Od wybuchu wojny wspólnie z firmą Pepco pomagamy dzieciom z Ukrainy poradzić sobie w niezwykle trudnej sytuacji. Wakacje w Przystaniach Świętego Mikołaja dla dzieci były czasem zabawy, nauki i odbudowy równowagi po doświadczeniach, które nigdy nie powinny być udziałem dzieci i młodzieży.
Przystanie Świętego Mikołaja to miejsca, które niosą pomoc dzieciom z Ukrainy w Polsce. W lokalnych społecznościach prowadzimy działania, które mądrze i pomysłowo wspierają integrację i zapewniają niezbędną pomoc. Firma Pepco wspiera nasz program od jego startu w kwietniu 2022 roku i patronuje 11 takim placówkom. Jak działa to w praktyce? Pokażemy to dziś na trzech różnych przykładach.
Oprócz nauki języka polskiego, wsparcia psychologa i mądrej i angażującej integracji, każda z Przystani jak zawsze daje od siebie coś ekstra. Dzięki wsparciu oddolnych inicjatyw, mogliśmy zobaczyć jak wiele imion ma pomaganie i jak wiele inwencji oraz energii mają w sobie wychowawcy i opiekunowie we wszystkich Przystaniach Świętego Mikołaja.
Przystań Świętego Mikołaja w Mizernej
Stowarzyszenie Sprężyna, z którym tworzymy Przystań Świętego Mikołaja w malowniczo położonej (nad jeziorem Czorsztyńskim) miejscowości Mizerna, pomaga dzieciom z Ukrainy od samego początku programu. Nie wystraszyła ich perspektywa zajmowania się rodzinami zastępczymi z Ukrainy, w których każde z dzieci (od 4 do 15 lat) boryka się z innymi problemami, gdy uciekając przed wojną szukają schronienia w obcym kraju... Wręcz przeciwnie. Dzięki Sprężynie dla wielu z dzieci to już nie jest obcy kraj.
Atrakcyjność i pomysłowość zajęć, wycieczek, rajdów i spotkań sprawiła, że w Przystani coraz chętniej zaczęły pojawiać się także dzieci z Polski, dając przestrzeń prawdziwej integracji. Na zakończenie trzeciego etapu działania Przystani dzieci odwiedziły m.in. Jura Park w Bałtowie, gdzie wzięły udział w warsztatach paleontologicznych, zwiedziły trójwymiarowe oceanarium, park rozrywki i kino 5D. Oprócz tego na dzieci czekała przejażdżka autobusem pośród zwierząt, prawie jak na safari! Atmosfera? Sprawdźcie w galerii pod artykułem.
Przystań Świętego Mikołaja w Gdańsku
Również Przystań Świętego Mikołaja w Gdańsku, którą tworzymy ze Stowarzyszeniem Magnolia, pomaga od początku, wciąż zaskakując nas swoją kreatywnością. Sposób na aktywizację dzieci przechodzących trudne doświadczenia? Rozbudzić ich ciekawość lub choćby rozśmieszyć np. na zajęciach zumby albo kreatywnego rękodzieła.
Już kiedyś pisaliśmy o tym jak dzieci z Przystani w Gdańsku interpretowały utwory Jana Brzechwy i wykonywały swoje ilustracje do jego utworów. Przygotowaniu scenki opartej o 12 prac Heraklesa, towarzyszyły warsztaty kulinarne i uczta w stylu greckim. Każdy kolejny miesiąc to kolejne pomysły, spotkania, rozmowy, wydarzenia... Zawsze organizowane z pomysłem i zaangażowaniem.
Tylko w trakcie trzeciej, wakacyjnej edycji Przystani, jej podopieczni spędzili ze sobą mnóstwo wartościowego czasu odbudowując swoją pewność, umiejętności odnajdywania się w grupie, współpracy, zaufania... Dobra zabawa w trakcie wspólnego projektowania koszulek, turnieju planszówek, warsztatów kulinarnych w gruzińskiej restauracji zamieniała się na uśmiechy, zmieniała nastawienie dzieci do otoczenia. Regularne spotkania w Gdańsku przeplatały się z wizytami w ustronnych ośrodkach, gdzie warsztaty i zabawy toczyły się na łonie natury w rodzinnej i pełnej wsparcia atmosferze.
Przystań Świętego Mikołaja w Bytomiu
Wakacyjne spotkania w Przystani Świętego Mikołaja w Bytomiu odbywały się w określonym porządku w kilku cyklach tematycznych. Jednym z nich był Tydzień pod platanem, zajęcia prowadzone przez właścicielkę Galerii Stalowe Anioły, artystkę Magdalenę Wichrowską. W cyklu znalazły się warsztaty tworzenia biżuterii, mozaiki oraz tzw. land artu.
W ramach cyklu Przystań małego Mikołaja dzieci uczyły się podstaw kaligrafii (a wraz z nią skupienia i staranności), a także poznawały ważne abstrakcyjne pojęcia poszerzające polskie słownictwo i pozwalające lepiej wyrażać swoje uczucia i emocje. Dzieci mówiły o tym, jak rozumieją miłość, szacunek czy tolerancję zarazem ucząc się komunikowania swoich uczuć. Podczas spotkania powstała także wystawa pełnych młodzieńczej ekspresji banerów-manifestów, które nadal zdobią okoliczny park.
W ramach cyklu Przystań wyGODNA dzieci brały udział w warsztatach tworzenia naturalnych kosmetyków, ale przede wszystkim miały okazję do spotkań towarzyskich, w których ważną rolę odgrywały (ponownie) gry planszowe.
Dzięki firmie Pepco w trakcie wakacyjnych miesięcy pomagaliśmy w 11 Przystaniach Świętego Mikołaja. Serdecznie dziękujemy za zaufanie i wsparcie, które pozwoliło nam otoczyć troską i zaoferować wsparcie dla ponad 500 dzieci w niezwykle trudnej sytuacji. Już teraz wiemy, że w kolejnej edycji programu znów będziemy pracować razem. Więcej informacji wkrótce!
Pomóc w naszym programie ukraińskim może każdy. Darowiznę można przekazać online (kliknij) lub tradycyjnym przelewem:
odbiorca: Fundacja Świętego Mikołaja
numer konta: 37 2130 0004 2001 0299 9993 0002
tytuł przelewu: pomoc dzieciom z Ukrainy darowizna