Szkoła letnia Akademii Liderów w Opactwie Benedyktynów w Tyńcu dobiegła końca. Za nami wyjątkowe, bardzo intensywne i twórcze 10 dni pracy z młodymi liderami.
Akademia Liderów to bardzo ważny program Fundacji Świętego Mikołaja, prowadzony już od 2015 roku. Akademię powołaliśmy po to, by wyszukiwać i kształcić wyjątkowo zaangażowaną młodzież w wieku 16-20 lat do pełnienia ról liderskich w swoich społecznościach lokalnych, a w przyszłości angażowania się w organizację życia publicznego Polski.
Do udziału w Akademii zaprosiliśmy 30 młodych osób wyłonionych wiosną w procesie rekrutacji. Młodzi liderzy na szkołę letnią przyjechali ze swoimi pomysłami na autorskie projekty społeczne, które chcieliby prowadzić w swoich miejscowościach.
Celem szkoły letniej jest przygotowanie młodzieży do przeprowadzenia projektów jak najlepiej. Podczas wyjazdu pracowaliśmy warsztatowo zarówno nad samymi pomysłami na projekty, jak i nad kompetencjami liderskimi młodzieży, umiejętnością zarządzania zespołem, pozyskiwania partnerów, gromadzenia środków finansowych itp. Każdy uczestnik mógł przyjrzeć się swoim pomysłom, skonfrontować je z grupą i dopracować w oparciu o poznane na warsztatach narzędzia.
W ten sposób jesteśmy przekonani, że młodzież wyjeżdżając z Tyńca jest gotowa do działania. Jeden z uczestników tak podsumował wyjazd: "Szkoła letnia była dla mnie bardzo ciekawym doświadczeniem. Nigdy wcześniej nie brałem udziału w tak dobrze zorganizowanych zajęciach. Wykłady pomimo intensywności spowodowały mi ogromną radość i bardzo wiele się nauczyłem!"
Każdy z uczestników został poddany także analizie Extended DISK i otrzymał raport z omówieniem indywidulanego profilu komunikacyjnego. Ze swoim tutorem mógł omówić jak wrodzone i nabyte cechy może wykorzystać przy budowaniu zespołu i prowadzeniu projektu.
Chcąc rozwijać nie tylko kompetencje młodzieży, ale także charaktery i wiedzę oraz budzić refleksję nad kwestiami zaangażowania obywatelskiego, odpowiedzialności, służby i tożsamości, na szkołę letnią zaprosiliśmy także gości specjalnych, którzy dzielili się swoim doświadczeniem, prowadzili wykłady i debaty. Akademiści mogli porozmawiać z Jadwigą Emilewicz - posłanką na Sejm RP, profesorem Markiem Cichockim - filozofem, bp Jackiem Grzybowskim, a także z wolontariuszami z sieci European Heritage Volunteers.
Ważnym elementem Akademii jest integracja młodych, aktywnych osób z różnych zakątków Polski. Dzięki wspólnej intensywnej pracy podczas szkoły letniej zawiązane relacje i przyjaźnie mają szanse przetrwać wiele lat i stają się ważnym kapitałem na przyszłe życie. Potwierdzają to słowa jednej z uczestniczek: "Niezwykli w Akademii byli ludzie. Każdy uczestnik ma swoją pasję i gdy o niej opowiada widać jak błyszczą mu się oczy. Pierwszy raz z fascynacją słuchałam o polityce, historii czy muzyce. 10 dni minęło nadzwyczaj szybko w świetnej atmosferze, pełnej wzajemnego wsparcia i nadziei, że młodzi ludzie mogą zmieniać świat."
Przed akademistami teraz czas własnego działania - realizacji projektów w swoich miejscowościach. Każdy z nich objęty zostanie mentoringiem, a także otrzyma roczne stypendium na rozwój pasji i talentów. Spotkamy się znów wspólnie w grudniu aby podsumować zrealizowane przez młodzież projekty i wyciągnąć wnioski do dalszej pracy.
W 2021 roku projekt jest realizowany z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy, Finansowanego z Funduszy EOG.