Przez chwilę chciałem być żołnierzem, ale szybko mi przeszło - wywiad z Arturem Andrusem, ambasadorem Stypendiów św. Mikołaja

W ramach kampanii społecznej "Stypendium zmienia życie" przez cały wrzesień na naszej stronie będziemy publikować wywiady z przyjaciółmi programu Stypendia św. Mikołaja m.in: dziennikarką Martą Januszewską, Edytą Jungowską, Arturem Andrusem, Wojciechem Widłakiem czy Magdaleną Witkiewicz. Dziś zapraszamy do lektury wywiadu z Arturem Andrusem, który od 10 lat jest ambasadorem naszego programu stypendialnego.

Czy lubił Pan chodzić do szkoły? Czy był Pan prymusem?

artur andrus FitWzQ3MCwzMjBd

Lubiłem i nie lubiłem. Jak miała być klasówka, to nie lubiłem, mimo że raczej byłem przygotowany. Tu dochodzimy do odpowiedzi na drugie pytanie - tak, byłem prymusem, a może nawet kujonem. Ale „kujoństwo” mi w pewnym momencie przeszło, chęć zdobywania dobrych ocen - nie. Zatem do końca szkoły średniej należałem raczej do tych lepszych uczniów.

Gdzie chodził Pan do szkoły? Jak ją wspomina?

Szkół było kilka. Pierwsza - dwuklasowa szkoła w domu naszej nauczycielki w Zabrodziu koło Soliny. Tam ukończyłem tylko pierwszą klasę, bo później przeniesiono nas do pięknej, nowo wybudowanej szkoły w Bóbrce. Jak wspominam? A jak można wspominać szkołę, kiedy w klasie ma się siedmioro czy ośmioro kolegów, na lekcję wuefu wychodzi się do ogródka, w ogródku spędza się też przerwy, a po drodze do szkoły stoi orzech, na który można się wspiąć i trochę orzechów sobie utrząsnąć? W Bóbrce też było fantastycznie. Potem, siódmą, ósmą klasę podstawówki i liceum kończyłem już w Sanoku. Liceum uważam za najpiękniejszy czas mojego życia. Do dzisiaj trwają przyjaźnie, właśnie zbieramy się na spotkanie pięćdziesięcioletnich licealistów. Czasem słyszę jak ludzie narzekają na swoje szkoły - nie wiem, czy ja miałem takie wyjątkowe szczęście, czy umiem zostawiać w pamięci tylko to co dobre, ale ja swoje szkoły wspominam z dużą czułością.

Gdzie zazwyczaj spędzał Pan wakacje, kiedy był Pan uczniem?

Pewnie wszyscy myślą, że jak się mieszkało w Bieszczadach, to nie było potrzeby wyjeżdżać gdziekolwiek. I rzeczywiście, na pierwszy obóz harcerski pojechałem z Soliny do Polańczyka, jakieś 10 kilometrów od domu. Nawet pamiętam jak tam dotarłem - wujek Zbyszek podrzucił mnie statkiem spacerowym „Żubr”. Miał cały statek turystów, ale skąd oni mogli wiedzieć, że przycumowanie w Polańczyku i wyrzucenie na brzeg jakiegoś harcerza nie jest stałym punktem każdego rejsu? Ale wyjaśniam - jak się mieszka w Bieszczadach, to chce się z nich wyjeżdżać. Przynajmniej na wakacje. I większość miejsc, które zobaczyłem w czasach szkolnych, to podróże z harcerzami. Świnoujście, Staszów, potem wielkie wyprawy zagraniczne - NRD, Czechosłowacja.

Czy pamięta Pan swój pierwszy dzień w szkole lub jakie jest Pana pierwsze wspomnienie ze szkoły?

Pierwszego nie pamiętam, a pierwsze wspomnienie mam takie, że wychodzimy do ogródka z panią na lekcje wuefu i tańczymy „Zasiali górale proso”. Do dzisiaj umiem powtórzyć ten układ choreograficzny. Jeszcze jedno z pierwszych wspomnień szkolnych: mama pakuje mi do tornistra kanapkę i znajduje ją tam po kilku dniach. To się zmieniło. Jak mam dzisiaj zapakowane coś do zjedzenia - nie zapomnę zjeść.

Czy miał Pan nauczyciela, który miał największy wpływ na całe Pana dalsze życie?

Nie wymienię jednego. Pewnie nie wymieniłbym też wszystkich, którzy kiedykolwiek mnie uczyli, ale na pewno było ich wielu. Zdecydowana większość. I każdemu za coś innego byłbym wdzięczny. Na przykład pani Marii Kuczek, mojej nauczycielce muzyki ze Szkoły Podstawowej Nr 1 w Sanoku zawdzięczam to, że wyszedłem na scenę. Wtedy na scenę szkolną, ale się odważyłem.

Kim chciał Pan zostać w przyszłości, kiedy chodził Pan do szkoły?

Lekarzem. I to konkretnie w ośrodku zdrowia w Solinie. Potem, kiedy w telewizji zobaczyłem „Szpital na peryferiach” brałem już pod uwagę ewentualnie pracę w tym czechosłowackim szpitalu. Wtedy wchodziły już w grę kwestie emocjonalne. Wolałbym być lekarzem w ośrodku zdrowia w Solinie, ale na ten szpital na czechosłowackich peryferiach zdecydowałbym się ze względu na doktor Eliżkę, która była piękna i dobra, a żaden z grających w filmie lekarzy nie był - zdaniem dziesięciolatka z Soliny - jej wart. Potem jeszcze przez chwilę chciałem być żołnierzem, jak mój starszy brat, ale szybko mi przeszło.

Jaki przedmiot lubił Pan najbardziej?

To się zmieniało. Był czas, kiedy uwielbiałem matematykę. Potem nagle poniosło mnie w stronę historii. Chyba zawsze sprawiał mi przyjemność język polski. A, i jeszcze coś - bardzo lubiłem język rosyjski. Na każdym etapie nauki, tym językiem, który wtedy traktowaliśmy wszyscy jako coś niepotrzebnego, narzuconego, moje rusycystki potrafiły mnie naprawdę zainteresować. To od nich dowiedziałem się kto to jest Wysocki, to dzięki nim usłyszałem Okudżawę czy Żannę Biczewską. Dawały mi delikatnie do zrozumienia, że w tym języku na „in” kończy się nie tylko Lenin, ale przede wszystkim „Puszkin”. O! Uwaga! Będzie puenta w języku obcym! I teraz, kiedy wspominam swoje szkoły: Ja pomniu cziudnoje mgnowienie.

Celem ogólnopolskiej kampanii społecznej "Stypendium zmienia życie" Fundacji Świętego Mikołaja jest zwrócenie uwagi na sytuację zdolnych dzieci z niezamożnych rodzin. Kampania jest współfinansowana przez Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021–2030.

Przekaż darowiznę, a my zamienimy ją w Stypendium św. Mikołaja

zima 15 v4
Przekaż cegiełkę na stypendium dla zdolnego dziecka z niezamożnej rodziny i wpłać
30
buzka 2 v2
Zostań Patronem rocznego stypendium dla zdolnego dziecka z niezamożnej rodziny i wpłać
3000
lato 7 v5
Ufunduj miesięczne stypendium dla zdolnego dziecka z niezamożnej rodziny i wpłać
300
buzka 3 v4
Wpisz poniżej kwotę wpłaty na stypendium dla zdolnego dziecka z niezamożnej rodziny
Operator płatności - Przelewy24 Operator płatności - PayPal
Przyjaciele Fundacji Świętego Mikołaja:
darczyncy indywidualni v2
logo Mikolaj
Radio357 logo kontra
LOGO M
MHP logoty dobry
ikea v2
PLD LOGO COLOR3x
pobrane
polska pomoc logo
Pepco logo RGB TAB
Logo OMEGA Pilzno v2
logo GrupoLAR v2
bialy prostokat v2
pepco AT
logoFDNT.png
fondation de france 1
logo pve dobra energia kwadrat cmyk
accenture logo
orange
tvp info male
PLAY S
T logo carrier surface rgb n
logo Heyah BK
Gazeta Kongresy logo
logotypyplusipolsat 1
Active citizens fund4x
2
AMS RED
promark serwis R
islogo
sks
HSBC logo
logo IG
logo 2
muzeum powstania warszawskiego
LOGOTYPY POWER v2
NIW PROO v2
logotypMSZ A kolor
Logo full kolor RGB
Active citizens fund4x v2
dar serca wersja podstawowa v2
Fundacja ARP rgb
frse v2
LOGO LIBRUS poziome duze v2
OCEN.logotyp na www
KMS logoOpt
kantar
Logo white JPEG TAK
widoczni logo
CF BLUE v2
77production v3
zpapieru 01
aria logo1
logovgi
librus logo
bos bank
bos fundacja
komitet pomocy dzieciom polskim
dyrektor szkoly winieta
Brewa logotyp
Filia czarny 300
literatura logo
logo Mamy Spiewamy
IMAS Logo 884 456px
3.2 CA Together supported by CA Foundation Logo
logo majewski v2
Polskie radio logo
Program 3 PR
logo radio new
logo PRK
logo radio lublin
logo radio lodz
Logo Polskie Radio Olsztyn
111 154741892710
pik
logo radio rzeszow
Radio Szczecin logotyp
logo v2
banner kampus
radio centrum logo czarne 01
logo muzyczne radio
Logo telezlom
Eyzee logo red black v2
logo euforma
81746010 1029034474118597 553683909372542976 o
positive red Wyjatkowy Prezent
SDA Znak Podstawowy
NAFTOR LOGO ZBIORNIK KOLOR
logo PAYTEL
logo
wprost logo bez obrysu rgb
SPAR H RGB 2
PLD LOGO COLOR3x v2
ursa
zielona sowa
gadzety reklamowe logo main 1 1
logo v3
redgetechblack
logo black sm
nwg logo2x
STABILO Logo 2019 RGB
TWB logo v2
PIB logo pion
STORCK Logo ab25mm RGB PM logo
logologo
insignis logo nowe final
thisisbio
pobrane v2
Pekao Fundacja Pole Ochronne CMYK 1
unum logo
JDP Logo v2
flow logo turkusowe tlo
prevoir
bosch v2
SONNEDIX COL RGB
Fundacja BNPP BL Q
allegro logo
MUFU
NCK logo poziom kolor RGB
JBL 3300x2550pix color22
novonordisk
LOTOS logo fundacja
logo GrupoLAR
logo rpm basic
CDP SA Logo Horizontal Black RGB