Relacja ze szkoły letniej Akademii Liderów

Wróciliśmy ze szkoły letniej Akademii Liderów. Jesteśmy pełni emocji i zachwyceni poziomem założeń do projektów młodzieży oraz ich zaangażowaniem w działanie na rzecz innych i chęci do rozwijania swoich kompetencji.

Szkoła letnia trwała 10 dni i odbywała się, tak jak w poprzednich latach, w Opactwie Benedyktynów w Tyńcu. Dni były wypełnione bardzo ambitnym programem z zakresu zarzadzania projektami i komunikacji. Opracowywaliśmy realne cele oraz harmonogramy projektów, które planują młodzi liderzy wdrożyć w życie jesienią. Ćwiczyliśmy kompetencje, które są niezbędne dla lidera, takie jak delegowanie zadań, tworzenie odpowiedzi odpowiedzialnej i skutecznej zwrotnej skierowanej do współpracowników. Rozmawialiśmy też o fundraisingu i nawiązywaniu współpracy z partnerami. Każdy z młodych liderów wziął udział w badaniu i otrzymał własną diagnozę najmocniejszych naturalnych kompetencji komunikacyjnych "Lumina Spark", która jest punktem wyjścia do refleksji w jaki sposób zarządzać zespołem projektowym i na co w komunikacji zwrócić szczególną uwagę.

Warsztaty prowadzone były aktywnymi metodami poprzez doświadczanie i podejmowanie autorefleksji. Uczestnicy wzięli udział w wielu grach i zabawach, w tym między innymi w "Smile Urbo" - najbardziej znaną na Świecie grę negocjacyjną wspierającą myślenie o wspólnym dobrze.

215

Zaprosiliśmy na szkołę letnią także trzech wybitnych gości specjalnych aby rozwijać także horyzonty młodych liderów i namysł nad odpowiedzialnym służeniem innym.  

Doktor Jadwiga Guerrero van Der Meijden wygłosiła wygład na temat rozpoznania godności ludzkiej w czasach późnego antyku. Podczas wykładu przedstawiła siedem postaci, które miły znaczenia w procesie kształtowania się pojęcia godności człowieka. Aby zobaczyć wkład przedstawionych na wykładzie myślicieli, trzeba było wyjść od refleksji nad późnym antykiem i powszechnie przyjmowanymi w tym czasie postawami. W świecie starożytnym panowała powszechna akceptacja niewolnictwa. Niewolnicy byli własnością swoich panów, którzy sprawowali nad nimi absolutną władzę. U Cyceron można przeczytać, że ludźmi są tylko ci, którzy spełniają wysokie wymagania moralne, są dobrze urodzeni, mają pozycję społeczną i wykształcenie, niewolnicy natomiast są narzędziami, podobnymi do przedmiotów. Doktor Guerrero van Der Meijden zarysowała siedem postaw reprezentowanych przez siedmiu mędrców i zachęcała do odważnego sprzeciwiania się powszechnie przyjmowanym poglądom, do stawania w obronie słabszych, łączenia refleksji z twórczym działaniem na rzecz innych.

Niezwykle poruszające było spotkanie młodych liderów z redaktorem Janem Maciejewskim. Maciejewski wywołał dyskusję wokół tematu postrzegania liderstwa, nieustannego dążenia do rozwoju, oraz o relacji między nauką a wiarą. Gość wymienił ideę nieustannego wzrostu, charakterystyczną dla kultury zachodu. Idea ta zdaniem Maciejewskiego charakteryzuje się niezaspokojonym głodem eksploracji i ekspandowania. By dostosować się do paradygmatu nieustannego wzrostu lider zamiast korzystać z własnej kreatywności skupia się wyłącznie na przewidywaniu trendów. Gość przyrównał to zjawisko do rozcieńczanego w wodzie barwnika, który im dłużej się w niej znajduje, tym bardziej rzednie. Równocześnie przyrównał obecnie uznany model liderowania do bluszczu, którego celem życia jest rozrost dla samego rozrostu. Jako przeciwwagę do zaobserwowanych zagrożeń Redaktor Maciejewski zaproponował paradygmat zgłębiania i eksplorowania własnego wnętrza. Dyskusja po zakończeniu części oficjalnej spotkania, trwała jeszcze półtorej godziny. 

Aby zintegrować uczestników i budować mocne środowisko młodych, którym sprawy publiczne i wsparcie potrzebujących nie jest obojętne odbyło się także sporo zajęć integracyjnych, a także wspólny spływ kajakowy, mecz siatkówki i ognisko. Uczestnicy na rozmowach spędzali także większość nocy. Jesteśmy przekonani, że będą dla siebie nawzajem wsparciem i inspiracją w przyszłości. 

Organizowana szkoła letnia jest najważniejszym elementem programu Akademia Liderów prowadzonym przez Fundację Świętego Mikołaja już od 2016 roku. Każdego roku zapraszamy grupę wybranych wybitnych, młodych społeczników do wzięcia udziału w programie rozwojowym. Uczestnicy realizują własne autorskie projekty historyczne, kulturalne, lub społeczne. Biorą udział w 10 dniowej szkole letniej, 4 dniowej szkole zimowej i otrzymują roczne stypendium i wsparcie tutora.

W 2023 roku Akademia Liderów dofinansowana jest ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm Jutra". 

Akademię Liderów możemy prowadzić także dzięki naszym darczyńcom, dla których tak jak dla nas ważny jest rozwój kolejnych pokoleń Polaków potrafiących i chcących być liderami wspólnych i ważnych spraw. Bardzo dziękujemy za to wsparcie!

Chcesz pomóc? Przekaż darowiznę: Fundacja Świętego Mikołaja
nr konta 64 2130 0004 2001 0299 9993 0001 z dopiskiem „darowizna na Akademię Liderów”.

Przekaż darowiznę, a my zamienimy ją w Stypendium św. Mikołaja

zima 15 v4
Przekaż cegiełkę na stypendium dla zdolnego dziecka z niezamożnej rodziny i wpłać
30
buzka 2 v2
Zostań Patronem rocznego stypendium dla zdolnego dziecka z niezamożnej rodziny i wpłać
3000
lato 7 v5
Ufunduj miesięczne stypendium dla zdolnego dziecka z niezamożnej rodziny i wpłać
300
buzka 3 v4
Wpisz poniżej kwotę wpłaty na stypendium dla zdolnego dziecka z niezamożnej rodziny
Operator płatności - Przelewy24 Operator płatności - PayPal
Przyjaciele Fundacji Świętego Mikołaja:
darczyncy indywidualni v2
logo Mikolaj
Radio357 logo kontra
LOGO M
MHP logoty dobry
ikea v2
PLD LOGO COLOR3x
pobrane
polska pomoc logo
Pepco logo RGB TAB
Logo OMEGA Pilzno v2
logo GrupoLAR v2
bialy prostokat v2
pepco AT
logoFDNT.png
fondation de france 1
logo pve dobra energia kwadrat cmyk
accenture logo
orange
tvp info male
PLAY S
T logo carrier surface rgb n
logo Heyah BK
Gazeta Kongresy logo
logotypyplusipolsat 1
Active citizens fund4x
2
AMS RED
promark serwis R
islogo
sks
HSBC logo
logo IG
logo 2
muzeum powstania warszawskiego
LOGOTYPY POWER v2
NIW PROO v2
logotypMSZ A kolor
Logo full kolor RGB
Active citizens fund4x v2
dar serca wersja podstawowa v2
Fundacja ARP rgb
frse v2
LOGO LIBRUS poziome duze v2
OCEN.logotyp na www
KMS logoOpt
kantar
Logo white JPEG TAK
widoczni logo
CF BLUE v2
77production v3
zpapieru 01
aria logo1
logovgi
librus logo
bos bank
bos fundacja
komitet pomocy dzieciom polskim
dyrektor szkoly winieta
Brewa logotyp
Filia czarny 300
literatura logo
logo Mamy Spiewamy
IMAS Logo 884 456px
3.2 CA Together supported by CA Foundation Logo
logo majewski v2
Polskie radio logo
Program 3 PR
logo radio new
logo PRK
logo radio lublin
logo radio lodz
Logo Polskie Radio Olsztyn
111 154741892710
pik
logo radio rzeszow
Radio Szczecin logotyp
logo v2
banner kampus
radio centrum logo czarne 01
logo muzyczne radio
Logo telezlom
Eyzee logo red black v2
logo euforma
81746010 1029034474118597 553683909372542976 o
positive red Wyjatkowy Prezent
SDA Znak Podstawowy
NAFTOR LOGO ZBIORNIK KOLOR
logo PAYTEL
logo
wprost logo bez obrysu rgb
SPAR H RGB 2
PLD LOGO COLOR3x v2
ursa
zielona sowa
gadzety reklamowe logo main 1 1
logo v3
redgetechblack
logo black sm
nwg logo2x
STABILO Logo 2019 RGB
TWB logo v2
PIB logo pion
STORCK Logo ab25mm RGB PM logo
logologo
insignis logo nowe final
thisisbio
pobrane v2
Pekao Fundacja Pole Ochronne CMYK 1
unum logo
JDP Logo v2
flow logo turkusowe tlo
prevoir
bosch v2
SONNEDIX COL RGB
Fundacja BNPP BL Q
allegro logo
MUFU
NCK logo poziom kolor RGB
JBL 3300x2550pix color22
novonordisk
LOTOS logo fundacja
logo GrupoLAR
logo rpm basic
CDP SA Logo Horizontal Black RGB