Przywracamy dzieciom uśmiech - jak mądrze pomagać w Dzień Dziecka?

W Polsce w skrajnym ubóstwie żyje 333 tysiące dzieci. 994 tysiące żyją w ubóstwie relatywnym, a więc pozwalającym na zaspokojenie jedynie podstawowych potrzeb. Fundacja Świętego Mikołaja w Dzień Dziecka zaprasza, by razem z nami zadbać o wyrównanie szans i dobrostan dzieci z Polski i Ukrainy. Przywróćcie uśmiech dzieciom razem z nami!

Dzień Dziecka to czas w którym w sposób szczególny chcemy docenić swoje pociechy i zapewnić im wszystko o czym marzą. Niestety, w tym samym czasie miliony dzieci nie mogą liczyć nawet na zaspokojenie podstawowych potrzeb, a ich marzenia wydają się bardzo odległe...

dziend

Poczucie bezpieczeństwa, wsparcie grupy, dostęp do edukacji i pomocy psychologicznej to odpowiedź Fundacji Świętego Mikołaja, która od 25 lat pomaga dzieciom w potrzebie w myśl zasady „rozumieć i pomagać”. W tym roku na Dzień Dziecka Przywracamy dzieciom uśmiech. Wiemy, że dla niezamożnych dzieci z Polski i uciekających przed wojną dzieci z Ukrainy sytuacja jest trudna, ale wiemy też jak skutecznie i mądrze im pomóc, szczególnie w Dzień Dziecka.

>>> PRZYWRACAMY DZIECIOM UŚMIECH <<<

Rozumieć i pomagać

Według 44% respondentów badania zrealizowanego przez Fundację Świętego Mikołaja w 2020 roku, edukacja to najważniejszy czynnik określający przyszłość dzieci. Wciąż jednak aż 43% respondentów uważa, że dzieci w Polsce nie mają równych szans edukacyjno-rozwojowych. Według co drugiego badanego szanse edukacyjne zależą przede wszystkim od dochodów rodziców. Z informacji Centrum Badania Opinii Społecznej z 2022 roku wynika, że miesięcznie na dodatkowe zajęcia edukacyjne lub ogólnorozwojowe w przeliczeniu na jedno dziecko rodzice płacą średnio 571 zł.

Do jednego z największych urósł problem zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. W Polsce aż 630 tysięcy dzieci potrzebuje stałego wsparcia specjalistów. Dostęp do pomocy psychologicznej w naszym kraju wciąż jest dużym problemem, a koszty leczenia prywatnego przekraczają możliwości finansowe wielu rodzin.

„W 2022 roku objęliśmy wsparciem psychologicznym ponad 9250 uczniów finansując w szkołach działania profilaktyczne, terapeutyczne i interwencyjne, a także terapię dzieci z niezamożnych rodzin.  Współpracujemy też z siecią szkół z całej Polski budując trwałe mechanizmy solidarnej pomocy. Nauczycielom i pedagogom, którzy każdego dnia pracują z dziećmi oferujemy warsztaty i nieodpłatny udział w grupie superwizyjnej z ekspertami” – mówi Antonina Grządkowska z Fundacji Świętego Mikołaja.

Staramy się odpowiadać także na trudną sytuację materialną dzieci, poprzez prowadzony od 2010 roku program Stypendia Świętego Mikołaja. Dotąd przyznaliśmy 3430 całorocznych stypendiów, które pozwalają zdolnym dzieciom i młodzieży z niezamożnych rodzin na finansowanie zajęć dodatkowych czy zakup sprzętu potrzebnego do rozwoju ich największych pasji. Na tym jednak nie koniec, bo w ramach programu Akademia Liderów staramy się uczyć kompetencji liderskich i proaktywności w lokalnym życiu społecznym. Do dziś wsparciem objętych zostało 260 osób. 

Od roku pod opieką fundacji pozostaje 16-letni Dawid z małej miejscowości na Podkarpaciu. Chłopiec zmaga się z silnymi zaburzeniami lękowymi uniemożliwiającymi funkcjonowanie w szkole. Lęk przed wejściem do grupy wymusił na Dawidzie podjęcie nauczania indywidualnego. Dawid to bardzo zdolny uczeń, posiada olbrzymią wiedzą, a pierwszą klasę ukończył z bardzo wysokimi wynikami. Mieszka z babcią i utrzymują się z niewielkiej emerytury. Dzięki pomocy fundacji bierze udział w cotygodniowych sesjach z psychoterapeutą i odbywa konsultacje psychiatryczne. 

>>> POMÓŻ NAM PRZYWRÓCIĆ DZIECIOM UŚMIECH <<< 

Dzieci z Ukrainy

Nasi podopieczni, którzy trafili do Polski w wyniku rosyjskiej agresji, borykają się z poważnymi problemami. Zmiana otoczenia, języka, środowiska rówieśniczego, tęsknota za rodziną, strata bliskich, ciągła niepewność... Dzieci z Ukrainy w Polsce bardzo potrzebują współczującej opieki i wsparcia psychologicznego. 

Fundacja Świętego Mikołaja pomaga Ukrainie od 2019 roku, kiedy w Mariupolu powstała nasza Świetlica Świętego Mikołaja. Choć owoc naszej współpracy z ukraińskimi przyjaciółmi zrujnowały działania wojenne, nowa Świetlica otwarta została w grudniu 2022 roku w Iwano-Frankiwsku. Od wybuchu wojny otworzyliśmy też 126 Przystani Świętego Mikołaja - znajdujących się w całej Polsce punktów pomocy, gdzie dzieci z Ukrainy spotykają się, uczą, bawią i korzystają z profesjonalnej pomocy.

W Przystaniach zorganizowano 1000 godzin nauczania języka polskiego, odbyło się również 3500 zajęć i warsztatów. Około 1500 dzieci skorzystało z pomocy psychologa. Najzdolniejszym dzieciom, w trudnej sytuacji materialnej fundacja finansuje stypendia. Z nieodpłatnej pomocy psychologicznej w Przystani Świętego Mikołaja w Warszawie korzysta każdego miesiąca  kilkaset dzieci.

Od pół roku w terapii są też dwie siostry, które z rodzicami uciekły przed wojną do Warszawy. Ich tata napisał do fundacji wzruszający list

„Wasz psycholog uratował życie moim dzieciom. Ich mama zmarła na zawał serca latem w Polsce, a ja zostałem samotnym ojcem z dwójką dzieci. Psychika moich dzieci została zniszczona. Pani psycholog Marianna pracowała za darmo z dwójką moich dzieci przez ponad pół roku i teraz dzieci w końcu zaczęły wychodzić z domu i się uśmiechać. Niech Bóg Was wszystkich strzeże za dobre serce i nieocenioną pomoc dzieciom. Będę Wam wdzięczny przez całe życie”.

Jak dodaje Antonina Grządkowska z fundacji: „Jak wynika z naszych obserwacji, wielu młodych uchodźców mierzy się z problemami natury psychicznej, ale także problemami edukacyjnymi i integracyjnymi. W polskim systemie oświaty jest 187,9 tysięcy dzieci i młodzieży z Ukrainy. Zdalnie w systemie ukraińskim naukę kontynuowało około pół miliona dzieci uchodźców. Większość z nich nie została zapisana do polskich placówek. Dzieciom i młodzieży trudno jest przyswoić materiał. Wyzwaniem są różnice językowe, metodologiczne, brak znajomości polskiej historii i kontekstu utworów literackich i kulturowych. Potrzebne jest wsparcie w nauce języka polskiego. Często jednak dzieci nie korzystają z dodatkowych lekcji, ponieważ są  przeciążone nauką. Zdarza się też tak, że młodzież porzuca szkołę i wybiera pracę. Nastolatki potrzebują wsparcia psychologicznego, odrobiny relaksu, zabawy, ponieważ zmagają się z napięciami i problemami. Przemęczenie, stres związany z niewiedzą dotyczącą przyszłości, z ucieczką i nową rzeczywistością, z lękiem o najbliższych, którzy pozostali w ojczyźnie pogłębia wyzwania, z jakimi się mierzą”.

Przywróć dzieciom uśmiech z Fundacją Świętego Mikołaja

Z okazji Dnia Dziecka fundacja zapytała dzieci z Polski i z Ukrainy, czym jest dla nich szczęście, co sprawia im radość, dlaczego trzeba sobie pomagać, kim chcą zostać jak dorosną. Wypowiedzi najmłodszych można posłuchać poniżej:

Dzięki hojności naszych Darczyńców regularnie pomagamy dzieciom przywracając uśmiech na ich twarzach, tworząc bezpieczne przestrzenie i normalne warunki stabilnego rozwoju. Prosimy, abyście przy okazji Dnia Dziecka pomogli dzieciom z Polski i Ukrainy osiągnąć dobrobyt, którego zostały pozbawione. 

Darowizny można przekazywać poprzez formularz poniżej, na stronie zbiórki oraz bezpośrednio na konto:

odbiorca: Fundacja Świętego Mikołaja
konto: 64 2130 0004 2001 0299 9993 0001
tytuł przelewu: Darowizna na Dzień Dziecka

Przywracamy dzieciom uśmiech. Wesprzyj zbiórkę na pomoc dzieciom w potrzebie.

Ta kwota pozwoli nam np. zapewnić udział w zajęciach terapeutycznych dla jednego dziecka.
50
Ta kwota to dwumiesięczne stypendium edukacyjne dla jednego dziecka.
400
Ta kwota, to godzina indywidualnej terapii z psychologiem dla jednego dziecka.
150
Chcę podarować inną kwotę na wsparcie dzieci.
Operator płatności - Przelewy24 Operator płatności - PayPal
Przyjaciele Fundacji Świętego Mikołaja:
darczyncy indywidualni v2
logo Mikolaj
Radio357 logo kontra
LOGO M
MHP logoty dobry
ikea v2
PLD LOGO COLOR3x
pobrane
polska pomoc logo
Pepco logo RGB TAB
logo GrupoLAR v2
pepco AT
bialy prostokat v2
logoFDNT.png
fondation de france 1
logo pve dobra energia kwadrat cmyk
accenture logo
tvp info male
orange
PLAY S
T logo carrier surface rgb n
Gazeta Kongresy logo
logo Heyah BK
Active citizens fund4x
PLUS logo nowe2010
2
AMS RED
promark serwis R
islogo
sks
HSBC logo
logo IG
logo 2
muzeum powstania warszawskiego
LOGOTYPY POWER v2
NIW PROO v2
logotypMSZ A kolor
Logo full kolor RGB
Active citizens fund4x v2
dar serca wersja podstawowa v2
Fundacja ARP rgb
frse v2
LOGO LIBRUS poziome duze v2
OCEN.logotyp na www
KMS logoOpt
kantar
Logo white JPEG TAK
widoczni logo
CF BLUE v2
77production v3
zpapieru 01
aria logo1
logovgi
librus logo
bos bank
bos fundacja
komitet pomocy dzieciom polskim
dyrektor szkoly winieta
Brewa logotyp
Filia czarny 300
literatura logo
logo Mamy Spiewamy
IMAS Logo 884 456px
3.2 CA Together supported by CA Foundation Logo
logo majewski v2
Polskie radio logo
Program 3 PR
logo radio new
logo PRK
logo radio lublin
logo radio lodz
Logo Polskie Radio Olsztyn
111 154741892710
pik
logo radio rzeszow
Radio Szczecin logotyp
logo v2
banner kampus
radio centrum logo czarne 01
logo muzyczne radio
Logo telezlom
Eyzee logo red black v2
logo euforma
81746010 1029034474118597 553683909372542976 o
positive red Wyjatkowy Prezent
SDA Znak Podstawowy
NAFTOR LOGO ZBIORNIK KOLOR
logo PAYTEL
logo
wprost logo bez obrysu rgb
SPAR H RGB 2
PLD LOGO COLOR3x v2
ursa
zielona sowa
gadzety reklamowe logo main 1 1
logo v3
redgetechblack
logo black sm
nwg logo2x
STABILO Logo 2019 RGB
TWB logo v2
PIB logo pion
STORCK Logo ab25mm RGB PM logo
logologo
insignis logo nowe final
thisisbio
pobrane v2
Pekao Fundacja Pole Ochronne CMYK 1
unum logo
JDP Logo v2
flow logo turkusowe tlo
prevoir
bosch v2
SONNEDIX COL RGB
Fundacja BNPP BL Q
allegro logo
NCK logo poziom kolor RGB
JBL 3300x2550pix color22
novonordisk
LOTOS logo fundacja
logo GrupoLAR