- Przystań jest domem, w którym odpoczywam (…). Dla naszej rodziny to jest możliwość komunikacji i integracji. odpoczynek, relaks, spokój (…). Przystań jest naszą drugą rodziną, w której czujemy się akceptowani, rozwijamy się oraz wspieramy wzajemnie. To cudowne miejsce – takimi słowami mówili o Przystani Świętego Mikołaja w Mławie jej podopieczni i ich rodzice. Po trwającej już ponad 1,5 roku działalności naszego programu pomocowego dla dzieci i młodzieży z Ukrainy chcieliśmy podsumować jego wyniki i efekty. W tym celu poprosiliśmy uczestników naszych Przystani i ich opiekunów o wzięcie udziału w pogłębionej ewaluacji. Nadeszło 573 odpowiedzi. Z radością dzielimy się z Państwem podsumowaniem.
Odpowiedzi spłynęły do nas z 23 Przystani, które uczestniczyły w programie w 2023 roku. Większość z nich swoją przygodę z Fundacją Świętego Mikołaja rozpoczęła już w kwietniu 2022 roku. Są wśród nich Przystanie z małych miejscowości np. Miejska Biblioteka Publiczna w Cieszanowie, Stowarzyszenie Kobiet z Krasnego, ale i z dużych miast: Stowarzyszenie Magnolia z Gdańska czy Towarzystwo Rozwijania Aktywności Dzieci „Szansa” z Warszawy. W Fundacji „Prowadź mnie Światło Łagodne” z Bielska-Białej spotyka się na wspólnych zajęciach 20 dzieci, w Warsztatach Kultury z Lublina uczestników spotkań jest blisko pół tysiąca. Najliczniej reprezentowaną grupową wiekową są dzieci od 6 do 12 lat – jest ich prawie tysiąc.; młodzieży w wieku 13-18 lat przychodzi ponad pół tysiąca. Najmniej liczną grupę stanowią dzieci poniżej 6 roku życia – trochę ponad 200 osób.
Według wypowiedzi zawartych w badaniu Przystanie okazują się przestrzenią wielowymiarową: uczą, bawią, wychowują, pomagają, integrują, rozwijają, dają poczucie bezpieczeństwa, akceptacji i wspólnoty. Ponad 80% ankietowanych potwierdziło, że nauczyło się dzięki Przystaniom ciekawego spędzania wolnego czasu; 75% zaznaczyło, że nauczyli się przyjaźni, koleżeństwa i solidarności. Ponadto uczestnicy mieli okazję rozwijać swoje talenty i pasje (62%), nauczyć się języka polskiego (52%) i kultury polskiej (37%), radzenia sobie z negatywnymi emocjami (35%); dzieci uczyły się też samodzielności, wspólnie odrabiały lekcji, uczyły się języka angielskiego, mogły realizować swoje marzenia.
- Mój syn po prostu to uwielbia. Lubi tam przebywać, realizuje swoje marzenia, spełnia swoje pasje, uczestniczy w różnego rodzaju wycieczkach – tłumaczy mama jednego z podopiecznych Przystani w Przemyślu.
- Mojemu dziecku Przystań pomaga w rozwijaniu pasji, w nauce, w odrabianiu lekcji, wspiera jego prawidłowy rozwój – dodaje jej koleżanka.
- Córka otworzyła się na innych, bardzo się zainteresowała fotografią i być może będzie to jej nowa pasja i hobby – tłumaczy mama 9-latki z Przystani Świętego Mikołaja w Ełku.
Rodzice podkreślali również, że w Przystaniach dzieci uczą się tolerancji i szacunku do innych, współpracy i zaangażowania, czują się bezpiecznie. Przystań to dla nich synonim „spokojnej, bezpiecznej odskoczni od rzeczywistości (…)” i „oaza ciepła i dobroci”.
- Przystań Świętego Mikołaja dla mnie to miejsce, gdzie moja Marianka czuje się jak u siebie w domu. Zawsze z wielką chęcią idzie do Przystani, czeka na poniedziałek. (…) A ja jestem zawsze o nią spokojna – wyznaje Olena z Bielska-Białej, gdzie działa Przystań prowadzona przez Fundację Prowadź Mnie Światło Łagodne.
- Moje dziecko uczy się tu języka polskiego i adaptuje się do polskiego środowiska. Dzięki temu mniej się o nie martwię, bo wiem, że jest w przyjaznym miejscu. Dodatkowo podczas nieobecności dziecka mam okazję znaleźć czas dla siebie i trochę odpocząć – mówi inna mama. - Przystań daje moim dzieciom wiele radości i za każdym razem, kiedy wracają do domu ze swoimi pracami, są przeszczęśliwi – to z kolei wyznanie mamy dzieci uczęszczających do Przystani w Ełku.
Wśród zajęć organizowanych w Przystaniach największą popularnością cieszą się wspólne gry i zabawy z rówieśnikami (65%) i zajęcia artystyczne (60%). W następnej kolejności wymieniane są wyjścia kulturalne (53%) i wycieczki krajoznawcze (49%). Dzieciaki chętnie też uczestniczą w zajęciach sportowych (48,5%), lekcjach języka polskiego (43%) i wspólnych integracyjnych wyjazdach i obozach (42%).
Spośród warsztatów tematycznych duże zainteresowanie wzbudziły zajęcia z robotyki w Przystani Świętego Mikołaja w Wejherowie. - Robotyka bardzo mnie ciekawi. Montujemy na niej roboty i ożywiamy je. To fascynujące – opowiada jeden z uczestników. - Na jednych zajęciach budowaliśmy kota goniącego mysz! To było super! – dodaje drugi. – Pan instruktor pomaga mi w rozwoju moich zainteresowań – stwierdza 10-latek, który w przyszłości chce zostać inżynierem.
Z kolei mama 7-letniego Natana z Przystani Świętego Mikołaja w Ostrowie Wielkopolskim bardzo chwali tzw. „nocowanki”, na których najmłodsze dzieci po raz pierwszy mogły spędzić noc bez rodziców, za to w gronie rówieśników i opiekunów: - Syn jest bardzo zadowolony z zajęć. Poznał nowych kolegów, z którymi spędza czas. Uczy się samodzielności – dodaje.
Za to w Przystani Świętego Mikołaja w Mławie dzieci zagrały w filmie i uczestniczyły w procesie tworzenia filmu.
- Bardzo podobało mi się studio filmowe, gra w bajce i sam proces kręcenia. Również modelowanie z gliny, szycie, malowanie domku dla ptaków. Nigdy tego nie robiłam – opowiada podopieczna Przystani.
- A dla mnie najfajniejszy był udział w wycieczce do Centrum Nauki "Łukasiewicz". Było tam bardzo ciekawie. Dużo zobaczyłam, czego nie widziałam jeszcze nigdy. Nigdy nie zapomnę tego wyjazdu – przekonuje uczestniczka Przystani w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece w Dębicy.
Dzięki Przystaniom rozsianym po całej Polsce dzieci z Ukrainy mogły zwiedzić i zobaczyć wiele pięknych i ciekawych miejsc m.in. Warszawę, Kraków, Toruń, Bydgoszcz, Sandomierz, Sanok, Kielce, Bałtów, Lesko, Karpacz i wiele, wiele innych.
Nastolatka z Przystani w Lublinie podsumowuje krótko - Lubię Przystań. Dzięki niej nie siedzę w domu, mam gdzie pójść.
Obecnie trwa V edycja Przystani Świętego Mikołaja. We współpracy z Fundacją Świętego Mikołaja 15 organizacji organizuje przyjazne miejsca dla dzieci i młodzieży z Ukrainy, które wciąż potrzebują wsparcia. Wiele z nich mierzy się z symptomami zespołu stresu pourazowego, wiele jest nadal wyłącznie w edukacji online i brakuje im przestrzeni do budowania relacji z rówieśnikami, wiele szuka przestrzeni do rozmawiania i rozwijania swoich pasji w ojczystym języku. To właśnie dla takich dzieci chcemy kontynuować prowadzenie Przystani Świętego Mikołaja.
Nie będzie to możliwe bez dalszego wsparcia finansowego naszych darczyńców! Dlatego prosimy Państwa o pomoc!
>>> POMAGAJ DZIECIOM Z UKRAINY Z FUNDACJĄ ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA <<<
darowizna na pomoc dzieciom z Ukrainy:
numer konta: 37 2130 0004 2001 0299 9993 0002
tytuł przelewu: pomoc dzieciom z Ukrainy darowizna