Przystań Świętego Mikołaja - cudowne miejsce

- Przystań jest domem, w którym odpoczywam (…). Dla naszej rodziny to jest możliwość komunikacji i integracji. odpoczynek, relaks, spokój (…). Przystań jest naszą drugą rodziną, w której czujemy się akceptowani, rozwijamy się oraz wspieramy wzajemnie. To cudowne miejsce – takimi słowami mówili o Przystani Świętego Mikołaja w Mławie jej podopieczni i ich rodzice. Po trwającej już ponad 1,5 roku działalności naszego programu pomocowego dla dzieci i młodzieży z Ukrainy chcieliśmy podsumować jego wyniki i efekty. W tym celu poprosiliśmy uczestników naszych Przystani i ich opiekunów o wzięcie udziału w pogłębionej ewaluacji. Nadeszło 573 odpowiedzi. Z radością dzielimy się z Państwem podsumowaniem.

Odpowiedzi spłynęły do nas z 23 Przystani, które uczestniczyły w programie w 2023 roku. Większość z nich swoją przygodę z Fundacją Świętego Mikołaja rozpoczęła już w kwietniu 2022 roku. Są wśród nich Przystanie z małych miejscowości np. Miejska Biblioteka Publiczna w Cieszanowie, Stowarzyszenie Kobiet z Krasnego, ale i z dużych miast: Stowarzyszenie Magnolia z Gdańska czy Towarzystwo Rozwijania Aktywności Dzieci „Szansa” z Warszawy. W Fundacji „Prowadź mnie Światło Łagodne” z Bielska-Białej spotyka się na wspólnych zajęciach 20 dzieci, w Warsztatach Kultury z Lublina uczestników spotkań jest blisko pół tysiąca. Najliczniej reprezentowaną grupową wiekową są dzieci od 6 do 12 lat – jest ich prawie  tysiąc.; młodzieży w wieku 13-18 lat przychodzi ponad pół tysiąca. Najmniej liczną grupę stanowią dzieci poniżej 6 roku życia – trochę ponad 200 osób.

Według wypowiedzi zawartych w badaniu Przystanie okazują się przestrzenią wielowymiarową: uczą, bawią, wychowują, pomagają, integrują, rozwijają, dają poczucie bezpieczeństwa, akceptacji i wspólnoty. Ponad 80% ankietowanych potwierdziło, że nauczyło się dzięki Przystaniom ciekawego spędzania wolnego czasu; 75% zaznaczyło, że nauczyli się przyjaźni, koleżeństwa i solidarności. Ponadto uczestnicy mieli okazję rozwijać swoje talenty i pasje (62%), nauczyć się języka polskiego (52%) i kultury polskiej (37%), radzenia sobie z negatywnymi emocjami (35%); dzieci uczyły się też samodzielności, wspólnie odrabiały lekcji, uczyły się języka angielskiego, mogły realizować swoje marzenia.

IMG 20230528 1

- Mój syn po prostu to uwielbia. Lubi tam przebywać, realizuje swoje marzenia, spełnia swoje pasje, uczestniczy w różnego rodzaju wycieczkach – tłumaczy mama jednego z podopiecznych Przystani w Przemyślu.

- Mojemu dziecku Przystań pomaga w rozwijaniu pasji, w nauce, w odrabianiu lekcji, wspiera jego prawidłowy rozwój – dodaje jej koleżanka.

- Córka otworzyła się na innych, bardzo się zainteresowała fotografią i być może będzie to jej nowa pasja i hobby – tłumaczy mama 9-latki z Przystani Świętego Mikołaja w Ełku. 

Rodzice podkreślali również, że w Przystaniach dzieci uczą się tolerancji i szacunku do innych, współpracy i zaangażowania, czują się bezpiecznie. Przystań to dla nich synonim „spokojnej, bezpiecznej odskoczni od rzeczywistości (…)” i „oaza ciepła i dobroci”.

- Przystań Świętego Mikołaja dla mnie to miejsce, gdzie moja Marianka czuje się jak u siebie w domu. Zawsze z wielką chęcią idzie do Przystani, czeka na poniedziałek. (…) A ja jestem zawsze o nią spokojna – wyznaje Olena z Bielska-Białej, gdzie działa Przystań prowadzona przez Fundację Prowadź Mnie Światło Łagodne.

- Moje dziecko uczy się tu języka polskiego i adaptuje się do polskiego środowiska. Dzięki temu mniej się o nie martwię, bo wiem, że jest w przyjaznym miejscu. Dodatkowo podczas nieobecności dziecka mam okazję znaleźć czas dla siebie i trochę odpocząć – mówi inna mama. - Przystań daje moim dzieciom wiele radości i za każdym razem, kiedy wracają do domu ze swoimi pracami, są przeszczęśliwi – to z kolei wyznanie mamy dzieci uczęszczających do Przystani w Ełku.

Wśród zajęć organizowanych w Przystaniach największą popularnością cieszą się wspólne gry i zabawy z rówieśnikami (65%) i zajęcia artystyczne (60%). W następnej kolejności wymieniane są wyjścia kulturalne (53%) i wycieczki krajoznawcze (49%). Dzieciaki chętnie też uczestniczą w zajęciach sportowych (48,5%), lekcjach języka polskiego (43%) i wspólnych integracyjnych wyjazdach i obozach (42%). 

Spośród warsztatów tematycznych duże zainteresowanie wzbudziły zajęcia z robotyki w Przystani Świętego Mikołaja w Wejherowie. - Robotyka bardzo mnie ciekawi. Montujemy na niej roboty i ożywiamy je. To fascynujące – opowiada jeden z uczestników. - Na jednych zajęciach budowaliśmy kota goniącego mysz! To było super! – dodaje drugi. – Pan instruktor pomaga mi w rozwoju moich zainteresowań – stwierdza 10-latek, który w przyszłości chce zostać inżynierem.

Z kolei mama 7-letniego Natana z Przystani Świętego Mikołaja w Ostrowie Wielkopolskim bardzo chwali tzw. „nocowanki”, na których najmłodsze dzieci po raz pierwszy mogły spędzić noc bez rodziców, za to w gronie rówieśników i opiekunów:  - Syn jest bardzo zadowolony z zajęć. Poznał nowych kolegów, z którymi spędza czas. Uczy się samodzielności – dodaje.

Za to w Przystani Świętego Mikołaja w Mławie dzieci zagrały w filmie i uczestniczyły w procesie tworzenia filmu.

- Bardzo podobało mi się studio filmowe, gra w bajce i sam proces kręcenia. Również modelowanie z gliny, szycie, malowanie domku dla ptaków. Nigdy tego nie robiłam – opowiada podopieczna Przystani.

- A dla mnie najfajniejszy był udział w wycieczce do Centrum Nauki "Łukasiewicz". Było tam bardzo ciekawie. Dużo zobaczyłam, czego nie widziałam jeszcze nigdy. Nigdy nie zapomnę tego wyjazdu –  przekonuje uczestniczka Przystani w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece w Dębicy.

Dzięki Przystaniom rozsianym po całej Polsce dzieci z Ukrainy mogły zwiedzić i zobaczyć wiele pięknych i ciekawych miejsc m.in. Warszawę, Kraków, Toruń, Bydgoszcz, Sandomierz, Sanok, Kielce, Bałtów, Lesko, Karpacz i wiele, wiele innych.

Nastolatka z Przystani w Lublinie podsumowuje krótko - Lubię Przystań. Dzięki niej nie siedzę w domu, mam gdzie pójść.

Obecnie trwa V edycja Przystani Świętego Mikołaja. We współpracy z Fundacją Świętego Mikołaja 15 organizacji organizuje przyjazne miejsca dla dzieci i młodzieży z Ukrainy, które wciąż potrzebują wsparcia. Wiele z nich mierzy się z symptomami zespołu stresu pourazowego, wiele jest nadal wyłącznie w edukacji online i brakuje im przestrzeni do budowania relacji z rówieśnikami, wiele szuka przestrzeni do rozmawiania i rozwijania swoich pasji w ojczystym języku. To właśnie dla takich dzieci chcemy kontynuować prowadzenie Przystani Świętego Mikołaja. 

Nie będzie to możliwe bez dalszego wsparcia finansowego naszych darczyńców! Dlatego prosimy Państwa o pomoc!  

>>> POMAGAJ DZIECIOM Z UKRAINY Z FUNDACJĄ ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA <<<

darowizna na pomoc dzieciom z Ukrainy:
numer konta: 
37 2130 0004 2001 0299 9993 0002 
tytuł przelewu: 
pomoc dzieciom z Ukrainy darowizna

Przekaż darowiznę, a my zamienimy ją w pomoc dla dziecka z Ukrainy

17 v4
Chcę ufundować miesiąc zajęć w Przystani Świętego Mikołaja dla jednego dziecka z Ukrainy
400
19
Chcę pomóc i przekazać cegiełkę na pomoc dziecku z Ukrainy
50
18
Chcę opłacić pół miesiąca zajęć w Przystani Świętego Mikołaja dla jednego dziecka z Ukrainy
200
16
Chcę przekazać inną kwotę na pomoc dziecku z Ukrainy i wpisuję ją poniżej
Operator płatności - Przelewy24 Operator płatności - PayPal
Przyjaciele Fundacji Świętego Mikołaja:
darczyncy indywidualni v2
logo Mikolaj
Radio357 logo kontra
LOGO M
MHP logoty dobry
ikea v2
PLD LOGO COLOR3x
pobrane
polska pomoc logo
Pepco logo RGB TAB
Logo OMEGA Pilzno v2
logo GrupoLAR v2
bialy prostokat v2
pepco AT
logoFDNT.png
fondation de france 1
logo pve dobra energia kwadrat cmyk
accenture logo
orange
tvp info male
PLAY S
T logo carrier surface rgb n
logo Heyah BK
Gazeta Kongresy logo
logotypyplusipolsat 1
Active citizens fund4x
2
AMS RED
promark serwis R
islogo
sks
HSBC logo
logo IG
logo 2
muzeum powstania warszawskiego
LOGOTYPY POWER v2
NIW PROO v2
logotypMSZ A kolor
Logo full kolor RGB
Active citizens fund4x v2
dar serca wersja podstawowa v2
Fundacja ARP rgb
frse v2
LOGO LIBRUS poziome duze v2
OCEN.logotyp na www
KMS logoOpt
kantar
Logo white JPEG TAK
widoczni logo
CF BLUE v2
77production v3
zpapieru 01
aria logo1
logovgi
librus logo
bos bank
bos fundacja
komitet pomocy dzieciom polskim
dyrektor szkoly winieta
Brewa logotyp
Filia czarny 300
literatura logo
logo Mamy Spiewamy
IMAS Logo 884 456px
3.2 CA Together supported by CA Foundation Logo
logo majewski v2
Polskie radio logo
Program 3 PR
logo radio new
logo PRK
logo radio lublin
logo radio lodz
Logo Polskie Radio Olsztyn
111 154741892710
pik
logo radio rzeszow
Radio Szczecin logotyp
logo v2
banner kampus
radio centrum logo czarne 01
logo muzyczne radio
Logo telezlom
Eyzee logo red black v2
logo euforma
81746010 1029034474118597 553683909372542976 o
positive red Wyjatkowy Prezent
SDA Znak Podstawowy
NAFTOR LOGO ZBIORNIK KOLOR
logo PAYTEL
logo
wprost logo bez obrysu rgb
SPAR H RGB 2
PLD LOGO COLOR3x v2
ursa
zielona sowa
gadzety reklamowe logo main 1 1
logo v3
redgetechblack
logo black sm
nwg logo2x
STABILO Logo 2019 RGB
TWB logo v2
PIB logo pion
STORCK Logo ab25mm RGB PM logo
logologo
insignis logo nowe final
thisisbio
pobrane v2
Pekao Fundacja Pole Ochronne CMYK 1
unum logo
JDP Logo v2
flow logo turkusowe tlo
prevoir
bosch v2
SONNEDIX COL RGB
Fundacja BNPP BL Q
allegro logo
MUFU
NCK logo poziom kolor RGB
JBL 3300x2550pix color22
novonordisk
LOTOS logo fundacja
logo GrupoLAR
logo rpm basic
CDP SA Logo Horizontal Black RGB
ZENTIVA LOGO