywołał dyskusję wokół tematu postrzegania liderstwa, nieustannego dążenia do rozwoju, oraz o relacji między nauką a wiarą. Gość wymienił ideę nieustannego wzrostu, charakterystyczną dla kultury zachodu. Idea ta zdaniem Maciejewskiego charakteryzuje się niezaspokojonym głodem eksploracji i ekspandowania. By dostosować się do paradygmatu nieustannego wzrostu lider zamiast korzystać z własnej kreatywności skupia się wyłącznie na przewidywaniu trendów. Gość przyrównał to zjawisko do rozcieńczanego w wodzie barwnika, który im dłużej się w niej znajduje, tym bardziej rzednie. Równocześnie przyrównał obecnie uznany model liderowania do bluszczu, którego celem życia jest rozrost dla samego rozrostu. Jako przeciwwagę do zaobserwowanych zagrożeń Redaktor Maciejewski zaproponował paradygmat zgłębiania i eksplorowania własnego wnętrza. Dyskusja po zakończeniu części oficjalnej spotkania, trwała jeszcze półtorej godziny.
Aby zintegrować uczestników i budować mocne środowisko młodych, którym sprawy publiczne i wsparcie potrzebujących nie jest obojętne odbyło się także sporo zajęć integracyjnych, a także wspólny spływ kajakowy, mecz siatkówki i ognisko. Uczestnicy na rozmowach spędzali także większość nocy. Jesteśmy przekonani, że będą dla siebie nawzajem wsparciem i inspiracją w przyszłości.
Organizowana szkoła letnia jest najważniejszym elementem programu Akademia Liderów prowadzonym przez Fundację Świętego Mikołaja już od 2016 roku. Każdego roku zapraszamy grupę wybranych wybitnych, młodych społeczników do wzięcia udziału w programie rozwojowym. Uczestnicy realizują własne autorskie projekty historyczne, kulturalne, lub społeczne. Biorą udział w 10 dniowej szkole letniej, 4 dniowej szkole zimowej i otrzymują roczne stypendium i wsparcie tutora.
W 2023 roku Akademia Liderów dofinansowana jest ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm Jutra".
Akademię Liderów możemy prowadzić także dzięki naszym darczyńcom, dla których tak jak dla nas ważny jest rozwój kolejnych pokoleń Polaków potrafiących i chcących być liderami wspólnych i ważnych spraw. Bardzo dziękujemy za to wsparcie!
Chcesz pomóc? Przekaż darowiznę: Fundacja Świętego Mikołaja
nr konta 64 2130 0004 2001 0299 9993 0001 z dopiskiem „darowizna na Akademię Liderów”.