W ramach 31 Przystani Świętego Mikołaja działających w całej Polsce nieustannie niesiemy pomoc dzieciom z Ukrainy. W każdej z nich zatrudniamy pracowników z Ukrainy, oferujemy pomoc edukacyjną, kursy języka polskiego i zajęcia integracyjne. Zapraszamy na przegląd jesiennych zajęć w Przystaniach w całej Polsce.
Fundacja Świętego Mikołaja pomaga Ukrainie od 2019 roku, kiedy ruszyła pomoc dla dzieci przesiedlonych z terytoriów okupowanych w naszej Świetlicy Świętego Mikołaja w Mariupolu. Po agresji z lutego 2022 roku i wybuchu kryzysu migracyjnego natychmiast uruchomiliśmy programy pomocowe w Polsce.
W ramach Przystani Świętego Mikołaja od kwietnia 2022 r. współpracujemy z lokalnymi organizacjami nawiązując trwałe, długofalowe partnerstwa. Dziś zapraszamy do kilku z nich, aby zobaczyć, co robiły dzieci podczas zajęć w październiku i listopadzie.
Przystań Świętego Mikołaja w Ostrowie Wielkopolskim
W Ostrowie Wielkopolskim oprócz wsparcia kadry pedagogicznej, opieki psychologicznej i zajęć wspierających naukę języka polskiego, postawiono dodatkowo na metody terapeutyczne przynoszące wspaniałe efekty. Trzy razy w tygodniu odbywały się zajęcia muzykoterapii, dogoterapii, hipoterapii oraz sensoplastyki.
Jesienią dzieci ponownie mogły spotkać się ze swoimi ukochanymi zwierzętami z Ostrowskiego Klubu Jeździeckiego oraz pobawić się wspólnie na profesjonalnie przygotowanych zajęciach sensoplastyki osadzonych w tematyce jesieni.
Przystań Świętego Mikołaja w Dębicy
Przystań Świętego Mikołaja w Dębicy rozpoczęła cykl spotkań z panią Paulą Ratusińską-Gromny, doświadczoną psycholog, która dla dzieci z Ukrainy prowadzi zajęcia terapeutyczne. Główny cel - przywrócenie pewności siebie i załagodzenie tęsknoty za domem. Długi i mozolny proces odbudowania dziecięcego zaufania i wiary w lepszą przyszłość przynosi efekty, a dzieci stopniowo wracają do równowagi i zaczynają się lepiej integrować w grupie oraz w lokalnej społeczności.
Od marca 2022 r. w Przystani w Dębicy regularnie odbywają się zajęcia arteterapii. Jesienią dzieci za pomocy kolorowego papieru, rysunków i symboli opracowały tzw. "lap book" zawierający ich marzenia. Jedno z zadań dotyczyły wymarzonej podróży i ulubionego miejsca na ziemi. Zdecydowana większość dzieci wskazała na powrót do Ukrainy, do domu. Prace dzieci uderzają dojrzałością i poruszają olbrzymim ładunkiem emocjonalnym. Zajęcia artystyczne nie tylko wspierają integrację, ale także pomagają dzieciom otworzyć się i oddać bez reszty tworzeniu, co pozwala im oderwać się od kłopotów i lęku.
Przystań Świętego Mikołaja w Szczecinku
Nasza Przystań w Szczecinku powstała we współpracy ze Stowarzyszeniem Sportowym Pomagamy Dzieciom. W październiku w Przystani odbyły się zajęcia "W poszukiwaniu skarbów jesieni", które połączyły poszukiwania tytułowych skarbów w miejskich parkach i skwerach oraz zajęcia plastyczno-sensoryczne, w ramach których na ich bazie powstały prace godne młodych artystów.
Dzieci w Szczecinku otoczone są opieką profesjonalnych pedagogów, opieką psychologiczną oraz wsparciem pracowników z Ukrainy, które ułatwiają ich aklimatyzację oraz integrację.
Przystań Świętego Mikołaja w Ełku
Sztuka to niezwykłe narzędzie terapii, które przynosi wspaniałe efekty w pracy z dziećmi z Przystani Świętego Mikołaja. Doskonałym przykładem jest ta działająca w Ełku. Dzieci miały już możliwość brać udział w zajęciach z artystycznych z malarką z Ukrainy, zajęciach tanecznych z elementami gimnastyki korekcyjnej prowadzonych przez magister sztuk muzycznych czy uczyć się pod jej okiem profesjonalnej emisji głosu. Niebywałe efekty przyniosły również zajęcia fotograficzne, które poprowadziła profesjonalna fotografka z Ukrainy.
Jesienią dzieci pod okiem profesjonalnej pedagog wzięły udział w zajęciach tzw. małej rzeźby, tworząc swoje prace widoczne na zdjęciach w galerii poniżej. Integracja w atmosferze pełnej zabawy i śmiechu - tak pomagamy dzieciom z Ukrainy w Ełku.
Przystań Świętego Mikołaja w Łomży
Przystań Świętego Mikołaja w Łomży jest fantastycznym przykładem tego, jak w kilka miesięcy można stworzyć wspierającą się nawzajem społeczność lokalną. Prowadzone w ramach Przystani od wiosny zajęcia miały być początkowo przeznaczone dla grupy 25 dzieci, ale w międzyczasie doszło ich ponad setka, a zajęcia zaangażowały się także mamy dzieci biorących udział w integracji. Nawiązały się polsko-ukraińskie przyjaźnie, a wydarzenia integracyjne dla dzieci gromadzą coraz więcej osób - także dorosłych.
W październiku dzieci wzięły udział w zajęciach muzycznych z Żakliną Olchowiak, która uczyła je gry na ukulele i innych instrumentach. Atmosfera w trakcie zajęć była bardzo wesoła. W listopadzie w Przystani odbyły się warsztaty językowe, które poprowadziła anglistka - Marta Skrodzka. Dzieci zrobiły swoje własne książeczki-słowniki, które pomogły im przyswoić wiedzę i zaangażować do pracy również ich zdolności artystyczne i manualne.
Przystań Świętego Mikołaja w Krasnem
Od samego początku Przystań w Krasnem oferuje dzieciom nie tylko wsparcie w edukacji, ale także dużo ciepła i zabaw muzycznych. Dużym wsparciem jest obecność tłumacza, który wspiera dzieci w poznawaniu nowego języka i uczestniczy w zajęciach, aby maluchy czuły się swobodnie i pewnie. Dzięki odbywającym się trzy razy w tygodniu zajęciom oraz wspólnym wyjazdom dzieci bardzo szybko się zintegrowały.
Jesienią w Przystani w Krasnem odbywały się zajęcia teatralno-muzyczne. Dzieci przygotowują występy gwiazdkowe dla całej lokalnej społeczności.
Obecnie w całej Polsce prowadzimy 31 Przystani Świętego Mikołaja – przyjaznych dzieciom miejsc, w których otrzymują one potrzebną pomoc i wsparcie w integracji i nauce języka polskiego. Dzięki Allegro, od początku września do końca grudnia, możemy prowadzić 28 Przystani Świętego Mikołaja, w których obejmujemy swoją pomocą ponad 1200 dzieci z Ukrainy.
Dzięki wsparciu Fondation de France możemy prowadzić nieprzerwaną pomoc psychologiczną dla dzieci i młodzieży z Ukrainy w ramach poradni działającej w Warszawie we współpracy ze Stowarzyszeniem INTRA.
Dotychczas na program Przystań Świętego Mikołaja przeznaczyliśmy 3 500 000 złotych, a na całą pomoc dzieciom z Ukrainy od momentu rosyjskiej inwazji niemal 7 milionów złotych (6 980 000 złotych).