Wnioski uczniów ubiegających się o stypendium św. Mikołaja napływały do Fundacji przez cały wrzesień. Październik zamykamy rekordową liczbą przyznanych stypendiów – i szczególną radością z możliwości wspierania Młodych Zdolnych w jubileuszowej, 15 edycji programu Stypendialna św. Mikołaja.
Stypendia św. Mikołaja to roczne wsparcie dla uczniów szkół podstawowych i średnich, którzy mają już na swoim koncie pierwsze osiągnięcia naukowe, sportowe bądź artystyczne i są gotowi angażować się społecznie. Naszymi stypendystami mogą zostać dzieci od 5 klasy szkoły podstawowej po klasę maturalną szkół średnich.
W tym roku do Fundacji spłynęła rekordowo duża liczba wniosków, wysyłanych z całej Polski; rozpatrywaliśmy ponad 700 wniosków o wsparcie celów rozwojowych i pasji, przysłanych przez młodych olimpijczyków, muzyków, artystów, wolontariuszy i sportowców, dzielących swój czas między szkołę, lokalną społeczność, parafie, kluby sportowe i specjalistyczne szkolenia.
Na ten ogrom potrzeb Fundacja i szkoły z programu stypendialnego odpowiedziały wyjątkową kwotą wsparcia: 1 656 100 zł trafiło do 566 uczniów z 124 szkół w 15 województwach, w tym 360 dziewcząt i 200 chłopców.
Ich historie ilustrują determinację, wytrwałość i samodzielność młodych ludzi chcących dla siebie lepszego wykształcenia, lepszej pracy i ostatecznie – lepszego życia, pomimo ograniczeń, z jakimi przyszło się im mierzyć w małych miejscowościach i funkcjonujących skromnie domach rodzinnych.
Nasi Stypendyści pisali nam o codziennych, nawet 6-kilometrowych dojazdach do szkoły; o regularnych, wielogodzinnych podróżach do najbliższego klubu, na trening piłki nożnej czy gimnastyki; o grze na fortepianie, gitarze, skrzypcach, waltorni, altówce czy ksylofonie i kończonych kolejnych klasach szkół muzycznych, nieraz pomimo braku własnego instrumentu; o zdobywanych laurach olimpiad językowych i przedmiotowych w dziedzinach nieraz tak rzadkich jak geologia, pożarnictwo, wiedza o prawie, ekologia czy biblioznawstwo.
I o marzeniach: o byciu lekarzem-pediatrą leczącym dzieci z niedoborami; o służbie zawodowego strażaka z tytułem magistra pożarnictwa; o koncertach w międzynarodowych filharmoniach; o specjalizacji w mechatronice, programowaniu i projektowaniu 3D. O studiach na czołowych krajowych uczelniach i zwycięstwach w finałach olimpiad, które dadzą im indeks na wymarzony kierunek. O byciu zawodowym piłkarzem, lekkoatletą, kosmetologiem czy historykiem sztuki. O ambicjach, i bardzo konkretnych planach osiągnięcia wybranych celów.
Wspieramy je w Fundacji już od 15 lat. Przez ten czas Stypendia św. Mikołaja otrzymało ponad 4 780 potrzebujących pomocy finansowej, wybitnie zdolnych i zaangażowanych dzieci. To nasza wielka satysfakcja – ale wciąż mamy świadomość tego, jak wiele dzieci w Polsce potrzebuje stałej pomocy.
Wynika to szczególnie jasno z tegorocznego badania naszej Fundacji, opublikowanego pod tytułem „Talent to za mało. Jak rosnące nierówności edukacyjne odbierają szanse dzieciom z niezamożnych rodzin”. Pokazało ono, że 600 000 dzieci w Polsce nie może, z powodów finansowych, rozwijać swoich talentów i pasji. Stypendium może być jedyną szansą na wykorzystanie drzemiącego w nich potencjału.
Przyznając więc – z prawdziwą dumą i radością – środki na wsparcie młodzieńczych ambicji, marzeń i celów, zaplatamy w Fundacji Świętego Mikołaja mocne i serdeczne kciuki za sukcesy, i za spełnienia. Stypendyści, życzymy Wam owocnego roku pracy i rozwijania skrzydeł!
Dziękujemy wszystkim Darczyńcom programu Stypendia św. Mikołaja, dzięki którym możliwe jest docieranie z pomocą do uczniów w potrzebie.
Do programu Stypendia św. Mikołaja zapraszamy każdą polską szkołę, która wspólnie z nami chce wspierać utalentowane dzieci z niezamożnych rodzin. Stypendia zmieniają ich życie i pozwalają rozwijać skrzydła. Fundacja Świętego Mikołaja wspiera szkoły i za swoją pomoc nie pobiera żadnych opłat ani prowizji.

