Pomagaliśmy dzieciom z Ukrainy od 2019 roku prowadząc programy edukacyjne i pomoc psychologiczną. Od momentu rosyjskiej inwazji w lutym 2022 wiedzieliśmy, że poza zapewnieniem dzieciom podstawowych potrzeb, chcemy zapewnić im także ciągłość kontaktu ze ich kulturą prowadząc dystrybucję darmowych, ukraińskich książeczek. Rozdaliśmy już ponad 28 tysięcy egzemplarzy książeczek dla dzieci w języku ukraińskim.
Wiele z dzieci wyjechało ze swojego kraju zupełnie bez niczego, a kontakt z ich ojczystą kulturą potrafił łagodzić ich trudne doświadczenia. Często spotykaliśmy się z głosami opiekunów miejsc oferujących pomoc dzieciom, którzy mówili, że nie mają dla nich odpowiednich materiałów albo że jedyne książeczki, które mieli, zostały już rozdane. Zainteresowanie związane z akcją oraz miny dzieci, które dostawały do swoich rąk pakiety książek, mówiły same za siebie.
Książeczki najlepszych ukraińskich autorów rozdawaliśmy zarówno w naszej siedzibie do rąk własnych mam, które odwiedzały nas razem ze swoimi pociechami, jak i wysyłając je do punktów, które zgłaszały się do nas po pomoc - do punktów czasowego pobytu, bibliotek, szkół itp.

Dotychczas we współpracy z Ukraińskim Instytutem Książki wydrukowaliśmy i przekazaliśmy 24 000 egzemplarzy następujących tytułów: "Try metełyky", "Kazoczka pro muraszynyj gryb", "Bida nawczyć", "Żenczyk, żenczyk newełyczkyj", "Limeryky", "Pro bidnoho parubka i cariwnu", "Samczykiwśkyj Jiżaczok", "Dyktuwała ce soroka, a zapysuwaw jiżak", "Kołosok", "Didowa doczka ta babina doczka", "Ekoabetka", "Zahadky".
Wśród autorek i autorów książek znaleźli się m.in. Łesia Ukrainka – jedna z najważniejszych pisarek i poetek tworzących w języku ukraińskim, Saszko Dermanśkyj, współczesny autor książek dla dzieci, Wiaczesław Lehkobyt, ceniony artysta i ilustrator, Anatolij Hryhoruk – popularny pisarz, tłumacz i twórca wielu książek dla dzieci, Wasyl Kurowśkyj – poeta i humorysta, Kateryna Rejda, graficzka, malarka i kolażystka, Hanna Samutina – jedna z najsłynniejszych artystek ukraińskich XX wieku, czy Wołodymyr Hołozubow, którego ilustracje znają wszystkie ukraińskie dzieci.
Na tym jednak nie koniec. Oprócz 24 000 egzemplarzy książeczek, które wydrukowaliśmy we współpracy z Ukraińskim Instytutem Książki, otrzymaliśmy także 4 000 książeczek od wydawnictw: Agora, Insignis, Wydawnictwa Naukowego UMK, Zielona Sowa oraz od Liszewska-Bowen Foundation.