Relacja z gali konkursu „Solidarna Szkoła 2022”

Już po raz jedenasty Fundacja Świętego Mikołaja przyznała nagrody w ramach konkursu „Solidarna Szkoła”. W trakcie uroczystej gali, która została zorganizowana w Pałacu w Wilanowie, nagrodzonych zostało 12 szkół, które w ogólnopolskiej skali wyróżniły się swoim zaangażowaniem w zbieranie funduszy na stypendia dla utalentowanych uczniów z niezamożnych rodzin. Tegorocznemu zwycięzcy udało się zebrać aż 27 054 zł! Gala „Solidarnej Szkoły” została objęta honorowym patronatem Małżonki Prezydenta RP Agaty Kornhauser-Dudy.

We wtorek, 6 grudnia, wytworne wnętrze Muzeum Pałacu Jana III Sobieskiego w Wilanowie uświetniła uroczystość wręczenia nagród i wyróżnień dla najbardziej zaangażowanych społecznie szkół w Polsce. Galę otworzył niezwykły koncert młodych muzyków, którzy licznej publiczności zaprezentowali interpretację 5 sonaty skrzypcowej Ludwiga van Beethovena. Reprezentantów nagrodzonych szkół przywitali założyciele Fundacji Świętego Mikołaja – Joanna Paciorek i Dariusz Karłowicz – a samą galę poprowadził dziennikarz Krzysztof Ziemiec. Po zakończeniu gali przedstawiciele wyróżnionych placówek mieli okazję spotkać się z Małżonką Prezydenta RP, Agatą Kornhauser-Dudą, która po raz kolejny objęła swoim patronatem konkurs „Solidarnej Szkoły”.

Obdarowywać może tylko ten, kto sam potrzebuje pomocy. Okazać solidarność umie tylko ktoś, kto sam dostrzega, że jest istotą, która istnieje dzięki solidarności innych – powiedział Dariusz Karłowicz, rozpoczynając oficjalną część Gali. Filozof i założyciel środowiska „Teologii Politycznej” podkreślił w swoim przemówieniu rolę, jaką solidarność i świadomość, że nigdy nie jesteśmy w pełni samowystarczalni, odgrywa w kształtowaniu naszego człowieczeństwa. Jak wskazali założyciele Fundacji Świętego Mikołaja, to właśnie idea solidarności, posiadająca tak bogate tradycje w polskiej historii, jest duchowym rdzeniem konkursu „Solidarna Szkoła”.

13
fot. Małgorzata Rutkiewicz

Uczestnicy gali mieli okazję wysłuchać przesłania Marceliny Koprowskiej, historyczki i nauczycielki, która przybliżyła publiczności niezwykłą postać Marii Grzegorzewskiej – patronki projektu, w którym uczestniczyli uczniowie i nauczyciele szkół nominowanych do tegorocznych nagród. – W zawodzie nauczyciela ważne jest nie tylko przekazywanie wykształcenia i przygotowywanie do dorosłości, ale przede wszystkim zwracanie uwagi na to, jakim człowiekiem jest każdy z nas – te słowa Grzegorzewskiej przytoczyła historyczka i podkreśliła, że wielkim ideałem polskiej pedagog, który zawsze powinien być obecny w szkołach, jest kształtowanie indywidualnego poczucia odpowiedzialności za kształt otaczającego nas świata. Ten ideał od samych początków przyświecał konkursowi „Solidarna Szkoła”.

Konkurs „Solidarna Szkoła” nie odbyłby się bez wsparcia darczyńców indywidualnych i instytucjonalnych, na które liczyć może Fundacja Świętego Mikołaja. Stypendia św. Mikołaja oraz konkurs „Solidarna Szkoła” wspierają firmy prywatne Pepco, Promark, a także Marion, Insignis i Fundacja PVE Dobra Energia, które ufundowały nagrody i podarunki dla zwycięzców konkursu. Dzięki hojności Darczyńców Fundacji Świętego Mikołaja udało się w tym roku szkolnym ufundować roczne stypendia dla aż 283 zdolnych uczniów. Wsparciem dla inicjatywy wykazało się również Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które umożliwiło zrealizowanie wizyty stypendystów w Warszawie w ramach projektu „Śladami Marii Grzegorzewskiej”.

Tytuł „Solidarnej Szkoły” trafił w tym roku do reprezentantów 12 najbardziej zaangażowanych w pomoc szkół, które wykazały się największą inicjatywą: angażowały się w organizację programu stypendialnego, prowadziły zbiórki na stypendia, włączały do swojej pracy uczniów, rodziców i społeczność lokalną. Jak wskazała koordynatorka programu stypendialnego, Antonina Grządkowska, w konkursie „Solidarna Szkoła 2022” wzięły udział 73 placówki z różnych zakątków Polski. W sumie na stypendia w tym roku Fundacja we współpracy ze szkołami przekazała kwotę 719 950 zł, obejmując wsparciem 283 utalentowanych uczniów z niezamożnych rodzin. 

Podczas gali nagrody odebrały szkoły w czterech kategoriach. Wśród szkół podstawowych w miejscowościach powyżej 20 tys. mieszkańców najwyższą kwotę zebrała Szkoła Podstawowa nr 1 w Ostrowi Mazowieckiej – aż 14 837 zł. Wśród szkół ponadpodstawowych w miejscowościach powyżej 20 tys. mieszkańców zwyciężyło II Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie w Sanoku z kwotą 10 622 zł. Ze szkół podstawowych w mniejszych miejscowościach pierwsze miejsce zajęła Szkoła Podstawowa nr 1 im. Jana Kilińskiego w Trzemesznie, zbierając aż 27 054 zł, a ze szkół ponadpodstawowych – Zespół Szkół im. gen. Józefa Kustronia w Lubaczowie z równie imponującą kwotą 24 775 zł.

LAUREACI KONKURSU

Szkoły podstawowe w średnich i dużych miastach:

I miejsce - Szkoła Podstawowa nr 1 w Ostrowi Mazowieckiej

II miejsce - Szkoła Podstawowa nr 3 im. Janusza Korczaka w Ostrowi Mazowieckiej

III miejsce - Szkoła Podstawowa nr 2 im. Danuty Siedzikówny "Inki" w Ełku

Szkoły ponadpodstawowe w średnich i dużych miastach

I miejsce - II Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie w Sanoku 

II miejsce - III Liceum Ogólnokształcące w Ostrowie Wielkopolskim

III miejsce - Zespół Szkół Plastycznych w Bydgoszczy

Szkoły podstawowe w małych miejscowościach:

I miejsce - Szkoła Podstawowa nr 1 im. Jana Kilińskiego w Trzemesznie

II miejsce - Szkoła Podstawowa im. Ignacego Łukasiewicza w Czarnej

III miejsce  - Szkoła Podstawowa nr 2 w Trzemesznie im. Olimpijczyków Polskich

Szkoły ponadpodstawowe w małych miejscowościach

I miejsce - Zespół Szkół im. gen. Józefa Kustronia w Lubaczowie

II miejsce - II Liceum Ogólnokształcące w Końskich

III miejsce - Zespół Szkół Technicznych w Czartajewie

Na zakończenie tegorocznej gali raz jeszcze wystąpili młodzi muzycy: Daniel Dziadkowiak i Maciej Smolag. Laureaci konkursu udali się następnie do Pałacu Prezydenckiego na kameralne spotkanie z Małżonką Prezydenta RP, Agatą Kornhauser-Dudą.

Stypendia Świętego Mikołaja to program, dzięki któremu zdolna, zaangażowana społecznie młodzież z niezamożnych rodzin otrzymuje stypendia na rozwój swoich talentów. Unikalność programu polega na stworzeniu ogólnopolskiej sieci Solidarnych Szkół, które biorą odpowiedzialność za swoich zdolnych uczniów, pozyskując środki na stypendia dla nich. Fundacja Świętego Mikołaja prowadzi portal stypendialny stypendia.mikolaj.org.pl, wspiera szkolnych koordynatorów programu stypendialnego poprzez stały kontakt i szkolenia, a także pomnaża zebrane lokalnie pieniądze na stypendia poprzez prowadzenie systemu dopłat do stypendiów. 

Dziękujemy Fundacji PVE Dobra Energia, która jest partnerem programu Stypendia św. Mikołaja, ufundowała nagrody dla szkół, upominki dla uczniów i nauczycieli biorących udział w Gali Solidarnych Szkół, a także 10 całorocznych stypendiów dla zdolnych uczniów z niezamożnych rodzin z Zespołu Szkół Plastycznych z Bydgoszczy. Fundacja PVE Dobra Energia jest także partnerem grudniowej kampanii społecznej na rzecz wyrównywania szans edukacyjnych dzieci z Polski i z Ukrainy prowadzonej razem z Radiem 357 i firmą AMS.

Relacja: Karol Grabias

Przekaż darowiznę, a my zamienimy ją w Stypendium św. Mikołaja

zima 15 v4
Przekaż cegiełkę na stypendium dla zdolnego dziecka z niezamożnej rodziny i wpłać
30
buzka 2 v2
Zostań Patronem rocznego stypendium dla zdolnego dziecka z niezamożnej rodziny i wpłać
3000
lato 7 v5
Ufunduj miesięczne stypendium dla zdolnego dziecka z niezamożnej rodziny i wpłać
300
buzka 3 v4
Wpisz poniżej kwotę wpłaty na stypendium dla zdolnego dziecka z niezamożnej rodziny
Operator płatności - Przelewy24 Operator płatności - PayPal
Przyjaciele Fundacji Świętego Mikołaja:
darczyncy indywidualni v2
logo Mikolaj
Radio357 logo kontra
LOGO M
MHP logoty dobry
ikea v2
PLD LOGO COLOR3x
pobrane
polska pomoc logo
Pepco logo RGB TAB
Logo OMEGA Pilzno v2
logo GrupoLAR v2
bialy prostokat v2
pepco AT
logoFDNT.png
fondation de france 1
logo pve dobra energia kwadrat cmyk
accenture logo
orange
tvp info male
PLAY S
T logo carrier surface rgb n
logo Heyah BK
Gazeta Kongresy logo
logotypyplusipolsat 1
Active citizens fund4x
2
AMS RED
promark serwis R
islogo
sks
HSBC logo
logo IG
logo 2
muzeum powstania warszawskiego
LOGOTYPY POWER v2
NIW PROO v2
logotypMSZ A kolor
Logo full kolor RGB
Active citizens fund4x v2
dar serca wersja podstawowa v2
Fundacja ARP rgb
frse v2
LOGO LIBRUS poziome duze v2
OCEN.logotyp na www
KMS logoOpt
kantar
Logo white JPEG TAK
widoczni logo
CF BLUE v2
77production v3
zpapieru 01
aria logo1
logovgi
librus logo
bos bank
bos fundacja
komitet pomocy dzieciom polskim
dyrektor szkoly winieta
Brewa logotyp
Filia czarny 300
literatura logo
logo Mamy Spiewamy
IMAS Logo 884 456px
3.2 CA Together supported by CA Foundation Logo
logo majewski v2
Polskie radio logo
Program 3 PR
logo radio new
logo PRK
logo radio lublin
logo radio lodz
Logo Polskie Radio Olsztyn
111 154741892710
pik
logo radio rzeszow
Radio Szczecin logotyp
logo v2
banner kampus
radio centrum logo czarne 01
logo muzyczne radio
Logo telezlom
Eyzee logo red black v2
logo euforma
81746010 1029034474118597 553683909372542976 o
positive red Wyjatkowy Prezent
SDA Znak Podstawowy
NAFTOR LOGO ZBIORNIK KOLOR
logo PAYTEL
logo
wprost logo bez obrysu rgb
SPAR H RGB 2
PLD LOGO COLOR3x v2
ursa
zielona sowa
gadzety reklamowe logo main 1 1
logo v3
redgetechblack
logo black sm
nwg logo2x
STABILO Logo 2019 RGB
TWB logo v2
PIB logo pion
STORCK Logo ab25mm RGB PM logo
logologo
insignis logo nowe final
thisisbio
pobrane v2
Pekao Fundacja Pole Ochronne CMYK 1
unum logo
JDP Logo v2
flow logo turkusowe tlo
prevoir
bosch v2
SONNEDIX COL RGB
Fundacja BNPP BL Q
allegro logo
MUFU
NCK logo poziom kolor RGB
JBL 3300x2550pix color22
novonordisk
LOTOS logo fundacja
logo GrupoLAR
logo rpm basic
CDP SA Logo Horizontal Black RGB
ZENTIVA LOGO