Już wkrótce minie rok od kiedy ruszyliśmy z projektem Przystanie Świętego Mikołaja. Dziś zaglądamy do kilku z 33 punktów, które w całej Polsce niosą pomoc dla uciekających przed wojną dzieci z Ukrainy.
Jaka pomoc dzieciom z Ukrainy jest najbardziej skuteczna i najlepiej dopasowana do ich potrzeb? Zorganizowana oddolnie, osadzona w lokalnej społeczności i prowadzona przez ludzi żyjących po sąsiedzku z naszymi małymi przyjaciółmi. Mnogość i różnorodność lokalnych inicjatyw była zachwycająca, ale spontaniczna pomoc wymagała dodatkowego wsparcia. Tak w kwietniu 2022 roku zrodził się pomysł projektu Przystanie Świętego Mikołaja.
W styczniu 2023 roku rozpoczął się trzeci etap naszego projektu. W jego ramach, we współpracy z 33 punktami rozsianymi po całym kraju niesiemy pomoc najbardziej potrzebującym dzieciom z Ukrainy. W każdej z Przystani oferujemy im wsparcie edukacyjne i psychologiczne oraz naukę języka polskiego, a lokalne podmioty każdego dnia zaskakują nas kreatywnością swoich zajęć. Dziś zajrzymy do kilku z naszych Przystani, które mamy możliwość prowadzić dzięki wsparciu firmy PEPCO, która pomaga razem z Fundacją Świętego Mikołaja od samego początku wojny. PEPCO jest patronem 11 Przystani Świętego Mikołaja - od Wejherowa po Bytom.
Przystań Świętego Mikołaja w Kluszowcach
Tworzona ze Stowarzyszeniem Sprężyna Przystań Świętego Mikołaja w Kluszowcach, ma za sobą bardzo emocjonującą wycieczkę do parku rozrywki Snowlandia. W Przystani dzieci w różnych grupach wiekowych mają szansę integrować się z polskimi rówieśnikami, co najlepiej udaje się w trakcie zabawy. Na co dzień dzieci korzystają z zajęć integracyjnych, kompensacyjno-społecznych (arteterapia, hipoterapia, choreoterapia), mają też dostęp do poradnictwa psychologicznego pod okiem wykwalifikowanych specjalistów. Dzieci uczą się okazywania emocji i pracy w grupie. Współpraca z rówieśnikami i opiekunami obejmuje również korepetycje i wsparcie edukacyjne.
Przystań Świętego Mikołaja w Katowicach
W Katowicach, naszach Przystań otoczyła opieką najmłodszą grupę podopiecznych. Dzieci w wieku 3-6 lat przez 100 godzin miesięcznie biorą udział w zajęciach opiekuńczo-integracyjnych pod okiem wykształconej pedagog z Ukrainy. W lutym dzieci brały udział w zajęciach logopedycznych. Stałym elementem życia Przystani są również zajęcia taneczno-ruchowe, często połączone z nauką polskiego. Dzięki naszej współpracy udało się również zakupić materiały zajęciowe oraz doposażyć salę na potrzeby grupy maluchów.
Przystań Świętego Mikołaja w Gdańsku
Dzieci z Przystani w Gdańsku korzystają nie tylko z zajęć, ale także z warsztatów i grup wsparcia. Zajęcia orbitują wokół kultury, sztuki oraz sportu. W lutym dzieci wybrały się na wspólną wyprawę na lodowisko, gdzie uczyły się jeździć na łyżwach, ale też miały szansę zobaczyć profesjonalistów biorących udział w Helvetius Cup. Tak jak w pozostałych Przystaniach dzieci mają szansę uczyć się polskiego oraz korzystać z pomocy psychologicznej. Zajęcia edukacyjno-wyrównawcze odbywają się w małych, 6-osobowych grupach, a tematyka zajęć dopasowana jest do potrzeb dzieci.
Przystań Świętego Mikołaja w Ostrowie Wielkopolskim
Przystań w Ostrowie Wielkopolskim jest z nami od samego początku projektu. Dzięki firmie PEPCO możemy kontynuować naszą owocną współpracę. W ostatnich tygodniach dzieci brały udział w bardzo udanych zajęciach sensoplastyki, a także w tzw. "nocowankach". Cały wieczór od godziny 17:00 w piątek do południa w sobotę dzieci spędziły wspólnie pod okiem troskliwych opiekunów. Trzy razy w tygodniu dzieci biorą udział w zajęciach integracyjnych, edukacyjnych oraz uczą się języka polskiego. Regularnie uczestniczą w zajęciach hipoterapii w Ośrodku Jeździeckim we Wtórku.
Przystań Świętego Mikołaja w Warszawie (Ochota)
Działająca z nami od samego początku projektu Przystań Świętego Mikołaja na warszawskiej Ochocie, kontynuuje swoje wsparcie dla dzieci z Ukrainy w ramach "Pracowni". Zajęcia integracyjne obejmują wsparcie nie tylko samych podopiecznych, ale również ich rodzin oraz integrację z polskimi sąsiadami. Dzieci i młodzież w wieku szkolnym korzystają z zajęć języka polskiego. W Przystani duży akcent kładzie się na pielęgnowanie ukraińskich tradycji (m.in. w ramach zajęć kulinarnych), które cieszą się wielką popularnością wśród podopiecznych.
Przystanie Świętego Mikołaja w Kluszowcach, Katowicach, Warszawie, Ostrowie Wielkopolskim oraz Gdańsku działają dzięki wsparciu firmy PEPCO, która pomaga dzieciom z Ukrainy od wybuchu wojny. PEPCO patronuje łącznie 11 Przystaniom. Bardzo dziękujemy za wsparcie.
Jeśli Państwo również chcą pomagać dzieciom z Fundacją Świętego Mikołaja zapraszamy do wsparcia naszego programu ukraińskiego w ramach którego pomagamy po obu stronach granicy. Szczegóły znajdą Państwo >>>TUTAJ<<<. Włączyć się program pomocy Ukrainie można poprzez formularz znajdujący się pod galerią oraz tradycyjnym przelewem na konto:
odbiorca: Fundacja Świętego Mikołaja
numer konta: 37 2130 0004 2001 0299 9993 0002
tytuł przelewu: pomoc dzieciom z Ukrainy darowizna