RAPORT: Jak pomagaliśmy w 2020 roku dzieciom ze wschodu Ukrainy? Drugi rok działań w Mariupolu

Drugi rok działań Fundacji Świętego Mikołaja na rzecz pomocy dzieciom w Mariupolu na wschodzie Ukrainy zbiegł się z wybuchem pandemii COVID-19. Mimo tego przez cały 2020 rok nieprzerwanie pomagaliśmy dzieciom. Konflikt zbrojny trwa już siedem lat, a dzieci stanowią ogromną i najbardziej wrażliwą grupę ofiar. Potrzebują one wsparcia psychologicznego, możliwości nauki i rozwoju oraz bezpiecznego miejsca, w którym mogą spędzać czas po szkole.

W momencie, w którym pandemia COVID-19 dotarła na Ukrainę, wszystkie szkoły zostały zamknięte. W połowie marca 2020 r. swoją działalność musiała także zawiesić Świetlica Świętego Mikołaja, którą prowadzimy w Mariupolu od początku 2019 roku.

W związku z pandemią reagowaliśmy na bieżąco na sytuację dzieci mieszkających w Mariupolu. W kwietniu, maju i czerwcu przeprowadziliśmy dystrybucję paczek z żywnością i niezbędnymi środkami czystości. Dotarliśmy z pomocą do 300 rodzin z dziećmi znajdujących się najtrudniejszej sytuacji. Były to rodziny wewnętrznie przesiedlone, które już raz – z powodu wojny toczącej się na wschodzie Ukrainy – straciły swoje domy, miejsca pracy i poczucie bezpieczeństwa. Wśród nich były również rodziny wielodzietne, z niepełnosprawnymi dziećmi oraz te, w których jedno z rodziców zginęło w wyniku działań wojennych. Przez trzy kolejne miesiące rodziny z dziećmi otrzymały od nas podstawowe produkty spożywcze (makarony, kasze, olej, konserwy), a także środki chemiczne i podstawowe środki higieny osobistej. Łącznie rozdaliśmy 900 paczek, a koszt jednej wyniósł 100 zł. W pakowaniu paczek pomagali w świetlicy starsi uczniowie i wolontariusze – z zachowaniem wszystkich środków ostrożności.

96021387 2588558981385889 4294976732043149312 o

Latem mogliśmy ponownie otworzyć świetlicę i zorganizować zajęcia wakacyjne dla dzieci i młodzieży. Przez całe lato odbywały się wycieczki do miasta, zajęcia plastyczne, taneczne i szachowe oraz spotkania z psychologiem.

Młodzież pakowała w sierpniu razem nami szkolne wyprawki dla dzieci mieszkających w dwóch domach dziecka w Mariupolu, które dzieci otrzymały wraz z rozpoczęciem roku szkolnego – na początku września.

Na przełomie lipca i sierpnia zorganizowaliśmy 4-dniową wycieczkę dla 50 starszych dzieci z Mariupola – dzieci z rodzin wewnętrznie przesiedlonych i rodzin będących w ciężkiej sytuacji oraz uczniów szkół średnich, którzy angażują się w wolontariat i różne akcje w naszej świetlicy. Wyjazd trwał od 29 lipca do 4 sierpnia i obywał się w miejscowości Myhiia (w obwodzie mikołajowskim, ok. 700 km od Mariupola). Głównym celem wyjazdu była integracja młodzieży i wspólne znalezienie sposobów na dalsze działania w przypadku ponownego zamknięcia szkół i świetlicy. W programie obozu znalazł się czas na wycieczki po okolicy, spływ kajakowy, zajęcia integracyjne, pracę w grupach i planowanie  sposobów komunikacji i współpracy w kolejnym roku szkolnym, a także wspólne ognisko i rozmowy. Ten wyjazd był dla wszystkich bardzo ważny – dzięki niemu młodzież poznała się lepiej, zaplanowała jak działać nawet w przypadku kolejnego zamknięcia w domach, zawiązały się nowe przyjaźnie i wszyscy nabrali motywacji do wspólnych działań. Od tego czasu młodzież spotyka się regularnie.

Po wakacjach nasza świetlica wznowiła swoją działalność. We wrześniu i w październiku odbywały się tam zajęcia plastyczne, taneczne oraz kółko szachowe. Zorganizowaliśmy także zajęcia z ozdabiania pierników. Do świetlicy przychodziło mniej dzieci niż dotychczas, czyli około 40 dzieci tygodniowo – część z nich była przeziębiona, część przebywała na kwarantannie. Z racji tego, że w październiku szkoły ponownie zostały zamknięte, odbyło się spotkanie organizacyjne z młodzieżą i ustaliliśmy, że co drugi piątek wszyscy będą się spotykać online. Dzieci i młodzież mogą odbywać także spotkania indywidualne z psychologiem (regularnie z takiej pomocy korzysta około 20 dzieci) osobiście lub przez telefon.

Od początku roku szkolnego 2020/2021 comiesięczne stypendia na rozwój talentów i zainteresowań otrzymuje 86 dzieci. Jednym ze stypendystów jest Maksym, który mieszka w Mariupolu razem ze swoim tatą (tata wychowuje go sam, są rodziną wewnętrznie przesiedloną) oraz bierze udział w zajęciach dodatkowych w Świetlicy Świętego Mikołaja. W grudniu 2020 roku spełniło się jego marzenie i zdobył srebrny medal w boksie na Mistrzostwach Europy (Box European Championship).

W grudniu 2020 roku odbyła się akcja „Święty Mikołaj idzie do sierot” w ramach której dzieci z miejscowych domów dziecka otrzymały upominki od Świętego Mikołaja. Paczki dla dzieci pakowała między innymi młodzież biorąca udział w zajęciach w świetlicy.

Nasze działania w Mariupolu prowadzimy przy  współpracy  z organizacją  Maltańska  Służba  Pomocy Iwano-Frankiwska  (МАЛЬТІЙСЬКА  СЛУЖБА  ДОПОМОГИ  Івано-Франківська). Koordynatorem programu pomocy dzieciom w Mariupolu z ramienia Fundacji Świętego Mikołaja jest Izabela Stawicka (e-mail: izabela.stawicka@mikolaj.org.pl, +48 607 713 321).

Możesz pomóc dzieciom z Mariupola na wschodzie Ukrainy. Przekaż darowiznę na konto: Fundacja Świętego Mikołaja, numer: 37 2130 0004 2001 0299 9993 0002 z dopiskiem darowizna na pomoc dzieciom na Ukrainie lub dokonaj szybkiego przelewu on-line: www.mikolaj.org.pl/Ukraina

RAPORT: Rok 2020. Drugi rok działań Fundacji Świętego Mikołaja na rzecz pomocy dzieciom w Mariupolu na wschodzie Ukrainy
RAPORT Pomoc dzieciom z Mariupola Drugi rok dzialan 2020
pdf
4.6 MB

Przekaż darowiznę, a my zamienimy ją w pomoc dla dziecka z Ukrainy

17 v4
Chcę ufundować miesiąc zajęć w Przystani Świętego Mikołaja dla jednego dziecka z Ukrainy
400
19
Chcę pomóc i przekazać cegiełkę na pomoc dziecku z Ukrainy
50
18
Chcę opłacić pół miesiąca zajęć w Przystani Świętego Mikołaja dla jednego dziecka z Ukrainy
200
16
Chcę przekazać inną kwotę na pomoc dziecku z Ukrainy i wpisuję ją poniżej
Operator płatności - Przelewy24 Operator płatności - PayPal
Przyjaciele Fundacji Świętego Mikołaja:
darczyncy indywidualni v2
logo Mikolaj
Radio357 logo kontra
LOGO M
mhp
ikea v2
PLD LOGO COLOR3x
pobrane
polska pomoc logo
Pepco logo RGB TAB
logo GrupoLAR v2
pepco AT
bialy prostokat v2
logoFDNT.png
fondation de france 1
prevoir
accenture logo
tvp info male
orange
PLAY S
T logo carrier surface rgb n
Active citizens fund4x
logo Heyah BK
PLUS logo nowe2010
2
AMS RED
promark serwis R
islogo
sks
HSBC logo
logo IG
logo 2
muzeum powstania warszawskiego
LOGOTYPY POWER v2
NIW PROO v2
logotypMSZ A kolor
Logo full kolor RGB
Active citizens fund4x v2
dar serca wersja podstawowa v2
Fundacja ARP rgb
frse v2
LOGO LIBRUS poziome duze v2
OCEN.logotyp na www
KMS logoOpt
kantar
Logo white JPEG TAK
widoczni logo
CF BLUE v2
77production v3
zpapieru 01
aria logo1
logovgi
librus logo
bos bank
bos fundacja
komitet pomocy dzieciom polskim
dyrektor szkoly winieta
Brewa logotyp
Filia czarny 300
literatura logo
logo Mamy Spiewamy
IMAS Logo 884 456px
3.2 CA Together supported by CA Foundation Logo
logo majewski v2
Polskie radio logo
Program 3 PR
logo radio new
logo PRK
logo radio lublin
logo radio lodz
Logo Polskie Radio Olsztyn
111 154741892710
pik
logo radio rzeszow
Radio Szczecin logotyp
logo v2
banner kampus
radio centrum logo czarne 01
logo muzyczne radio
Logo telezlom
Eyzee logo red black v2
logo euforma
81746010 1029034474118597 553683909372542976 o
positive red Wyjatkowy Prezent
SDA Znak Podstawowy
NAFTOR LOGO ZBIORNIK KOLOR
logo PAYTEL
logo
wprost logo bez obrysu rgb
SPAR H RGB 2
PLD LOGO COLOR3x v2
ursa
zielona sowa
gadzety reklamowe logo main 1 1
logo v3
redgetechblack
logo black sm
nwg logo2x
STABILO Logo 2019 RGB
TWB logo v2
PIB logo pion
STORCK Logo ab25mm RGB PM logo
logologo
insignis logo nowe final
thisisbio
Pekao Fundacja Pole Ochronne CMYK 1
bosch v2
Fundacja BNPP BL Q
pobrane v2
flow logo turkusowe tlo
logo pve dobra energia kwadrat cmyk
unum logo
novonordisk
SONNEDIX COL RGB
allegro logo
NCK logo poziom kolor RGB
LOTOS logo fundacja
JBL 3300x2550pix color22
logo GrupoLAR
JDP Logo v2