W Polsce w skrajnym ubóstwie żyje 333 tysiące dzieci. 994 tysiące żyją w ubóstwie relatywnym, a więc pozwalającym na zaspokojenie jedynie podstawowych potrzeb. Fundacja Świętego Mikołaja w Dzień Dziecka zaprasza, by razem z nami zadbać o wyrównanie szans i dobrostan dzieci z Polski i Ukrainy. Przywróćcie uśmiech dzieciom razem z nami!
Dzień Dziecka to czas w którym w sposób szczególny chcemy docenić swoje pociechy i zapewnić im wszystko o czym marzą. Niestety, w tym samym czasie miliony dzieci nie mogą liczyć nawet na zaspokojenie podstawowych potrzeb, a ich marzenia wydają się bardzo odległe...
Poczucie bezpieczeństwa, wsparcie grupy, dostęp do edukacji i pomocy psychologicznej to odpowiedź Fundacji Świętego Mikołaja, która od 25 lat pomaga dzieciom w potrzebie w myśl zasady „rozumieć i pomagać”. W tym roku na Dzień Dziecka Przywracamy dzieciom uśmiech. Wiemy, że dla niezamożnych dzieci z Polski i uciekających przed wojną dzieci z Ukrainy sytuacja jest trudna, ale wiemy też jak skutecznie i mądrze im pomóc, szczególnie w Dzień Dziecka.
>>> PRZYWRACAMY DZIECIOM UŚMIECH <<<
Rozumieć i pomagać
Według 44% respondentów badania zrealizowanego przez Fundację Świętego Mikołaja w 2020 roku, edukacja to najważniejszy czynnik określający przyszłość dzieci. Wciąż jednak aż 43% respondentów uważa, że dzieci w Polsce nie mają równych szans edukacyjno-rozwojowych. Według co drugiego badanego szanse edukacyjne zależą przede wszystkim od dochodów rodziców. Z informacji Centrum Badania Opinii Społecznej z 2022 roku wynika, że miesięcznie na dodatkowe zajęcia edukacyjne lub ogólnorozwojowe w przeliczeniu na jedno dziecko rodzice płacą średnio 571 zł.
Do jednego z największych urósł problem zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. W Polsce aż 630 tysięcy dzieci potrzebuje stałego wsparcia specjalistów. Dostęp do pomocy psychologicznej w naszym kraju wciąż jest dużym problemem, a koszty leczenia prywatnego przekraczają możliwości finansowe wielu rodzin.
„W 2022 roku objęliśmy wsparciem psychologicznym ponad 9250 uczniów finansując w szkołach działania profilaktyczne, terapeutyczne i interwencyjne, a także terapię dzieci z niezamożnych rodzin. Współpracujemy też z siecią szkół z całej Polski budując trwałe mechanizmy solidarnej pomocy. Nauczycielom i pedagogom, którzy każdego dnia pracują z dziećmi oferujemy warsztaty i nieodpłatny udział w grupie superwizyjnej z ekspertami” – mówi Antonina Grządkowska z Fundacji Świętego Mikołaja.
Staramy się odpowiadać także na trudną sytuację materialną dzieci, poprzez prowadzony od 2010 roku program Stypendia Świętego Mikołaja. Dotąd przyznaliśmy 3430 całorocznych stypendiów, które pozwalają zdolnym dzieciom i młodzieży z niezamożnych rodzin na finansowanie zajęć dodatkowych czy zakup sprzętu potrzebnego do rozwoju ich największych pasji. Na tym jednak nie koniec, bo w ramach programu Akademia Liderów staramy się uczyć kompetencji liderskich i proaktywności w lokalnym życiu społecznym. Do dziś wsparciem objętych zostało 260 osób.
Od roku pod opieką fundacji pozostaje 16-letni Dawid z małej miejscowości na Podkarpaciu. Chłopiec zmaga się z silnymi zaburzeniami lękowymi uniemożliwiającymi funkcjonowanie w szkole. Lęk przed wejściem do grupy wymusił na Dawidzie podjęcie nauczania indywidualnego. Dawid to bardzo zdolny uczeń, posiada olbrzymią wiedzą, a pierwszą klasę ukończył z bardzo wysokimi wynikami. Mieszka z babcią i utrzymują się z niewielkiej emerytury. Dzięki pomocy fundacji bierze udział w cotygodniowych sesjach z psychoterapeutą i odbywa konsultacje psychiatryczne.
>>> POMÓŻ NAM PRZYWRÓCIĆ DZIECIOM UŚMIECH <<<
Dzieci z Ukrainy
Nasi podopieczni, którzy trafili do Polski w wyniku rosyjskiej agresji, borykają się z poważnymi problemami. Zmiana otoczenia, języka, środowiska rówieśniczego, tęsknota za rodziną, strata bliskich, ciągła niepewność... Dzieci z Ukrainy w Polsce bardzo potrzebują współczującej opieki i wsparcia psychologicznego.
Fundacja Świętego Mikołaja pomaga Ukrainie od 2019 roku, kiedy w Mariupolu powstała nasza Świetlica Świętego Mikołaja. Choć owoc naszej współpracy z ukraińskimi przyjaciółmi zrujnowały działania wojenne, nowa Świetlica otwarta została w grudniu 2022 roku w Iwano-Frankiwsku. Od wybuchu wojny otworzyliśmy też 126 Przystani Świętego Mikołaja - znajdujących się w całej Polsce punktów pomocy, gdzie dzieci z Ukrainy spotykają się, uczą, bawią i korzystają z profesjonalnej pomocy.
W Przystaniach zorganizowano 1000 godzin nauczania języka polskiego, odbyło się również 3500 zajęć i warsztatów. Około 1500 dzieci skorzystało z pomocy psychologa. Najzdolniejszym dzieciom, w trudnej sytuacji materialnej fundacja finansuje stypendia. Z nieodpłatnej pomocy psychologicznej w Przystani Świętego Mikołaja w Warszawie korzysta każdego miesiąca kilkaset dzieci.
Od pół roku w terapii są też dwie siostry, które z rodzicami uciekły przed wojną do Warszawy. Ich tata napisał do fundacji wzruszający list
„Wasz psycholog uratował życie moim dzieciom. Ich mama zmarła na zawał serca latem w Polsce, a ja zostałem samotnym ojcem z dwójką dzieci. Psychika moich dzieci została zniszczona. Pani psycholog Marianna pracowała za darmo z dwójką moich dzieci przez ponad pół roku i teraz dzieci w końcu zaczęły wychodzić z domu i się uśmiechać. Niech Bóg Was wszystkich strzeże za dobre serce i nieocenioną pomoc dzieciom. Będę Wam wdzięczny przez całe życie”.
Jak dodaje Antonina Grządkowska z fundacji: „Jak wynika z naszych obserwacji, wielu młodych uchodźców mierzy się z problemami natury psychicznej, ale także problemami edukacyjnymi i integracyjnymi. W polskim systemie oświaty jest 187,9 tysięcy dzieci i młodzieży z Ukrainy. Zdalnie w systemie ukraińskim naukę kontynuowało około pół miliona dzieci uchodźców. Większość z nich nie została zapisana do polskich placówek. Dzieciom i młodzieży trudno jest przyswoić materiał. Wyzwaniem są różnice językowe, metodologiczne, brak znajomości polskiej historii i kontekstu utworów literackich i kulturowych. Potrzebne jest wsparcie w nauce języka polskiego. Często jednak dzieci nie korzystają z dodatkowych lekcji, ponieważ są przeciążone nauką. Zdarza się też tak, że młodzież porzuca szkołę i wybiera pracę. Nastolatki potrzebują wsparcia psychologicznego, odrobiny relaksu, zabawy, ponieważ zmagają się z napięciami i problemami. Przemęczenie, stres związany z niewiedzą dotyczącą przyszłości, z ucieczką i nową rzeczywistością, z lękiem o najbliższych, którzy pozostali w ojczyźnie pogłębia wyzwania, z jakimi się mierzą”.
Przywróć dzieciom uśmiech z Fundacją Świętego Mikołaja
Z okazji Dnia Dziecka fundacja zapytała dzieci z Polski i z Ukrainy, czym jest dla nich szczęście, co sprawia im radość, dlaczego trzeba sobie pomagać, kim chcą zostać jak dorosną. Wypowiedzi najmłodszych można posłuchać poniżej:
Dzięki hojności naszych Darczyńców regularnie pomagamy dzieciom przywracając uśmiech na ich twarzach, tworząc bezpieczne przestrzenie i normalne warunki stabilnego rozwoju. Prosimy, abyście przy okazji Dnia Dziecka pomogli dzieciom z Polski i Ukrainy osiągnąć dobrobyt, którego zostały pozbawione.
Darowizny można przekazywać poprzez formularz poniżej, na stronie zbiórki oraz bezpośrednio na konto:
odbiorca: Fundacja Świętego Mikołaja
konto: 64 2130 0004 2001 0299 9993 0001
tytuł przelewu: Darowizna na Dzień Dziecka