Poznaj tegorocznych uczestników Akademii Liderów. Zuzia i projekt TeenCademy

Akademia Liderów Fundacji Świętego Mikołaja to program szkoleniowy dla osób w wieku 16-20 lat, które chcą nauczyć się prowadzić samodzielnie projekty społeczne. Zapraszamy na kolejny odcinek cyklu artykułów o uczestnikach Akademii w 2021 roku i ich projektach.

Nazywam się Zuzia Marciniak i pochodzę z Przygodzic - małej wsi w województwie wielkopolskim. Obecnie uczę się w programie Matury Międzynarodowej w III Liceum Ogólnokształcącym im. A. Mickiewicza w Katowicach.

zuza m AL 2021

Nauka sprawiała mi przyjemność od zawsze, więc odkąd tylko pamiętam, szukałam okazji do rozwoju i wyjścia poza mury zwyczajnej polskiej szkoły - włożyłam w to dość dużo pracy.

Mój wysiłek się opłacił, kiedy zostałam nagrodzona Rich Banasikowski Memorial Scholarship, czyli stypendium, które przyznawane jest corocznie jednej osobie w Polsce za osiągnięcia akademickie oraz zasługi w działalności społecznej. Pozwoliło mi to wyjechać na roczną wymianę do Stanów Zjednoczonych, podczas której poszerzyłam swoje horyzonty i wiele się nauczyłam - przede wszystkim o sobie. Zaczęłam stawiać sobie coraz ambitniejsze cele i uwierzyłam, że nic nie jest niemożliwe, jeśli pracuje się na to wystarczająco ciężko.

Ale wciąż pamiętam, jak przytłoczona czułam się w Polsce nie wiedząc, że istnieją możliwości rozwoju takie jak to stypendium. Uświadomiłam sobie, że wielu zdolnych uczniów, którzy zasługują na podobne szanse na rozwinięcie swoich skrzydeł, nigdy ich nie dostaje, bo nie wie, gdzie ich szukać. A potem zrozumiałam, że to o wiele szerszy problem.

Uświadomiłam sobie, że, zwłaszcza w mniejszych miejscowościach, nastolatkowie rzadko wychodzą poza mury polskiego systemu edukacji i nie rozwijają się, bo nie wiedzą jak, nie widzą w tym korzyści, nie mają na to pieniędzy albo w ogóle nie zdają sobie sprawy, że mogą i mają potencjał do wykorzystania. Natomiast osoby zdolne często spotykają się z niezrozumieniem ze strony otoczenia, którzy nie widzą sensu we wkładaniu tak wielkiego wysiłku we własną edukację.

Sama kiedyś byłam jedną z tych osób, dlatego postanowiłam głośno podzielić się moim doświadczeniem. Założyłam bloga na Instagramie, na którym relacjonowałam moją przygodę w Stanach i to, jak udało mi się tam znaleźć. Zaczęłam otrzymywać wiadomości od osób, które dzięki moim postom zdecydowały się spróbować swoich sił i aplikować na stypendium, które otrzymałam.

Poczułam, że to co robię ma sens, więc postanowiłam pójść o krok dalej i dotrzeć z moją historią do większej liczby ludzi - do wszystkich tych uczniów, którzy mają potencjał, ale nie wiedzą, jak go wykorzystywać. Tak właśnie powstał pomysł na TeenCademy.

Jednak nie udałoby mi się go zrealizować, gdyby nie pomoc Fundacji Świętego Mikołaja. Jako laureatka tegorocznej Akademii Liderów, w te wakacje mogłam przez 10 dni uczyć się, inspirować i rozwijać mój projekt pod opieką doświadczonych tutorów. Dzięki mojemu uczestnictwu w programie, TeenCademy przeobraziło się z nieśmiałej idei w dopracowany projekt o dużej skali- projekt, który teraz przy wsparciu Fundacji mogę wprowadzać w życie.

TeenCademy to 6-miesięczny program mentoringowy, który inspiruje do rozwoju akademickiego i osobistego. Skierowany jest do uczniów 7 i 8 klas szkół ponadpodstawowych oraz uczniów szkół średnich. W ramach programu, pomożemy uczestnikom w przygotowaniach do konkursów lub olimpiad, pokażemy, jak aplikować na najbardziej selektywne programy stypendialne i mentoringowe, wesprzemy w wyjeździe na wymianę uczniowską lub studia na najlepszych światowych uczelniach, czy nauczymy, jak wystartować z własnym projektem społecznym.

Uczestników połączymy z mentorami — niekwestionowanymi ekspertami w swojej dziedzinie — dając im przestrzeń do ukierunkowanego rozwoju poprzez korzystanie z doświadczenia i/lub sieci kontaktów mentorów. Pary mentoringowe dopasujemy biorąc pod uwagę kompetencje oraz plany na przyszłość obu stron, na przykład tak, żeby młody aspirujący humanista mógł uczyć się od laureata Olimpiady Literatury i Języka Polskiego. Humanista, społecznik, matematyk, ścisłowiec, aktywista- niezależnie od obszaru zainteresowań, nasi kompetentni mentorzy posiadają doświadczenie w każdej z tych dziedzin i chętnie podzielą się swoją wiedzą.

Dodatkowo, uczestnicy programu będą mieli okazję wziąć udział w trzech konferencje online z zaproszonymi gośćmi, na których będą okazję zdobyć wiedzę i umiejętności z m.in. pisania aplikacji stypendialnych, networkingu, personal brandingu, czy wystąpień publicznych! Będzie to też niepowtarzalna okazja do integracji z uczestnikami, mentorami i zarządem TeenCademy.

Właśnie trwa rekrutacja do I Edycji Programu Mentoringowego TeenCademy! Do zgłoszenia się gorąco zachęcam utalentowanych, ambitnych uczniów z całej Polski! By wziąć udział w programie, wystarczy zaaplikować do 30 września 2021 roku poprzez wypełnienie krótkiego formularza rekrutacyjnego: https://forms.gle/RmmdPuwwq8Jmoncs9

Zuzanna należy do grona 30 uczestników tegorocznej Akademii Liderów Fundacji Świętego Mikołaja. W 2021 roku projekt realizowany z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy, Finansowanego z Funduszy EOG.

Jednym kliknięciem zmień życie dziecka

zima 15 v4
Przekaż cegiełkę na stypendium dla zdolnego dziecka z niezamożnej rodziny i wpłać
20 zł
buzka 2 v2
Zostań Patronem rocznego stypendium dla zdolnego dziecka z niezamożnej rodziny i wpłać
2000 zł
lato 7 v5
Ufunduj miesięczne stypendium dla zdolnego dziecka z niezamożnej rodziny i wpłać
200 zł
buzka 3 v4
Wpisz poniżej kwotę wpłaty na stypendium dla zdolnego dziecka z niezamożnej rodziny
Operator płatności - Przelewy24
Przyjaciele Fundacji Świętego Mikołaja:
darczyncy indywidualni v2
Radio357 logo kontra
Active citizens fund4x
polska pomoc logo
NIW PROO v2
NIW NOWEFIO
LOGOTYPY POWER v2
Active citizens fund4x v2
accenture logo
tvp info male
Pepco logo RGB TAB
logo PAYTEL v2
orange
PLAY S
T Logo bez Sloganu B+M 1
Lapka 34
PLUS logo nowe2010
2
AMS RED
promark serwis R
islogo
sks
HSBC logo
logo IG
muzeum powstania warszawskiego
logotypMSZ A kolor
dar serca wersja podstawowa v2
Fundacja ARP rgb
frse v2
LOGO LIBRUS poziome duze v2
OCEN.logotyp na www
bialy prostokat v2
KMS logoOpt
logo sage
kantar
Logo white JPEG TAK
widoczni logo
IKEA
CF BLUE v2
77production v3
zpapieru 01
aria logo1
logovgi
librus logo
bos bank
bos fundacja
komitet pomocy dzieciom polskim
dyrektor szkoly winieta
Brewa logotyp
Filia czarny 300
literatura logo
logo Mamy Spiewamy
IMAS Logo 884 456px
3.2 CA Together supported by CA Foundation Logo
logo majewski v2
Polskie radio logo
Program 3 PR
logo radio new
logo PRK
logo radio lublin
logo radio lodz
Logo Polskie Radio Olsztyn
111 154741892710
pik
logo radio rzeszow
Radio Szczecin logotyp
logo v2
banner kampus
radio centrum logo czarne 01
logo muzyczne radio
Logo telezlom
CF BLUE
Eyzee logo red black v2
logo euforma
81746010 1029034474118597 553683909372542976 o
positive red Wyjatkowy Prezent
SDA Znak Podstawowy
NAFTOR LOGO ZBIORNIK KOLOR
logo PAYTEL
Logo full kolor RGB